• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

Daky5555

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2019
Poruka
221
Najveci prolem svakog domaceg proizvoda je taj sto se uvozni prodaje pod domaci tako da kupci vise ne znaju sta kupuju, npr za pasku janjetinu i uvoznu razliku cine bura i morska sol, trava koja raste prirodno pa i janjci s njom, nema tovljenja, drugi problem je sto netko prodaje veliko debelo janje i kaze da je pasko, ista stvar je s vrgorackom jagodom, maksimalan broj suncanih dana u kombinaciji s cistom izvorskom vodom daje neku razliku. Sto se tice cijena one jesu prenapuhane ali nisu takve zbog proizvodjaca nego zbog svercera, roba koja se prodaje po standovima na moru predje bar dva puta preko ruke dok dodje od proizvodjaca do standa a svaki put ta cijena se poveca za par kuna a taj lanac je nemoguce prekinuti, vise puta sam gledao kako prodavaci sa standovima kupuju na veletrznicama iskljucivo od prekupaca skuplje od domacih proizvodjaca iako su mu dostupni domaci i jeftiniji od ovih ali to je jedan zacarani krug i nemoguce ga je prekinut. Trebalo bi u trgovackim centrima ostavit bar metar police samo za domace proizvode pa tko voli nek izvoli ali ne da na toj polici bude spanjolska jagoda a da se vodi pod vrgoracku ili neki krupir iz uvoza kojeg bacis 70% iz vrece a pise da je licki, ja uvjek kad imam priliku kupim licki iako bude dosta skuplji od uvoznog i tsda znam da iskoristim sve sto kupim a ne da bacim vise od pola.
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,138
Kod nas znaju mandarine prodavat tako iz doline neretve koma i pitanje jesu to te.
Kisele zelene koma a skupe.
Ima toga svagdje.
Matematika je svake godine drukčija s krumpirom.
Ulaganja puno a jedna tuča odnese sve.
Riskantna proizvodnja.
Problem su i sjemena nemamo svoja nego ova uvozna.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,194
E dok su u g.kotaru se bavili proizvodnjom sjemenskog krumpira bilo je pravog "lickog" krumpira.
 

Daky5555

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2019
Poruka
221
Meni je neshvatljivo da netko placa sjeme 12 kuna a ja platio 6 kuna za anais sortu i 7 kuna za lisetu sitnija kalibracija a svi smo u istoj drzavi, iz toga je razumljiva i cijena na trznicama...
 

Daky5555

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2019
Poruka
221
Pa svi trgovci su imali slicne cjene najskuplji je bio 7 kuna, bilo ga je i po 4.50kn krupne kalibracije.
 

Daky5555

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2019
Poruka
221
To bi ti sam trebao znati, ja sam rekao svoj primjer, evo ponovit cu.
Posadjeno 500 kg, placeno oko 3000 kuna, gnojivo oko 3000 kuna, sistem za navodnjavanje 1000 kuna, prinos oko 15 tona po cijeni od 3 kune je 45000 kuna uz napomenu da ovaj prinos osigurava neogranicena kolicina vode od samog pocetka.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Ma znas sta...kupio sam domace vrgoracke jagode i razocaro se isti k... ko one iz konzuma, kupio tresnje ista stvar, domace je napuhano ista stvar je salata iz konzuma ili salata iz vrta, ali druga tema ne za tu.
Šta se tiče izračuna gore ti su ti navedeni neki podaci...ja ti mogu pokazat kako sam ja racuno e sad dal cu bit popljuvan ili ne nije me briga, vuk ne brine sta ovce misle, a sad ako grijesim neka me isprave, da si pravi bis pokazo svoje brojke na koje se toliko budnis, sa ovom izjavom o placi samo si potvrdio moje cinjenice...
Sjeme krumpira 3500kg 12kn/kg 42000kn
Gnojivo 1kg po kili krumpira 14000kn
Racunam da imas 12 kila uroda po kili sjemenskog sta je dosta loše ali ajde.. dođe 42 tone i neka ga prodaš po 3 kune šta ako si imalo okretan je realna cijena dode 126tkn..
Tvoj rad ne računam jer to ni kod sebe ne gledam ako maknem troškove koji su napuhani i urod koji je dosta loš ostane ti 70tkn...da i radnike i sve ostale troškove platiš još 10tkn imas 60tkn na kraju od svega...to ti je okruglo 5000kn samo od krumpira...
A ti si reko da je kod vas 4000kn jako dobra plaća...pa eto računaj sam brojke su tu, ako moja računica ne odgovara pokaži svoju, iskreno meni kad se nešto ne isplati ja to ne radim, mjenjaj profesiju očito poljoprivreda nije za tebe.
Računica štima, ali ja bih tu dodao još, doprinose, skladištenje neko moraš imati za 70t, amortizacije,rega, navodnjavanje, zaštitu, i transport. Što bi na kraju ostalo nekih 20tkn. Naravno pitanje je i kome bi si u brzom roku prodao 70t po 3kn. Varijabli je jako puno zato ga ja ne radim, a neki drugi rade. Nema tu nikakve ljutnje.
 

