• PoĆĄtovani posjetitelju, za koriĆĄtenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlaĆŸemo ti da se registriraĆĄ. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaĆĄtićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i joĆĄ mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❀

Krumpir

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
nije baĆĄ točno da samo johabica moĆŸe pomoći...😜

10 litara po kvadratnom metru je nekakva normalna norma za navodnjavanje u jednoj aplikaciji...e sad, koliko često to moraơ raditi, sam ćeơ najbolje znati...
uhvati u ĆĄaku zemlju ispod grma krumpira i stisni, ako se raspada zalijevaj, ako ostane u grudi, ĆĄetaj...đŸ€­
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Bas budem da vidim jer ja sam prije nagrto ali nisam primjetio razliku do sada ni u rodu ni velicini
MoĆŸda ne mora nagrtanje biti zasluĆŸno za bolji prinos, ali rahla zemlja u zoni rasta gomolja sigurno poboljĆĄava prinos.
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
698
nije baĆĄ točno da samo johabica moĆŸe pomoći...😜

10 litara po kvadratnom metru je nekakva normalna norma za navodnjavanje u jednoj aplikaciji...e sad, koliko često to moraơ raditi, sam ćeơ najbolje znati...
uhvati u ĆĄaku zemlju ispod grma krumpira i stisni, ako se raspada zalijevaj, ako ostane u grudi, ĆĄetaj...đŸ€­
Buduci da zalijevam kap po kap, tu količinu gledam na metar duĆŸni ili zbrojim ĆĄirine 3 reda i metar duĆŸine i tako dobijem otprilike količinu vode po metru kvadratnom?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
niơ ne zbrajaj ni ne oduzimaj...bruto povrơina krumpiriơta x 10 litara po kvadranom metru i dobit ćeơ koliko vode moraơ dati u jednoj aplikaciji...
znam da je kpk u glavama ljudi nekak drugačije ucrtan, ali voda će mikrokapilarno zauzeti sve suho zemljiơte, a ne samo ispod kpk...
i niơ se neće straơno dogodit ako se zezneơ i fulaơ parsto litara... 😉
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Kada padne dobra kiơa, 25 l/m/2, to je dovoljno vode krumpiru za daljnjih dva tjedna jakog sunčanog vremena. I joơ koji dan.
To je kiĆĄurina, 25 litara po metru.
Krumpir voli puno kiĆĄe pa onda dugo vremena niĆĄta.
Nikako ne voli stalno jako mokru zemlju.
Sjećam se jedne godine, bila je aktuelna sorta krumpira Kondor, kiơoviti lipanj, nije skoro bilo dana a da kiơa nije padala, krumpiri su imali prekrsne, ogromne lisne mase, urod većine sorti je bio onak - očekivalo bi se obzirom na količinu vode koju je dobio izvanredan - ali zapravo je bio zadovoljavajući za sve sorte osim Kondora. Kondor je bio katastrofa. I novo, certificirano sjeme "A" kategorije, i drugogodiơnje. Te godine Kondora nitko nije ubrao viơe od 15 tona po hektaru - najmanje 3 puta manje od njegovog potencijala.
Ja imam u plasteniku uz paradajz i tri reda krumpira, kada puĆĄtam vodu - paradajzu skoro svakodnevno, krumpiru zatvorim cijevi i vodu dobije najviĆĄe dva puta tjedno, nekada, kada puĆĄtam viĆĄe paradjzu, kada ide bez prihrane pa ga baĆĄ dobro natopim, krumpiru nakon niti deset minuta vodu zatvorim.
Njemu ne mora biti cijeli humak natopljen vodom, pogotovo ako se čeơće zalijeva.
I da, ja imam cijevi na vrhu reda, ne među redovima.
Krumpir voli da mu je između dva zaljevanja suho, onda,svaki puta kada dobije vodu "ĆŸuri" deponirati je u gomolje, napraviti potomstvo, ako je ima cijelo vrijeme na raspolaganju i viĆĄe nego mu treba opusti se i radi si svečanu haljinu iznad tla za prikazivanje raskoĆĄi, a dolje vlada sistem "imamo vremena".

