• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krmno bilje i travnjaštvo

  • Temu pokrenuo matija
  • Datum prvog posta
M

matija

Guest
0123456789
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
R

Ratarko

Guest
Re: "Umjetne livade"

Vidi se da je valjano ali opet mi nekako grbavo izgleda :|
Tragovi od guma su prilično izraženi , kako to ?
Što ćeš sa tom livadom raditi ... kosiš ili puštaš neku živinu da se tu skiće ? :blackeye
 
M

matija

Guest
Re: "Umjetne livade"

valjak je prelagan a bilo je i mokro.livada ce se koristiti za košnju
 
B

bduda

Guest
Re: "Umjetne livade"

Dosta loše zaređeno kod prvog otkosa noglo bi biti zemlje u krmi, kosi čim više možeš. A i trava je slabo niknula, koliko si kilograma po rali posijao?
 
M

matija

Guest
Re: "Umjetne livade"

bduda kaže:
Dosta loše zaređeno kod prvog otkosa noglo bi biti zemlje u krmi, kosi čim više možeš. A i trava je slabo niknula, koliko si kilograma po rali posijao?
onda se to činilo loše.priprema nije bila dobra jer je bilo dosta mokro.sad je OK nije rijetka.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: "Umjetne livade"

Koja je optimalna količina sjemena tg dts-a po jutru? Mi smo lani sijali i potrošili smo na jedno jutro 20 kg sjemena.Sijali smo ručno..

@matija:čim si ti sijao ovu livadu?
 
M

matija

Guest
Re: "Umjetne livade"

abrkili kaže:
Koja je optimalna količina sjemena tg dts-a po jutru? Mi smo lani sijali i potrošili smo na jedno jutro 20 kg sjemena.Sijali smo ručno..

@matija:čim si ti sijao ovu livadu?
isto ručno
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: "Umjetne livade"

abrkili kaže:
Koja je optimalna količina sjemena tg dts-a po jutru? Mi smo lani sijali i potrošili smo na jedno jutro 20 kg sjemena.Sijali smo ručno..

optimalna količina sjemena po rali za dts je 25kg ili po ha 40 , zbog toga što u dts ima i sitnog sjemena djetelina koje imaju veliki broj a malu težinu.
kod ljuljeva optimalno po rali je 30 kg , a po ha 50 kg, tu je sve sjeme iste veličine.
zašto baš te količine, zbog toga jer sjeme trava več po certifikatu ima klijavost oko 80 % il manje, da bi postigli odličan sklop a s time i prinose morate pojačat količinu, npr djeteline praktički sijemo duplu količinu od teorijske zbog teške sjetve sitnog sjemena.....
ja sijem ljuljeve sa sijačicom isaria typ 6050 i može se nariktat na kilu točno, nikad se ne štopa, jer ima super mehanizam za sijanje
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: "Umjetne livade"

evo jednog moga polja sa talijanskim ljuljem sijanim krajem rujna, slikano je polovicom siječnja , za kositi je al je zemlja mekana i mokra, gnojeno je stajskim gnojem i ureom zbog razgradnje organske tvari, inače drugi ili treči otkos če biti kombajniran za sjeme, to je ljulj linos od bottos semmenti iz italije, visoka generacija sjemena.
evo slikica
Obrisan neispravan link.
 
M

matija

Guest
Re: "Umjetne livade"

bogec ljulj ti je prekrasan.jel znaš kolki je ph na tom komadu?jel radiš kem analize zemljišta?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: "Umjetne livade"

matija kaže:
bogec ljulj ti je prekrasan.jel znaš kolki je ph na tom komadu?jel radiš kem analize zemljišta?

hvala na pohvali :D , radim analize na svim komadima, na ovom komadu koji inače radim u najmu je ph oko 6 , ljulj je tu prvi put i zato je za danju reprodukciju sjeme, ima prostornu izolaciju od 300 metara do najbliže livade il tak nečeg, ta izolacija je potrebna kod stranooplodnih vrsta.
sjeme je doveženo iz italije, visoko kvalitetna frakcija sjemena.
pošto puno koristim stajski gnoj i nešto vapna ph na skoro svim poljima je zadovoljavajuči, tu dosta je bitan i plodored i upotreba npk gnojiva.
to su prednosti intenzivne poljoprivrede, stalno nešto raste pa eto ima i košenja po zimi i baliranja.
ps analize nisu skupe i stvarno se isplati dat zemlju na analizu, ak je zemlja ok imat čete veče prinose jer nema blokiranja hranjiva a s tim vam treba i manje zemlje za isti prinos :D
 
