• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
30-35 komada,ovisi o obliku,ukoliko je sorta okruglih gomolja,ima manje,ali tu je negdje.Magnezij možeš kupiti kao mono ili di,sada se ne sjećam u kojem je postotku i obliku,ali ako nisam bacila vreće,potražiti ću sutra u garaži.Imala sam magnezij sulfat i magnezij,eh sada,dal je bio nitrat ili nešto drugo ,moram provjeriti.Kupljeno u Sloveniji,Mađarskoj,i Hr.Malo sam starija,pa senilim.:confused::lol:Ali,reći će ti Bobo,zna on.
Patent kalij-Zeleni hit-Zg,Rajko.Možda Bobo zna negdje bliže tebi.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Johabica koliko gomolja kalibraze 28-35 ima u kili, onako cca? Hvala
Dokture jel ima gdje patent kalija kupiti? Pošto ne vidim kako dodati magnezij u normalnim količinama a ne juhicama. Poz
U HRV službeno nigdje; ali tko zna. Svašta se uvozi. Šteta, jer je inače patent kalij vrlo dobro gnojivo.

p.s. Ono sa magnezije i Donatom nije bilo podbadanje: štoviše, pitaj stočare kakva je stoka koja redovito dobija magnezij ;) (ako ga nedostaje u tlu, nema niti u travi/sijenu tako da većina stoke pati od nedostatka magnezija). Naravno, ne mora biti DOnat Mg; ali vjeruj mi da je to vrlo kvalitetan izvor magnezija u fiziološkom smislu. 8)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ček ček znači ima Mg u stajnjaku. Ako daju, a daju stoci Magnezij sulfat onda ga ima i u stajnjaku :) Ma ima i u krmivu, mora ga biti ;)
MAGNEZIJ SULFAT

NAZIV PROIZVODA: MAGNEZIJ SULFAT 10%

OPIS PROIZVODA: NUTRITIVNI DODATAK krmivo makromineralnog porijekla

NAZIV PROIZVODA: Mg 10%

Uputa za korištenje:

Miješa se u smjese za podmirenje potreba svih vrsta i kategorija domaćih životinja za mineralima prema recepturi tehnologa.

No stvarno šteta za patent kalij :( Mješat ćemo ga sami :)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
http://www.youtube.com/watch?v=2dmT9pIZFy4


Svaki pravi proizvođač krumpira mora znati ovu pjesmu.I da se zna da je ovo naša himna.Belička.:lol::lol::lol:

p.s.
Ovu je pjesmu napisao,i riječi i muziku moj otac davne 1965..a pjeva ju moja sumještanka.Inače se izvodi na svakoj značajnijoj beličkoj manifestaciji i šire.
 

Kondor

Član
Tu od
30 Ruj 2012
Poruka
31
Hoće li više jedanput narasti ta cijena krumpira? Dal netko ima konkretne informacije o tome? Pakirničari i trgovci nam nedaju veću cijenu, sreća je što su došli inozemni kupci pa oni dižu cijenu krumpira koja se mota već oko 1,8 za spakiranu robu a glavni pakirničar nikako da korigira cijenu tek od 1,3.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
http://www.youtube.com/watch?v=2dmT9pIZFy4


Svaki pravi proizvođač krumpira mora znati ovu pjesmu.I da se zna da je ovo naša himna.Belička.:lol::lol::lol:

p.s.
Ovu je pjesmu napisao,i riječi i muziku moj otac davne 1965..a pjeva ju moja sumještanka.Inače se izvodi na svakoj značajnijoj beličkoj manifestaciji i šire.

