• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,615
pa ima onih starih 18-ica po par tisuća kuna, daj si pomozi...
pusti janmara, moraš zvatj japanca da ti ga popravi, za tomicu imaš dijelova u svakoj grabi, i svaki šoštar ga zna pokrpat...a tebi bi vidim zlata vrijedio...
...a i malo čuva hrbat, ne dobiješ grbu tak brzo ko od motokultivatora...;)
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
johabići i ostali znalci,
da vas pitam za jedno isksutvo.

Vec godinama se mislim koliko smijem ici blizu biljci u medjurednoj kultivaciji u oderedjenim razdobljima.
I planirao sam to malo istrazivat za sorte koje sadim, ali nikako stic...

Sta vi kazete o tome?
Znaci MonaLisa, Desire, Kleopratra i s druge strane Adora...
Ja sadim na 70cm, 10cm dubine.
Prvi put kultiviram korov kad krumpir iznikne cca 5-10cm.
Tada to obavim frezom sa sirinom nozeva 50cm i alatkama rucno medju krumpirima.
Za cca 2 tjedna kada je krumpir na 15cm tada kultiviram sa 45cm i zagrcem.
Sve sporte osim Adore kultiviram i jos nakon cca 2 tjedna na cca 25cm sa cca 40cm i zagrcem

Jel po vama idem preblizu korijenu na kojem se zamecu i razvijaju mladi gomolji?


Sta mislite o primjeni medjuredne freze u krumpiru?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ne znam na koju frezu misliš,ovo što mi imamo za obradu malih plastenika u koje ne idemo traktorom može ići,ali samo u početnom stadiju rasta,kao što si rekao,do visine nekih dvadesetak cm.Ja to ne radim,ali to ne znači da nije dobro,jer jedino što je važno je da se ne iskidaju stolone.Dapače,freza kompletno ispremješa zemlju,čime se uništi korov,a i onaj koji je tek proklijao_Osim toga,zemlja se bolje usitni i prorahli,te se poboljša vodozračni režim tla.
Ako me pitaš znam li koja je optimalna širina međurednog razmaka za pojedine sorte,i pritom misliš ne nekakve tablice i dijagrame-NE ZNAM.Da ti kažem nešto drugo ili bih lagala ili bih se pravila važna bez pokriča iz prakse.Znam da kasne sorte opčenito šire korijenje horizontalno više nego rane,zato se i rade u rijeđem sklopu,no iznimaka ima.Recimo,Romano,sorta koja više nije u širokoj upotrebi je imala stolone jako udaljene od centralne stabljike pa se događalo da se prilikom ogrtanja polome,čime se smanjivao potencijalni prinos.
Jedna međuredna kultivacija u normalnim uvjetima je sasvim dovoljna,a nagrtati se može i više puta,vodeći računa o stupnju razvoja biljke.Razvojem stolona međuredna obrada treba biti uža,nagrtanje slogova je manje problematično od kultivacije jer se kultivacijom zemlja reže,a nagrtanjem odgurava i nasipa.
Širina kultivacije u pojedinim fazama rasta ovisi u fazi razvoja stolona.One počnu rasti na početku vegetacije,ponekada već u podrumu u završnoj fazi naklijavanja,i jedino što je važno je ne ih kultiviranjem oštetiti.Oštećeni korijen će se oporaviti,ali oštećena stolona neće formirati gomolj.Zato se kultivacija nakon prvog ogrtanja više ne bi trebala raditi,osim ako se radi samo veoma uski međuredni prostor(jarak)kako bi se zemlja ljepše nasipala nagrtačima.A to se onda radi u jednom prohodu.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
johabići i ostali znalci,
da vas pitam za jedno isksutvo.

Vec godinama se mislim koliko smijem ici blizu biljci u medjurednoj kultivaciji u oderedjenim razdobljima.
I planirao sam to malo istrazivat za sorte koje sadim, ali nikako stic...

