• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Zbog embarga Rusiji se stvaraju viškovi. Pozitivno je to da večinoma do nove godine Slovenija ostaje bez svog krumpira zbog malog obujma proizvodnje, pa tko može uskladištiti do tada bude vjerojatno tam plasiral jer im je jeftinije uvesti iz Hr nego iz Holandije.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
A da neka ja sam ga uskladištio pa ćemo vidit .
A nagodinu planirao malo povećat pa ćemo vidit.
Najgore što me stave u koš s lošim krumpirom dođu kupci pa govore da je skupo.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
342
Molio bih odgovor na pitanje da li se ovogodišnji manji krumpiri u Vašoj praksi koriste za sadnju dogodine-da li je to sjemenski krompir?

Ako se koriste da li ih smijem zaštititi-posuti praškom protiv klijanja?

Unaprijed Hvala!
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Razinekop to nije sjemenski krompir. Za sjemenski se koriste posebna područja u kojima nema bolesti ni nametnika. Nekad se kod nas sadio o Velikoj Gospi pa od toga bi se sadio na proljeće. Inače se ne smije posipati protiv klijanja. Prof. Jo je već ovdje pisala nešto o tome .

Sent from my XT1092 using Tapatalk
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Kako nije? Otkako znam za sebe uvijek smo ostavljali taj osrednji (ne baš onaj skroz sitni, taj ide za stoku) i koristili kao sjemenski.

Nisam primjetio veliku razliku u odnosu na onaj koji se kupi kao sjemenski ni po prinosu ni da neke bolesti posebno napadaju bilo koji (a sadimo uvijek svoj i po koji redak iz komšiluka ili taj kupovni).
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Kod vas nema boleština. Mi nikad svoj. Prije Holandije dok sam bio dijete dogonili iz Istočne Hercegovine koji se kasno vadio i to nam je bilo sjeme.

Sent from my XT1092 using Tapatalk
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ja sam, ove godine, u nedovoljnoj količini sjemenskog, probno posadio lanjski krumpir i dobio više od njega nego od sjemenskog. Mislim da je sjemenski bio Desire !?
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Ovisi ali krumpir posipat protiv klijanja toga neće biti ništa.
Voli druga godina oboliti ja razmišljam dal da ju posadim imam dosta.
Radi se o rodeu i agriji rodili su ekstra .
Na 1 ha oko 25 tona a možda i više .
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
342
Dečki svima hvala na odgovorima!

Vidim da ima različitih odgovora,jer me zanimala praksa.Ne bih ja "propao" za tih par kila krumpira,al mi žao napravit pogrešno!

Za sada ostaju bez "posipanja",a ako prežive do sadnje idu u zemlju pa kako bude!
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Izaberi si sjemenske krumpire (3 - 6 cm) koji su ljiepi glatki i zdravi. Složi ih odmah u plitke gajbice i snjima u hladniju prostoriju (idealno bi bilo na +4°C, ali i oko 8-10 nije preloše. Nek ne bude presvjetlo ni jako tamno. Na presvjetlom mjestu budu pozelenili, a na jako tamnom budu pustili klice. Imat ćeš svoje sjeme. Ne brini, na proljeće budeš sadil svoje vlastito sjeme. :icon_super:

Nisam stručnjak za proizvodnju krumpira, ali tako radim i nemam problema. Jednom kupljeno sjeme upotrebljavam 4-5 godina (ovisno o pojavi bolesti jer ne špricam), a zatim obnavljam kupljenim.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
U Dalmaciji će to isklijati do listopada. Pitaj starije ljude jesu li kod vas ikada stavljali u kop, iskopana rupa u zemlji i pokrivena zemljom?

Sent from my XT1092 using Tapatalk
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,687
Kako nije? Otkako znam za sebe uvijek smo ostavljali taj osrednji (ne baš onaj skroz sitni, taj ide za stoku) i koristili kao sjemenski.

Nisam primjetio veliku razliku u odnosu na onaj koji se kupi kao sjemenski ni po prinosu ni da neke bolesti posebno napadaju bilo koji (a sadimo uvijek svoj i po koji redak iz komšiluka ili taj kupovni).

Tako i mi radimo.
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
bok, trebao bih nabaviti manje količine sjemenskog krumpira za sadnju u sezoni 2017, ali mora biti iz ekološkog uzgoja.... na službenoj bazi podataka/popisu ekološkog sjemena MPS-a ne postoji ništa pod krumpirom pa mi malo čudno...

ugl, jel ima itko savjet gdje da nabavim takav krumpir? interesiraju me sorte Mona Lisa, Adora i Jaerla

hvala

LP
 

jacca

Član
Tu od
28 Velj 2014
Poruka
54
Ima u trgovinama ali mala pakiranja..od 5- max 10 kg...vidla sam da na njima piše BIO.....od sorti neznam dal imaju baš te koje tražiš...ja imam Belarosu i nešto malo Rodea i Marabela...Naravno eko s certifikatom..
 

jacca

Član
Tu od
28 Velj 2014
Poruka
54
Stvarno neznam dal postoji u Hrvatskoj...Probaj pitati u Beju...Imaš i na njuškalu...puno ih prodaje sjemenski krumpir....neki čak i s eko certifikatom...
 

dady

Član
Tu od
22 Sij 2015
Poruka
141
pozdrav dali režete krumpir ili ne ko nas u dalmaciji pretežno režu na 1 pup neki samo na pola...meni se čini da to rezanje na 1 pup i nije baš isplativo jer je se ne iskoristi dovoljno površina zemlje....
 

Najnoviji postovi

Na vrh