• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Idešššš, lani je barem čokoladno punjenje ostalo, a ovo leto ni to.
Kod mene su samo sitne rupice ali unutra je zdrav, za sad.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ih......
kukuruz vole, grah vole, djetelinu vole iako je ne jedu jer ih godinu dana nitko ne dira pa orgijaju nesmetano, - dakle - ne.
Inače ih ima najviše na livadama i parcelama koje niz godina nisu bile u obradi i na takvima je uputno prije uvođenja parcele u proizvodni ciklus napraviti insekticidnu zaštitu.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ja imam nekih parcela na kojima bude crvljiv krumpir i izbjegavamo saditi na njih.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Idešššš, lani je barem čokoladno punjenje ostalo, a ovo leto ni to.
Kod mene su samo sitne rupice ali unutra je zdrav, za sad.


Hm........kada pokažeš biti ćemo pametniji.

Ali sada me nešt piknulo u vezi @puknutovog krumpira.

Kojote, jel smo se nas dvoje možda prešli?
A da nije zapravo krumpirov moljac u pitanju?
Ovolika šteta od žičnjaka....

Sada ak ih je gazda primjetio, barem ponekog, onda valjda jesu, ali ako ih nije bilo, delikvent bi prije bio moljac.
A to je onda problem na kvadrat. Znaš kako to ide sa njim - preko lisne mase ulazi u tkivo, spušta se dolje u gomolje i ubušava u njih. Imidaklopridi su nemoćni, jedino abamektin ga može u toj fazi zaustaviti (Vertimec i njegovi generici), van unutrašnjosti biljke Laser,(spinosad)
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Moj krumpir izvađen kvaliteta i količina odgovara . Muhaču baš i nije za vjerovati on bi i rupe izbušil samo da zeza našu Jo . Puknuti nikad ne laže e kod njega je stvarno problem . Kaj enciklopedija naša Jo više od svemočnog Google-a .
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,155
I ja sam povadio krumpir..
ebac96739b982b0cee3960118d764500.jpg


e4852497f285d6635248e1c926dce7f7.jpg
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
da le je kakva pomoč ako se u tim rupicama možda vidio bjeli crvič promjera vrha čačkalice i dužine ispod centimetra ?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Hm........kada pokažeš biti ćemo pametniji.
Biče slike, mislim da je nekaj slično ko kod Puknutog ali sam primjetil samo na žutom Marabel.

Muhaču baš i nije za vjerovati on bi i rupe izbušil samo da zeza našu JO.
Ovo je več uvreda u ovak ozbiljnoj situaciji, a ja pamtimmmmm, a rupice mi idu ..... Zna naša JO to jako dobro koje.
Jel tak JO :icon_wink:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Samo ti delaj rupice dok ti još idu, ni to ne bu išlo vječno - ak sudim po našem dedi, do osamdesete bu - tak su bar mamica tvrdili i zaklepali se v drugu sobu.:biggrin:

Ne znam muhač sigurno, rupica je rupica. Takve rade i moljci i drotari (žičnjaci) -

veli puknuti da su crvići bijeli - to će onda biti moljac.
On ima i smeđe kukuljice - liće na one duguljaste smeđe morske pužiče
Evo slike gusjenice - zapravo ličinka krumpirovog moljca i kukuljice u koju se učahuri i iz kojje izlazi kao leptir. -

kartofelnaya-mol-3.jpg


Šteta koju radi ličinka -

images




Iskreno, ne znam jesu lii i ličinke žičnjaka bijele boje. Ja sam vidjela bebe žičnjake i odrasle u svijetlosmeđoj boji - predpostavljam da ličinke mogu biti bijele, ali u ovo doba godine je vjerojatnije da je razvojni ciklus završen kod njih i sada se nalaze samo odrasli oblici.
Lerptiri su još uvijek aktivni pa ...ne znam.....

U svakom slučaju žičnjaci su povoljnija opcija od moljca jer šta su napravili - napravili su - to je to.
Moljac će štetu raditi i dalje u skladištu - zato je dobro, ako se ustanovi da je on u pitanju napraviti insekticidnu zaštitu skkladišta prskanjem prostorije Actelekom da se prekine razvojni krug.
U polju se malo toga može napraviti kao preventiva ili liječenje - bilo je svojedobno nula posto dozvoljenih gomolja zaraženih tim štetnikom u distribuciji sjemenskog materijla. To govori o kakvom je potencijalnom problemu riječ. Mislim da je i sada tako, no nisam u toku.
 

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
@puknuti
Još uvijek možeš posijati gorušicu bijelu, pa je u kasnu jesen malčirati i zaorati a prilikom sadnje, okopavanja i nagrtanja, Naturalis.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ipak Muhačev krumpir (poneki) ima rupe znači da Muhač nije lagal za njih . Isprike nema makar se i ljutil :x:.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
@puknuti
Još uvijek možeš posijati gorušicu bijelu, pa je u kasnu jesen malčirati i zaorati a prilikom sadnje, okopavanja i nagrtanja, Naturalis.

Da, bijela gorušica - a i crna - ima insekticidno i nematocidno, a i fungicidno djelovanje.
No, nisam upoznata spriječava li razvojni ciklus štetnika koji su ovdje potencijalno prisutni.
Imaš li kakva saznanja o tome?

Naturalis - jesi li ga isprobao?
Meni treba nešto za bijelu mušicu, ratujemo već neko vrijeme i za sada gubim sve bojeve.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
@ puknuti, ranije vađenje ima svojih prednosti, ali i mana...u slučaju žičnjaka štete su puno veće ako je suho vrijeme, da zemlja nije vlažna, onda kao da traže vlagu u krumpiru.

@sosta, štete od žičnjaka su manje na redovito obrađivanim parcelama, nešto veće uz međe ili veće travnate površina, a enormne ako se preore cjelina (livada), jer su oni prirodni stanovnici livada...ovo kaj ih ima po oranicama se da regulirati (kad ih jednom skužite)

inače, prirodni neprijatelj žičnjaka ( i indikator) su rovci...samo te dvije vrste nikad nemoš dobro balansirat...:mur:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
u pič ku materinu ......imam i sadilicu , i vadilicu i motiku a sad navalili neki crvi ..
 

huzjak

Novi član
Tu od
3 Stu 2013
Poruka
29
Ljudi molim pomoč jel ima ko broj od Stipe Bekića koji slaže kombajne za krumpir ???
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
MG galanterija Bekić, Putinski prečec 18, 10090 Zagreb, 091 474 7107
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Cijena opala gadno a potražnja slaba iako mi ove godine jako ljep kvalitetan krumpir jedva prodajem.
 
Na vrh