• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Ivane sve si dobro napravio,krumpir u sredini humka ima dovoljno temperature jer ju dobiva i sa strane.Poslije se nagrne jednom ili dva puta i više se ne dira jer je korijen počeo puštat žile.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ja mislim da sam prošle godine 3 puta, zbog te kiše, al sve ovisi o vremenu i količinama kiše, pa ću i ove godine po potrebi, 2 puta sigurno......a ako bude trebalo i više, onda ću i 3-4 puta, nije problem, jer zagrtače stavljem na sadilicu.....i to dosta brzo ide.....

a pri sadnji sam obavezno uzeo metar za mjerenje, zbog širine redova, da znam gdje trebam voziti prednjim točkom, i zbog visine gomolja u humku......:drinkers:
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
pozzz,
evo da vas pitam u vezi krumpira,prijatelj mi pricao da je negdje citao da nizozemci krumpira kad procvjeta skidaju cvjet,i da pred sam kraj spale nekim preparatom cimu ili ti ga stabljiku ,neznam kad to tocno rade ali da im je prinos s tom metodom kao dosta veci,

pa jel ko od vas zna sta je to ,ima li to ikakvu svrhu ,jer mi ni on nije dao bas sve informacije, dali je netko od vas cuo ista o tom ?

hvala
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
pred kraj se prska totalnim herbicidom da se osusi cima i bude lakse vaditi..
 
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
38
pozzz,
evo da vas pitam u vezi krumpira,prijatelj mi pricao da je negdje citao da nizozemci krumpira kad procvjeta skidaju cvjet,i da pred sam kraj spale nekim preparatom cimu ili ti ga stabljiku ,neznam kad to tocno rade ali da im je prinos s tom metodom kao dosta veci,

pa jel ko od vas zna sta je to ,ima li to ikakvu svrhu ,jer mi ni on nije dao bas sve informacije, dali je netko od vas cuo ista o tom ?

hvala

Nema veze sa prinosom.
Iz cvijeta krumpira nastaje plod-mala zelena bobica u kojoj se nalaze sjemenke.
Gomolji nisu plod već samo jestiva korjenova zadebljenja.
Osim toga krumpir se razmnožava nespolno(kloniranjem).

Pred kraj vegetacije vrši se desikacija cime kontaktnim(nipošto ne sistemičnim hebicidima na bazi glifosata)herbicidima tipa Reglone, a sve u svrhu prekida vegetacije i zaštita od bolesti.
 
Posljednje uređivanje:

tomislav84

Član
Tu od
12 Tra 2009
Poruka
69
nizozemci skidaju cvijet jer se na taj način stvaraju nove sorte, tj. preko sjemenki koje se križaju raznim kombinacijama. a desikaciju, paljenje cime, radimo i u mom kraju(međimurje), a rezultat toga je da kad gomolj dovoljno naraste odstranimo cimu i zaštitimo ga na taj način od bolesti koje vrbaju preko cime. u krajnem slučaju uštedimo na jednom prskanu fungicidima.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
pred kraj se prska totalnim herbicidom da se osusi cima i bude lakse vaditi..
u ovo nevjerujem jer koliko ja znam totalni herbicid (cidokor,total,herbocor...)upija cijela biljka a ne samo nadzemni dio. jedino posebni herbicidi služe za desikaciju basta i reglone forte iako ni taj krumpir ja nikad nebi jeo.
 
Posljednje uređivanje:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
... jedino posebni herbicidi služe za desikaciju basta i reglone forte iako ni taj krumpir ja nikad nebi jeo.
Ako krumpir kupuješ u dućanu; onda si ga već pojeo, jer je to danas redovna mjera u intenzivnoj proizvodnji krumpira (basta se ionako ne translocira iz lista u gomolje, pa nema nikakve opasnosti).
A ako imaš svoj vlastiti vrt; onda je to druga priča :mrgreen:
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Mi smo već davno prestali prskati cimu Bastom - puno bolje, ako hoćete ekološkije i zdravije, je prije sadnje cimu potući sa mulčerom. Dan prije vađenja pomulča se onoliko koliko planiraš vaditi. Sve čisto i uredno bez kemije.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Mi smo već davno prestali prskati cimu Bastom - puno bolje, ako hoćete ekološkije i zdravije, je prije sadnje cimu potući sa mulčerom. Dan prije vađenja pomulča se onoliko koliko planiraš vaditi. Sve čisto i uredno bez kemije.

