• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krmno bilje i travnjaštvo

  • Temu pokrenuo matija
  • Datum prvog posta

Matej936

Član
Tu od
15 Ožu 2009
Poruka
268
Pozdrav...

Mene zanima da li ima neka trava slična Lucerni ( ili kako neki kažu konjara ) ali da je veća i da ima više te svoje kalorične vrjednosti ( tak mislim da je :madmana:)

Hvala ljepo
 
K

Ketty

Guest
Ljudi, s obzirom na temperature vani i vlagu koje ima dovoljno što mislite je li rano za prihranu ljuljeva? (Malo smo kratki s hranom pa da nam što prije naraste):weedman:
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
sa kojim gnojivima mislite ic??za kan je prerano,,,,ipak je pocetak zime,a i vrijeme je varljivo,,
 
K

Ketty

Guest
Istina je da je po datumu tek počela zima al opet vrijeme baš i nije neko zimsko i nema nekih najava skorog zimskog vremena (mislim na snijeg i niske temperature)...:rolleyess:
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
a neznam,,ja idem sa sedmicom, polovinom 2 mjeseca,,ovisi o vremenu,onda sa kanom polovicom 3 mj,,,,a cuj tu ti je veljaca,,sa kojom neznas nikak kako ce,,a jos ima i 29 dana,,hehehe,,,tak da,,mislim da je ipak pre rano,,,ti odluci,,:scratch
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
definitivno je prerano za gnojidbu sa čistim dušikom ,jedino ako netko ima viška u đepu mogla bi 7 igrati po livadama,ali još je najgori mjesec pred nama pa bolje mir
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Moji ljuljevi su svi odreda preveliki i ako udari debeli snijeg i dugo se zadrži sve će propasti i prvi otkos bude katastrofa. A pošteni snijeg može zapadati i u ožujku tak da nema govora o prihranama kod mene bar do kraja veljače gdje ću ići sa sedmicom odnosno do početka ožujka ako ću ići samo sa KAN-om.
A sjenaže imam ako malo navučem nadam se do do kraja travnja tak da bi i ja htio kositi početkom travnja ako bude vrijeme...
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
sa velikim ljuljevima ako padne snjeg bude največi problem sa miševima i pljesnima po livadi pa nebude ginulo lagano drljanje i trovanje miševa jer ga budu potamanili banditi jedni sivi
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Moji ljuljevi su svi odreda preveliki i ako udari debeli snijeg i dugo se zadrži sve će propasti i prvi otkos bude katastrofa. A pošteni snijeg može zapadati i u ožujku tak da nema govora o prihranama kod mene bar do kraja veljače gdje ću ići sa sedmicom odnosno do početka ožujka ako ću ići samo sa KAN-om.
A sjenaže imam ako malo navučem nadam se do do kraja travnja tak da bi i ja htio kositi početkom travnja ako bude vrijeme...

Ak su ti ljuljevi preveliki budem ja došel pokositi ak se tebi neda baš bi mi dobro došlo nešto sijenaže;)
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
I ja sam naknap sa sjenazom, a neki ljuljevi bi bili za pokosit, ali ne budem nista do proljeca pa kako bude bude.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
trebam pomoč oko engleskog ljulja mislim na prolječe posijati probno jedno1500 kvadrata pa me zanima koliko otprilike kvadrata pokriva kila ili kak to već ide ,drugo zanima me kada se uzima sjeme pošto je skupo dali u prvom otkosu ili kasnije ,zahvaljujem
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ako ideš sa ručnim sijanjem oko 30kg,sa mašinom 25 kg e sad da je jesensko sijanje idealno bi bilo 2 otkos a za proljetno sijanje nek kažu oni koji imaju iskustva i meni bi dobro došlo jedno 50 kg engleza za usijati u obične livade koje su na mjestima lošije kakvoče
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
a koja je razlika između talijanskog i engleskog ljulja,sijao bi u proljeće 2ha pa me zato zanima,jele bi ga ocve
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
ako ideš sa ručnim sijanjem oko 30kg,sa mašinom 25 kg e sad da je jesensko sijanje idealno bi bilo 2 otkos a za proljetno sijanje nek kažu oni koji imaju iskustva i meni bi dobro došlo jedno 50 kg engleza za usijati u obične livade koje su na mjestima lošije kakvoče

kak to misliš na obićne livade jel stim misliš samo po livadi posijat ljulj:scratch
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
pa recimo ovako imam jedan dio prirodne livade ali je teren nizan i prije 5 godina je bilo i 40%šaš ali sa godinama dobre gnojidbe i laganog bacanja raznog sjemena po njima taj šaš je nestao e sad u prolječe prije nego razdrljam krtovince idem sa rasipačem i pobacam malo sjemana i kada drljače prođu to se smiješa i bude dobro ali još ima pojedinih trava koje baš nisu po volji kravama pa ih polako istiskujemo sa livada bez velikih troškova,razlika ti je u dužini korištenja ako imaš kvalitetnu zemlju i agrotehniku anglez ti bude durao 4-5 godina .obavezno u jesen pustiš da prirodno sam se osjemeni pa da vidiš kakav bude dogodine a talijan pokosiš 2-3 puta i oreš za kukuruz ili nešto drugo u 5 ili 6 mjesecu
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Iz iskustva mogu reći da ovce ne vole baš ljulj u sijanu,a naročito ne ako se čeka vrijeme za sušenje sijena,a do tad ljulj preraste i drastično gubi na kvaliteti.Radije klupčaste oštrice ili smjesa djetelina,lucerke ili čega već drugog.
Ali moram priznat da mladi ljulj predstavlja pravu poslasticu.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
ja imam pola hektara šta kosim za koze relativno loša trava pa ču probati tu tehniku nije loše
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
Iz iskustva mogu reći da ovce ne vole baš ljulj u sijanu,a naročito ne ako se čeka vrijeme za sušenje sijena,a do tad ljulj preraste i drastično gubi na kvaliteti.Radije klupčaste oštrice ili smjesa djetelina,lucerke ili čega već drugog.
Ali moram priznat da mladi ljulj predstavlja pravu poslasticu.

a koje je razlika talijanskog i engleskog
-lucerke već imam 3ha (2 i 4 god.),ova 4 god već lagano prolazi,a možda sam zezno jer poslije svake košnje baci ureje i kana pa je prije izašla(bala ko u prići)
-ćuo sam da je ljulj isto hranjiv,puno otkosa i velika masa trave,pa zato i pitam,kosio bi manje površina a imao više trave
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
glavna razlika je talijan je jednogodišnji i trava sa večom visinom rasta a englez je niži rastom ali minimalno 2-4 godine uz dobru tehnologiju od obrade zemlje,gnojidbe,sjetve i košnje a što se tiće lucerne ako si davao gnojivo bilo je poželjno i malo NPK u kasnu jesen ali mislim da glavni krivac je preniska košnja bar u mom kraju svi vole obrijati do gole zemlje ,nemoj to zajebati na ljulju min 5-7 cm da ostane kad pokosiš ljulj onda on kreče več drugi, treći dan ,još ako dobije malo dušika :axe::axe:
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
ali nemogu ga kositi na 7 cm visine ,kad imam rotokosu moram bubnjeve spustiti na zemlju a to je na 2-3 cm visine,jel i to prenisko
 

Najnoviji postovi

Na vrh