• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krmno bilje i travnjaštvo

  • Temu pokrenuo matija
  • Datum prvog posta

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Sijem nekih 30-35 kg sjemena po rali, a prihrana je bila odmah u proljeće čim se moglo u livade (ove godine je to kasnilo) nekih 150 kg KAN-a, a nekih 15 dana kasnije još 100 kg KAN-a po rali, pod drugi otkos sam bacao oko 100 kg, a pod treći možda i malo manje. Ove sljedeće neću vjerojatno ni gnojiti jer imam dosta sjenaže za moje potrebe i dalje će ići u sijeno, ali probat ću prvi put sa nekom prihranom. To je otac negdje nabavio pa ćemo probati s tim da vidimo jel ima kakvog efekta.
 
H

Hurlimann86

Guest
M.M. kaže:
Hurliman jel ti mreža pri kraju tu bila? Vidim da i ti dobro nabijaš bale čim se vrata toliko otvaraju :mrgreen:


Naravno, ako se ne otvore nije dobro :mrgreen:
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Neki dan mi pregorio osigurač na landiniju i to onaj od upaljača za cigarete, no zašto ja to pišem u ovoj temi, zato jer tu uštekam ono piskutalo od balirke, a kako mi je ovo već treći pregoreni osigurač u godinu i pol nisam stavljao novi, nego sam balirao na cajger, ali znalo mi se zalomit pa da se i vrate dosta otvore :mrgreen:

Moram otkriti zbog čega mi svako malo pregori taj osigurač...eto to mi je prvi kvar na Landiniju u 600 rh (ako izuzmemo neugodan zvuk struganja prednjih kočnica kad se dobro ugrije ulje, ali u servisu kažu da će to s vremenom nestati...)
 
H

Hurlimann86

Guest
To smo mi izbacili kad smo ju kupili prvi dan na prvoj njivi, jer kad su se malo otvorila vrata to je tulilo za poludjeti ko da će eksplodirati, a kad si ispustio balu bila je ko perec uopče nije bila nabijena.
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Očito ti je tak bilo namješteno...Meni ti počne tulit tek kad mi cajgar ode debelo u crveno,a i vrata se već otvore par cm, onda ja napravim još par metara, kako kad, i bala je super.
 
H

Hurlimann86

Guest
Može biti ko bi ih znao.
Ja sam baš danas balirao uslužno sjenažu, 3 otkos mala trava sitna , mali plastevi užass...
Kad se balirka napuni skoro dokraja sve curi van kroz vrata iza.
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Meni je treći otkos bio sasvim solidan, drugog sam dobio 36 bala, a trećeg 30. Govorim samo za ove livade koje su sijane prošle godine. Sutra se balira sudanska, ali nema me doma pa ću vas samo izvjestiti koliko je bilo bala, slika nažalost ne bude...
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
UPDATE: Bilo je točno 10 bala, ral i četvrt površine. Ja zadovoljan s obzirom da je po mojim procjenama tek 50 posto sudanske niknulo
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Jel bi se mogla još kakva trava zasijat, potanjurao bih neku ambroziju i bacio travu da raste? Hm zvao sam trgovinu, kažu da imaju neku mješavinu trava koja suzbije ambroziju cijena za 5 kg 210 kuna, nov sam u ovome, dakle najprije potanjuram ambroziju pa ručno bacim travu i ponovno potanjuram jednom ili dvaput jel to postupak?
 
S

skolan93

Guest
Gustavo kaže:
Jel bi se mogla još kakva trava zasijat, potanjurao bih neku ambroziju i bacio travu da raste? Hm zvao sam trgovinu, kažu da imaju neku mješavinu trava koja suzbije ambroziju cijena za 5 kg 210 kuna, nov sam u ovome, dakle najprije potanjuram ambroziju pa ručno bacim travu i ponovno potanjuram jednom ili dvaput jel to postupak?

Ambroziju je jako teško mislim čak i nemoguće suzbiti jer njeno sjeme može u zemlji čekati 10 godina povoljne uvjete za klijanje.

Ako bi sad htio sijati neku travu onda probaj sudansku travu ili sirak,to se može sijati posrtno ali ako planiraš sijat nemoj više čekati ni tren,posij odmah ako uspiješ nać sjemena
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
ja sam ove godine prvi put posijao klupcastu (tocnije u jesen lani) i za sad sam odusevljen. raste ko blesava cijelo ljeto. mislim da bi se mogla i posebna tema samo za klupcastu otvorit.

za sijeno se brzo suši, a u smjesi sa lucernom i manje listici lucerne otpadaju

od drugog otkosa pa na dalje uopce nema stabljike samo zeleni listovi, normalno treba i gnojit, a tu imam i jedno pitanje:

ako bi kombinirao lucernu i klupcastu u smjesu, koliki bi trebao bit omjer da izbjegnem prihranu KAN-om, tj koliko treba bit lucerne u smjesi da proizvodi dovoljno dusika za sebe i za klupcastu
 
H

Hurlimann86

Guest
Jučerašnja sjetva talijana, bratić sije, a ja sam valjao. Valjak je dvonamjenski kad se skine je greda :D
Sijalo se 47 kg/ha i predsjetveno je išlo 400 kg NPK 13-10-12.




 
H

Hurlimann86

Guest
Današnja košnja oštrice, 4 otkos vidi se po slikama da je bila jaka trava da se i štopalo.
Druge 2 slike su od sudanske da vidite kako joj ne odgovara hladnoća.
Ima i video košnje...





[YT]v=sl5oSa6z2f8[/YT]
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Super slike i video...
Jako mi se dopada kombinacija,a jel bi išlo oko 10km/h?
 
H

Hurlimann86

Guest
Super slike i video...
Jako mi se dopada kombinacija,a jel bi išlo oko 10km/h?

Hvala...
Bi išlo pogotovo te sijane trave, ali obične livade ne.
 

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Jučer posijao 3 rali DTS-a. Nisam povaljao jer čekam kišu. Kažu da bude ok.
 

Najnoviji postovi

Na vrh