Tako je, a ako i koristiš reglone treba dobro poprskati jer kamo ne dođe kapljica ostane zeleno, a reglone ima i visoku cijenu.
 

tomislav84

Član
Tu od
12 Tra 2009
Poruka
69
dečki nisam ja rekao da je desikacija(kemijska) jeftina, al ako imaš velike površine pod krumpirom koji skladištiš onda je to optimalan način da zaštitiš gomolje od bolesti. lako je vama u istri malčirat cimu kad sav krumpir odmah prodate. a malčiranjem ostaje malen dio nadzemnog djela biljke preko kojeg mogu bolesti doći do gomolja, a sad nek riskira tko hoće...
 
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
38
Mi smo već davno prestali prskati cimu Bastom - puno bolje, ako hoćete ekološkije i zdravije, je prije sadnje cimu potući sa mulčerom. Dan prije vađenja pomulča se onoliko koliko planiraš vaditi. Sve čisto i uredno bez kemije.

Da, za mladi krumpir.
Ima crnaca koji pospremaju krumpir u skladište(tamo se čuva do 8 mjeseci), a za takvo skladištenje krumpir mora biti savršeno zdrav.

Malčiranjem oštećuješ stabljiku, te može doći do infekcije firoftorom i ostalim bakteriozama te ako su uvijeti "povoljni " gljivica kišom može dospijeti do gomolja...i da tada vidiš belaja.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
vjerujem da ima dobrih preparata za prskanje da se cima osuši, ali, da li se svi proizvođači toga pridržavaju???? vjerujem da 50% njih koristi bilo kakav herbicid, važno im je samo da se cima osuši.......

za mene je bolje ipak mehaničkim putem odstraniti cimu......na suncu se cima osuši, i može se krenuti s vađenjem.....prošle godine sam ga pokosio, tj. nisam ja, jer nemam kosu, nego jedan kolega je to napravio.......a tako ću i ove godine.......

a neplaniram ništa skladištiti, nadam se da ću sve prodati kao i prošle godine.....

neznam što ljudi imaju od toga ako ga skladišti 8 mjeseci???? koliko gomolj u tom periodu kalira i gubi na težini???? mislim da to nije isplativo, a cjene su iste kao i kada sam prodavao u 8 mjesecu prošle godine, oko 2 kune
 

Ivica Blagaj

Član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
470
Kopanje kanala za sadnju krumpira

Danas smo sadili krumpir (za svoje potrebe) pa mi je pala na pamet ovakva tehnika kopanja umjesto motike.. :)

img0761qg.jpg


img0762gu.jpg


img0763h.jpg


img0764dt.jpg
 

Ivica Blagaj

Član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
470
a da nam je samo vidit kak ćeš ga iskapat...:rolfer::rolfer::rolfer:

To je resor od majke, pa mislim da će ga ona ručno postepeno vaditi nešto kao mladi pa dalje sve do jeseni.. Ali....da je to moj posao možda bi mi kaj palo na pamet, možda kojim strojem iz linije za sijeno :lol: :) 8)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
To je resor od majke, pa mislim da će ga ona ručno postepeno vaditi nešto kao mladi pa dalje sve do jeseni.. Ali....da je to moj posao možda bi mi kaj palo na pamet, možda kojim strojem iz linije za sijeno :lol: :) 8)

rotokosom, odma napraviš čips!!!:finga:
 

Ivica Blagaj

Član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
470
Možda i ovak nebi bilo loše.. :D
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=qMH_uq3Qf8Y&feature=related[/YT]
 

Najnoviji postovi

Na vrh