Sta vi kazete o tome?
Znaci MonaLisa, Desire, Kleopratra i s druge strane Adora...
Ja sadim na 70cm, 10cm dubine.
Prvi put kultiviram korov kad krumpir iznikne cca 5-10cm.
Tada to obavim frezom sa sirinom nozeva 50cm i alatkama rucno medju krumpirima.
Za cca 2 tjedna kada je krumpir na 15cm tada kultiviram sa 45cm i zagrcem.
Sve sporte osim Adore kultiviram i jos nakon cca 2 tjedna na cca 25cm sa cca 40cm i zagrcem

Jel po vama idem preblizu korijenu na kojem se zamecu i razvijaju mladi gomolji?


Sta mislite o primjeni medjuredne freze u krumpiru?

Ova tema 14 stranica imaš par fotki obrada krumpira motokultivatorom.
Pozdrav!
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Ova tema 14 stranica imaš par fotki obrada krumpira motokultivatorom.
Pozdrav!

sefe imas li volje one svoje kultivaciske moticice malo slikat i stavit metar da se vidi na koju sitrinu ide...
Jal ih kasnije sta skupljas?

Kako si zadovoljan onim svojim zagrtacem?
Moj traktorski je slican ali razmisljam da ga doradim, dosta mi nabija zemlju (po mojoj procjeni, volio bi iskonstruirat nesto sto vise prosipa i rahli...jos sam u promisljanjima, al moram to za ovu sezonu!
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
sefe imas li volje one svoje kultivaciske moticice malo slikat i stavit metar da se vidi na koju sitrinu ide...
Jal ih kasnije sta skupljas?

Kako si zadovoljan onim svojim zagrtacem?
Moj traktorski je slican ali razmisljam da ga doradim, dosta mi nabija zemlju (po mojoj procjeni, volio bi iskonstruirat nesto sto vise prosipa i rahli...jos sam u promisljanjima, al moram to za ovu sezonu!

Može poslikat ću kada odem na selo da freza se sužava inače je 70 cm širine a kada frezam krumpir je 40 cm sadnja krumpira je međuredno 70-75 cm. Plug za ogrtanje je original i zadovoljan sam jedini problem je pogoditi dobru paralelu redova tada je i ogrtanje uspješnije.
Pozdrav!
 
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
38
Evo i programa gnojidbe krumpira koji sam nedavno sastavio za jednog člana foruma.



Program I. - full program


Postoji li neki razlog zašto se ne preporučuje, kod osnovne gnojidbe, deponiranje fosfora i kalija u brazdu?
Radi se o srednje ranim i kasnijim sortama.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
bobo,

jel ima negdi na forumu ili na tvojim stranicama kakav program gnjojidbe (za krumpir) u kojem se kombinira stajski gnjoj sa dodacima, kroz uzgoj...
Konkretno ja imam dostupan tuciji gnjoj, zaorem ga u jesenskom oranju cca 2-3t/1000m2, ovisi koliko stignem.
 

zvoneiv

Novi član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
22
pozdrav

može li mi netko reći,koliko nakon nicanja počinje zametanje plodova krumpira?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
bobo,

jel ima negdi na forumu ili na tvojim stranicama kakav program gnjojidbe (za krumpir) u kojem se kombinira stajski gnjoj sa dodacima, kroz uzgoj...
Konkretno ja imam dostupan tuciji gnjoj, zaorem ga u jesenskom oranju cca 2-3t/1000m2, ovisi koliko stignem.

