• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Bura mi je izlomila krumpir, pogotovo veće cime i to su bile nagrnute. Najjači udari su bili oko 75km/h, malo ih je skroz odlomljenih, ali ih ima dosta prilomljenih koje leže savinute, pa ne znam oće li se to oporavit:(
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
kolege međimurci ima li spasa krumpiru koji se smrzao, što je za činiti dal će se obnoviti nadzemni dio.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Činiti nećeš ništa,možeš samo čekati,najvjerojatnije će se oporaviti,samo će kasniti jedno dva tjedna.Ako je baš jako izmrzlo,i klice ispod razine zemlje,šteta može biti velika.Najbolje ti je dva tjedna prespavati,dakle uopće ne ići na parcelu,jer za sada ni na koji način ne možeš ni na što utjecati.Kada se počne oporavljati,bilo bi dobro napraviti prihranu dušikom,ako parcela nije prevelika onako ručno,pod grmiče,ali par centimetera udaljeno od stabljika,kako bi se čim prije podigla lisna masa.Nemoj se previše sekirati,ja mislim da nema niti jednoga ozbiljnog krumpiraša kojemu bar par puta u životu dio krumpirišta nije izmrzlo.
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
evo ispascu budala al kako se kaze bolje ispasti budala nego iz aviona :weedman: par postova prije sam napiso mraz u dalmaciji nece ,,,al vjerojatno sam bogu nesto sagrjesio pa je poslo snjeg na okolne planine i naravno utisalo poslije bure i ima sam sto viditi u polju,,,poceo se redati al redovi pocrnili od leda i sta covjek da napravi postoji mozda prehrana kad?? kako povratiti taj krumpir??
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
evo ispascu budala al kako se kaze bolje ispasti budala nego iz aviona :weedman: par postova prije sam napiso mraz u dalmaciji nece ,,,al vjerojatno sam bogu nesto sagrjesio pa je poslo snjeg na okolne planine i naravno utisalo poslije bure i ima sam sto viditi u polju,,,poceo se redati al redovi pocrnili od leda i sta covjek da napravi postoji mozda prehrana kad?? kako povratiti taj krumpir??

Ćelo prijatelju sve postoji fino ga ponovo posadiš nagodinu a možeš još i ovu stigne on.
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Ćelo prijatelju sve postoji fino ga ponovo posadiš nagodinu a možeš još i ovu stigne on.
ma nije to strasno jbg poce je nicati ima 10-tak dana znaci cirka niklo pola,,,,ima ode kod mene dosta iskusnih uzgajivača al kazu ne sikiraj se nista uz malo ureje sve ide :) pre skupo bi me doslo da odustanem :) uzgoj kod mene je cirka po hektaru oko 35 000kn
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
ma nije to strasno jbg poce je nicati ima 10-tak dana znaci cirka niklo pola,,,,ima ode kod mene dosta iskusnih uzgajivača al kazu ne sikiraj se nista uz malo ureje sve ide :) pre skupo bi me doslo da odustanem :) uzgoj kod mene je cirka po hektaru oko 35 000kn

Ja sam to prošao prošle godine jedni kažu ovako drugi onako ali nijedni nisu u pravu što izvučeš sam to ti je ono što nije bilo vani možda i bude .
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Činiti nećeš ništa,možeš samo čekati,najvjerojatnije će se oporaviti,samo će kasniti jedno dva tjedna.Ako je baš jako izmrzlo,i klice ispod razine zemlje,šteta može biti velika.Najbolje ti je dva tjedna prespavati,dakle uopće ne ići na parcelu,jer za sada ni na koji način ne možeš ni na što utjecati.Kada se počne oporavljati,bilo bi dobro napraviti prihranu dušikom,ako parcela nije prevelika onako ručno,pod grmiče,ali par centimetera udaljeno od stabljika,kako bi se čim prije podigla lisna masa.Nemoj se previše sekirati,ja mislim da nema niti jednoga ozbiljnog krumpiraša kojemu bar par puta u životu dio krumpirišta nije izmrzlo.
hvala štovana kolegice z međimurja, loše mi počela godina, uz krumpir smrznio se i iznikli šečerac, sreća da sadim male površine pa će i šteta biti manja, na svojim greškama učim pa mi se čini u budučnosti za malu površinu neophodan je plastenik..normalno za druge kulture.
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Ja sam to prošao prošle godine jedni kažu ovako drugi onako ali nijedni nisu u pravu što izvučeš sam to ti je ono što nije bilo vani možda i bude .
ma zva sam ja i agronomski fakultet 1kg uree na 100l vode i tako dva puta ići u razmaku tjedan dana sutra ce mi se javiti jedan isto profesor da vidim sto on na to kaze,,,,nije ni s goreg vas savjet cuti :D
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
jutros je kod mene bilo mraza, dosta.....ali.....izašlo je par komada, koji su plitko otišli, na prste ih mogu nabrojati......oni su mogli dobiti iako je ta njiva malo u zavjetrini od brijega.......pa je možda i zaobišlo.......

sada me zanima, ako ima mraza, jel je mogao dobiti i onaj pod zemljom, zbog niže temperature od nule......??
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
ma zva sam ja i agronomski fakultet 1kg uree na 100l vode i tako dva puta ići u razmaku tjedan dana sutra ce mi se javiti jedan isto profesor da vidim sto on na to kaze,,,,nije ni s goreg vas savjet cuti :D

Ćelo prijatelju krumpir podnosi samo do 5%otopinu ureedalje ga možeš spalit i to što je ostalo.

