• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krmno bilje i travnjaštvo

  • Temu pokrenuo matija
  • Datum prvog posta

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Lucerka se inače teško silira tj. nema dovoljan tzv. šećerni minimum za mliječno kiselinsko vrenje, pa je u silaži ili sjenaži potrebno koristiti inokulante što poskupljuje proizvodnju sjenaže ili silaže. Mada to lucerka kvalitetom nadoknadi al malo ljudi razmišlja na taj način. Kod ljuljeva i DTS ako se obezbijedi provenjavanje inokulanti nisu neophodni. Pa su i zbog toga više zastupljeni. DTS je dobar ako se vodi računa o zastupljenosti i dominantnosti pojedinih trava u smjesi. Što nažalost često nije slučaj, pa tako za kratko vrijeme na njivi preovladava jedna ili dvije dominantne vrste trave dok ostale gotovo potpuno nestanu. Zato DTS nije baš naj sretnije riješenje. Zapravo sve ti zavisi od toga koliko je stručan onaj ko sastavlja recepturu i koliko vodi računa o postotku dominantnih vrsta trava u smjesi.
U ovoj tvojoj kombinaciji sirak-kukuruz imaćeš solidan prinos bez obzira na to kakva je godina, kišna ili sušna. A lucerka i grašk će znatno smanjiti troškove za koncentrat.
Dobro si ti to smislio, sve za pet ali ima tu još puno toga "ali". Dok malo savladaš gradivo i stekneš iskustvo ići će to. :gitarist:
Kako izgleda silaža, ovih dana je zahladilo što bi još trebalo da smanji zagrijavanje i kvarenje.

Što se tiče sušenja lucerke, otkosi koji se nemogu sušiti idu u sjenažu.
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
ja lucernu kosim i sušim slično kao ajkula,jedino nemam kosu s gnječilicom
-pokosim -kosa je bubnjara,pa odma je razbacam paukom,ostavim 2-3 dana sve ovisi koliko prži,pa je opet po rosi još jednom razbacim paukom i drugi dan je po suncu skupljam metlom na malim obrtajima da je ne otresem(nekad je skupim i po rosi ali idem onda kasnije balirati)
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Neko je ovdje čini mi se pisao da je u radu s lucernom košnja preko dana...sve ostalo se odvija preko noći...

Nema veze ako vidimo da ne ide sijeno od lucerne...a ide sjenaža, tim još bolje i brze rješen problem...:D, čak što više sijena vrlo malo a puuuno sjenaže.

Osim bočne kose na traktoru, za košnju trave i možda jednostavnije sušenje bi bile kose s 3 točka npr BČS... jer sam primjetio da kad se s njima kosi veliki dio trave (pola otkosa) ostane uspravljen, nakon što ju nož presječe...:)

Silaža fantastična nema nikakvog daljnjeg kvarenja, zagrijavanje je u potpunosti prestalo...samo imam jedan problem...MALO JE IMAM :D (šala mala).
 
Posljednje uređivanje:

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
hm pročitao sam dvije strane i najrađe bi da pročitate sve od prve strane
prvo i osnovno KRAVA JEDE TRAVU i tu nikad ne smije dolazit u upitno stanje proizvodnja bilo ljulja ili bilo koje druge trave, bilo za ispašu ili kao košni tip.
nadalje svuda postoje razne kombinacije ishrane goveda posebice tova junadi gdje se hrane na nekim farmama samo sa slamom, silažom i smjesom, to je priča za sebe
KRAVA ZBRAJA HRANIDBENE JEDINICE i ona svoju proizvodnju formira po onome što se nalazi u hrani bez obzira na ime te hrane i tu se matle ne svi zajebu i upropaste najbolje što imaju, jer neznaju s čim barataju.

ljulj se sije kao osnova ishrane krava, kao i lucerna ili neka druga biljka a ne zato jer tlo ne valja, ako imate loše tlo nemojte niti od ljulja očekivati ništa, a ako posvetite nečemu pažnju onda i lucerna raste gdje ste mislili da nikad nebi rasla.

sirak nikad nije ograničenje u plodoredu, njegova razgradnja korijena koji je velik i dubok zahtjeva dužu razgradnju ali nikako ne smetnju jesenskoj sjetvi bilo ljulja ili graška.