Neda Johabica do mjesta ;) Svaka čast. Da te upitam. Koju sortu krumpira (povoljnu) bi preporučila početniku? Koja cijena sjemena i kad se skida usejv. Također što bi preporučila za rnau proizvodnju na foliju ili tunel koja bi se trebala što ranije skinuti da ustupi mjesto drugoj kulturi. Hvala
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Neda Johabica do mjesta ;) Svaka čast. Da te upitam. Koju sortu krumpira (povoljnu) bi preporučila početniku? Koja cijena sjemena i kad se skida usejv. Također što bi preporučila za rnau proizvodnju na foliju ili tunel koja bi se trebala što ranije skinuti da ustupi mjesto drugoj kulturi. Hvala

Početnik ili ne,nikako ne možeš pogriješiti ideš li u ranu proizvodnju sa Adorom od bijelih sorata, koja uz navodnjavanje ne može omanuti,i jedna je od najrodnijih i najranijih,a možeš uzeti i Lisetu,koja je više duguljasta i glađa.Ako želiš ići pod foliju,(tunel ili plastenik)vjerojatno će Berber biti bolji izbor.Trebao bi biti,ali to ćeš morati otkriti sam.Od crvenih će rano stići Red Scarlet ili
Cleopatra,ali bih ja posadila Balatonsku Ružu,krupniju ali rezanu kalibražu kako bi joj se smanjio broj gomolja po sadnome mjestu i time omogučilo razvoj krupnijih gomolja u čim ranijem vremenu.
Za osobnu potrošnju bih sadila ili Marabel ili još bolje Agriju,zbog izrazite arome.Agrija ima svojih mana,već sam ih navela u renijem postu,ali je vrijedna rizika.
Kod sadnje pod foliju(mislim na tunel ili plastenik)moraš voditi računa o temperaturi zemljišta.I o tome sam već govorila,ako nisi pročitao,mogu ti naknadno objasniti.Neku prednost kod ovakve sadnje možeš dobiti ukoliko pravilno nakliješ sjemenski materijal prije sadnje.Male,4-5cm čvrste klice,sa već formiranim stolonima.To se baš i ne postiže tako lako,važno je na vrijeme napraviti naklijavanje,i imati povoljnu visinu zračne vlage u klijalištu.Time možeš postiči u prostoru pod folijom ranije formiranje gomolja i izbječi mogučnost preobrazbe nekih stolona u laterarne stabljike bez roda.Zapravo je najbitnije kontrolirati temperaturu zamljišta(do 22stupna),kako ne bi imao veliki porast lisne mase,a slabi rast gomolja.
Na cijene pojedinih sorata nemoj obračati pažnju,radije se okreni cijeni kalibraža.Ako uzimaš originalno sjeme.Kalibraža 35-55 je idealna za rezanje i daje startnu energiju porasta ,koja nije važna za kasniji uzgoj,ali u ranom ima veliku ulogu.Možeš je rezati i na više od dvije strane,pa će financijski biti isplativije od kalibraže 28-35 koja je prošle godine dostizala 12 kn/kg,a za ovu ne znam.
Skidaš li rani krumpir od početka šestog mjeseca,postižeš cijenu i možeš reći da si uspio.Ako radiš pod plastenikom(ja nisam,i ne mogu govoriti iz osobnog iskustva)morao bi brati dosta ranije,ali,kao što sam rekla ima momenata na koje treba obratiti pozornost.Berber ti je tu nešto sigurniji u svakom slučaju,ali ja sam naučila već i na hladno puhati.

p.s.Čini mi se da si blizu granice,pa možeš pokušati Balatonsku uzeti u Mađarskoj.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,642
u plasteniku sadiš Marabel, ako prodaješ na placu luuudi su za njim, onako svjež, gladak, sav jednak...
ja sam ove godine prvi puta posadio i kifl krumpir, bijeli i crveni, imaju ga slovenci, sorta je Kersnik, to je bila otimačina, a prodaja je bila negdje u petom mjesecu, ali ko što kaže johabica išal bi i do polovice šestog mjeseca sigurno...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
kada budete počeli sa sadnjom????

ja planiram opet oko 20.3. do 25.3. saditi, ovisno od vremena......
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma čekaj malo,opusti se, uživaj u zimi,odmori se,baci nogu preko noge,digni sve četiri u zrak....
Tek smo se počeli opuštati,a ti nas već tjeraš na razmišljanje.:lol::lol::lol::lol:

