• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ja sam prošle godine imao oko 5500 kvadrata, ove planiram imati duplo......i što je moguće više, treba prebaciti na strojeve, ionako sadnja ide sporo, jer ljudi mi nestignu ubacivati u tanjure, ako se ide brže.......al bolje nego ručno, a ručno vaditi i 200 kvadrata je puno, to sam vadio sam plugom od motokultivatora.......za tako male površine, motokultivator je nezamjenjiv.....sve preko toga je za ozbiljan traktor
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
danas malo obrade, probao, pa što bude, malo je još vlažno, al brzo se suši ovih dana.......sutra ako bude sreće, sadim........





 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
budem probao pola jutra, ostatak ću početkom 4tog mjeseca.....imam naklijanog, taman toliko, ima klice 10tak cm......to nemože čekati još mjesec dana......
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
jedna dobra kiša, krumpir ti "odrveni" i nebuš niš moral iskapat...
ajd malo još pričekaj...pre hladna je još zemlja...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
a gle, ja sam malo pikal lučicu danas, em nije tak mokro kao kod tebe, em su me prsti zebli, em je sjeverni vjetar derao ko blesav...
a ti probaj ako si baš naumio, ja ga sigurno prije 15. 4. ne stavljam u zemlju, a to je još za više od mjesec dana...:mrgreen:

svaka škola košta!
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
prošle godine sam stavljao 8 i 9.4.....a neznam, tada je bilo sunčano i toplo, dok ovdje sam mislio staviti ranije, a drugi dio isti termin kao i prošle godine.....kod nas i nema vjetra, sunčano je, i zemlja je pobijelila još nisam završio frezanje.......još ću sutra razmisliti.......a prije par dana je bilo nezamislivo raditi.......
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
jel se sjećaš lanjskog mraza početkom petog mjeseca...meni je ofurio tek iznikli krumpir, reko sam da se to više neće ponovit...
a ovo s kišom i krumpirom sam probao pred 5-6 godina, lijepo sam cijelu ral preoral i ponovno sadil, zato ti lijepo kažem nemoj još...il kupi hrpu agrila pa ga dobro zamotaj, to je recimo prihvatljiviji rizik nego na golo...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
koliko to dođe?????

agril se vrtio oko kune po kvadratu, nisam siguran kak je ove godine, nisam još niš kupoval...imam starih poluraspadnutih zaliha...:mrgreen:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
malo ću ga još odgoditi par dana, sjetio sam se krumpira od člana siki, što je bilo prošle godine.......
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
malo ću ga još odgoditi par dana, sjetio sam se krumpira od člana siki, što je bilo prošle godine.......

Stvari ti stoje ovako:datum sadnje krumpira(ranoća) nije bitan ako se poklopi par elemenata.Prvo je temperatura zemljišta na 10 cm.dubine-barem 7-10 stupnjeva.Zatim je veoma važno da na tek posađano krumpirište ne padne kiša prije nego se zemlja sama od sebe ne slegne.Kiša rahlo tlo na silu zbija i remeti se vodozračni režim,čime se tlo kasnije teže zagrijava,ima manje zraka i bla-bla-što je izuzetno napovoljno.Sljedeće je mogučnost mraza u vrijeme nicanja,što obavezno dovodi do bitno umanjenih prinosa,za razliku od situacije kada izmrzne već niknuto,malo veći grmiči koji se lakše regeneriraju,pa najčešče dolazi samo do kasnijeg uroda.Ako se urod pokriva,a bilo bi poželjno da bi ranoća imala smisla,od svega su najvažnije oborine.
 
I

ihorzic

Guest
ajde mi dajte savjet kako da posadim krumpir ,..
imam stroj ručno rađeni gredičar ,folijo polagać i polagać navodnjavanja tri u jednom.
E sad razmišljam da sa tim strojem napravim gredicu i u nju položim krumpir.
Pitanje je na kolikoj maksimalnoj dubini se sadi i koliko bi trebala biti širina gredice ?
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
ajde mi dajte savjet kako da posadim krumpir ,..
imam stroj ručno rađeni gredičar ,folijo polagać i polagać navodnjavanja tri u jednom.
E sad razmišljam da sa tim strojem napravim gredicu i u nju položim krumpir.
Pitanje je na kolikoj maksimalnoj dubini se sadi i koliko bi trebala biti širina gredice ?

