• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krmno bilje i travnjaštvo

  • Temu pokrenuo matija
  • Datum prvog posta

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
ako sam dobro čitao, u prošlom mljekarskom listu piše kako se krajem veljače i početkom ožujka (ovisno o podneblju vjerojatno) prvo daje gnojivo sa manje dušika (npr 7-20-30), a kasnije kad počne trava rasti prihraniti sa kanom.

sad je već 14.3 tako da nisam siguran jel kasno pogotovo ako vegetacija kreće ranije na tvom području. nemam pojma

tko ima mljekarski nek potvrdi il opovrgne ove informacije:)
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Po meni najbolje je baciti 7-20-30 pred zimu za bolje prezimljavanje (kalij), a u proljeće kad krene vegetacija (znači ovih dana) KAN. Jeftinija opcija koja isto nije loša je sredinom veljače pa do kraja veljače baciti 15-15-15 i onda opet KAN kasnije.
Joše jeftinija verzija je baciti samo KAN u proljeće, opet bolje nego baš nikako gnojiti. Livade, a kasnije i vaše kravice će vam biti zahvalne.

Mislim da još uvijek nije kasno za 15-15-15, pa za 2 tjedna KAN.
 
H

Hurlimann86

Guest
Mi još ništa nismo bacali, a kad budemo to bude samo kan nažalost po svemu i po oštrici i po ljuljevima, ali po ljuljevima bude dovoljno jer je 15-ice bilo bačeno ujesen predsjetveno 400 kg.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Hmm...izgleda da onda budem i ja samo KAN, pa kak bude...ovaj tjedan, pa za dva tjedna još malo
 
M

MOCO

Guest
pazite sa prihranom dušičnim gnojivima krmnog bilja da nebi došlo do nepoželjnih nakupljanja dušičnih spojeva u krmi. Treba proći 4 tjedna od prihrane do košnje. Nemogu sad pronaći taj tekst, ali znam da sam to čitao prije par godina-posebno su muzne krave osjetljive jer im naruši ionsku ravnotežu i poremeti metabolizam. Treba prihraniti što prije-tu negdje kada počne vegetacija ili odmah poslije košnje-ako će biti kiše.
 
H

Hurlimann86

Guest
Znam da na to treba paziti, ali 200-250 kg po ha sad i ništa neće biti.
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
3 tjedna je karenca za dušična gnojiva, znači ako sad prihranite nema šanse da bude problema jer košnja u najboljem slučaju bude za 40 dana. Ja obavezno prihranjujem poslije prvog otkosa, a ovisno o vremenu i poslije drugog sa KAN-om i nikad problema, a kosim već za 24 do 28 dana.
 
H

Hurlimann86

Guest
Tako i mi radimo poslje svakog otkosa lagana prihrana sa KAN-om.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Ja sam prošli tjedan posijal oko 2 rali ljulja talijanskog.valda bu nikel to je domače sjeme,još bum ovaj tjedan jedno 2-3ha kolko segne sjemena...
nisam gnojil bum videl jel bu niklo
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Po meni najbolje je baciti 7-20-30 pred zimu za bolje prezimljavanje (kalij), a u proljeće kad krene vegetacija (znači ovih dana) KAN. Jeftinija opcija koja isto nije loša je sredinom veljače pa do kraja veljače baciti 15-15-15 i onda opet KAN kasnije.
Joše jeftinija verzija je baciti samo KAN u proljeće, opet bolje nego baš nikako gnojiti. Livade, a kasnije i vaše kravice će vam biti zahvalne.

Mislim da još uvijek nije kasno za 15-15-15, pa za 2 tjedna KAN.

