• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krmno bilje i travnjaštvo

  • Temu pokrenuo matija
  • Datum prvog posta

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
grašak u smjesi sa žitaricama spada u proteinsko hranivo jer je sadržaj energije dosta manji nego proteina. Sjenaža trava takođe spada u proteinsko hranivo. Kod žitarica zavisi u kom stadiju su košene al uglavnom su i one više proteinsko nego energetsko hranivo. Mada opet između svih ovih hraniva postoje razlike u brzini razgradnje proteina i energije, kao i sadržaju pojedinih aminokiselina. A za to je potrebna ili analiza hraniva ili te podatke vaditi iz nekih tablica koje su rađene na osnovu prosečnih vrijednosti što je manje precizno al može dobro poslužiti za orjentaciju kod sastavljanja i balansiranja obroka.
 

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
74
po tome sve spada da je proteinsko krmivo :scratch
kako se onda balansira obrok za muzne krave? primjer ako ih hranimo sjenažom i sijenom lucerne ?? molio bih par primjera ako može jer to mi je vrlo bitno a jako malo znam o tome. počela mi se dizat urea na analizi mlijeka a i protein mi niski, to je razlog manjak energije mislim.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Nisu to sve proteinska hraniva, žitarice takođe sadrže dosta energije. U ovom postu prije mislio sam na žitarice u smjesi sa graškom jer one su tu više kao nosač i zato je sadržaj energije u odnosu na proteine dosta manji. Same žitarice silirane u kasno voštanoj zriobi sadrže dosta brzo razgradive energije. Dok je energija kod kukuruzne silaže sporo razgradiva.
U tvom slučaju ako nemaš kukuruznu silažu onda bi uz travnu sjenažu trebao davati smjesu koja će sadržavati nešto više energije a manje proteina.
 

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
74
Nisu to sve proteinska hraniva, žitarice takođe sadrže dosta energije. U ovom postu prije mislio sam na žitarice u smjesi sa graškom jer one su tu više kao nosač i zato je sadržaj energije u odnosu na proteine dosta manji. Same žitarice silirane u kasno voštanoj zriobi sadrže dosta brzo razgradive energije. Dok je energija kod kukuruzne silaže sporo razgradiva.
U tvom slučaju ako nemaš kukuruznu silažu onda bi uz travnu sjenažu trebao davati smjesu koja će sadržavati nešto više energije a manje proteina.