@Ivaniz nije mogao da nastrada onaj što je bio pod zemljom njega je sačuvala zemlja i nije mu ništa.
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
evo mene opet sa par pitanja:
-kad pukne cima (jedina iz gomolja) oće li naknadno izniknit druga
-kad cima napukne, znači još se drži i ne suši se, ali jedva i vjerojatno će je sljedeća bura dokrajčit je li je bolje odma puknit, pa će možda druga niknut
-danas sam okopavajući krumpire primjetija i jednu zlaticu, da li odma tretirat ili čekat intenzivniji napad iste
hvala unapri na odgovorima
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
Ćelo prijatelju krumpir podnosi samo do 5%otopinu ureedalje ga možeš spalit i to što je ostalo.

@Ivaniz nije mogao da nastrada onaj što je bio pod zemljom njega je sačuvala zemlja i nije mu ništa.
prijatelju ja radim 1% a ne 5% :)
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
prijatelju ja radim 1% a ne 5% :)

1% ti ništa ne znači to kao da i nisi niš napravio mislim da imaš na gnojidba info folijarnu primjenu uree.
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
1% ti ništa ne znači to kao da i nisi niš napravio mislim da imaš na gnojidba info folijarnu primjenu uree.
tako je meni rekao covjek na agronomskom fakultetu u zagrebu ako ne vjerujes,,,nađi broj na netu i provjeri
 
Posljednje uređivanje:

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
tako je meni rekao covjek na agronomskom fakultetu u zagrebu ako ne vjerujes,,,nađi broj na netu i provjeri

I sam znaš da 1% nije ništa a na ovom forumu imao priliku da iz prve ruke dobijemo sve informacije imamo svog doktora koji zaista hoće pomoć a čovjek zna svoju struku. Nemoj da se ljutiš bolje razmisli.
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
I sam znaš da 1% nije ništa a na ovom forumu imao priliku da iz prve ruke dobijemo sve informacije imamo svog doktora koji zaista hoće pomoć a čovjek zna svoju struku. Nemoj da se ljutiš bolje razmisli.
nemam ja razloga se ljutiti :p predpostavljam da je razlog tako malog udija uree oštećenost lista,,,uglavnom više ću znati ujutro oko 10
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
jutros je kod mene bilo mraza, dosta.....ali.....izašlo je par komada, koji su plitko otišli, na prste ih mogu nabrojati......oni su mogli dobiti iako je ta njiva malo u zavjetrini od brijega.......pa je možda i zaobišlo.......

sada me zanima, ako ima mraza, jel je mogao dobiti i onaj pod zemljom, zbog niže temperature od nule......??

Kod mene je bila temperatura -4 st.i dobila je klica koja je bila u zemlji do 3cm do vrha.Štete su ogromne pošto imamo naklijane krumpire koji su ili niknuli i li bili blizu nicanja.Oporavit će se to samo što če biti zakašnjelo i sigurno dosta umanjen prinos.

evo mene opet sa par pitanja:
-kad pukne cima (jedina iz gomolja) oće li naknadno izniknit druga
-kad cima napukne, znači još se drži i ne suši se, ali jedva i vjerojatno će je sljedeća bura dokrajčit je li je bolje odma puknit, pa će možda druga niknut
-danas sam okopavajući krumpire primjetija i jednu zlaticu, da li odma tretirat ili čekat intenzivniji napad iste
hvala unapri na odgovorima

Kad pukne cima izrasti če druga,a kad napukne ostavit da priroda napravi svoje.Što se tiće zlatica čekat intenzivniji napad,pa prskat moja preporuka confidorom-drži i do 30 dana.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Što se primjene ureje u folijarnoj primjeni u krumpiru tiče stvari stoje ovako-svi ste u svojim tvrdnjama u pravu,samo postoji nekoliko momenata-u početnoj fazi rasta,kada su biljke još mlade,doza od 1% je primjerena.To je isto kao kod tek rođene bebe-nečeš joj dati jesti meso ili grah,već samo mlijeko.Tu bi moglo ići do 1,5%,ali čemu na već oštečenim biljkama rizikovati.Kako biljke odrastaju,tako podnose sve jače koncentracije otopine,da bi se u punom razvoju cime doista moglo ići i sa 5% otopinom.Ja osobno nikada nisam prekoračivala 3%,a jednom kada jesam dogodila se katastrofa.Inače sam uvijek vagala,na 360 litara vode 10 kg ureje,a kada sam išla sa zadnjom špricom rukama sam odmjerila otprilike,i nakon dva dana je sve uvenulo_Oporavilo se nije.Ima još jedan veoma bitan momenat kod folijarne uportebe ,nikako prskati kod visokih temperatura,a još manje po izrazitom suncu,pogotovo kod viših koncentracija.
 
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
38
tako je meni rekao covjek na agronomskom fakultetu u zagrebu ako ne vjerujes,,,nađi broj na netu i provjeri

Koja je svrha i namjena tretiranje ureom promrzlih listova i stabljika krumpira?
Tko će apsorbirati ureu?
Nije li to dodatni šok za biljku, jer nekoliko dana nakon smrzavanja počinje iz koljenca nadzemnog dijela rasti nova stabljika(ako je sve smrzlo-onda iz podzemnog dijela)...uglavnom neće li 1% otopina spržiti mlade izboje?

Imao sam ja jednog profesora, magistra strojarstva.
Učio nas oranju....ispisao cijelu ploču formulama o silama,otporima,naštelavanjima....

Međutim, kad je trebalo fizički zakopčati plug....majko mila koji problemi(da nebi bilo zabune radilo se o 12 colnom dvobrazdnom plugu).
Toliko o agronomskim stručnjacima u hrvatskoj.

Pitaj ti njega ima li čizme u autu?
 

Najnoviji postovi

Na vrh