Daky5555

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2019
Poruka
221
Ja bih rekao da veci ulog i veci trud uz vecu kolicinu obradive povrsine donosi i veci prihod, sto je i normalno tako da ako postoji finanvijska isplativost sadit 500 kg onda postoji i za 3500 kg, samo kvaka je u lokaciji ili podneblju na kojem planiras proizvodnju, jer sta ce meni 50 tona krumpira u 8. mj kad ga svatko ima, meni treba u 6mj. jer tada ga ima manje pa ga je lakse prodat uz vecu cijenu, jos ako si osiguran vodom da ne ovisis o kisi i prinos je dobar, tu ja gledam isplativost nekog posla, ja nemogu radit psenicu, kukuruz i takve stvari jer za to nemam uvjete tako da radim ono sto mi moze donijet 200-300 tisuca kuna na sto manjoj povrsini pa samim time i sto manji trud.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,194
@Daky5555 ovo zadnje je kaj bi rekli živa istina....mi se neko vrijeme kao krumpirom bavili malo ono 10-tak tona ali sjecam se 90-tih godina stari reko da se isplatilo samo kad smo vagu imali na njivi i cekao je sleper...inace muka...
 

Daky5555

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2019
Poruka
221
Tako je u svakom poslu, moras malo gledat oko sebe i pokusat ucit na tudjim greskama, na svojim je to dosta skupo ali svi radimo greske pa tako i ja evo ja sam ove godine odlucio da bijeli luk ili cesnjak vise nece u moju zemlju iako sam mu davao sanse proteklih nekoliko godina uz razlicite uvjete ali na kraju meni se pokazao neisplativim i tu je prica gotova, sad trazim neku drugu kulturu koja ce ga mjenjat.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Računica štima, ali ja bih tu dodao još, doprinose, skladištenje neko moraš imati za 70t, amortizacije,rega, navodnjavanje, zaštitu, i transport. Što bi na kraju ostalo nekih 20tkn. Naravno pitanje je i kome bi si u brzom roku prodao 70t po 3kn. Varijabli je jako puno zato ga ja ne radim, a neki drugi rade. Nema tu nikakve ljutnje.

Ako ti od 210tkn ustane samo 20 čistoga svaka čast.Mjenjaj profesiju, krumpir se svima isplati sadit samo tebi ne
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
725
Ma znas sta...kupio sam domace vrgoracke jagode i razocaro se isti k... ko one iz konzuma, kupio tresnje ista stvar, domace je napuhano ista stvar je salata iz konzuma ili salata iz vrta, ali druga tema ne za tu.
Šta se tiče izračuna gore ti su ti navedeni neki podaci...ja ti mogu pokazat kako sam ja racuno e sad dal cu bit popljuvan ili ne nije me briga, vuk ne brine sta ovce misle, a sad ako grijesim neka me isprave, da si pravi bis pokazo svoje brojke na koje se toliko budnis, sa ovom izjavom o placi samo si potvrdio moje cinjenice...
Sjeme krumpira 3500kg 12kn/kg 42000kn
Gnojivo 1kg po kili krumpira 14000kn
Racunam da imas 12 kila uroda po kili sjemenskog sta je dosta loše ali ajde.. dođe 42 tone i neka ga prodaš po 3 kune šta ako si imalo okretan je realna cijena dode 126tkn..
Tvoj rad ne računam jer to ni kod sebe ne gledam ako maknem troškove koji su napuhani i urod koji je dosta loš ostane ti 70tkn...da i radnike i sve ostale troškove platiš još 10tkn imas 60tkn na kraju od svega...to ti je okruglo 5000kn samo od krumpira...
A ti si reko da je kod vas 4000kn jako dobra plaća...pa eto računaj sam brojke su tu, ako moja računica ne odgovara pokaži svoju, iskreno meni kad se nešto ne isplati ja to ne radim, mjenjaj profesiju očito poljoprivreda nije za tebe.
Svaka čast, jako ste pametni. Čovjek tu odgovara na pitanja na koja ne mora dat odgovor, može se samo smijat i cerit, a vi mu tu zbrajate i oduzimate možebitnu zaradu. Bolje otić ispred dućana i popit koju pivu.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Ako ne mora dat odgovor onda neka ne kuka, svi nešto kukaju nikome se ništa ne isplati radit ali ne vidim da sele kulture ili zaposlenje uostalim ništa nije tajna sve se da saznat.
Ne pripadam skupini ljudi koji piju pivu, niti se družim ispred dućana
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
694
Ove godine s krumpirom nikako na zelenu granu, jedan dio je jako dobar, inace ne volim kad je cima previsoka.. Ovi su oko 30 cm sto smatram optimalnim.. Zagrnuti uredni sve 5
Međutim ima nekoliko redova, možda jedna polovina koji su dosta niski još, možda svega 15ak cm, a nikli su prije nekih mjesec dana možda malo više.. Tlo je malo alkalno što za krumpir nije baš optimalno ali obično uspijem izvući ok prinos za dalmaciju.. Kiše nije bilo baš oreviše ali na 10 ak cm tlo je vlažno, nije barut.. Postoji li neka mućkalica za folijarnu prihranu da mu dam neki poticaj da se ispali i ubrza proces.. Koristio sam do sad dva puta bioalgen s 92 sa folijarnom 20 20 20.. I jedno tretiranje bordoškom prije tjedan dana.
 

Najnoviji postovi

Na vrh