• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Kako se kreću cijene najsitnije frakcije? Kod nas nema za kupiti. Rane sorte nemaju sitnu frakciju kasne imaju. Sve su nešto zbrdili.

Ja danas iz BiH dovezao Kleopatru kalibraža 35-55 cijena 1,35 km oko 5,40 kuna koliko sam primjetio 2/3 je sitniji prevezao 50 kn imam od prošle godine Adore oko 150 kg i to će biti to od krumpira pokrivanje Agrilom .
Pozdrav!
 
N

Nevjernik

Guest
Ja danas iz BiH dovezao Kleopatru kalibraža 35-55 cijena 1,35 km oko 5,40 kuna koliko sam primjetio 2/3 je sitniji prevezao 50 kn imam od prošle godine Adore oko 150 kg i to će biti to od krumpira pokrivanje Agrilom .
Pozdrav!

Koliko smiješ prevest poo osobi...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Što predlažeš za najgušće?


razmak u redu 30-35cm, a razmak redova 70cm, ja sam sadilicu podesio na 69cm, jer tako najbolje mi odgovara po traktoru......a kada je kupljena razmak je bio na 60cm :confused:

i to se dobro pokazalo, al kako siki kaže, treba dosta razmaka, jer ima puno cime koja zatvori redove..........
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Eh Kontam,ti i tvoje čarolije,ako već inzistiraš sa krumpirima pod malčem,što u prvom trenu može biti zahvalno,a u vrijeme formiranja gomolja problematično,onda barem pokušaj napraviti međuredni razmak bar 65 cm.Iako bi idealno bilo 70-75,a unutar reda bi onda mogao ići čak od 25-28cm.Ako uzmeš neku sortu sa reduciranim habitusom,ne bi trebao imati problema sa nadzemnim djelom biljke,jer pojedine sorte stvaraju manju lisnu masu,pa podnose i gušći sklop.Iako bi se ispod plastenika mogle ponašati drugačije,ali o tome ti ja ne mogu ništa reći.O tome bi ti nešto više mogao objasniti Darijus.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Koliko smiješ prevest poo osobi...

Sjemenski se krumpir ne smije prevoziti preko granice.To radiš na svoju odgovornost i trenutnu dobru volju carinika.Ne smije se čak niti merkantilni kupiti vani,a kamo li sjemenski.Pa ako te zakači,gotov si.Iako sam ja prije par godina dopeljala iz Slovenije sto kila.Ali me nitko nije pitao što imam,samo su mi mahnuli.Išla sam na mali prijelaz.To ti je bilo zapravo ono-više sreće nego pameti.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,596
a Darijus kaže:
Kontam posadi kak si zamislil, ali samo i samo ako ga misliš i koliko ga misliš pobrat mladog...
al ono baš mladog, bejbi mladog...
ja ga uspijem posadit 9 redova u 4.5 metra širok plastnik, ajmo računat da onih pol metra nemrem posadit jer je preblizu najlonu...ugl. na 135 kvadrata ide ga 60 kila najsitnijeg kalibra...

sad će kontam računat...al onak odoka to je oko pola metra red od reda...možda koji cm manje...
a u redu ga štosam na 25 cm...
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Ja danas iz BiH dovezao Kleopatru kalibraža 35-55 cijena 1,35 km oko 5,40 kuna koliko sam primjetio 2/3 je sitniji prevezao 50 kn imam od prošle godine Adore oko 150 kg i to će biti to od krumpira pokrivanje Agrilom .
Pozdrav!
Da u Bosni je krumpir puno jeftiniji.Ja sam lani dovezao- Kenebec- i koštao me je 1km-kg oko 4 kune.Bio sam zadovoljan sa prinosom tako da i ove godine planiram dovesti,samo neznam možda da kupim još nekog drugog sortimenta.......
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
A? Jeste li vidjeli što kaže Darijus ;) Vidio sam ja da mere i na 25 cm i da je to još više krumpira ali eto. Darijus iskreno rekao. Hvala svima, nešto ću zbrčkati. Ne vjerujem ja u čuda pa da sa 1,5 t sjemenskog izvadiš 80 t merkatilnog, za toliku tonažu mora biti neka caka osim navodnjavanja a to je gusti sklop i ručna obrada ;)
Poz

Navodnjavanjem krompira do 80 tona po hektaru nosno od kolièine i rasporeda padavina kao i od temperaturnih uslova u ovom podruèju javlja se defi cit vodenog taloga od 120-200 mm kod proizvodnje fi ziološki zrelih krtola i oko 40 mm kod proizvodnje ranog krompira.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Sjemenski se krumpir ne smije prevoziti preko granice.To radiš na svoju odgovornost i trenutnu dobru volju carinika.Ne smije se čak niti merkantilni kupiti vani,a kamo li sjemenski.Pa ako te zakači,gotov si.Iako sam ja prije par godina dopeljala iz Slovenije sto kila.Ali me nitko nije pitao što imam,samo su mi mahnuli.Išla sam na mali prijelaz.To ti je bilo zapravo ono-više sreće nego pameti.

