• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
situacija mi je sljedeca,

morao bi sadit sad u subotu jer ne mogu opet okupit ekipu do vikenda, onda je Uskrs, poslje mi je kasno...
Ali nema place, do ponediljka sigurno, a eure mi se ne mjenja jer ih nikad ne vratim kad placa dojde!
Zanima me, mogu li gnjojidbu umjetnim gnojivom efikasno napravit poslje sadnje, recimo dva/tri dana poslje?
Njiva je plodna, 5 godina ne obradjivana i sad uredno pripremenjana...

Zivili
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
...
Zanima me, mogu li gnjojidbu umjetnim gnojivom efikasno napravit poslje sadnje, recimo dva/tri dana poslje?
Njiva je plodna, 5 godina ne obradjivana i sad uredno pripremenjana...

Nije baš tehnički korektno, ali imati će pozitivnog utjecaja. Ako već ideš nakon sadnje (vjerovatno 5:20:30), onda ga probaj nekako pokriti/nagrnuti. I onda malo "pojačaj" prvu prihranu, prije ogrtanja. 8)
 

davor539

Novi član
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
6
pozdrav krumpirašima..
zanima me dali možda netko od vas ima plug za vađenje krumpira. planiram krenuti u izradu jednoga, pa bih bio jako zahvalan kada bi netko stavio sliku svog pluga i naravno udijelio mi pokoji savjet oko same izrade.
unaprijed zahvaljujem, pozdrav
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
najbolje na traktor zakači plug sa 1 brazdom i s njim vadi......netrebaš ništa praviti, moj savjet......i isprobano!
 

davor539

Novi član
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
6
a znam da..tako sam do sada i radio..i ide to.. ali sam htio napraviti plug na dvije vode (kao za brazdanje, nagrtanje) i na njega zavariti raslje, 5-6 komada sa svake strane.. jel vadi netko s tim?
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
plug

a znam da..tako sam do sada i radio..i ide to.. ali sam htio napraviti plug na dvije vode (kao za brazdanje, nagrtanje) i na njega zavariti raslje, 5-6 komada sa svake strane.. jel vadi netko s tim?
i ja sam se interesirao time pa sam našao neke slike pa možda ti pomogne.
 

Prilozi

  • slika-147068-2011-12-1324366645-velika.jpg
    slika-147068-2011-12-1324366645-velika.jpg
    67.7 KB · Pregleda: 4,207
  • slika-147068-2011-12-1324424157-velika.jpg
    slika-147068-2011-12-1324424157-velika.jpg
    64 KB · Pregleda: 3,702
  • vadilica 2r.JPG
    vadilica 2r.JPG
    51.9 KB · Pregleda: 5,703

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Nije baš tehnički korektno, ali imati će pozitivnog utjecaja. Ako već ideš nakon sadnje (vjerovatno 5:20:30), onda ga probaj nekako pokriti/nagrnuti. I onda malo "pojačaj" prvu prihranu, prije ogrtanja. 8)

bobo, zasto u nas ljudi tradicionalno u brazdu bacaju 15-15-15 kod sadnje...?
Zar nije bolje u brazdu bacit KAN ili UREU ili nesto slicno s vise dusika u fazi kad biljka razvija stabljiku?
Sta je jos bitno da biljka dobije u toj fazi (osim dusika)?
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
upravo tako nesto kao sa prve dvije slike.. a jesi ga mozda kupio ili napravio?

nisam. imam sadilicu, koja i ogrće pa ću probat s njenim ogrtačima, jedan ili dva reda, isto se može selit lijevo desno.
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Imam problem sa krumpirom, pojedine biljke su požutile i list im je počeja propadat, nije još uzelo maha, ali me strah da se bolest ne raširi nasadom, pa bi molija za savjet šta je to uopće i čime tretirat.thx
076.jpg

075.jpg
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Imam problem sa krumpirom, pojedine biljke su požutile i list im je počeja propadat, nije još uzelo maha, ali me strah da se bolest ne raširi nasadom, pa bi molija za savjet šta je to uopće i čime tretirat.thx
View attachment 2867