hm lucerna kod velike večine ljudi je samo teorija, jer kad dođe do spremanja krme zaseru i šefa i stanicu, rade se katastrofalne greške neznam el zbog gramzljivosti više neg može se napravit ili čega ali iz takvih poslova ispada da je lucerna bauk a nije i nikad nebude, ona je kraljica krmnih kultura koju malte ne svi unište..........bla bla bla

nadalje, što se tiče održivosti, sa 4 kulture je vrlo lako održati model dobrog rada, u smjeni kultura kao što su kukuruz, grašak ili grahorica, ljuljevi ili neke druge trave, lucerna ili djeteline, s time da bi bilo dobro ubaciti svakih par godina suncokret ili tako nešto zbog štetnika, jer kukuruz, ljuljevi i to spadaju u trave dok su lucerna i djeteline te grašak i grahorica leguminoze

drugo možda nisam zapazio, al budem ja to do košnje sve sredio

ispod je slika koju sam uslikao u 8 mjesecu dok sam bio u nizozemskoj, oni na svojim površinama u friziji gdje je glavina krava a imaju ih više nego ljudi u hrvatskoj na svojim poljima siju samo engleski ljulj (susjedna zemlja je engleska i svaki jebeni dan pada kiša bar pola sata) i na 20 posto površina je kukuruz i to je to, drugo nema ničega na poljima

na slici se prikazuje neupitnost ljulja i čemu ljulj služi i dok je kod nas bila ogromna suša engleski ljulj u nizozemskoj i križanac ljulj kod mene su rasli tj ovaj moj je barem preživio sušu u super stanju

druge slike u nekoj drugoj temi a ima ih milijun, malo bacite pogled što je iza krave parkirano (JAHTE) I NIKOME NE SMETAJU KRAVE



Uploaded with ImageShack.us
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Bogec sve je to tako kako kažeš. Svi mi pravimo slučajne ili namjerne greške u proizvodnji hrane i ishrani krava. Ova slika je stvarno super al mi to nažalost možemo samo gledati, pogotovo ove jahte u pozadini. Holandija, Engleska, Norveška itd. imaju dosta drugačiju klimu nego što je kod nas. Kod njih je ishrana uvjetovana klimom. A i državna politika i odnos prema poljoprivredi je drugačija. Kod mene dobra kiša nije pala od Aprila, ljulj sam pokosio samo jednom:madmana:, žito debelo podbacilo. Jedino što je raslo je sirak i lucerka, zato njima treba dati prednost nad ostalim kulturama. Ljulj je dobar u ishrani, al ako se ovakve suše nastave onda se moramo okrenuti kulturama koje će imati kakav takav prinos na toj suši, ili koje će izbjeći tu sušu kao npr. ozimi grašak.
Što se tiče paše i takvog načina ishrane krava, to je odlično i jeftino, al opet da nije suše. Šta da krava upase u Julu :scratch bez dobre silaže i sjenaže nema ni dobre i stabilne ishrane.
O državnoj politici i odnosu prema poljoprivredi ne treba govoriti. Kod nas u BiH je cijena dizela veća za skoro 0,20 KM (0,75 kuna) nego benzina :madmana:. Teško je u takvim uslovima biti konkurentan i imati neku rentabilnu proizvodnju.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Meni je najveći problem skladistenje hrane...

Kompletan proces od oranja do vremena košnje ide onako solidno, biljka se da "dotjerati" malo s đubrivom malo s prehranom preko lista...itd. međutim kad dođe tih dan - dva kad se treba raditi sjenaža ili silaža...onda sam u najvećem problemu..jer 6-7 ili 3-4 mjeseci njegovanja jedne biljke mi se svede na 1-2 dana spremanja u kojem mogu napraviti grešku da zeznem čitav proces...

Kad se odrade tih dan-dva e tek onda ide 3-4-5 sedmica agonije i svakodnevno pitanje "šta li se sad dešava unutar najlona" ...a ništa više ne možeš uraditi, pa čak ni kad otvoriš najlon, mogu samo da vidim šta sam napravio...i da razmišljam o popravnom ali dogodine.

U kompletnom procesu proizvodnje hrane, najgore mi je tih dan-dva.

Što se tiče ispaše mišljenja sam kao i Cawboy...jer imamo limita ograničenost zemljom i suše koje traju nekoliko mjeseci, a politiku prema agraru sam odavno prekrižio i izbacio iz računice , ako šta dođe od vlade dobro došlo a ako ne dođe- pa nisam se ni nadao, a dovoljno sam posijao...znači samo se pouzdati u se i u svoje kljuse i to je to..:D
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Emy šta ti je problem kod siliranja: sječenje, gaženje ili pokrivanje tj. Zatvaranje silosa? Ako sve odradiš kako treba onda nebi trebalo biti problema. Najbitnije je dobro gaženje i pokrivanje silosa.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
gledajte ovako povezat ču vašu priču o suši i ljulju sa krmim slijedom ili nešto što se naziva održiva proizvodnja

imate situaciju u kojoj je sušna godina, kako reagirati, naime suša se statistički javlja svakih 5-7 godina, kao i jedna jako kišna godina, sve druge su prosjek.
kako reagirati u budučnost, imate krave, trebate hranu?
ljulj pogotovo talijanski ljulj je jednogodišnja biljka koja u svojoj prvoj i u ovom slučaju jedinoj godini treba dati explozivno puno mase, to dobivate u proljeće, ako se izuzme predpostavka da nemate novaca za gnojivo, jer SVE TRAVE obožavaju DUŠIK, i bez obzira na stanje tla ljulj daje veliku masu.manknete jedan ili dva otkosa i lijepo mu se zahvalite.