od žitarica imam triticale i zob te kupujem kukuruz. podiojednako ih miješam i dajem prosječno 5kg po grlu. negdje sam čitao bogecov post gdje je radio analizu graška i žitarica i napisao da ima 16% proteina ili nešto slično samo sada ne mogu pronači taj post. inače zanima me dali bi se mogla izmješati smjesa graška i žitarica tako da tvore približno izbalansiran obrok. ako nije problem par primjera obroka gdje se koristi grašak i žitarice ili ljulj ili lucerna kao glavni sastojak. da znam da gnjavim ali htio bi shvatit potrebe muznih krava te da barem približno znam sastavit obrok. inače nadam se da če se još neko potruditi kao ti Cowboy i napisati nešto !:prayer:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Ovo što je Bogec pisao, mislim da se odnosi na sadržaj proteina u suvoj masi. Što se tiče tog da pokušaš da na njivi dobiješ izbalansiran obrok, bojim se da to neće ići baš lako i jednostavno.
Neznam imaš li sad u obroku sjenažu graška ili to tek planiraš uvesti u ishranu. Ovaj obrok koji trenutno imaš, mislim travnu sjenažu i sijeno lucerke sadrži dosta brzo razgradivih proteina pa ti uz to treba i brzo razgradiva energija. Takvu energiju sadrže upravo žitarice, Tritikale je dobar jer sadrži dosta energije i proteina, Zob je nešto slabija dok kukuruz ima dosta energije ali je nešto sporije razgradiva. Znači, uz ovaj tvoj voluminozni obrok gledaj da Tritikale bude zastupljen bar nekih 40 procenata dok kukuruz slobodno smanji ispod 30%. Nisi rekao jel imaš još neke proteinske komponente u smjesi, sojinu ili suncokretovu sačmu? Mislim da bi i njih trebao uključiti, jer potrebe krava za proteinima teško ćeš podmiriti samo iz kabastog dijela obroka.
Recimo potrebe krave za proizvodnju 1 litre mlijeka sa 4% masti i 3,2% proteina iznose: 3,17 MJ NEL i 85g proteina. Na to treba dodati i uzdržne potrebe koje bi za kravu tjelesne težine 650 Kg bile: 35 - 40 MJ NEL i oko 500g proteina.
Sjenaža trava sadrži u 1 Kg od 51 - 53 g proteina i 2,0 - 2,3 MJ NEL zavisno od toga koji je otkos po redu, dok sjenaža Lucerke sadrži oko 58g proteina i oko 1,5 MJ NEL.
Tritikale sadrži oko 124g proteina i 7,32 MJ NEL
Kukuruz ima oko 95g proteina i 7,32 MJ NEL
dok npr. Sojina sačma ima nešto preko 480g proteina i oko 7,6 MJ NEL
Ovo su ti podaci iz nekih tablica koje je radio Sano mada su oni i iz nekih drugih izvora isto tu oko tih vrijednosti, ne razlikuju se mnogo. Ovo su sve neke prosječne vrijednosti i njih tako i uzimaj kad sastavljaš obrok. Znači neka veća ili manja odstupanja su moguća ali barem imaš neke okvirne vrijednosti.
Znam da ovo sve izgleda komplikovano al pokušaj doći do nekih knjiga ili bar na netu pogledaj šta ima o ishrani krava, pa se i na taj način malo "naoružaj"
znanjem. Ja imam ovdje nekih knjiga u PDF-u o ishrani, silaži, muži itd. al sam malo lijen za čitanje a nemam ni nešto puno vremena pa tako da to za sad stoji i "skuplja prašinu".

Spomenuo si nešto o problemima sa sadržajem uree u mlijeku. Kod nas ne kontrolišu ureu pa me to nije nešto posebno interesovalo tako da neznam ni kolika bi trebala ili smjela biti :scratch. Mislim da je ona povezana sa sadržajem proteina u obroku i to onih razgradivih u buragu al nisam siguran. Nije me to interesovalo pa nisam "pazio na času" :mrgreen:

Ovo bi možda više bilo za temu o ishrani krava, bojim se da smo ovdje otišli malo u off topic :madmana:
 
Posljednje uređivanje:

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
74
Ovo što je Bogec pisao, mislim da se odnosi na sadržaj proteina u suvoj masi. Što se tiče tog da pokušaš da na njivi dobiješ izbalansiran obrok, bojim se da to neće ići baš lako i jednostavno.
Neznam imaš li sad u obroku sjenažu graška ili to tek planiraš uvesti u ishranu. Ovaj obrok koji trenutno imaš, mislim travnu sjenažu i sijeno lucerke sadrži dosta brzo razgradivih proteina pa ti uz to treba i brzo razgradiva energija. Takvu energiju sadrže upravo žitarice, Tritikale je dobar jer sadrži dosta energije i proteina, Zob je nešto slabija dok kukuruz ima dosta energije ali je nešto sporije razgradiva. Znači, uz ovaj tvoj voluminozni obrok gledaj da Tritikale bude zastupljen bar nekih 40 procenata dok kukuruz slobodno smanji ispod 30%. Nisi rekao jel imaš još neke proteinske komponente u smjesi, sojinu ili suncokretovu sačmu? Mislim da bi i njih trebao uključiti, jer potrebe krava za proteinima teško ćeš podmiriti samo iz kabastog dijela obroka.
Recimo potrebe krave za proizvodnju 1 litre mlijeka sa 4% masti i 3,2% proteina iznose: 3,17 MJ NEL i 85g proteina. Na to treba dodati i uzdržne potrebe koje bi za kravu tjelesne težine 650 Kg bile: 35 - 40 MJ NEL i oko 500g proteina.
Sjenaža trava sadrži u 1 Kg od 51 - 53 g proteina i 2,0 - 2,3 MJ NEL zavisno od toga koji je otkos po redu, dok sjenaža Lucerke sadrži oko 58g proteina i oko 1,5 MJ NEL.
Tritikale sadrži oko 124g proteina i 7,32 MJ NEL
Kukuruz ima oko 95g proteina i 7,32 MJ NEL
dok npr. Sojina sačma ima nešto preko 480g proteina i oko 7,6 MJ NEL
Ovo su ti podaci iz nekih tablica koje je radio Sano mada su oni i iz nekih drugih izvora isto tu oko tih vrijednosti, ne razlikuju se mnogo. Ovo su sve neke prosječne vrijednosti i njih tako i uzimaj kad sastavljaš obrok. Znači neka veća ili manja odstupanja su moguća ali barem imaš neke okvirne vrijednosti.
Znam da ovo sve izgleda komplikovano al pokušaj doći do nekih knjiga ili bar na netu pogledaj šta ima o ishrani krava, pa se i na taj način malo "naoružaj"
znanjem. Ja imam ovdje nekih knjiga u PDF-u o ishrani, silaži, muži itd. al sam malo lijen za čitanje a nemam ni nešto puno vremena pa tako da to za sad stoji i "skuplja prašinu".

Spomenuo si nešto o problemima sa sadržajem uree u mlijeku. Kod nas ne kontrolišu ureu pa me to nije nešto posebno interesovalo tako da neznam ni kolika bi trebala ili smjela biti :scratch. Mislim da je ona povezana sa sadržajem proteina u obroku i to onih razgradivih u buragu al nisam siguran. Nije me to interesovalo pa nisam "pazio na času" :mrgreen:

Ovo bi možda više bilo za temu o ishrani krava, bojim se da smo ovdje otišli malo u off topic :madmana:

hvala puno na objašnjenju, sada mi je sve puuuno jasnije. inače imam sjenažu lucerne košene u pupanju. probat ču smiksat nešto s obzirom na priložene vrijednosti. tnx
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
hvala puno na objašnjenju, sada mi je sve puuuno jasnije. inače imam sjenažu lucerne košene u pupanju. probat ču smiksat nešto s obzirom na priložene vrijednosti. tnx

Ako već nisi, onda pogledaj i temu Muzne krave. Tamo je isto pisano o ishrani krava pa možda nađeš nešto korisno. A i tema je više namenjena ishrani krava od ove koja je ipak o krmnom bilju i travnjaštvu. Ovdje smo već otišli u off topic :!:

Izvinjavam se moderatorima :!:
 
Posljednje uređivanje:

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
uh dok ja to sad sve pohvatam nakon što menije bilo godinu i više dana !!!!!!!!!
trava je ugljikohidratno krmivo, a leguminoze u koje spada lucerna, djetelina, grašak, grahorica, soja su proteinska krmiva.
iako i ugljikohidratna krmiva imaju određeni postotak proteina to im nije primarna zadaća već osiguranje energije.
isto tako i proteinska krmiva imaju ugljikohidrate tj energiju ali je naglasak na proteinima, tj njihovom sastavu, tj aminokiselinskom sastavu po kojem se vrednuju ne samo u količini tih proteina nego i sastavu

evo slikica smrznutih ugljikohidrata



Uploaded with ImageShack.us
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
bogec!
a030.gif


dobro dosao natrag! munja dobro sluzi? :)


ako je bila munja, ni ne sjecam se vise.. :scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
bogec!
a030.gif


dobro dosao natrag! munja dobro sluzi? :)


ako je bila munja, ni ne sjecam se vise.. :scratch

je munja je, ide ide, dok ne stane, hehehhehehe

hvala hvala, evo me, da vas malo prodrmam , ima da se polja zelene,radi se po cjele dane, sad je malo zatišje pa imam vremena doć na forum, al većina ljudi zna moj broj moba tak da nikad nema frke

(ps, nek mi neko u pp napiše gdje su smajlići, tu vidim sam njih par u brzim odgovorima i sam jednog mogu odabrat)
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Da li čovjek moze na osnovu 2-3 kulture koje sije biti održiv u poljoprivredi...recimo da npr. posije lucernu i kvalitetno je "odradi" , tu parcelu ima 4-5 godina (samim tim ima manje inputa u potrošnje u obradi zemlje), na drugim parcelama sije kukuruz za silazu i zrno te tu parcelu preko zime koristi za smjesu graška i naravno treća parcela se ostavlja za sirak.

