• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

Tu od
6 Stu 2011
Poruka
38
Evo Friki, pogledao sam i nemam baš pametan odgovor. Sumnjam da je to zbog hladnog vjetra (bura), ali me malo ove oznake na drugoj slici malo bune.
Kod strdavanja od hladnoće, prvo strada rub lista i gotovo ravnomjerno kreće prema centralnoj žili (uvijanje i ostalo) ili krene od vrha lista (kao na onoj prvoj slici), ali na ovoj drugoj slici (ono crveno označeno) čini se kao bolest; većina je ruba lista zdrava, a pjega se širi u unutrašnjost lista.



Što se tiče gnojiva, nema ništa za ovaj slučaj. Što se tiče biostimulatora, moglo bi pomoći, ali samo ako si siguran da ovo ipak nije bolest (ma u načelu, biostimulator će uvijek dati neki efekt, samo je pitanje imaš li sada viška 200 kuna).
Probaj se raspitati u Institutu za poljoprivredu u Splitu; pa javi što su ti rekli.
:cry:

Ponavljam to su ožegotine od hladnog vjetra.
Prošle i pretprošle godine imao sam isto takve probleme u toj fazi rasta.
Dio stabljike koja je stradala bude se osušio a neposredno ispod osušenog dijela krenut će sa rastom nova stabljika.

Opasnost od fitoftore ili alternarije nastupa,ako se potrefe uvijeti, za 30-ak dana.
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Ponavljam to su ožegotine od hladnog vjetra.
Prošle i pretprošle godine imao sam isto takve probleme u toj fazi rasta.
Dio stabljike koja je stradala bude se osušio a neposredno ispod osušenog dijela krenut će sa rastom nova stabljika.

Opasnost od fitoftore ili alternarije nastupa,ako se potrefe uvijeti, za 30-ak dana.

Fala vam lipa na savjetima, cjenim to, a na kraju mi ispada najpametnije da sačekam par dana i u to vrime redovito pratim stanje u nasadu, a pošto je sad otoplilo ako je to od hladnog vitra neće se širit, a ako je neka boleščina onda prskat bio stimulatorom ( imam plants protector thiofer) i acrobatom.
Evo još početničkih pitanja:
pretpostavljam da se bio stimulator ne bi smija mišat sa kemijskim sredstvom ka šta je acrobat, je li bolje prije prskat sa bio stimulatorom a posli sa acrobatom ili obratno i koji je razmak (dan, dva ili više) potriban
i još jedno pitanje, koje će vjerojatno većini bit glupasto, ali šta ću tek se uhodavam:rolleyess:: nagrta sam krumpire danas na parceli di nemam prije opisani problem i kako to radim motokultivatorom sa duplim plugom prilikom nagrtanja dosta mi cime pokrije zemlja, kod veće cime pokrije donje listove, a kod manje (vicine 5-6cm) na neka mjesta pokrije cili cimu, koliko je to štetno i treba li nagrnutu zemlju maknit s cime (problem je šta to moram radit ručno)
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Fala vam lipa na savjetima, cjenim to, a na kraju mi ispada najpametnije da sačekam par dana i u to vrime redovito pratim stanje u nasadu, a pošto je sad otoplilo ako je to od hladnog vitra neće se širit, a ako je neka boleščina onda prskat bio stimulatorom ( imam plants protector thiofer) i acrobatom.
Evo još početničkih pitanja:
pretpostavljam da se bio stimulator ne bi smija mišat sa kemijskim sredstvom ka šta je acrobat, je li bolje prije prskat sa bio stimulatorom a posli sa acrobatom ili obratno i koji je razmak (dan, dva ili više) potriban
i još jedno pitanje, koje će vjerojatno većini bit glupasto, ali šta ću tek se uhodavam:rolleyess:: nagrta sam krumpire danas na parceli di nemam prije opisani problem i kako to radim motokultivatorom sa duplim plugom prilikom nagrtanja dosta mi cime pokrije zemlja, kod veće cime pokrije donje listove, a kod manje (vicine 5-6cm) na neka mjesta pokrije cili cimu, koliko je to štetno i treba li nagrnutu zemlju maknit s cime (problem je šta to moram radit ručno)
Za biostimulator će ti najispravniji odgovor dati g.Bobostar,a što se tiče zagrtanja listova,oni najdonij će ostati u zemlji i uništiti se,viši će se ako nisu prejako zatrpani dići sami do slijedečeg dana,ako ne, onda trebaju tvoju pomoć,mali grmiči koji su potpuno zatrpani će nastradati i najvjerijatnije uginuti.Dakle-male obavezno odmah razgrnuti,večima jače zagrnutima pomoči,a manje zagrnuti će se izboriti sami.Nemoj slučajno čekati da ti padne kiša,jer ćeš se onda namučiti.
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Za biostimulator će ti najispravniji odgovor dati g.Bobostar,a što se tiče zagrtanja listova,oni najdonij će ostati u zemlji i uništiti se,viši će se ako nisu prejako zatrpani dići sami do slijedečeg dana,ako ne, onda trebaju tvoju pomoć,mali grmiči koji su potpuno zatrpani će nastradati i najvjerijatnije uginuti.Dakle-male obavezno odmah razgrnuti,večima jače zagrnutima pomoči,a manje zagrnuti će se izboriti sami.Nemoj slučajno čekati da ti padne kiša,jer ćeš se onda namučiti.
Ovo mi sad komplicira situaciju, jer kad motokultivatorom nagrčem stvarno dosta cime ostane ispod zemlje i to je onda ručno sporo i teško micat zemlju s cime, tako da mi na kraju ispadne skoro isto šta se vrimena i težine posla tiče nagrtat motokultivatorom pa posli ručno micat zemlju s poklopljenih cima ili motiku u ruke pa laganini sve ručno:madmana:
Onda znači vi šta se krumpirom bavite na većim površinama i ne nagrčete posli nego odma prilikom sadnje:confused:
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Ne,nagrče se prije zatvaranja redova,traktorom,cima je već velika pa se ne zagrče ili barem ne jako,pa biljke imaju snage same izvuči listove.Sadi se sadilicama pa su slogovi već formirani i nema potrebe ranije ići u ogrtanje.Izvlačenje biljaka možeš raditi motikom,samo malo pomakneš biljku lijevo-desno,a ostalo će ona napraviti sama.Sasvim zagrnute moraš doslovno razgrnuti.Kod nas se ne razgrče,jer pažljivom obradom u fazi prije zatvaranja redova to nema potrebe.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Ovo mi sad komplicira situaciju, jer kad motokultivatorom nagrčem stvarno dosta cime ostane ispod zemlje i to je onda ručno sporo i teško micat zemlju s cime, tako da mi na kraju ispadne skoro isto šta se vrimena i težine posla tiče nagrtat motokultivatorom pa posli ručno micat zemlju s poklopljenih cima ili motiku u ruke pa laganini sve ručno:madmana:
Onda znači vi šta se krumpirom bavite na većim površinama i ne nagrčete posli nego odma prilikom sadnje:confused:

