• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Da,to je rizoktonija,i nije problem samo u tome što posađeni gomolji daju u startu inficiranu biljku,nego i to što je merkantila producirana iz takvog sjemena nepogodna za zimsko čuvanje.Često puta se ne mora u skladištu dogoditi ništa,ali ako nastupe uvjeti povoljni za razvoj bolesti u gomolju,dolazi do masovne truleži koja rezultira propadanjem velikih količina.primječuje se kako se hrpa sliježe,a unutar nje se događa katastrofa.
Drugi je problem što su gomolji takvog oblika-žemljičasti-nepoželjni u prodaji iako u trenutku dok je zaraza prisutna u njemu inertna se oni mogu bez problema konzumirati i nikakvog nepovoljnog učinka na zdravlje ljudi nema.Niti na kulinarske osobine.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Možeš gomolje kod naklijavanja prskati Kidanom-3-4 dcl na tonu.Naravno,razrijeđen sa vodom.Ili Prestižom,kojega mislim više nema,ali on dođe skuplje jer ga ide doza viša od najviše .
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Obzirom da su polavljena bila velika područja uz Dunav u više država,a i kod nas u međimurju je stanje pola-pola,rane sotre dobro,kasne bogu za pakat,moglo bi se očekivati nešto,ali...gledam ja,ovdje u Todoričevoj pakiraoni na kraju moje ulice svakodnevno su šleperi na utovaru i istovru,a nitko od kooperanata krumpire ne vozi.Jer svi većinom moraju proći uz moje prozore.Dakle-uvoz.Šta će biti dalje,tko zna.
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Želio bi znati koje su najopasnije i najgore bolesti krumpira i postoji li još kakav štetnik osim zlatice opsan za krumpir
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Fitoftora-pljesan
rizoktonija-bijela noga
Alternarija-koncentrična pjegavost
fuzarium-trulež gomolja
srebrolikost kore-utječe na kvalitetu i duljinu skladištenja
prašna krastavost-neprodajni gomolji
rak krumpira- sranje, isto truli
krastavost-streptomyces-bakterioza
crna noga-bakterioza
prstenasta trulež-klavibakter-aktuelno na sortama novije generacije-bakterioza
.....
virusi razni

zlatice
krumpirov moljac
žičnjaci
nematode...


Treba još?
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
ja imam od RAU sadilicu, 2 reda, pa se kasnije može prepraviti na ogrnjač krumpira, i kultivator, motičice stoje ukoso, da idu po humku......i takva ti dođe oko 500€.....znači, 3 stroja u jednom

možeš stavit kakvu sliku sadilice na forum
 

Kondor

Član
Tu od
30 Ruj 2012
Poruka
31
Koja bi mogla biti cjena krumpira na jesen??

Cijena krumpira nebi smjela pasti ispod 2 kn. Pitanje je da li nam naši otkupljivači tu cijenu hoće dati narednih mjeseci, ali ako neće oni doći će strani kupci (ili idemo mi do njih), vrata Europe su otvorena.
Krumpir je podbacio i ove godine kako kod nas tako i u Europi, u pojedinim zemljama gdje je bilo poplava a potom i suša čak i do 50 %, a još se i nezna kakva će biti jesen za berbu.
Cijene krumpira u Europi su trenutno vrlo visoke tako da nema ni spomena o nekom uvozu.
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Sve dok Srbija bude imala krumpira,o nekoj stabilnosti cijene kod nas nema govora.Uvoza ima-tu mi je pred nosom svaki dan u pakiraoni.Od kuda dolazi -ne znam,ne vidim registracije šlepera.A da bude frka sa krumpirom iza Nove,bude sigurno-jedini je problem što ama baš svaki veliki proizvođač ima mjesečne rate kredita tridesetak tisuća kuna pa je prisiljen dati robu po diktiranoj cijeni.Nije u stanju priuštiti si usprotiviti se i obustaviti isporuku kada se ona traži od njega i tako utjecati na cijenu.
 

