• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krmno bilje i travnjaštvo

  • Temu pokrenuo matija
  • Datum prvog posta
H

Hurlimann86

Guest
HURLIMAN daj mi reci kako si gnojio i koliko :confused: Ideš li s prihranom i u kojoj fazi

Ovako gnojidba je bila pod onaj što je veći on je sijan po pšenici i ječmu i tamo je navožen stajnjak 40t/ha i prije sjetve bačeno 250 kg npk13-10-12, a ovaj što je manji sijan je po silažnom kukuruzu i pod njega je bačeno samo 350 kg/ha istog gnojiva.
Sa prihranom idemo samo jednom u proljeće kad krene vegetacija, a to je oko 250 kg/ha KAN-a i tako poslije svakog otkosa.
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Dobro ja radim isto. Razlika je što ja stavljam 15-icu. Ovog13-10-12 kod mene nema za kupiti.Koristili smo ga prije 10-ak godina. Ove godine kosio sam ljulj 7 puta. prva 3 otkosa s razmakom od 22-25 dana. Dalje svakih 15 dana.Urod je bio skromniji zbog suše ali s obziromna prirodne travnjake super.
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Ja jučer pokosio ljulj.danas sam ga obrnuo. Sutra ga mislim pobalirati. Malo ga je mraz pofurio jutros, malo če ujutro i to če pomoći da malo provene.
Ima li tko iskustva više u ovoj kasnoj košnji? Meni je to 2. puta. 1. puta je bilo solidno.Možda previše vlage ali su krave jele ko lude:rolfer:
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Jučerašnja akcija kod šogora:
on je kosio i baliro a ja zgrto i jednu je on balu omoto jednu ja
img110tm.jpg

img111m.jpg

img112lk.jpg

img113w.jpg

img114fz.jpg

Malo zajebancije nikome neškodi
img116o.jpg

Tu isprobavamo novi stoj,još se učimo
img120u.jpg

img121aw.jpg
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Svaka čast na snazi deutz nije baš lagan.:supz: Koliko ste pokosili za 2 bale. Ja sam dobio na jednom jutru 4 bale.Četvrta mi nije bila skroz puna oko 80%. Kad bi bilo više bilo bi super.Sve u svemu zadovoljan sam.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
To smo na jutru i pol dobili dvije bale,nebi smo to ni kosili da nismo htjeli isprobat omotavač
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
890
deutza i nije tako teško dignut jer sigurno iza ima balu na hidraulici
a koje su zadnje gume na zetoru 28" ili 30"
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
890
tako sam i mislio da su gume 16.9-30" a ja imam 14.9"-28", i dali je koliko brži na ovim gumama, jer imam jednu ponudu kao te tvoje pa gledam dali ih se isplati mjenjati, i koje su prednje gume i još nešto je su li zadnje gume izvana šire od prednjih
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Da burži je od 4320 zetora oni idu do 25km/h tj. tvoj 3340 a 6340 i 7340 oni ti idu do 35km/h. prednje ima mislim 11.2 24" a sad ak je šira zadnja guma od prednjih to nisam gledao nisam siguran
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Ja jučer pokosio ljulj.danas sam ga obrnuo. Sutra ga mislim pobalirati. Malo ga je mraz pofurio jutros, malo če ujutro i to če pomoći da malo provene.
Ima li tko iskustva više u ovoj kasnoj košnji? Meni je to 2. puta. 1. puta je bilo solidno.Možda previše vlage ali su krave jele ko lude:rolfer:

Ja sam prošle godine kosio polovinom Novembra i nisam puštao da provene. Bilo je oblačno pa sam se bojao da ne pokisne. Radio sam samoutovarnom prikolicom i bilo je odlično. Koliko sam ja primjetio, krave bolje jedu kad je sjenaža vlažnija. Ove godine nijednu travu nisam puštao da provene i sjenaža je super, krave je odlično jedu. Samo sam, pošto radim prikolicom u silos, koristio inokulante. Čini mi se da za rol bale inokulanti nisu nephodni, gledao sam rol balu lucerke rađenu bez inokulanta i bila je odlična. Zato mislim da za bale nisu potrebni, jer ako je lucerka bila odlična, onda za ljulj nema problema.
Koje dimenzije bale pravi ova tvoja balirka, jeli teška za tjerati? Jesu li lanci ili valjci? Kako te služi ovijač, jeli nov, koliko si ga platio, ako nije tajna?
 