Prijatelju i ja nagrćem motokultivatorom ali kada sadim pravim veći razmak između redova oko 75 cm tako da nemam ti problema.
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
ma ja se necu vise zajebavati s okopavanjem kultivatorom ,,,,sa dvorednom poluautomatskom posaditi i uredi se kako bog zapovida i vise stane krumpira i prije svega leđa ne pate :weedman:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
jučer pogledao krumpir, počeo je nicati......samo da nebude mraza i sve 5 :D

a u srijedu posađen ostatak......

sada ostaje zagrtanje, dok sav nikne......i prihrana KAN-om
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
jučer pogledao krumpir, počeo je nicati......samo da nebude mraza i sve 5 :D

a u srijedu posađen ostatak......

sada ostaje zagrtanje, dok sav nikne......i prihrana KAN-om
koju si sortu sadio i kada??
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
marabel, mislim da je posađen 15.3.....i sada niče, a ostalo je isto marabel, posađen u srijedu......ovo mi je dobra sorta i dobro se prodaje.....još bi volio staviti neku raniju, najraniju......da je slična marabelu
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
marabel, mislim da je posađen 15.3.....i sada niče, a ostalo je isto marabel, posađen u srijedu......ovo mi je dobra sorta i dobro se prodaje.....još bi volio staviti neku raniju, najraniju......da je slična marabelu
ja sam posadio 3.3 i niklo je tek 30% sorta ADORA tolko nahvaljena a tako nevalja :mrgreen:
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Nemojte se niti veseliti nicanju,bolje da bude malo kasnije,evo predviđaju mraz.
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Nemojte se niti veseliti nicanju,bolje da bude malo kasnije,evo predviđaju mraz.
kolega nema baš kod mene mraza ja sam u dalmaciji kod nas neki sade i u prvom misecu al ova malo kasnija zima poremetila :mrgreen: na suncu su temperature isle do plus 27 i da nije mogo sav nikunti u vise od 30 dana to mi nije jasno :prayer:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
da, mraz je problem.....toga me najviše strah......možda sam ga trebao saditi oko 1.4. a ne 15.3.......jer bi kasnije nikao, a onda je vrlo mala mogučnost mraza, nego što je to kroz slijedećih 15 dana.......
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Na kontinentu,za ranu sadnju ili pokrivaš ili ideš na sreću.
tak je lega ili pokrij ili ces vjerojatno popušiti :supz: kod mene je u dalmaciji isto rizik al nekako se provuče ,,,dosta lakše nego na kontinentu
 

Kuba

Član
Tu od
8 Velj 2011
Poruka
175
Pozdrav!
Evo ovako pošto je ovo tema o krumpiru,prodaje se krumpir,30kg po 40 kn,prodaje prijatelj,pa tako da sve ponude u poruke privatne :supz:
 
M

Miško 007

Guest
marabel, mislim da je posađen 15.3.....i sada niče, a ostalo je isto marabel, posađen u srijedu......ovo mi je dobra sorta i dobro se prodaje.....još bi volio staviti neku raniju, najraniju......da je slična marabelu

Adora mu je dosta slična ona je rana...
I monalisa ali je ona sitnija..
 

Najnoviji postovi

Na vrh