BioBela

Član
Tu od
11 Kol 2013
Poruka
63
Sve dok Srbija bude imala krumpira,o nekoj stabilnosti cijene kod nas nema govora.Uvoza ima-tu mi je pred nosom svaki dan u pakiraoni.Od kuda dolazi -ne znam,ne vidim registracije šlepera.A da bude frka sa krumpirom iza Nove,bude sigurno-jedini je problem što ama baš svaki veliki proizvođač ima mjesečne rate kredita tridesetak tisuća kuna pa je prisiljen dati robu po diktiranoj cijeni.Nije u stanju priuštiti si usprotiviti se i obustaviti isporuku kada se ona traži od njega i tako utjecati na cijenu.

Ista stvar je i sa pšenicom. Kakva god bila cijena, seljak mora prodati pšenicu jer ga stišču krediti. Do seljak nebude toliko financijski jak da izađe na tržište za Božić - nema tu sreće:(doh):
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ja sam prošle godine prodavao po 2,5kn.......uvrečano po 30kg

ove godine neznam koja bi bila cjena.....kontam da bi 3kn bilo možda OK......????

jer gledam u trgovačkim centrima je oko 5kn......pakiranje od 5kg je 25kn.......a kada bi išao za 3kn, to bi bilo skoro upola cijene...........
 

Kondor

Član
Tu od
30 Ruj 2012
Poruka
31
Sve dok Srbija bude imala krumpira,o nekoj stabilnosti cijene kod nas nema govora.Uvoza ima-tu mi je pred nosom svaki dan u pakiraoni.Od kuda dolazi -ne znam,ne vidim registracije šlepera.A da bude frka sa krumpirom iza Nove,bude sigurno-jedini je problem što ama baš svaki veliki proizvođač ima mjesečne rate kredita tridesetak tisuća kuna pa je prisiljen dati robu po diktiranoj cijeni.Nije u stanju priuštiti si usprotiviti se i obustaviti isporuku kada se ona traži od njega i tako utjecati na cijenu.

Možda spominjete Srbiju kao veliki konkurent na tržištu krumpira? Daleko je Srbija do toga. Uostalom granica se povukla, okrenimo se Europi i tom tržištu. Kad bi se tolike količine krumpira uvozile iz Srbije, brzo bi se topile sve zalihe a nisu ni njihovi otkupljivači toliko glupi da to dozvole, s čim će onda oni trgovati ako njihov proizvođač proda svoj proizvod za izvoz. Ako i jest cijena malo niža nego kod nas, ubrzo će se to korigirat. Nemojte se dozvoliti zavaravati pa kad vidite par kamiona stranih tablica odmah strepiti što će biti s našim krumpirom kad uvoze tuđi, to je samo kap u moru i trgovačka patka za malu djecu.
Uostalom da ti kamioni nisu možda došli po robu??
 

ZULJE

Član
Tu od
12 Pro 2012
Poruka
208
Kad bi cjena bila oko 2,50kn/kg rinfuza ja bi bio zadovoljan .
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
za sada je kod Dodleka tako,ali evo,sada on vadi dnevno šleper robe,a i njegovi,pa prema dosadašnjem iskustvu očekujemo pad cijene,jer to obično tako ide-dok oni forsiraju svoju robu cijena nakon toga redovito pada.Budemo vidjeli,ali mislim da bude ova godina cijenovno jedna od boljih ako budemo imali bar malo mozga u glavi.

@kondor,nije problem samo srpski krumpir,problem je ono što u Srbiju dođe iz Albanije,Rumunjske i Bugarske,pa se to kroz njih plasira dalje.U Srbiji Todorić ima svoje pogone i centre kao i u Hr,pa pod etiketom vlastite proizvdnje plasira u Hr tamo kupljenu robu sa cijelog Balkana.Teške su tu igre u pitanju.Imam prijatelje kod Beograda,voćare.Pred dvije tri godine mi pričao čovjek da im je Todorič plačao jabuku pedeset pet centi,i tu je dalje plasirao na Eu tržište,veli,u prvu su klasu ugurali maksimum što se ikako moglo,a istovremeno je ovdje plačao manje od tri kune sa državnom subvencijom.I kada sam ja to rekla našim vočarima na jednom sastanku rekli su mi da sam bedasta i luda,da odkuda mi takve informacije,to jednostavno na može biti istina.A čovjek pakirao za njega.Još je i tuđu kupovao pa vozio u njegov otkupni centar.Budemo vidjeli šta nam budučnost nosi.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh