• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Nakon prikaza tri prijedloga gnojidbe krumpira (više na: http://www.poljoprivredni-forum.com/showpost.php?p=779234&postcount=772) evo i tablice sa pregledom cijena:











Komentari:

  • Program I je najkompletniji program, ali je cijena kalij-nitrata na našem tržištu zasad previsoka (čak je i to kalij-nitrat za sustave fertirigacije a ne za kalsičnu primjenu kroz tlo)
  • Program II je vjerovatno najoptimalniji u odnosu cijena/količina hraniva
  • I naposljetku Program III (sa upotrebom 15:15:15) je definitivno i tehnološki najlošija opcija ali i cijenovno (puno skuplji od programa II za isti ili čak manji učinak; u programu II su ipak dvije prihrane dok je (skupi) program III sa samo jednom prihranom
Cijene gnojiva su:

  • Osnovna NPK i KAN - prema cijeniku Petrokemije (u lokalnom dućanu su cijene znatno više, ali to značajno varira)
  • Microphos, Magnezij sulfat, Agrozin - Sjeme d.o.o., Split
  • Kalij-nitrat - Jematva Zorni d.o.o., Solin
p.s. U opisu programa navodi se i preporuka primjene biostimulatora. Prosječna cijena biostimulatora Drin je oko 200,00 kn VPC. Međutim može poslužiti i svaki drugi biostimulator.
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
evo i ja sam prošli vikend posadija 800kg, pa sad šta bude:D
Sadija sam ih plitko tako da je vrh gomolja samo par centi ispod površine zemlje, pa ću ih nagrnit čim niknu.
Nego triba bi mi savjet kako se borit sa korovom, jer mislim navodnjavat krumpir tako da će korova siguro bit dosta, a ne znam kako ga najefikasnije suzbit:confused:
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
evo i ja sam prošli vikend posadija 800kg, pa sad šta bude:D
Sadija sam ih plitko tako da je vrh gomolja samo par centi ispod površine zemlje, pa ću ih nagrnit čim niknu.
Nego triba bi mi savjet kako se borit sa korovom, jer mislim navodnjavat krumpir tako da će korova siguro bit dosta, a ne znam kako ga najefikasnije suzbit:confused:

Za borbu protiv korova u krumpiru najbolje je tretirati (najčešće se tako i radi) nakon sadnje a prije nicanja krumpira. Postoje više herbicida za ovu primjenu na jednogodišnje uskolisne i širokolisne korove na bazi djelatne tvari pendametalin (Ston, Dost, Panida Grande), flufenacet(Tiara WG60), metribuzin(Sencor, Dancor, Metriphar itd), flukloridon(Racer, Roko itd). Treba paziti na fitotoksičnost jer neke sorte krumpira (Jerla) ne podnose metribuzin. Isto tako aplicirati je poželjno pred kišu(ne obilnu) kako bi učinak pripravka bio što efikasniji.
Evo posadio i ja krumpir prije tjedan dana, bili su idealni uvjeti - zemlja idealna, vlaga i temp tla idealni.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ovaj roko koristim u suncokretu, odmah poslije sadnje i nema ništa korova......

u slavoniji još nema ništa od sadnje, ne da je vlažno, nego je blato......ako ostane sunčano barem 7-10 dana, onda bi mogli i razmišljati o sadnji......
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Za borbu protiv korova u krumpiru najbolje je tretirati (najčešće se tako i radi) nakon sadnje a prije nicanja krumpira. Postoje više herbicida za ovu primjenu na jednogodišnje uskolisne i širokolisne korove na bazi djelatne tvari pendametalin (Ston, Dost, Panida Grande), flufenacet(Tiara WG60), metribuzin(Sencor, Dancor, Metriphar itd), flukloridon(Racer, Roko itd). Treba paziti na fitotoksičnost jer neke sorte krumpira (Jerla) ne podnose metribuzin. Isto tako aplicirati je poželjno pred kišu(ne obilnu) kako bi učinak pripravka bio što efikasniji.
Evo posadio i ja krumpir prije tjedan dana, bili su idealni uvjeti - zemlja idealna, vlaga i temp tla idealni.
Najprije hvala na savjetu, ajme blago ti se lako je ovako sadit krumpir sjedeći:D.
Ja sam se satra posadit 800kg, sve frezom (benassi 8KS dizel), pa sve ručno razbacuj umjetni i stajski gnoj, pa grabljicama navlači zemlju preko gnoja, pa oprezno sadi naklijali krumpir, pa opet grabljicama navlači zemlju priko njega, nikad kraja:madmana:
I na kraju ukrcam ti frezu u kamionet i kad sam iša doma kako su mi ručice od freze malo virile na desni stranu kad sam se mimoilazija sa jednim autom zaboravija sam na to i da se blizu zida i udrem samim krajem ručica od freze pri brzini od nekih 20km/h u zid i odvalim ručice iz getribe ( 2 rupe 5-6cm u promjeru):madmana:
Stvarno sam pegula, ne mogu virovat da se freza nije od udarca malo zarotirala po košu od kamioneta ili da se ručice nisu savile ili vide šta ih drže pukle, nego je baš moralo puknit na 2 mista kučište getribe:twisted:
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
ovaj roko koristim u suncokretu, odmah poslije sadnje i nema ništa korova......