S

seljaček

Guest
Sjetva trava

Pošto se trave mogu sijati i u proljeće a rokovi se bliže zabrazdimo i u ovu temu
Ljulj kada kako zašto gdje
Lucerna kada kako gdje
Bjela djetelina , DTS
Ajde malo o agrotehnici ko zna ko nezna nek čita.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Sjetva trava

seljaček kaže:
Pošto se trave mogu sijati i u proljeće a rokovi se bliže zabrazdimo i u ovu temu
Ljulj kada kako zašto gdje
Lucerna kada kako gdje
Bjela djetelina , DTS
Ajde malo o agrotehnici ko zna ko nezna nek čita.


sjetva trava u prolječe nije preporučljiva zbog toga što onda kreču i korovi koji mogu nadjačat naše biljke , inače po statistici u 10 godina jedna proljetna sjetva uspije ali nikad ne daje prinose ko jesenska.
tako neka sije samo onaj ko baš mora i nema drugog izlaza.
lucerna i djeteline pogotovo ne , lucerna se sije krajem 8. mjeseca a ne u prolječe.
 

Ä‘uka

Član
Tu od
2 Sij 2008
Poruka
94
Re: Sjetva trava

seljaček kaže:
Ljulj kada kako zašto gdje

Ja ljulj sijem poslije žitarica i to u 8. mjesecu 25 do 30 kg sjemena po rali, valjanje obavezno, na jesen imaš jedan otkos. U 2. mjesecu prihraniš sa 100 kg KAN-a po rali u travnju skineš još jedan otkos i sadiš kukuruz ili ga ostaviš dalje za košnju mada po meni je ova prva varijanta najisplativija jer u ostalima otkosima je prinos sve slabiji a kukuruz posadiš u roku i imaš dvije kulture godišnje a proljetnu sjetvu ti ne preporućujem osim ako baš ne moraš
 
S

seljaček

Guest
Re: Sjetva trava

Teorija je takva ali praksa mi je pokazala slijedeće 2003 g 21.3. posijao sam 1/2 rali lucerne te godine sam skinuo 4 otkosa slijedeće godine 5 i tako sve do 2007 onda sam opet u prolječe 15.3 sijo lucernu i dala mi je 4 otkosa zadnji je bio u 9 mjesecu sad je u odličnom stanju mislim da če ponovo dati 5 otkosa ona iz 2003 g još se kosi malo je slabija ali napomena nikad nije gnojena mineralnim gnojem NIKAD.Ove godine ču sijat još 1.5 rali pa nek raste.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Sjetva trava

đuka kaže:
[quote="seljaček":3l1cb8kf]Ljulj kada kako zašto gdje

Ja ljulj sijem poslije žitarica i to u 8. mjesecu 25 do 30 kg sjemena po rali, valjanje obavezno, na jesen imaš jedan otkos. U 2. mjesecu prihraniš sa 100 kg KAN-a po rali u travnju skineš još jedan otkos i sadiš kukuruz ili ga ostaviš dalje za košnju mada po meni je ova prva varijanta najisplativija jer u ostalima otkosima je prinos sve slabiji a kukuruz posadiš u roku i imaš dvije kulture godišnje a proljetnu sjetvu ti ne preporućujem osim ako baš ne moraš[/quote:3l1cb8kf]

bravo ĐUKA to su riječi, vidi se da si blizu mene, pa istina je da po ljetu su mali prinosi trava, a još usto talijanski ljulj je jednogodišnja biljka, tako da je bolje opet u jesen posijat ljulj, jer če dat opet visoke urode.
SELJAČEK daj malo podrobnije opiši svoju proljetnu tehnologiju sijanja lucerne, i gnojidbu :!:
ja nisam rekao da se ne može sijat u prolječe , samo je jesenska sjetva sigurnija i daje veče prinose, al to ovisi o majstoru i penezima.........
 
S

seljaček

Guest
Tehnologija je slijedeća zaorati stajnjak u jesen(20 prikolica po rali) u proljeće se baci po brazdi 100 kg 7 -mice tanjuranje 1 trag sjetvospremačem onda stoji 2-3 tjedna onda se ide 1 trag sjetvospremačem pa se posije ja obično od 15-20 ožujka zatim lagano plitko drljaćom i nakon toga valjanje IMT 539 trag do traga i tako od kraja do kraja. za 45 dana možete očekivati 1. otkos nešto skromniji ali otkos bitno je da se kosi dosta visoko bar 5 cm od tla.
 

frks

Član
Tu od
12 Pro 2007
Poruka
75
Re: krmno bilje i travnjaštvo

seljaček@
koliko tona stajnjaka po rali?
činimise da je 20 prikolica po rali ipak pretjerano˙(kakve su to prikolice) :scratch
 

Najnoviji postovi

Na vrh