• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,660
Isti slučaj sam ja prošle godine imao s Adorom, prema "Lijekarskom" nalazu izgleda da je to rizoktomija.
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,001
evo moj krumpir,sjeme by johabica

slikano u vožnji
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja ovako sa slike zadovoljna,a ti?


@samko,da ,vjerojatno je u pitanju rizoktnije - ove godine se sadilo u hladno tlo,i ako je još bilo nakon sadnje puno vlage to je onda to.Pogledaj imalju li gomolji koji nisu nikli u zemlji male krumpiriče,ako imaju dijagnoza je sigurna.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Ja ovako sa slike zadovoljna,a ti?


@samko,da ,vjerojatno je u pitanju rizoktnije - ove godine se sadilo u hladno tlo,i ako je još bilo nakon sadnje puno vlage to je onda to.Pogledaj imalju li gomolji koji nisu nikli u zemlji male krumpiriče,ako imaju dijagnoza je sigurna.


nemaju ništa, samo neke vlasi i ništa, skoro svi su kao da sam ih jučer stavio u zemlju :icon_confused:
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Konačno, uspeo sam da po prvi put zagrnem pozni crveni krompir i istom prilikom po drugi put da zagrnem i rani crveni krompir. Završio sam svega nekoliko minuta pre početka velikih kiša.



Na slici se vidi poslednji prohod. To je Aladin(prva četiri reda s desna na levo), jedina sorta što sam sadio iz sopstvenog zapata.

Ovo pored mene, sa desne strane je komšija počistio tavan pa "njak!" - u sejačicu, pa šta ispadne... Ima tu i pšenice i ječma i tritikala, pa se i taj tavanski tritikale pocepao još na raž i na neku divlju pšenicu...

Makar da je i za golubove, na šta će to da liči kad se bude vršilo kad sve te žitarice dospevaju za vršidbu u različita vremena.
 
Posljednje uređivanje:

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Evo mog ekološkog krumpira,danas je slikano,mislim ovo je bivši kalomper iz Belice a sada bude čistokrvni Bilogorski krumpir,umjetnog gnojiva -0 bodova,prskan nije,ovaj idući tjedan samo malo motika kroz njega,:icon_anal::icon_anal:, ,
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ajkula,pa kod tebe to bolje raste neg u mene.Ko da krumpiri znaju da se u gostima treba lijepo ponašati i dati sve od sebe.
Nek samo lijepo napreduju,ali daj t to ipak malo zaštiti od boljesti - bude sada kada utopli to prijeko potrebno - vlage bude puno ostalo u zemlji a temperature povoljne - bude šteta da se nešto nepoželjno dogodi.
 

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
jutro!
kakavu zaštitu sad preporučujte za krumpir?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Samo sistemike.Preventiva je upitna obzirom da će lisna masa ubrzano rasti i neće pokrivati novoizraslo.Zapravo bi se bilo dobro baciti u malo veći trošak pa odraditi to u miksu sa preventivnim Daconilom(koji je jedni kojeg može samo izuzetno jaka i dugotrajna kiša isprati)i Acrobata koji se kreće u biljci od korijena do vrha i štiti i tek izrasle nove lističe neko vrijeme.Ako je potrebno napraviti zaštitu od zatica,najbolje je to naraviti imidaklopridom - Dalli ili nekl drugi generik Confidora (mislim da njega više nema na tržištu ali nisam sigurna,a i generici su u pravilu jeftiniji) jer će on dati i fungicidnu zaštitu od bijele noge iliti rizoktonije koja bude sada na sortama osjetlijvim na nju,a to su mnoge na današnjem tržištu prisutne,dobru preventivnu zaštitu.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Ma johabice kod nas vrijedi ona ŠTO LUĐI SELJAK TO DEBLJI KRUMPIR,sutra je određeno svakako posjeta poljo apoteci zbog njega,šteta da propadne
 