Posljednje uređivanje:

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Ja sam prošle godine kosio polovinom Novembra i nisam puštao da provene. Bilo je oblačno pa sam se bojao da ne pokisne. Radio sam samoutovarnom prikolicom i bilo je odlično. Koliko sam ja primjetio, krave bolje jedu kad je sjenaža vlažnija. Ove godine nijednu travu nisam puštao da provene i sjenaža je super, krave je odlično jedu. Samo sam, pošto radim prikolicom u silos, koristio inokulante. Čini mi se da za rol bale inokulanti nisu nephodni, gledao sam rol balu lucerke rađenu bez inokulanta i bila je odlična. Zato mislim da za bale nisu potrebni, jer ako je lucerka bila odlična, onda za ljulj nema problema.
Koje dimenzije bale pravi ova tvoja balirka, jeli teška za tjerati? Jesu li lanci ili valjci? Kako te služi ovijač, koja je marka i koliko si ga platio, ako nije tajna?
Što se tiče inokulanata, za baliranje su isto super. Oni imaju svoju funkciju u spremanju silaže ili sjenaže bez obzira jel u trap(silos) ili balu.Poboljšanje je neupitno. Za baliranje još nisam koristio jer nisam imao dozator. Igrom slučaja bio sam na jednom predavanju u Austriji preko firme ŠAUMAN-agri. Odgovorio sam na nagradno pitanje o utjecaju inokulanata u silaži i sjenaži i dobio inokulant za sjenažu za 50 tona.Kad mi je tip donio boćicu ponudio mi je i dozator za balirku. Ja ko ja naravno kupio.Moram to sad montirati. Ja imam balirku Krone KR130 dimenzija bale je 130x125 cm na lance i letve. Jako lagane za tjerati.Bale su jako dobro zbijene i nekvare se uopče.Koštala me 5000 eura.teral sam ju jedanput u ravnici s štoreom 404. Omotač je SUPER TINO stražnji utovar 750 folija radi ko zmaj. Koštao me 3700 eura.Smatram da je bolje i jeftinije raditi sjenažu samoutovarkama s više noževa.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Znam da su inokulanti dobri i za bale, međutim malo ko ima dozator pa ih zato i ne koriste. Koliko je tebe koštao dozator, koliko je litara? Ja radim sa prikolicom koja ima 33 noža i teoretska dužina reza je 4cm. Puno je jeftinije raditi sjenažu u silos nego u bale, samo ako se podere najlon onda su štete daleko veće nego kod bala. Isto tako za male količine bolja je balirka.
Kad je sijan ovaj ljulj što si kosio, jel to od ove godine ili je prošlogodišnji?
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Dozator sam platio 900 kn. Nema spremnik. Moram nekakav naći . Mislio sam 70-100 litara. Zapravo bi se to moglo napraviti od pumpice za brisače , neki spremnik i diza za špricu koje ima širok snop. Talijanski julj sam sijao prošle godine poslije ječma. Prvi otkos sam skinuo iste godine ujesen.Prva dva otkosa ove godine sam spremio u bale (sjenaža).Isti dan kosim,baliram i zamatam. Treći je bio za sjeme. Na jednom jutru sam dobio oko 4 kubična metra sjemena. Nažalost radi suše tek je sad došao za košnju.
Ima li smisla sad dosijavati prirodne travnjake sjemenom ljulja? Počeo sam gnojiti travnjake zrelim stajskim gnojem.Nakon gnojidbe mislim lagano to podrljati a sjemena puno pa razmišljam da ga malo bacim prije drljanja???
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
pobacaj sjeme i podrljaj ,na prolječe kad budeš drljao livade od krtovinaca bude se dobro opet izmješalo i niklo bude 100 %
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Razmišljam izkemojati mali rastepač za sjeme napred na traktoru.Nešto slično kao rastepač umjetnog gnoja. Za pogon stavim motorić od ventilatora auta.Radim sijanje i drljanje odjednom.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Dozator sam platio 900 kn. Nema spremnik. Moram nekakav naći . Mislio sam 70-100 litara. Zapravo bi se to moglo napraviti od pumpice za brisače , neki spremnik i diza za špricu koje ima širok snop.

daj molim te, ako ti nije teško poslikaj taj svoj dozator. Kakva je pumpa na njemu i kakve su dizne? Kako regulišeš količinu tekućine koliko će špricati?

Počeo sam gnojiti travnjake zrelim stajskim gnojem.Nakon gnojidbe mislim lagano to podrljati a sjemena puno pa razmišljam da ga malo bacim prije drljanja???



Jesi li već gonjio na ovakav način? Ja nisam do sad tako gonjio pa sam malo skeptičan prema takvom načinu gnojidbe. Ima li to kakvog efekta, jel to nešto slično kao osoka (gnojnica)?
 

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
74
dali mi može neko malo pojasniti vrste krmiva, npr. lucerna (neovisno dali je sijeno ili sjenaža) je proteinsko krmivo dok kukuruz je valjda energetsko krmivo.
Ako imamo grašak sa žitaricama to je miješana hrana gdje je grašak proteinska konponenta a pšenica energetska. jel tako ili sam u krivu!? Šta je onda ljulj, sudanska trava , klupčasta oštrica?? sjenaža žitarica?
 

Najnoviji postovi

Na vrh