• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Kako se kreću cijene krumpira sjemenskog jel pojeftinio što.
Gdje kupujete ??
Koju sortu bi mi preporučili žutog da je dobra kasniju .
Sadili smo agriju ali ove godine prekrupna bila idosta je gnjila.
Rodeo isto dosta gnjio ljepo je rodio finog je ukusa..
Pa bi nešto mjenjali što se tiče sorti.
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
ja bio zadovoljan prošle godine s johabicinim izborom i sjemenom
tako da se prepporučam i ove godine
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Jel sadi ko industrijski krumpir?za industriju?

Kooperanti baš i nisu nešto zadovoljni, otkupna cjena preniska, a prinos znatno manji od merkantile.
Nemam osobno iskustvo, ali slušam komentare mojih sumještana - rade za Dodleka.
Jedini što im je dobro, vele, je siguran otkup - to im pokupe na jesen i nema skladišne manipulacije, ali da je neka zarada - nije. Jedino kada se potrefi izvanredan prinos.
Mislim da je već nekoliko godina otkupna cijena 70 lipa za njega. Ne znam po kojoj cijeni dobivaju sjeme. Sade se strogo definirane sorte.

@snupy, budemo preko pp popričali.
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
Ja cul da ugovaraju po 1,2 ovi kaj rade za kanan?pa mora nekaj i dodlek dobiti ak je ta cijena,a prinosi mogu biti i do 50 tona al samo uz navodnjvanje.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E sad si me dao zamisliti......evo, sad sam pitala muža, malo smo popričali, izgleda da sam je nešt krivo polovila ili zaboravila - veli mi da je ove godine bilo 1,05 ili1,10, i da su bili kooperanti zadovoljni cijhenom u odnosu na prošlogodišnju i na cijenu konzumnog.
Ko što sam rekla, povoljno je i to što to ode odmah i ne zauzima skladišta.

Nešto sam čula da ja Dodlek kupio Bios, znaš li šta o tome?

Inače ima nešto simptomatičnoga, što me iznenadilo kod njega - do prije par godina bio je smrtni grijeh ako bi njegovi kooperanti prodali nekome drugome dio uroda - čak ih je ranije i nogirao takve, a sada ljudi mogu tražiti i druge kupce, bitno je samo da podmire robu za kompenzaciju duga po repromaterijalu.
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
Evo prva rijec da je Dodlek kupil bios...ma to su sve igre bez granica ti veliki rade kaj hoceju a mi mali ko vas je...e.Nazalost tak je.M jja razmisljal za taj industrijski jer zadnjh godina sve slabija cijena konzumnog,jer nazalost samo za akcije radimo.A ovo ipak imam ugovorenu cijenu a to je najbitnije kad ti znas za koju cijenu radim..a ne ovak ulazem sšpricam trudim se i onda mi placaju po 55 lipa.
 

tomislav84

Član
Tu od
12 Tra 2009
Poruka
69
drustvo ovo za industrijski drzi vodu. i mislim da je isplativije od konzumnog al problem je dobit ugovor. ako uspijes ugovorit proizvodnju onda si na konju.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Kod nas cijene malo opale sjemena za sada agria 270 bila 305 prošle godine.
Dezire oko 180 sad cekam da jave cijenu za rodeo drugi tjedan .
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Da neka je trebali su još mrvicu skinut.
To mi dobro dođe jer cu robu prodavat po nižoj cijeni a bolje ce ici.
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
335
Re: Krumpir-Rezati ali kako?

Što kaže praksa u svezi rezanja krumpira?
 

Prilozi

  • Untitled-2.jpg
    Untitled-2.jpg
    36.3 KB · Pregleda: 102
  • Untitled-2b.jpg
    Untitled-2b.jpg
    53.8 KB · Pregleda: 85

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Praksa kaže da je sve tako i da ništa nije tako.

Sve ovisi o vremenskim uvjetima - friško rezani krumpir - dan, dva, i i smo par sati ili pet minuta prije sdnje će dati uspješne rezultate ako se posadi u toplu i normalno vlažnu zemlju.
U hladnoj i premokroj će istrunuti.
Rezanje i mjesec dana prije sadnje je ok kada su rezani gomolji u adekvatnom skladišnom prostoru, ne na suncu koje će prije stvaranj plutstog tkiva isušiti vlagu iz njega.
Pa nađe se dosta razrezanih gomolja tokom vađenja, koji na proljeće normalno kliju i dju rod.
Faktor patogena je druga priča.

Ono što je pogrešno na prvoj slici je ostavljanje rezanog gomolja u obliku cijeloga. Djelove treba razdvojiti kako bi se svaki zasebno zasušio, jer inače se slijepe i tako ostanu, i jako ih je teško razdvajati prilikom sadnje.
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
335
Za Johabica
I dalje sam u nedoumici što je bolje?

Ja sam uvijek radio da režem na dan sadnje,Sada nađem na članak da je bolje rezati 5-10 dana prije- i drugi gdje se to pobija-pa sam htio provjeriti kako to drugi rade?

Inače u nepovoljnim uvjetima mislim da će propasti i nerezani krumpiri. Što se slike tiče čini mi se da je ona ostavljena onako- da se vidi smjer rezanja
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Kod mene stiglo sjeme , rodeo , adora i red scarlot od hzpc firme .
Cijena manja nego prošle godine.
Uz to imam i druge godine nešto cu rodea prodat nešto posadit 10 kn kila ga je plaćena.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Bolje je izrezati barem tjedan dana prije sadnje - može i dva, da gomolj ima vremena izgraditi plutasto tkivo na rezu koje štiti od gubljenja vlage i ulaska patogena.
Treba voditi računa da se ne reže po vlažnom vremenu, pogotovo ne ako će nekoliko dana uzastopce padati kiša i biti visoka zračna vlaga.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Lani smo ga rezali 5 tjedana prije sadnje,staro i friško sjeme,i sve je bilo OK.
A nekad se rezani krumpir znao uvaljati u pepeo da se zatvori rana,no nema potrebe za tim...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Sve se i svakako može, ako nešto ne pođe po zlu.
Ako pođe - e, onda ne može.
Sjećam se rezanja blizu sadnje, a onda slijedeći dan kiša, i tako tjedan dana uzastopce. Trećina rezanoga je u podrumu u gajbicama jednostavno izgnjilila - prebirali smo ga, obrezivali što se moglo, ali se veliki dio bacio.
Sve ovisi o trenutnim čimbenicima.
Zato sam navela prije da se krumpir koji je bio oštečen - razrezan - još na jesen kada se vadio može mirne duše na proljeće posaditi - sve je ok.
 

Najnoviji postovi

Na vrh