Ono što nedostaje u gnojidbi travnjaka (za krmu ali i za ispašu) je dodavanje mikroelemenata. Količina mikroelemenata u klasičnim NPK gnojivima je zanemariva, te je za poboljšanje kvalitete krme (a kasnije i zdravlja stoke) poželjno u gnojidbi i prihrani dodati i mikroelemente.
Koje?
Kako na našem tržištu nema posebno formuliranih gnojiva za tu namjenu, najjednostavnije je u NPK/KAN gnojivo umješati neku od dostupnih mješavina mikroelemenata. Potrebno je od 0,5-1,0 kg mikroelemenata/100 kg osnovnog NPK/KAN gnojiva. Znači, kod usipavanja gnojiva u rasipač, usipati i mikroelemente i dobro izmješati.
Jedno od takvih gnojiva je Oligogreen (Cedar-agro), cijene 152,00 kn (s PDV) po kilogramu, a sadrži:
* Manezijev oksid (MgO), topiv u vodi 3%
* Bor (B) iz borne kiseline, topiv u vodi 0,5%
* Kobalt (CO) u kelatnom obliku, topiv u vodi 0,02%
* Bakar (Cu) u kelatnom obliku, topiv u vodi 1%
* Željezo (Fe), u kelatnom obliku, topiv u vodi 2%
* Mangan (Mn), u kelatnom obliku, topiv u vodi 4%
* Molibden (Mo) iz amonijevog molibdata, topiv u vodi 0,05%
* Cink (Zn), u kelatnom obliku, topiv u vodi 3%

Za potpuni učinak nedostaju još neki mikroelementi (selen i dr.), ali ovo je jedna od kompletnijih mješavina dobavljivih na našem tržištu (jedino bi cijena mogla biti malo niža...).
 
L

lovac00

Guest
Ja sam prošli tjedan posijal oko 2 rali ljulja talijanskog.valda bu nikel to je domače sjeme,još bum ovaj tjedan jedno 2-3ha kolko segne sjemena...
nisam gnojil bum videl jel bu niklo

Nemam iskustva sa sjetvom trava pa me zanima jel nije još prerano za sjetvu ljulja,dal mu smeta ako bude temp. ispod nule,mraz ili sl.Jer planiram i sam posijat ljulja i lucerne!!!!:confused:
 
H

Hurlimann86

Guest
Nije prerano već je prekasno.
Ako posiješ nemaš straha od mraza i hladnoće već od korova.
 
N

nasafarma

Guest
Pozdrav,
pročitao sam cijelu temu i koliko vidim stvarno svi siju trave i DTS u 3. i početkom 4.mj. (ako siju u proljetnom roku)al mi nije jasno ovdje kod mene u Lici svi kažu da ak posiješ djetelinu prije 5. mj. uništiti će je mraz ( koji je ovdje moguć do 5. mj.) al i kod vas dole je u 3. mj. mraz??
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Pozdrav,
pročitao sam cijelu temu i koliko vidim stvarno svi siju trave i DTS u 3. i početkom 4.mj. (ako siju u proljetnom roku)al mi nije jasno ovdje kod mene u Lici svi kažu da ak posiješ djetelinu prije 5. mj. uništiti će je mraz ( koji je ovdje moguć do 5. mj.) al i kod vas dole je u 3. mj. mraz??

pa neće odma niknut kad je posiješ (za 10ak15 dana mislim), ako bude maraz u 5 mj ond jbg nemaš sreće, al kasnije ti fali i vlage pa je pitanje hoće uopće niknut. ja sam iz ogulina i planiram sijat dts za nekoliko dana. nadam se samo da mraz neće opićit polovicom travnja
 
N

nasafarma

Guest
ja sam iz Saborskog i nisam baš siguran ovdje je mraz u 4. mj normala, možda se ipak strpim i pričekam jesenski rok. Razmišljam da ove godine posijem grašak za silažu kao proteinsko krmivo a lucerna onda u 8. za sljedeću godinu
 
H

Hurlimann86

Guest
Ovo je samo jedna njiva talijana, a ima još hektar i nešto, pa i boljeg od toga ljepo je krenuo i nek sad samo tako i nastavi.


 

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Dts

Trebam savjet! U 9. mjesecu sam posijao 3 rali DTS-a za košnju. Na većini parcele je ok, ali na nižim dijelovima mi se je skroz valjda smrznuo i imam skoro golu zemlju. Budući da je suho i gornjih 5 cm rahlo mislio sam samo proći sa sijaćicom pa da probam spasiti ako se da. Što misli ekipa jel bu to dobro?
 
H

Hurlimann86

Guest
Jučer sam malo išao vidjeti ljulj koji je sijan 2 tj prije od ovih sa gornjih slika i imao što vidjeti.
Ljulj do koljena crn i gust, šteta nisam imao fotić da zaslikam, ali kad budem imao vremana slikam, košnja sigurno za 10-ak dana8)
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Ja kaj sam sijal pred 3tjedna sad se redovi vide.Bum ga prihranil pred kišu...
 

Najnoviji postovi

Na vrh