Sirak kao biljka čiji se korijen teško razgradi donekle "ograničava" jesenjsku sjetvu, te bi on zauzimao površinu zemlje na isti onaj način na koju lucerna zauzima svoju...

E sad ako se covjek bazira na te 3-4 kulture, tu bi malo mjesta ostalo za ljuljeve, DTS, isl.

Kad kazem "održiv u poljoprivredi" znam da je to velik pojam i da zavisi od niza faktora, ali uzmimo da je najglavniji "faktor hrana"...

Npr. ljulj kao ugljikohidrat bi bio u potpunosti potisnut silazom sirka i kukuruza...

Dakle zasto sijati ljulj ili trave ako se oni mogu poprilično dobro "zamjeniti" silažom.
Da li će krava toliko izgubiti na mlječnosti ako ne bude imala ljulj a bude imala ove 3-4 pobrojane komponente...(naravno uz upotrebu određenih koncentrata i žita koje bi ionako i uz ljuljeve i trave koristili) ???
 

krckrc

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
74
Da li čovjek moze na osnovu 2-3 kulture koje sije biti održiv u poljoprivredi...recimo da npr. posije lucernu i kvalitetno je "odradi" , tu parcelu ima 4-5 godina (samim tim ima manje inputa u potrošnje u obradi zemlje), na drugim parcelama sije kukuruz za silazu i zrno te tu parcelu preko zime koristi za smjesu graška i naravno treća parcela se ostavlja za sirak.

Sirak kao biljka čiji se korijen teško razgradi donekle "ograničava" jesenjsku sjetvu, te bi on zauzimao površinu zemlje na isti onaj način na koju lucerna zauzima svoju...

E sad ako se covjek bazira na te 3-4 kulture, tu bi malo mjesta ostalo za ljuljeve, DTS, isl.

Kad kazem "održiv u poljoprivredi" znam da je to velik pojam i da zavisi od niza faktora, ali uzmimo da je najglavniji "faktor hrana"...

Npr. ljulj kao ugljikohidrat bi bio u potpunosti potisnut silazom sirka i kukuruza...

Dakle zasto sijati ljulj ili trave ako se oni mogu poprilično dobro "zamjeniti" silažom.
Da li će krava toliko izgubiti na mlječnosti ako ne bude imala ljulj a bude imala ove 3-4 pobrojane komponente...(naravno uz upotrebu određenih koncentrata i žita koje bi ionako i uz ljuljeve i trave koristili) ???


slično se i ja pitam. pošto sam iz Istre te kod mene vladaju velike suše mogu koristiti samo par kultura. dali bi krave mogle dobro živiti i musti sa sijenom lucerne i eventualno sjenažom iste, sjenažom graška i žitarica kao glavni dio obroka i sa mljevenim zrnom triticala kao dodatkom. ?????
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Evo pokušaću ja odgovoriti dok ne stigne Bogec on je ipak dosta, dosta stručniji za to i bez njega ovaj forum nije isti. BOGEC DOBRO NAM DOŠAO NATRAG!! :supz: :gitarist: :partyman:
Emy neznam zašto čovjek nebi bio održiv u poljoprivredi sa tih 3-4 kulture?
Lucerka ti je odlična, samo ako imaš dovoljno kvalitetnih površina na kojima ona može uspjevati onda ti ljulj i ne treba. Ljulj je manje zahtjevan u pogledu kvalitete zemljišta pa se zato češće sije nego lucerka. Recimo u Sloveniji su više zastupljeni ljuljevi dok je u Srbiji lucerka glavna. Sjenaža i sijeno lucerke su bogati proteinima a energiju ćeš dobiti iz silaže kukuruza i sirka. Što se tiče razgradivosti korjena sirka, samo mu baci ureu i ima da ga nema. :D Normalno zaoreš ureu i siješ žito ili šta već planiraš na toj parceli. A do sjetve kukuruza će nestati i bez uree. Kod njega ti inače nije problem u razgradivosti nego u tzv. Azotnoj depresiji koja nastaje kao posljedica razgradnje korjena, a to upravo rješavaš ureom.
@krckrc
Jesi li razmišljao o sirku? Mislim da bi on bio dobar, što se tiče prinosa jer mu suša ne smeta. A isto tako bio bi dobra zamjena kukuruznoj silaži tj. kao energetsko hranivo. Tako bi uz grašak i lucerku koji su najvećim dijelom proteinska hraniva imao i jedan energetski dio kabastog obroka. Naravno uz to još samo dodaj ove žitarice što si nabrojao da malo izbalansiraš obrok i to bi bilo super.
 