Ko ĆĄto je Darijus rekao, prema stanju tla - koliko je mokro, puĆĄta se voda.
I bolje je da je nekada malu usfali nego da je ima previĆĄe.
Ove sezone ne treba niĆĄta vani u polju, ovo ĆĄto pada i viĆĄe je nego dovoljno, barem u mome kraju.
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
698
Kada padne dobra kiơa, 25 l/m/2, to je dovoljno vode krumpiru za daljnjih dva tjedna jakog sunčanog vremena. I joơ koji dan.
To je kiĆĄurina, 25 litara po metru.
Krumpir voli puno kiĆĄe pa onda dugo vremena niĆĄta.
Nikako ne voli stalno jako mokru zemlju.
Sjećam se jedne godine, bila je aktuelna sorta krumpira Kondor, kiơoviti lipanj, nije skoro bilo dana a da kiơa nije padala, krumpiri su imali prekrsne, ogromne lisne mase, urod većine sorti je bio onak - očekivalo bi se obzirom na količinu vode koju je dobio izvanredan - ali zapravo je bio zadovoljavajući za sve sorte osim Kondora. Kondor je bio katastrofa. I novo, certificirano sjeme "A" kategorije, i drugogodiơnje. Te godine Kondora nitko nije ubrao viơe od 15 tona po hektaru - najmanje 3 puta manje od njegovog potencijala.
Ja imam u plasteniku uz paradajz i tri reda krumpira, kada puĆĄtam vodu - paradajzu skoro svakodnevno, krumpiru zatvorim cijevi i vodu dobije najviĆĄe dva puta tjedno, nekada, kada puĆĄtam viĆĄe paradjzu, kada ide bez prihrane pa ga baĆĄ dobro natopim, krumpiru nakon niti deset minuta vodu zatvorim.
Njemu ne mora biti cijeli humak natopljen vodom, pogotovo ako se čeơće zalijeva.
I da, ja imam cijevi na vrhu reda, ne među redovima.
Krumpir voli da mu je između dva zaljevanja suho, onda,svaki puta kada dobije vodu "ĆŸuri" deponirati je u gomolje, napraviti potomstvo, ako je ima cijelo vrijeme na raspolaganju i viĆĄe nego mu treba opusti se i radi si svečanu haljinu iznad tla za prikazivanje raskoĆĄi, a dolje vlada sistem "imamo vremena".

Ko ĆĄto je Darijus rekao, prema stanju tla - koliko je mokro, puĆĄta se voda.
I bolje je da je nekada malu usfali nego da je ima previĆĄe.
Ove sezone ne treba niĆĄta vani u polju, ovo ĆĄto pada i viĆĄe je nego dovoljno, barem u mome kraju.
Istina je ovo, nikad boljih krumpira nego 2018. Kada je u mom kraju bio sistem padne kiĆĄa i 10 dana sunce pa padne dobra kiĆĄa i to se izmijenjivalo cijeli period vegetacije.. Krumpir je bio ogroman i bilo ga je jako puno
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
698
Hvala puno svima na savjetima 😁
 

Prilozi

  • IMG_20210523_200503.jpg
    IMG_20210523_200503.jpg
    39.7 KB · Pregleda: 21

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
namjerno nisam napisao viĆĄe od 10 litara po kvadratu jer neke sorte viĆĄak vode pretvore u pukotine po kori krumpira (popucaju gomolji)...
ako cjepidlačimo, kroz kpk je mojih 10 litara po kvadratu u konačnici vrlo blizu efekta koji je opisala jo...uz jamicu viơe vode... 😉
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jel netko koristi final K kroz kpk. Zanima me koja koncentracija ide. MoĆŸe li viĆĄe nego folijarno? Ostalo mi je sredstva od proĆĄle godine kad sam ga primijenil folijarno. Ove godine bi ga probal iskoristiti zalijevanjem ispod cime sa ĆĄpric kantom.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A ti to joĆĄ nisi potroĆĄil??????????
Kak se ravnaơ, bude to dočekalo i preksljedečegodiơnju sezonu. :hahah:
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,254
Na kraju od svega odluka je pala na folijarnu prihranu
 

Prilozi

  • IMG_20210525_194701.jpg
    IMG_20210525_194701.jpg
    58 KB · Pregleda: 20
  • IMG_20210525_194707.jpg
    IMG_20210525_194707.jpg
    65 KB · Pregleda: 20

Gerd1987

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
107
Ja sam počeo vaditi proơli vikend, urod je manji od uobičajenog zbog hladnog travnja i čestog oroơavanja noćima i jutrima kad je bio mraz.
 

Prilozi

  • 20210522_111607.jpg
    20210522_111607.jpg
    117.4 KB · Pregleda: 26
  • 20210522_134515.jpg
    20210522_134515.jpg
    65.9 KB · Pregleda: 26

Najnoviji postovi

Na vrh