negdje sam pročitao da ide max do 40t po hektaru, stajnjaka.....pretprošle godine sam bacio oko 20t na pola hektara, i vidjela se razlika, tamo gdje sam više bacio, dok sam namještao prikolicu za razbacivanje......prošle nisam ništa, al ove mislim da ću opet staviti.......jer stajnjak jako puno znači krumpiru i treba baciti max dozu, tada će i biti krumpira......
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
bobo,

jel ima negdi na forumu ili na tvojim stranicama kakav program gnjojidbe (za krumpir) u kojem se kombinira stajski gnjoj sa dodacima, kroz uzgoj...
Konkretno ja imam dostupan tuciji gnjoj, zaorem ga u jesenskom oranju cca 2-3t/1000m2, ovisi koliko stignem.
Slobodno ga dodaj koliko ga ima.
Načelno, stajski gnoj ulazi u bilancu, ali je to manje bitno. Osim na ishranu, stajski gnoj ima puno širi aspekt (popravak vodozračnih odnosa, mikrobiloška aktivacija tla i dr.).
 

zvoneiv

Novi član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
22
pozdrav

radio sam analizu tla za krumpir koji namjeravam saditi krajem 2 mjeseca
između ostalog analiza je pokazala da trebam unijeti 30-35 t/ha zrelog stajskog gnoja
stajski gnoj mi nije dostupan,pa sam razmišljao o peletiranim organskim gnojivima.
može li mi netko reći koja količina mi takvog gnojiva treba i koje bi bilo najbolje upotrijebiti
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
radio sam analizu tla za krumpir koji namjeravam saditi krajem 2 mjeseca
između ostalog analiza je pokazala da trebam unijeti 30-35 t/ha zrelog stajskog gnoja
stajski gnoj mi nije dostupan,pa sam razmišljao o peletiranim organskim gnojivima.
može li mi netko reći koja količina mi takvog gnojiva treba i koje bi bilo najbolje upotrijebiti
Nabavi si kravu pa će ga imat :rolfer::rolfer::rolfer:
Mislim da ovih peletiranih ide oko 2 tona po hektaru.
edit
evo našao nešto

ITALPOLLINA


(4 N - 4 P2O5 - 4 K2O) organsko gnojivo NP – dehidrirani pileći gnoj
PREPORUČENE KOLIČINE
BILJNA VRSTA DOZA
Voćnjak mladi i proizvodni 1.2 – 1.5 t/ha
Vinograd mladi i proizvodni 0.8 – 1.2 t/ha
Citrusi mladi i proizvodni 1.2 – 1.5 t/ha
Aktinidija (Kiwi) mladi i proizvodni 1.0 – 1.2 t/ha
Povrće otvoreno polje 1.2 – 1.5 t/ha
Povrće zaštićeni prostor 0.3 – 0.4 t/1000 m2
Pšenica 0.5 – 0.7 t/ha
Kukuruz 0.8– 1.2 t/ha
Soja 0.3 – 0.4 t/ha
Krumpir otvoreno polje 1.2 – 1.5 t/ha
Rajčica otvoreno polje 1.0 – 1.4 t/ha
Šećerna repa 0.7 – 1.0 t/ha
Jagoda 1.5 – 2.0 t/ha
Duhan 1.0 – 1.2 t/ha
Dinja zaštićeni prostor 0.3 – 0.5 t/1000 m2
Cvijeće zaštićeni prostor 60 – 120 g/m2
Šumsko voće otvoreno polje 0.6 – 0.8 t/ha
Riža 0.4 – 0.6 t/ha
 

zvoneiv

Novi član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
22
poprilično skupo
ja imam površinu od cca 3000 m2,znači trebao bih staviti oko 400 kg peletiranog gnoja
vreća od 20 kg je otprilike 70 kn,znači 1400 kn samo za to gnojivo,plus mineralno,prihrana itd
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Bobo, jal mozes kad budes imat vrimena, ovo gore sta sam pitao malo pojasnit...
znaci kad koristim taj tuciji gnjoj kako nastavit sa programom prihrane (jel on zamini samo jesensku gnjojidbu u oranju ili jos koji segment)...
Postoji li jos nesto sta bi bilo nuzno dodavat zbog samog tucijeg gnjoja kao takvog...

Fala ti
 
Na vrh