• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krmno bilje i travnjaštvo

  • Temu pokrenuo matija
  • Datum prvog posta

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Bogec dal imaš možda sjemena lucerne???

Trebal bi 20 kg!!!! :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

agrarac kaže:
bogec,kada će sjeme u prodaju???vidiš da smo svi napeti

idešššššš, napeto je ko špaga u đepu :lol:

ovako boxer je sav otišao po 20kn, sad ga sijem više za sjeme

imam talijana po 15kn još kojih cca 200kg, navala je da je to čudo, samo grabim i važem

mislio sam stavljat oglas ali sjeme odlazi ko ludo , pa mi se činilo malo neukusno prema vama da metnem oglas a da onda nemam sjemena :!:

eto to još ima, talijan linos, oriđinale iz italije

lucernu nemam
 
A

agrarac

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bogec,ja bi trebao 100kg.jel može?imaš li još da mi ostaviš?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

agrarac kaže:
bogec,ja bi trebao 100kg.jel može?imaš li još da mi ostaviš?

znači 100kg talijana, sutra ti točno javim kolko imam, mislim da bude, sutra te obavjestim, štima :!:
 
A

agrarac

Guest
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bogec kaže:
agrarac kaže:
bogec,ja bi trebao 100kg.jel može?imaš li još da mi ostaviš?

znači 100kg talijana, sutra ti točno javim kolko imam, mislim da bude, sutra te obavjestim, štima :!:
možeš mi javit i na pm
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

agrarac kaže:
bogec kaže:
agrarac kaže:
bogec,ja bi trebao 100kg.jel može?imaš li još da mi ostaviš?

znači 100kg talijana, sutra ti točno javim kolko imam, mislim da bude, sutra te obavjestim, štima :!:
možeš mi javit i na pm

može agrarac, pogledaj detalje na pm :!:

još netko želi talijan :?:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Evo ljudi, ja sam tek danas uspio posijati ljulj. Istina, malo kasno, ali bolje ikad nego nikad. Lijepo sam pripremio zemlju prošli petak s namjerom sijanja u subotu i naveče pao takav pljusak da je sve to zabetonirao. Tek sam danas uspio sa sjetvospremačem u polje i to jedva. Jedan prohod tek da nadignem vlagu, pa onda popodne da to usitnim. Čak je ispalo dosta dobro, kak je izgledalo ujutro.
Inače je ovih dana kod mene palo 84 litre kiše, tak da je sve mokro ko ...
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

cabage kaže:
Evo ljudi, ja sam tek danas uspio posijati ljulj. Istina, malo kasno, ali bolje ikad nego nikad. Lijepo sam pripremio zemlju prošli petak s namjerom sijanja u subotu i naveče pao takav pljusak da je sve to zabetonirao. Tek sam danas uspio sa sjetvospremačem u polje i to jedva. Jedan prohod tek da nadignem vlagu, pa onda popodne da to usitnim. Čak je ispalo dosta dobro, kak je izgledalo ujutro.
Inače je ovih dana kod mene palo 84 litre kiše, tak da je sve mokro ko ...

ja sam tek počeo orat, i to če potrajat još par dana jer imam i ovak posla oko krava, pa tek onda sijanje, ali pošto imam hrane kak bi rekli malo jako viška , ne treba mi zimski otkos na novom ljulju, samo sam prije kiše pobacao kan na stare ljuljeve tak da tu bude još finih bala i onda ide balirka i omotač na zimski san :D a na prolječe urnebes skupio sam za košenje 50 rali koje če doči u mjesec dana :D
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bogec kaže:
cabage kaže:

ja sam tek počeo orat, i to če potrajat još par dana jer imam i ovak posla oko krava, pa tek onda sijanje, ali pošto imam hrane kak bi rekli malo jako viška , ne treba mi zimski otkos na novom ljulju, samo sam prije kiše pobacao kan na stare ljuljeve tak da tu bude još finih bala i onda ide balirka i omotač na zimski san :D a na prolječe urnebes skupio sam za košenje 50 rali koje če doči u mjesec dana :D
a slike oranja ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

marko hurlimann xa86 kaže:
a slike oranja ;)

nismo nešto puno poorali, pogotovo ja nekih 5 rali, jer stalno imam nekih peripetija doma od posla, tak da je stari večinu pooro kojih 10 rali sa dvobraznim, a fotić nisam nosio, ali budu slike , ima još za orat
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: krmno bilje i travnjaštvo

jel bi bilo kasno za lucernu da se posije ovih dana?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: krmno bilje i travnjaštvo

aha,onda dobro... :D kolika je sjetvena norma po jutru?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Mi stavljamo 16 kg lucerne na jutro i samo mora biti kvalitetno posijano i onda je gromovska. Priprema zemlje mora biti jako dobra tak da sjeme dobro legne i sve je ok.
Ovog Boxera od BOGEC-a sam stavio 24 kg na jutro pa da vidimo. + 350 kg 7-20-30 hehe
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