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
Samo sistemike.Preventiva je upitna obzirom da će lisna masa ubrzano rasti i neće pokrivati novoizraslo.Zapravo bi se bilo dobro baciti u malo veći trošak pa odraditi to u miksu sa preventivnim Daconilom(koji je jedni kojeg može samo izuzetno jaka i dugotrajna kiša isprati)i Acrobata koji se kreće u biljci od korijena do vrha i štiti i tek izrasle nove lističe neko vrijeme.Ako je potrebno napraviti zaštitu od zatica,najbolje je to naraviti imidaklopridom - Dalli ili nekl drugi generik Confidora (mislim da njega više nema na tržištu ali nisam sigurna,a i generici su u pravilu jeftiniji) jer će on dati i fungicidnu zaštitu od bijele noge iliti rizoktonije koja bude sada na sortama osjetlijvim na nju,a to su mnoge na današnjem tržištu prisutne,dobru preventivnu zaštitu.

hvala!!!!!!!!!!!!!!
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Evo moje Cleopatre super zadovoljan sa svim osim sa najvažnijim za mene pošto ih imam za osobnu upotrebu.Naime ukus im je potpuno neutralan ili bolje rečeno bljutav nit smrdi nit miriše. Ispečeni uopće nemaju onaj slatki ukus mladog krumpira koji tako volim tako da na godinu za raniji krumpir pokušati ću sa Adorom.To mi je bio prvi izbor i ove god ali nisam mogao doći do sjemenske kada je meni trebalo:icon_sad:
Nadam se da će Bela Rosa biti ukusnija pošto sam nje posadio puno više za cijelogodišnju upotrebu.
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    28.7 KB · Pregleda: 129

ziziKa

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
92
Stari krompir

Bok,imam stari krompir koji pušta klice i sav je smežuran pa me zanima kako ubuduće da ga održim svježijim tj. jastivim. Na placu gledam kumice kako prodaju lanjski krompir bez klica i nije uvel (smežuran) pa neznam kako im to uspjeva.
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Beli krompir već par dana vadimo i jedemo. Veoma je ukusam bilo da je baren ucelo u vodi ili isečen na kriškice pa pržen na kokošjjoj masti. U pitanju je ultra-rana sorta Riviera.
Planiram ovih dana da oprskam crveni krompir kompletnim koktelom(fungicid, insekticid i folijarna prehrana). Planiram da isključim jedno krilo prskalice na jednom delu, gde planiram već da počnem sa vađenjem. To parče njive ću obeležiti samo meni čitljivim markerima, pa ako neko pokuša da ga krade, nek se barem usere:icon_toilet: ili barem :icon_oak: ! Bolje nego da ga ja:icon_axe: pa da posle :mur: na robiji.

Bok,imam stari krompir koji pušta klice i sav je smežuran pa me zanima kako ubuduće da ga održim svježijim tj. jastivim. Na placu gledam kumice kako prodaju lanjski krompir bez klica i nije uvel (smežuran) pa neznam kako im to uspjeva.

Potraži na internetu skladištenje krompira. Ima tačno pri kojoj temperaturi, vlažnosti i na kakvoj osvetljenosti se čuva krompir za koju namenu.
Izbegavaj vodenaste sorte za duga skladištenja. Ne mora da znači da su sve pozne sorte pogodne za duga skladištenja. Aladin je na primer sav vodenast i nije za skladištenje. Probaj da taj smežurani vodeni krompir nakon ljuštenja ostaviš da ostoji neko vreme u vodi, pa ga tek onda pripremaj za jelo. Videćeš kako lako ponovo dobija na zapremini i masi.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
ima puno uvoznog, a i hercegovačkog prošvercanog priko meke granice, navodno će ovi tjedan bit akcije, jer praznu skladišta i većina niti neće još da otkupljuje domaći dok se ne rješe uvoznog, a cijena na veletržnici je cca 3kn (lani u ova doba 5-6kn:mur:)
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Juče sam oprskao crveni krompir protiv buba Galenikinim preparatom Tonus - 50g na pola jutra, protiv gljivičnih oboljenja BASF-ovim preparatom Acrobat - 600g na istu površinu plus još dve litre Slavola(mik. bio. prep.)

Što se cene tiče, ništa još nije izvesno. Prošle godine je cena, barem ovde kod mene, tokom cele sezone gotovo mirovala. Od nekih 60-70 dinara na početku, pa do 40 u kampanji vađenja koliko je i sad cena lanjskog krompira.
Ove godine na cenu poljoprivrednih proizvoda verovatno imati i ove nesrećne poplave.
 

Najnoviji postovi

Na vrh