u slavoniji još nema ništa od sadnje, ne da je vlažno, nego je blato......ako ostane sunčano barem 7-10 dana, onda bi mogli i razmišljati o sadnji......
A ja već razmišljam o navodnjavanju:rolleyess:, baš sam bija gledat rasprskivaće, vjerojatno ću u Sjemena uzet super gold rain 320/450
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
A ja već razmišljam o navodnjavanju:rolleyess:, baš sam bija gledat rasprskivaće, vjerojatno ću u Sjemena uzet super gold rain 320/450
ja sam isto razmisljo o gold reinima cjena po komadu je oko 90kn
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
I ja sam sadio krumpir ovaj vikend (subota). Sorte Monalisa (standard), te nove Bella Rosa (crvena) i Balatonska ruža (bijeli) - hvala Johabi sa sadni materijal.
Sve odrađeno po PS. Tomovinković, plug, ručna sadnja i motika za ogrtanje. I naravno kvalitetna gnojidba (kada već i sam preporučam ;)) - Microphos, Mg-sulfat, 7:20:30 i KAN.
:weedman:
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Doktore i tebi hvala na MIcrophos-u.
Monalisa-bjeli (žuti)
Bella Rosa-crvena sorta
Balatonska ruža-krvavo crvena

Nije mi jasno kako se mučite zagrtat krumpire sa motikom,grabljicama....!
Mi smo nekada,prije 35 god.sadili sa kravicama.
Otvorila se brazda u zemlji plugom,po brazdi se posipalo umjetno,a zatim smo u brazdu,sve na dužinu stopala(ispred svakog stopala)stavili sj. krumpir.Ako je zemlja bila dugačka rasporedilo nas se više, na više relacija.Zatim smo zatvarali brazdu, isto plugom,ali ne sa dubokim zahvatom (oko 7 cm).I išlo je to i tako.

Na ovaj način kako je Petulla sadio,poluautomatski,kod mene se na dan posadi od 3-4 jutra površine.
Pozdrav krumpirašima!
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Doktore i tebi hvala na MIcrophos-u.
Monalisa-bjeli (žuti)
Bella Rosa-crvena sorta
Balatonska ruža-krvavo crvena

Nije mi jasno kako se mučite zagrtat krumpire sa motikom,grabljicama....!
Mi smo nekada,prije 35 god.sadili sa kravicama.
Otvorila se brazda u zemlji plugom,po brazdi se posipalo umjetno,a zatim smo u brazdu,sve na dužinu stopala(ispred svakog stopala)stavili sj. krumpir.Ako je zemlja bila dugačka rasporedilo nas se više, na više relacija.Zatim smo zatvarali brazdu, isto plugom,ali ne sa dubokim zahvatom (oko 7 cm).I išlo je to i tako.

Na ovaj način kako je Petulla sadio,poluautomatski,kod mene se na dan posadi od 3-4 jutra površine.
Pozdrav krumpirašima!

