• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,034
NEW mislim da nema to veze do godine nego do zemlje, i ove godine se u mome kraju puno ljudi žalilo na gnjili krumpir, i ja sam ga imo na mjestima di je voda stajala, meni ne pada napamet ne vadit ga, cim uzrije van s njime.
Ajkula ja imam jos manje količine (max 1500) i uspijem sve po 6
Iwanho a valjda imaš drukčiju zemlju, ja moga stavim u drvarnu i mi staroga jedemo do mladoga, prvoga pocnem vadit 13.6 ali samo za doma ovaj u polju je kasniji
Ja sadim samo monalizu, svi kazu odlicna a meni pase hehe a vadilicu bi i ja, plug mi postaje naporan, njega cu se kroz zimu riješiti gledam da kupim neki tako vadilicu da dodu ljudi i samo pokupe, ovo sa plugom predugo traje
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Prije par godina smo povadili krumpir 7.1 i nista mu nije falilo nit je ista propalo. E sad jel bi svake godine tako bilo ne znam

Sve ovisi od zime. Ako je suha zima i promrzne zemlja do 20 cm dubine, nisam baš siguran da bi krumpir to izdržal.

Iwanho a valjda imaš drukčiju zemlju, ja moga stavim u drvarnu i mi staroga jedemo do mladoga, prvoga pocnem vadit 13.6 ali samo za doma ovaj u polju je kasniji
Ja sadim samo monalizu, svi kazu odlicna a meni pase hehe a vadilicu bi i ja, plug mi postaje naporan, njega cu se kroz zimu riješiti gledam da kupim neki tako vadilicu da dodu ljudi i samo pokupe, ovo sa plugom predugo traje

Kaj misliš da vrsta zemlje ima utjecaja na čuvanje krumpira u skladištu? :confused:

Monalisa ima trajanje vegetacije mjesec dana kraće nego desire. Jel ti možda tretiraš konzumni krumpir protiv klijanja?
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,034
Mislio sam na zemlju u kojoj sadis krumpir ali sada kada si spomenuo u tom kontekstu moram ti rec da postoji i tu razlika, kod mene doma i u polju ista sorta krumpira a drugacije izgleda i drugacije izdrzi zimu, kod mene doma je susna zemlja i bude sav gladak i prije pocne klijat i brze se smezura dok onaj iz polja u startu bude sav nejednak ruzan na oko bude vodeniji i zato duze traje i ne smezura se do proljeca izdrzi, ne uopce ne solim dva puta ga ocistim i to je to...
A to sve u teoriji krace traje, ja sam ga vadio lani i prije monalise...nema pravila, ja kad je cima suha vadim
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Naravno da ga vadiš kada se cima osuši.
U to je doba kod tebe još jako vruće, zemlja se bez pokrova zelene mase jako ugrijava, i bilo bi ne besmisleno nego štetno ostaviti u takvim uvjetima krumpir u zemlji.
Prvo bi se od vruće zemlje smežurao, možda i dobio opekotine, a slijedeće šta mu slijedi je nakon prve obilnije kiše velika vjerojatnost prekid dormantnosti, aktivacija oka i retrovegetacija. Zapravo - početak nove.

Mi na kontinentu čekamo da se zemlja rashladi, time i gomolji, a i pošto vegetacija traje dulje, da se nakon prekida iste kožica učvrsti, dozrije - to traje otprilike dvadesetak dana od završetka vegetacije.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Meni još cima zelena a krumpir mlad rodeo i agrija.
Tako da mjesec dana sigurno još nemogu vadit.
Kopam samo za prodaju malo izvadim na vadilicu odmah ga oguli.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,034
I to isto mi se znalo dešavat prvih godina, cima pocne opet zelenit tj kao zaperci dolaze i dole krumpir baca klice nanovo, da kod mene doma je ta zemlja koja bi ga spržila al u polju 10km od mene je totalno druga priča, dole bi ga vlaga unštila i rovci naravno, tako da ga ja nikako ne ostavljam, u polju niti ne osuši cima nego pratim kad uzrije krumpir i cimu pomalciram par dana prije vađenja
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Evo i moja strojnica jučer isprobana.Malo mi je smetalo korjenje od korova, pa je proklizavalo remenje ,za nagodinu moram samo nove remene stavit.
 

Prilozi

  • 20160813_113607.jpg
    20160813_113607.jpg
    76.1 KB · Pregleda: 158
  • 20160813_113624.jpg
    20160813_113624.jpg
    74.6 KB · Pregleda: 138

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,757
Otraga bi trebalo postaviti remenice istog promjera, jer ovak prebrzo trese.
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
... dok onaj iz polja u startu bude sav nejednak ruzan na oko bude vodeniji i zato duze traje i ne smezura se do proljeca izdrzi, ne uopce ne solim dva puta ga ocistim i to je to...

Oprostite, što znači ovo NE SOLIM i ćemu to služi?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
polako vadim krumpir ...ima jako dosta nagriženog , kad ga odrežem ima rupe po sebi ko dobar švicarski sir ..živine nisam vidio , kaj je to i kak se toga riješiti iz njive .
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Puževi golači.
I kod nas su napravili štete.
Kaj čemo kad ne tretiramo...
Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Na jednom manjem dijelu njive krumpir je jako krastav. Ostali dio njive je relativno zdrav. Nije ničim šprican. Još imam izvaditi jedan red. U 9 redova (razmak 70 cm) duljine 55 m ga bude oko 1600 litara (1,6 m³). Jel to neki srednji ili niski prinos?
Nema jako debelog, osim kod sorte victoria (bijeli).
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
@puknjeni,
žičnjaci, drotari ili kak već...cijela legla budu u krumpiru, i sad kad ga vadiš više ih nema...strateški su ukopani i čekaju sljedeću sezonu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,051
I kod mene ima sitnih rupa skoro na svakom gomolju, kao da su crvljivi.
Jel to to i jel bu kao takav oštečen opstal?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
@puknjeni,
žičnjaci, drotari ili kak već...cijela legla budu u krumpiru, i sad kad ga vadiš više ih nema...strateški su ukopani i čekaju sljedeću sezonu.
da li bi ranije iskapanje pomoglo?

ma mogu oni mene ..preoral bum ja to pa budu oni ostali na suhom
evo slike
 

Prilozi

  • P8290003.jpg
    P8290003.jpg
    86.4 KB · Pregleda: 103

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ups.
Ja sam te rupe drugačije zamišljala.....
@darijus - u sridu.

Ovoliki napad još nisam vidjela.
Kemija - Dursban - može u redove prskanje u toku sadnje ili granuliranii - otvoreni red. Karenca 90 dana - nije za mladi - a i je ako uračunaš vrijeme od sadnje do nicanja petnaestak dana., ali na knap.
Bilo šta na bazi imidakloprida, (Confidore, Dalli, ili koji drugi generik - Prestige nije više u distribuciji)
Za Actaru nisam sigurna Force ide sigurno, u redove za vrijeme sadnje.

Ne, ne pomaže prijevremeno vađenje, bar ne u mjeri da bi šteta bila neznatna. Njihova aktivnost počinje od početka rasta gomolja
A niti preoravanje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh