• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
20140318_113557_zps625e6ad1.jpg
[/URL][/IMG]

Odlično napreduje, kad planiraš da će prispjeti za vađenje.
Nego šta je sa onim desnim redovima na sliki, druga sorta ili ???

Za koliko vremena bih trebao ja svoj kao mladi krompir vaditi a u fazi je kao na slici (orjentaciono) zbog pripreme druge kulture uz redovito zalivanje i prihranu a sa krompirom nemam iskustva.
 

Prilozi

  • DSCN1336.jpg
    DSCN1336.jpg
    50.2 KB · Pregleda: 85

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Danas šogor posadio krumpir 2 h sa nekim ogromnim svemirskim čudom ,gnoji ,prska ,freza
za 4 sata ,u stroj nasuo 3 tone krumpira ,tonu gnojiva i kubik špriciva i gas .
Mislim da ću se i ja počet bavit poljoprivredom!!!
E Baco, to ti je samo 1/3 posla u poljoprivredi; ostale su dvije vrlo važne trećine: berba i isporuka (to ti je 2. trećina) i naplata cijelog posla (to ti je zadnja i najvažnija trećina).
I tek onda, kreni u "poljoprivrednu proizvodnju"... :icon_pidu:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
@mateuss,onaj manji e druga sorta - opčenito ima manju lisnu masu,ali je problem i u tome što je imao sasvim male klice pa je u nicanju kasnio sedam dana.A šta da reknem - zakazao je ljudski faktor - ilitiga - ja.Tri sam puta govorila da ga moramo premjestiti iz hladnog klijališta u toplo,četvrti puta zaboravila i to je to. ma bude dobro ispalo,ja sam optimista.mislim da će za četerdesetak dana ti ići van.Kao i tvoj,ako je veličine ko na slici.Ali,meni u plasteniku prvi puta,tako da to ne moraš uzimati kao relevantno mišljenje.Ma kako bude,bude - zadnjih se godina ja opčenito jako malo sekiram kako će ispasti.
 

BACO

Član
Tu od
13 Svi 2010
Poruka
59
On je već sad prodo mladi krumpir po 0,40 eur/kg taj koji je jučer posadio ,dolazi lik sam po sve to a ja dajem otkaz u firmi i hoću bit seljak.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Neznam ti šta reći - zapravo nemam niti pojma koja je naša.Imali smo automatsku prije dvasesetak godina ali smo je pred jedno deset prodali - i za tu se više ne sjećam marke.Vidi ima li lagere,bez lagera je to jebada.Ali ako je skoro pa besplatna,nema se tu šta puno razmišlajati - bolje išta nego ništa.

Poštovana Johabica i ostali forumaši,

suzili krug za izbor dvoredne poluautomatske sadilice za krumpir. Prijatelj kaže Hassia a u susjednom selu drugi hvali Hmezad. Za što se odrediti?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nije mi jasno na kakvu to poluautomatsku misliš.Mi smo imali Hasiu automatsku i Hmezadovu običnu,koja je bila bez lagera pa ju je muž morao prepravljati - bez lagera je to ebada kada krenu problemi,a krenu brzo.

Hajde stavi nekakvu sliku da vidim o čemu pričamo,jer ovako možda ti misliš na jedno,a ja na drugo.
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Jel bi se mogel krumpir umjesto korištenja herbicida kultivirat sa nekakvim traktorskim kultivatorom čim naraste korov?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Naravno da se može,samo to nije dovoljno - treba ga onda motikama okopati.Kada malo poraste ide prvo nagrtanje.Pošto su biljke još relativno male kada se to radi jedno nagrtanje neće biti dovoljnoJoš se jednom nagrče prije ili na početku zatvaranja sklopa,i zbog povišenja slogova i zbog toga jer korov ponovno počinje rasti.Uz to se još mora ručno par puta negdje u vrijeme žetve ručno počupati korov koji prođe nako zatvaranja sklopa ili nakon spuštanja cime.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
ko što rekoh - poslikala ja danas krumpiriče u plasteniku - ovako to sada izgleda.

20140323_130329_zpsd5dfbaa8.jpg
[/URL][/IMG]

20140323_130301_zps7566681b.jpg
[/URL][/IMG]


20140323_130242_zpsf0623eb7.jpg
[/URL][/IMG]

Evo - unutra za sada petnaestak maleckih bebica ko lješnjaci.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,699
Prekrasan je.A da li imaš problema sa zlaticama ili im je još prehladno?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Neće tu biti zlatica - ne iznajmljujem stambeni prostor - :icon_weed:,A kad i bih - bilo bi im praskupo - cijena - prava sitnica - život.:icon_eyes:

Ma nema ih,ovaj prostor još nije kontaminitran njima.

Ovo bude čisto ekološki proizveden krumpir - bez ikakve kemije - nadam se da neće biti potrebna intervencija fungicidom - za sada ima samo oštečenja zbog insolacije - sunce pali lišće na mjestima gdje se zadrži koja kapljica rose predugo ujutro.Ali,na to ne obraćam pozornost.
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Juče sam konačno završio sadnju krompira na pola jutra, ručno. Zapravo otvorio sam redove traktorskim trobraznim odgrtačem-zagrtačem, zatim ručno tretirao insekticidom direktno u redove, zatim pobacali krompiriće i zatvorili ručnim grabljicama.
Počeli smo pre deset dana - prvo četiri reda Aladina, pa četiri Bellarosa, pa devet redi Kondor i konačno juče sedam redi dobrog, starog Desiree, sve ukupno 600kg semenskog krompira.

Da nezaboravim da dodam da imam u jednoj iznajmljenoj bašti i belog krompira na dosta manjoj površini: Tri reda Riviera, isto toliko Carrera i devet redi Agria. Ukupno smo potrošili 90kg semenskog belog krompira. Sadnju belog krompira smo završili još pre deset dana.
 
Posljednje uređivanje:

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Naravno da se može,samo to nije dovoljno - treba ga onda motikama okopati.Kada malo poraste ide prvo nagrtanje.Pošto su biljke još relativno male kada se to radi jedno nagrtanje neće biti dovoljnoJoš se jednom nagrče prije ili na početku zatvaranja sklopa,i zbog povišenja slogova i zbog toga jer korov ponovno počinje rasti.Uz to se još mora ručno par puta negdje u vrijeme žetve ručno počupati korov koji prođe nako zatvaranja sklopa ili nakon spuštanja cime.

Ali ako se radi o većim površinama, jer okopavanje nije opcija.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Nije mi jasno na kakvu to poluautomatsku misliš.Mi smo imali Hasiu automatsku i Hmezadovu običnu,koja je bila bez lagera pa ju je muž morao prepravljati - bez lagera je to ebada kada krenu problemi,a krenu brzo.

Hajde stavi nekakvu sliku da vidim o čemu pričamo,jer ovako možda ti misliš na jedno,a ja na drugo.

Poštovana,
Nemam slika. Kad bi ih i ja mogao vidjeti lakše bi procijenio. Spomenila si mi lagere kao važnu informaciju i sad se pojavila i treća koja ima te lagere. Da ne duljim sadilica mora biti poluautomatska dvoredna. Sve su za ogrtanje krumpira. Druga ima još funkciju okopavanja a treća ima još treću operaciju i mazalice za lagere. Mislim da sam odlučio. Organiziram prijevoz.
Inače krumpir ti je odličan. Mi posadili za kućnu upotrebu. Sada mi brat nabavio još dosta sjemenskog a zemlja stoji urađena i treba sadilica.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Radni vikend gotov. Konačno posađeno nešto krumpira. Kako je bila "loša" zima, posađena je samo Monalisa i jedan red Jerle. Zemlja jako loša, ali je danas bila kiša pa se možda spremi i druga parcela (tamo ide Bellarosa).
Slike nemam jer i nije baš bilo za slikanje; čekam neka nikne, pa ću onda slikati.
:(hi):
p.s. Nadam se da će biti proljetnih kiša i da će i ove godine krumpir dobro "odraditi" svoje.
 

MF 4445

Član
Tu od
19 Tra 2013
Poruka
84
Mi smo također sadili ovaj vikend. Zemlja se lijepo uredila. Posadili smo malo manje od 2 ha, a sorte su Rodeo i Mozart.
 

lemi

Novi član
Tu od
18 Ožu 2014
Poruka
6
Pozdrav ljudi,novi sam član foruma i ugodno sam iznenađen raznim temama i stvarima koje se mogu pročitati i saznati.
Ja se isto bavim proizvodnjom krumpira,češnjaka i vrt za vlastite potrebe,uz posao,negdje oko 1 hektar zemlje obrađujemo u okolici Ogulina.
Ako netko ima belarosu sjemenski uzeo bih stotinjak kg.
 

Najnoviji postovi

Na vrh