Sve ovisi o vremenu,ali mogući termin ja već iza petnaestog,ali naooptimalnije je od 20,25. 03-05,10.04.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
@Johabice hvala za kompletan odgovor tvoj post ću još čitati o ho ho puta :)
@Darijus Marabel je odličan, dao mi jedan frend koji ga je uzgajao poslije salate na malč foliju u plasteniku.
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Početnik ili ne,nikako ne možeš pogriješiti ideš li u ranu proizvodnju sa Adorom od bijelih sorata, koja uz navodnjavanje ne može omanuti,i jedna je od najrodnijih i najranijih,a možeš uzeti i Lisetu,koja je više duguljasta i glađa.Ako želiš ići pod foliju,(tunel ili plastenik)vjerojatno će Berber biti bolji izbor.Trebao bi biti,ali to ćeš morati otkriti sam.Od crvenih će rano stići Red Scarlet ili
Cleopatra,ali bih ja posadila Balatonsku Ružu,krupniju ali rezanu kalibražu kako bi joj se smanjio broj gomolja po sadnome mjestu i time omogučilo razvoj krupnijih gomolja u čim ranijem vremenu.
Za osobnu potrošnju bih sadila ili Marabel ili još bolje Agriju,zbog izrazite arome.Agrija ima svojih mana,već sam ih navela u renijem postu,ali je vrijedna rizika.
Kod sadnje pod foliju(mislim na tunel ili plastenik)moraš voditi računa o temperaturi zemljišta.I o tome sam već govorila,ako nisi pročitao,mogu ti naknadno objasniti.Neku prednost kod ovakve sadnje možeš dobiti ukoliko pravilno nakliješ sjemenski materijal prije sadnje.Male,4-5cm čvrste klice,sa već formiranim stolonima.To se baš i ne postiže tako lako,važno je na vrijeme napraviti naklijavanje,i imati povoljnu visinu zračne vlage u klijalištu.Time možeš postiči u prostoru pod folijom ranije formiranje gomolja i izbječi mogučnost preobrazbe nekih stolona u laterarne stabljike bez roda.Zapravo je najbitnije kontrolirati temperaturu zamljišta(do 22stupna),kako ne bi imao veliki porast lisne mase,a slabi rast gomolja.
Na cijene pojedinih sorata nemoj obračati pažnju,radije se okreni cijeni kalibraža.Ako uzimaš originalno sjeme.Kalibraža 35-55 je idealna za rezanje i daje startnu energiju porasta ,koja nije važna za kasniji uzgoj,ali u ranom ima veliku ulogu.Možeš je rezati i na više od dvije strane,pa će financijski biti isplativije od kalibraže 28-35 koja je prošle godine dostizala 12 kn/kg,a za ovu ne znam.
Skidaš li rani krumpir od početka šestog mjeseca,postižeš cijenu i možeš reći da si uspio.Ako radiš pod plastenikom(ja nisam,i ne mogu govoriti iz osobnog iskustva)morao bi brati dosta ranije,ali,kao što sam rekla ima momenata na koje treba obratiti pozornost.Berber ti je tu nešto sigurniji u svakom slučaju,ali ja sam naučila već i na hladno puhati.

p.s.Čini mi se da si blizu granice,pa možeš pokušati Balatonsku uzeti u Mađarskoj.

http://www.aardappelpagina.nl/uk/about_potatoes/variety_catalogue/ras_uitgebreid_zoeken
Evo to vam je link za pretraživanje svih sorti nizozemskih krumpira, nisam nikakvi stručnjak, dapače i ja sam početnik, al po ovom ovde mi ispada da je anais najranija i najbolja po urodu sorta, tako da sam ga naručija i za ovaj vikend bi već triba bit u gajbama za naklijavanje;)
 

krzna

Član
Tu od
1 Pro 2012
Poruka
79
molim nekoga kopetentnog da mi pojasni i objasni agrotehniku i kada sijati koje sjeme na cirka 1000 kvadrata ,koliko treba sjemena koliko gnojiva koji su rokovi ,kada i šta špricati i s kojim sredstvom,unaprijed hvala svima
 

Najnoviji postovi

Na vrh