cabage kaže:
Mi stavljamo 16 kg lucerne na jutro i samo mora biti kvalitetno posijano i onda je gromovska. Priprema zemlje mora biti jako dobra tak da sjeme dobro legne i sve je ok.
Ovog Boxera od BOGEC-a sam stavio 24 kg na jutro pa da vidimo. + 350 kg 7-20-30 hehe

to će bit gusto ko kefa :D a gnojidba ti je malo žešća i to malo jako žešća, za svaku pohvalu, to bude bujalo na polju, nemoraš spremat kosu jer budeš kosio u sječnju od ovoliko gnojiva :D

inače ovo bi bio krajnji rok za lucernu pogotovo ako je u sastavu dts-a jer ovo je vrijeme ljuljeva i drugih trava pa oni ako je dts tuše djeteline i lucernu.
za lucernu je obrada jako bitna , pogotovo dubina od 1cm, kod nas prvo valjaju pripremljenu zemlju pa onda siju pa opet valjaju :!:
e da oranje za lucernu bi trebalo biti oko 40cm zbog korjenovog sustava, pa se ako su sve stvari dobro napravljene može očekivat da bude sedmakinja a ne godišnjakinja :!:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

A vidjet ćemo što se tiće toga kad se bude kosilo. Najprije nek iznikne kak se spada i neka lijepo dočeka zimu. Nisam uspio povaljati iza sjetve, odmah je počela kiša i stalno pada. Tak da mislim da ni ne treba, jer sjeme će i ovako dobro prileći uz tlo :mrgreen:
Da vam pravo kažem lagano razmišljam da kupim junice, da imam što musti preko zime i lovu dobivati. Ovaj moj posao me ubija, svaki dan na polju, bilo kiša, bilo +40, uvije cijele dane vani. Gledam vas stočare i vidim da se bolje živi, samo što imate cjelogodišnji posao. Iznimka su neki koji ne znaju raspolagati hranom i novcima, pa na kraju nemaju čime hraniti i kupuju ultraskupe smjese.
Hrane imam, za početak, a i posijano je novo, tak da ako se i odlučim, neću imati sličnih problema.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: krmno bilje i travnjaštvo

cabage kaže:
A vidjet ćemo što se tiće toga kad se bude kosilo. Najprije nek iznikne kak se spada i neka lijepo dočeka zimu. Nisam uspio povaljati iza sjetve, odmah je počela kiša i stalno pada. Tak da mislim da ni ne treba, jer sjeme će i ovako dobro prileći uz tlo :mrgreen:
Da vam pravo kažem lagano razmišljam da kupim junice, da imam što musti preko zime i lovu dobivati. Ovaj moj posao me ubija, svaki dan na polju, bilo kiša, bilo +40, uvije cijele dane vani. Gledam vas stočare i vidim da se bolje živi, samo što imate cjelogodišnji posao. Iznimka su neki koji ne znaju raspolagati hranom i novcima, pa na kraju nemaju čime hraniti i kupuju ultraskupe smjese.
Hrane imam, za početak, a i posijano je novo, tak da ako se i odlučim, neću imati sličnih problema.

ova gnojidba u sjetvi 7icom je fenomenalna, čak bolja neg za lucernu koja je biljka kalija, inače trave jako dobro reagiraju na gnojidbu dušikom :!:

po meni junice nitko dobre ne prodaje, ni njemci ni nizozemci nitko, ovo na sajmu u gudovcu katastrofa sve za klanje po mojim standardima.
kupi rađe telce ženske od dobrih krava, daj malo više novaca za to tele i sam ga odhrani, sam napravi junicu i uzgojni oblik i rezultat neče izostati.
u uzgoju telaca i junica se formira proizvodnja buduće krave, u pravilu imaju svi debele telce koji su sisali do 200 kila, pa udri brašno, a sjenaža ni sve drugo voluminozno nigdje u panju :!:
ima razlika ko što sam kažeš među stočarima, ali ako se tome posvetiš i radiš kak treba od početka do kraja ima tu zarade i to dobre, ok ništa nejde preko noći ali pristojno se živi, a posao je takav kakav je ko to voli nije teško :!:
ja ču ti pomoć i oko stoke :!: a što se tiće hrane imaš ju već prije nego stoku :!:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: krmno bilje i travnjaštvo

bogec kaže:
u uzgoju telaca i junica se formira proizvodnja buduće krave, u pravilu imaju svi debele telce koji su sisali do 200 kila, pa udri brašno, a sjenaža ni sve drugo voluminozno nigdje u panju :!:
Eh, BOGEC, tu si vraški u pravu. Čitam ja dosta literature, začudio bi se koliko. Vidim da naši ljudi ustvari nemaju pojma kako uzgojiti kvalitetnu junicu, a i ono što dolazi iz uvoza slične je ili čak lošije kvalitete nego domače. Ipak ovo ne spada u ovu temu, idemo tamo gdje je i mjesto.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: krmno bilje i travnjaštvo

Bogec, več sam na par mjesta pročital da imaš puno trave posijano, 50 rali za kositi na proljeće/ljeto, ako budeš trebal pomoć za to samo javi, dobrovoljno se javljam, nabavi mi prednju kosu, ja zadnju imam, pripravi nekaj nafte i naravno frižider PAN-a i bumo kosili!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
Na vrh