Eh ta tvoja tehnika,krumpir se sadi u slogove,,red od reda 75 cm,dakle na 140-150 cm dva zasebna reda,uzdignuta iznad razine tla 25-30 cm,među njima naravno jarak,i tako nižeš redove jedan do drugog,gomolj od gomolja 30 cm.Ako nemaš sadilicu sa jednobraznim plugum otvoriš red u jednom smjeru,pomečeš krumpire,udrugom smjeru zatvoriš red,i već ti je otvoren sljedeći.Tehnika od prije 40 godina.Krumpir se ne sadi na foliju,to je bespotrebni trošak,,a ako su veće količine u pitanju,rado bih te vidjela kada ćeš ga vaditi.Dubina sadnje je 7-10 cm,ovisno o krupnoći gomolja.
 
I

ihorzic

Guest
ma nisam mislio ja pod foliju nego u gredicu , a gredicu sam mislio na lak način s obzirom da ovaj stroj imam a sadilicu nemam
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Stvari ti stoje ovako:datum sadnje krumpira(ranoća) nije bitan ako se poklopi par elemenata.Prvo je temperatura zemljišta na 10 cm.dubine-barem 7-10 stupnjeva.Zatim je veoma važno da na tek posađano krumpirište ne padne kiša prije nego se zemlja sama od sebe ne slegne.Kiša rahlo tlo na silu zbija i remeti se vodozračni režim,čime se tlo kasnije teže zagrijava,ima manje zraka i bla-bla-što je izuzetno napovoljno.Sljedeće je mogučnost mraza u vrijeme nicanja,što obavezno dovodi do bitno umanjenih prinosa,za razliku od situacije kada izmrzne već niknuto,malo veći grmiči koji se lakše regeneriraju,pa najčešče dolazi samo do kasnijeg uroda.Ako se urod pokriva,a bilo bi poželjno da bi ranoća imala smisla,od svega su najvažnije oborine.

pošten odgovor!

al opet onda bolje staviti kasnije, pa je mogučnost mraza smanjena na mnimum........nego staviti, pa AKO se oni regeneriraju, opet je usporeno nicanje, isko kao da se i sadilo kasnije........želim staviti ranije, da i malo prije dođe.......barem pola jutra, a ostatak od 1,5 jutra, staviti u normalno vrijeme......kao i prošle godine.....

a što se tiče sadnje, negdje sam i napisao, sadilica je nezamjenjiva......i vrijedi svaku kunu koju sam dao za nju!
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
ma nisam mislio ja pod foliju nego u gredicu , a gredicu sam mislio na lak način s obzirom da ovaj stroj imam a sadilicu nemam

Koliko ti je širina gredice?Napraviš gredicu do gredice i poslije normalno sadiš poluaut. sadilicom.
A sadilicu sam ti mogao nabavit(bilo je vremena cijelu zimu)polovnu uz male popravke za jeftine novce.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
dali vi s herbicidima prskate prije nicanja krumpira?

Da,intervencija nakon nicanja samo u slučaju potrebe,ili ako su nepovoljni uvjeti u vrijeme prije nicanja,tj. nema divoljno vlage,jer herbicid može izazvati kratkotrajni zastoj u rastu,neki ne djeluju na korove koji su prošli fazu dva prava lista,drugi ne pokrivaju sav spektar korova nakon nicanja i ostalo,dakle,najbolja je zaštita nakon sadnje a prije nicanja krumpira,a onda po potrebi korektivno nakon nicanja krumpira i korova,s time da je onda smanjen izbor herbicida.Osim toga,kada se grmići razrastu,korov koji se nalazi ispod njih ne bude pošprican,pa i dalje slobodno raste,čak i malo bolje pošto se riješio konkurencije.
 

Najnoviji postovi

Na vrh