View attachment 2868

U ovoj fazi rasta još nisam vidio ovako nešto (jedino ako nije bilo mraza).Moj ti je savjet pozvati onog koji ti je prodao sjeme na uviđaj,ali se prije toga kod stručne osobe-fitopatologa,raspitati.Ako su prilikom sadnje vrhovi klica bili crni u pitanju može biti rizoktonija.Za fitoftoru je pre rano,a ako je stabljika crna mogla bi biti i crna noga-što bi bilo veoma zabrinjavajuče.U svakom slučaju ne treba odmah paničariti,ali je najbolje u koliko ih nema puno problematične grmiće počupati i iznjeti sa parcele i spaliti ili zakopati(izuzev ako šteta nije od mraza).Pokušaj poslikati tako da se jasno vide i stabljike,a probaj stabljiku razrezati da vidimo provodne kanale.
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
U ovoj fazi rasta još nisam vidio ovako nešto (jedino ako nije bilo mraza).Moj ti je savjet pozvati onog koji ti je prodao sjeme na uviđaj,ali se prije toga kod stručne osobe-fitopatologa,raspitati.Ako su prilikom sadnje vrhovi klica bili crni u pitanju može biti rizoktonija.Za fitoftoru je pre rano,a ako je stabljika crna mogla bi biti i crna noga-što bi bilo veoma zabrinjavajuče.U svakom slučaju ne treba odmah paničariti,ali je najbolje u koliko ih nema puno problematične grmiće počupati i iznjeti sa parcele i spaliti ili zakopati(izuzev ako šteta nije od mraza).Pokušaj poslikati tako da se jasno vide i stabljike,a probaj stabljiku razrezati da vidimo provodne kanale.
Nije bilo mraza ni blizu, a i sjeme je bilo zdravo, samo su mi gomolji stali izrezani (i već prethodno naklijali) misec dana (25.1-25.2) pa se na mjestima reza pojavila pljesan, a i 7-8 dana nakon sadnje kad je klica bila pred nicanjem prska sam herbicidom Dost, pa ne znam da nije to naškodilo:confused:
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Nije bilo mraza ni blizu, a i sjeme je bilo zdravo, samo su mi gomolji stali izrezani (i već prethodno naklijali) misec dana (25.1-25.2) pa se na mjestima reza pojavila pljesan, a i 7-8 dana nakon sadnje kad je klica bila pred nicanjem prska sam herbicidom Dost, pa ne znam da nije to naškodilo:confused:

Ne mogu ti ništa sa sigurnošču reći,Dost ne bi trebao škoditi ukoliko je klica bila ispod zemlje.Budeš li prskao napamet imati ćeš troškove,da nije možda bilo hladnog,oštrog vjetra?Kada se list sasuši,ako ima vlage,napadaju ga pljesnivoče,razne gljivice.Možda preventivno špricati sistemikom-Acrobatom-za alternariju i fitoftoru,to košta,moraš sam odlučiti,pratiti situaciju,možda sve prođe bezbolno,da mogu vidjeti cijelu parcelu,moglo bi se reći nešto konkretnije.
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Ne mogu ti ništa sa sigurnošču reći,Dost ne bi trebao škoditi ukoliko je klica bila ispod zemlje.Budeš li prskao napamet imati ćeš troškove,da nije možda bilo hladnog,oštrog vjetra?Kada se list sasuši,ako ima vlage,napadaju ga pljesnivoče,razne gljivice.Možda preventivno špricati sistemikom-Acrobatom-za alternariju i fitoftoru,to košta,moraš sam odlučiti,pratiti situaciju,možda sve prođe bezbolno,da mogu vidjeti cijelu parcelu,moglo bi se reći nešto konkretnije.