nakon ljulja ide sirak, dušik ga več čeka kao na stolu u tlu, dolazi suša, sirak raste i na +40, zalomi se koja kiša i evo mase za bogove, nezaboravljajući da je tu bio ljulj prije sirka.

parcela broj dva, skidate grašak sa nekom od žitarica, spremate sjenažu, makivate ga, sijete kukuruz, graškov korjen se razgrađuje u tlu, hrani kukuruz, i sa više dušika neg imate novaca za gnojivo, KUKURUZ SPADA U TRAVE , obožava dušik.

i sad se pitate kako sve raste, lijepo, u suši, što je više dušika u tlu treba manje vode za izgradnju kilograma suhe tvari mase biljke koja raste na polju.

kad dođe kišna godina kao prošla reagirat čemo drugačije, ostaje ljulj, a sirak čeka druga vremena, jer sirak ne podnosi velike kiše, i ja ga npr nisam prošle godine sijao, a svi ljuljevi su bili na poljima

bitna je reakcija:!:
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Zanima me smjesa za pašnjak.Imam cca 9 jutara .Trenutno prirodni travnjak, kojeg krave pasu dok god vrijeme dozvoljava. Zimi za lijepih dana služi kao ispust.Koji sastav smjese preporučate .Zemlja je ilovasta. Nadmorska visina je od 240 do 282 mnv. Jeli dobro preorati i posijati smjesu za pašnjak ili bi stavio neku kulturu jednu godinu, pa onda smjesu.Dali staviti engleza ili mješanca u monokultur?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
prirodni travnjaci su na tom mjestu jer im to pogoduje, i vjerojatno nije moguće uspješno uzgajati neke druge ratarske kulture, stoga da bi popravio botanički sastav za pašnjak trebalo bi dosijati engleski ljulj i bijelu djetelinu, nikako ne preoravati jer nikad više nebude ono što je bilo, samo gorje, stoga samo dosijavanje
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Bile su tu nekad kuruze i ječam ali me mučila erozija i nemogučnost kombajniranja pa je posijana smjesa .Stari ju je kupil u Celju još za Juge.Jeli bi išlo dosijavanje žitnom sijaćicom.Ima li tko iskustva?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
može se sijat sijačicom koja ima štelanje dubine tj da onda ide sve po zraku, jer sijat po tvrdoj zemlji znači strgat sijačicu.
možeš sijat rasipačem za mineralno gnojivo
sve opcije su dobre ako ništ ne strgaš zbog siljenja nečega u zemlju, a trava nikne i na površini
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ma nema na čemu, ja ču pivo, hehehehehehehehhe, možemo i na livadi u ladu popit
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Bogec da li ti imaš zasijane lucerne i ako ju imaš u kolikom omjeru je imaš u odnosu prema ostalim kulturama ???
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ja imam lucernu u čistoj kulturi znači samo lucerna na tom polju, nemam ju u smjesama, bar ne tako zasijano.
budem stavio koju sliku u temu o lucerni
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
423
Vratio se Bogec sad če bit mala škola ratarstva za početnike .hvala ti na tome .
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
mislim da je ajkula sijao, sva sreća što me nije zvao jer znam na kojem komadu je imao suncokret, hehehehhehehee
inače nije to baš neka kombinacija, više igranje ko ima viška zemlje i naravno para.

posveti pažnju i slijedi upute koje stavljam na forum i u proljeće češ imat viška hrane.

snupy, znači bude invazija slika, ma ja sam sretan kad neko nazove i kaže da je sve super ispalo, ja od toga nemam ništa, ali sam stalno po poljima i vidim jad i bjedu pa makar to ne koštalo puno, al svi su se rodili sa bar tri fakulteta, al neka ber ti snupy si skužio da želim pomoći (za nevjerne tome, kakve ja imam koristi od nekoga tko je u drugoj državi ili na kraju zemaljske kugle osim da pomognem, a dabogda meni nikad pomoć ne trebala, a uvijek bar za nešto mi treba)

bla bla bla
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
Pozdrav bogec baš mi je drago da si se vratio na forum , samo da ti pokažem kako izgleda tvoje sijeme ljulja boxera na ličkim poljima što sam ga kupio od tebe ljetos posijan krajem 7 mijeseca.
Da je bilo kiše poslje sijanja bila bi sigurno još i košnja , pošto nije bilo kiše nije ni rastao dok nije ljepo napadalo , sada je negdje oko 10 cm visine.
Jel ima stočnog graška jarog za mene.


Uploaded with ImageShack.us
 

Najnoviji postovi

Na vrh