Posljednje uređivanje:

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Aha...znači ljuljevi se siju zbog manje zahtjevnog zemljišta...iskreno ja sam mislio da ljudi siju ljuljeve zato sto su oni POTREBNI I OBAVEZNI u sastavu obroka, iako sam se dosta puta pitao zašto je tako, i razmišljao koja je to konkretna upotrebna vrijednost ljulja...

Znači i sirak se nebi više ponašao kao lucerka jer mu ipak "ima lijeka", tim više i bolje i za mene i člana krckrc...:D (sljedeće godine kod mene ide ako Bog da 15 dunuma :D :D :D , vjerovali ili ne križam dane na kalendaru i jedva čekam kad ću ga posaditi )

Znači jedan jednostavn i održiv plan bi bio...kvalitetno spremljena sjenaža lucerke i sijeno od nje, kukuruzna silaza i zrno, silaža sirka (kojem s ureom uništimo korijen gdje sijemo žito ili grašak) i grašak u kombinaciji s nekom žitaricom...ljuljeve, DTS-ove križamo s liste...

Je li moguće da sam konačno došao do recepta eliksira života u poljoprivredi...:D

P.S.
Dok se bogec malo snađe na tastaturi...:D


Raduje me to što sam poprilično svario teoriju graška i sirka e sad to laganice treba u praksu...
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
....Znači jedan jednostavn i održiv plan bi bio...kvalitetno spremljena sjenaža lucerke i sijeno od nje...

...sve ok. samo me zanima kako misliš sušiti lucernu ....tj. zanima me kako ćeš sačuvati list u kojemu ima najviše hranjiva (npr ..21% SP,)...???
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Sušiš bez okretanja, ako ima dovoljno vrućih dana, a čini se da njima nećemo oskudijevati:D
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Ima jedan biser koji kod nas tako suši.
pokosi,ostavi 3 dana da se prži na suncu,onda zgrne i balira.
Onaj gornji sloj,gdje sunce direktno udara,mu se isprži,posmeđi od sunca,a gdje se napravila hrpica prilikom košnje,ili gdje je traktor ugazio,tamo ostane vlažno i mokro.

I da napomenem,to je radio samo kod otave,gdje je manje mase. A kod sijena,nije to radio.

Tako da mislim,da to nebude baš tako išlo...
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
kolege forumaši sa lucernom moraš po starinski ili naj kvalitetnijom kosom,po starinski bi bilo da se pokosi bočnom kosom ,prekretanje po rosi ,sakupljanje sa suncem isto kad je masa malo vlažna najbolje od jutra,novija opcija je samo u košnji da koristite rotokosu sa gumenom gnječilicom i to bude onda ono naj jednostavnije jer kako god se trudili rastep lista bude samo sa malim trikovima se može smanjiti:partyman:
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
890
bogec nam se vratio:p:p:p:p:p:p, malo je zarđao ali uvježbat će se on
dali li se djetelina osuši duplo brže kada se koristi gnječilica
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Pa osusi se brze,jer jos stabljiku stanji i treba manje vremena za susenje odnosno to skracuje vrijeme susenja.
Samo kak to napravit,da odma kosi i gnjeci :roll:
 

Najnoviji postovi

Na vrh