Malo mi je to čudni isti proizvođač (zemlja porijekla Nizozemska) samo drugi dobavljač ili druga država i ne smiješ ga prevoziti.
pozdrav!
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Evo,znala sam ja da Darijus zna,mi koji ne sadimo u plasteniku možemo samo izvlačiti logične zaključke.A možda Darijus zna i jednu sortu koja je baš prilagođena za sadnju u plasteniku....
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,596
Evo,znala sam ja da Darijus zna,mi koji ne sadimo u plasteniku možemo samo izvlačiti logične zaključke.A možda Darijus zna i jednu sortu koja je baš prilagođena za sadnju u plasteniku....

e, ja sam prilagodil marabel za to...i posadim Kersnika od lj. semenarne...vole ga kupovati kod nas...
 

gusta

Član
Tu od
27 Pro 2012
Poruka
235
koja sorta crvenog krumpira se pokazala u kontinentalnom dijelu kao najrannija,molim pomoć-sadio red skarlet
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
Jedno pitanje za johabicu,prijatelj mi drži agrariju i prošle godine mu je ostalo sjemenskog krompira pa da ga ne baci posadio je,crveni i bijeli desire,sad mi nudi prvu reprodukciju ali je merkantilni tj. krupniji za jelo ,nije ga nićim tretirao pa ima već klica ,bi li to valjalo izrezati i posaditi ...ili ne:icon_question::icon_question:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Naravno da možeš,samo moram odmah reći da ja za bijeli Desire još nisam čula,izuzmemo li Darijusuvu opasku od neki dan.Ako gomolji nisu jako smežurani,kako ja znam reći,ko čovjek od osamdeset godina(naravno da su do sada nešto vlage izgubili i na opip su mekaniji nego na jesen,a pogotovo kada puste klice),mogu se bez problema rezati.Ti ćeš sada dobiti po generaciji prvu sortnu reprodukciju,koja bi pa kriterijima bolesti mogla možda biti i druga.Ali,nije važno,biti će u redu,pa i kod nas se naveliko sadi i prva i druga reprodukcija,jer je original postao toliko skup da ga je neisplativo saditi ako se ne sadi još jednu godinu.Bilo bi u svakom slučaju bolje da si taj krumpir uzeo prije nego je počeo puštati klice i lijepo ga naklijao.Ako su klice jaaako duge i tanke,onda ga očisti i stavi u gajbice na toplo da pusti nove.Ako je jako,jako,jako smežuran,ne kupuj,bar ne po nekoj velikoj cijeni, ili kupi i ne reži ili ako su klice u nekoj normalnoj veličini i čvrstoče da se ne lome prilikom manipulacije,uzmi i polako redaj u gajbice kako bi pozelenile ili pocrvenile na svjetlu.Opčenito,po količini prinosa je isplativo uzeti takvo sjeme,jer će urod zadovoljiti uloženo.Ukoliko ćeš dobiti povoljnu cijenu,a za sjemensku robu je to obično pedeset posto više od merkantile(za jestivi nešto manje),bude ti se isplatilo,obzirom da je Kalibraža 28-55 u prosjeku 8 kn.Mislim originala,Ako je jako krupan,možeš ga rezati i na više od dvije strane.Ako imaš samo krupnu kalibražu,bez udjela sitne,traži manju cijenu.
Ako sam nešto propustila napisati,a zanima te,pitaj.Sada idem odmah tražiti taj famozni bijeli Dezire,iako mi logika govori da se zaštičeno ime jedne sorte ne može koristiti za drugu,a ne bi smjelo ni za njenu varijaciju,ako postoji.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,596
nisam ni ja čul za bijeli dezire, to je vjerojatno jerla koja je išla uvjek ruku pod ruku s crvenim dezireom...
ono sam gore spomenuo pjesnički...:eek::
 
Na vrh