Najniža temperatura kroz ožujak je bila 3,1C, ali je bilo udara bure od 104km/h, tako da ne znam je li to moglo smetat. Kako su mi usitnjene parcele, krumpir mi je posađen (isto sjeme) na još 2 mista i tamo za sad nemam problema.
Hvala ti na savjetu, pogleda sam karakteristike tog Acrobata i najvjerojatnije ću ovih dana prskat sa njim
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Danas smo sadili krumpir (za svoje potrebe) pa mi je pala na pamet ovakva tehnika kopanja umjesto motike.. :)

img0761qg.jpg

E kad sam ovo vidio crko sam od smijeha!!! :)
 
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
38
Najniža temperatura kroz ožujak je bila 3,1C, ali je bilo udara bure od 104km/h, tako da ne znam je li to moglo smetat. Kako su mi usitnjene parcele, krumpir mi je posađen (isto sjeme) na još 2 mista i tamo za sad nemam problema.
Hvala ti na savjetu, pogleda sam karakteristike tog Acrobata i najvjerojatnije ću ovih dana prskat sa njim

To su ožegotine od vjetra.
Prskanje akrobatom u ovoj fazi i ovim uvjetima je bacanje novaca.
Rađe poprskaj sa nekim aminokiselinama ili biostimulatorima tipa Drin ili Amalgerol, ili foliarno po preporuci Bobodoktora.

Edit
Acrobat ne pokriva alternariu
 
Posljednje uređivanje:

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Najniža temperatura kroz ožujak je bila 3,1C, ali je bilo udara bure od 104km/h, tako da ne znam je li to moglo smetat. Kako su mi usitnjene parcele, krumpir mi je posađen (isto sjeme) na još 2 mista i tamo za sad nemam problema.
Hvala ti na savjetu, pogleda sam karakteristike tog Acrobata i najvjerojatnije ću ovih dana prskat sa njim

Da,onda bi to moglo biti od vjetra,jer kao i prilikom mraza štete ne mora biti svugdje ili u istoj mjeri,zavisno od lokaliteta.Ako je tako,zaštita doista nije potrebna,a vremena su takva da se štedi svaka kuna.U ovoj fazi rasta grmiči se zbog intezivnog rasta brzo regeneriraju,pa poduzeo nešto ili ne,javi kako se situacija razvija.Pošto sam krumpir počeo saditi prije 35 godina,jako me zanima što se to događa,čak toliko da bih najrađe da sam u mogučnosti odmah obišao parcelu.
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
To su ožegotine od vjetra.
Prskanje akrobatom u ovoj fazi i ovim uvjetima je bacanje novaca.
Rađe poprskaj sa nekim aminokiselinama ili biostimulatorima tipa Drin ili Amalgerol, ili foliarno po preporuci Bobodoktora.

Edit
Acrobat ne pokriva alternariu

moguće da je od vitra, jer tu na susjedovoj parceli sam primjetija isti problem, a sadija je drugu sortu ali mi je onda nelogično šta na parceli 500m sjevernije di bi triba vitar bit barem jednako jak, ako ne i jači nemam nikakvih problema:confused:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Nije bilo mraza ni blizu, a i sjeme je bilo zdravo, samo su mi gomolji stali izrezani (i već prethodno naklijali) misec dana (25.1-25.2) pa se na mjestima reza pojavila pljesan, a i 7-8 dana nakon sadnje kad je klica bila pred nicanjem prska sam herbicidom Dost, pa ne znam da nije to naškodilo:confused:
Evo Friki, pogledao sam i nemam baš pametan odgovor. Sumnjam da je to zbog hladnog vjetra (bura), ali me malo ove oznake na drugoj slici malo bune.
Kod strdavanja od hladnoće, prvo strada rub lista i gotovo ravnomjerno kreće prema centralnoj žili (uvijanje i ostalo) ili krene od vrha lista (kao na onoj prvoj slici), ali na ovoj drugoj slici (ono crveno označeno) čini se kao bolest; većina je ruba lista zdrava, a pjega se širi u unutrašnjost lista.



Što se tiče gnojiva, nema ništa za ovaj slučaj. Što se tiče biostimulatora, moglo bi pomoći, ali samo ako si siguran da ovo ipak nije bolest (ma u načelu, biostimulator će uvijek dati neki efekt, samo je pitanje imaš li sada viška 200 kuna).
Probaj se raspitati u Institutu za poljoprivredu u Splitu; pa javi što su ti rekli.
:cry:
 

Najnoviji postovi

Na vrh