Ma i ja napravim brazdu plugom a i mogu je zagrnit bočnim tanjurom (ili po dalmatinski pijatom) dok radim brazdu za sljedeći red, ali mi je problem šta želim da mi je razmak među redovima 60cm, a kad su mi na Benassiju 3 noža sa svake strane(a iza plug) onda bi dok frežem i radim brazdu ako bočnim pijatom zavaljujem prošli (već posijani red) u tom slučaju bi mi međuredni razmak bija 50tak cm, a to mi se čini premalo i vjerojatno bi mi bija problem posli kad budem duplim plugom nagrta redove, a ako stavim 4 noža sa svake strane onda mi je međuredni razmak cca 70cm, a to mi je previše, jer ionako imam premalo zemlje, pa stoga frežem sa tri noža ali pijatom prolazim 10takcm od posađenih gomolja u prošlom redu i na taj naćin ih samo dijelom zatrpam pa moram naknadno proć i grabljama:oops:
A volija bi i ja da imam 20 hektara zemlje i svu mehanizaciju, ali nažalost nemam, pa se sa ovim šta imam mučim i snalazim kako znam i mogu:rolleyess:
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Ma i ja napravim brazdu plugom a i mogu je zagrnit bočnim tanjurom (ili po dalmatinski pijatom) dok radim brazdu za sljedeći red, ali mi je problem šta želim da mi je razmak među redovima 60cm, a kad su mi na Benassiju 3 noža sa svake strane(a iza plug) onda bi dok frežem i radim brazdu ako bočnim pijatom zavaljujem prošli (već posijani red) u tom slučaju bi mi međuredni razmak bija 50tak cm, a to mi se čini premalo i vjerojatno bi mi bija problem posli kad budem duplim plugom nagrta redove, a ako stavim 4 noža sa svake strane onda mi je međuredni razmak cca 70cm, a to mi je previše, jer ionako imam premalo zemlje, pa stoga frežem sa tri noža ali pijatom prolazim 10takcm od posađenih gomolja u prošlom redu i na taj naćin ih samo dijelom zatrpam pa moram naknadno proć i grabljama:oops:
A volija bi i ja da imam 20 hektara zemlje i svu mehanizaciju, ali nažalost nemam, pa se sa ovim šta imam mučim i snalazim kako znam i mogu:rolleyess:
Sjećam se i ja ove sadnje na manjim parcelama ali sada je nezamislivo bez traktorske mehanizacije na većim površinama. Ja sam ove godine posadio sortu Almera tvrtke Agrico Nizozemska, polu rana bijela sorta, odličnih prinosa i oblika ploda. Izvori govore da je rodnija od Jerle i Adore jedino treba paziti kod upotrebe dušika. Kod prihrane, prilikom nagrtanja, deponatorom prihraniti sa mineralnim gnojivom(15+15+15 ili sličnim omjerom) umjesto nekim dušičnim gnojivom. Biljka bi produžila vegetaciju(povećanje lisne mase) umjesto da stvara stolone i puni gomolje.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
...Nije mi jasno kako se mučite zagrtat krumpire sa motikom,grabljicama....!
Mi smo nekada,prije 35 god.sadili sa kravicama.
Otvorila se brazda u zemlji plugom,po brazdi se posipalo umjetno,a zatim smo u brazdu,sve na dužinu stopala(ispred svakog stopala)stavili sj. krumpir.Ako je zemlja bila dugačka rasporedilo nas se više, na više relacija.Zatim smo zatvarali brazdu, isto plugom,ali ne sa dubokim zahvatom (oko 7 cm).I išlo je to i tako....

Mi smo kod nas sadili sa magarcima (pravim radnim, padovanskim, jak kao radni konji; ne baš kao posavski hladnokrvnjak, ali ne i puno slabiji od njega) ali magaraca više nema (čak se i plug nazivao vrganj :mrgreen:) i sada su u modi metalni konji - traktori; najčešće TV. Samo za razliku od magaraca ovi metalni ipak puno više zbijaju tlo, a to na crvenici (ilovasto-glinasto tlo baš i nije dobro).
Da bi smanjio gaženje tla, onda mi susjed napravi zimsko oranje (Fendt 85 ks na 50 cm dubine; ovo je ključno za crvenicu; duboka brazda i akumulacija zimske vlage) te mi na proljeće sa istim Fendtom prođe frezom (ali pravom, na 40-tak cm dubine).
I sada je tlo spremno za proljetnu sadnju. Tada TV samo izvučem brazdu za sadnju, i više ne gazim traktorom. Pokrivanje gomolja ručno, motikom (ta imam cca. 350-400 m ukupne dužine; taman za malo razgibavanja:p).
Kasnije kopačicom između redova i ručno nagrtanje.
I onda TV otvaram brazde kod vađenja krumpira.

A sadnja?
Nakon Fendta i freze na 40-tak cm mogla bi i neka poluautomatska sadilica, ali to je preskupa investicija za tako malu površinu.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
sadilice nisu baš skupe, poluautomatske se nađu za 2000kn, a puno olakšaju posao......prije sam sadio možda 200-300 kvadrata, sa hondom f620 i plugom razgrtačem, tada opet bolja opcija od motike, al sada koje površine imam, tu bi čak dobro došla i automatska sadilica......
 

cprorokovic

Novi član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
16
imas pravo slazem se sa tobom sadilice nisu skupe ja sam posadio 5000 metara kupio automacku za 3000 kuna jest stara ali radi super olaksa znas kako sad bi kupio i kombajn ako neko zna ko prodaje da je dobar dogodine mislim i vise sadit sto manje kicma transa to bolje
 

Najnoviji postovi

Na vrh