• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

Gerd1987

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
106
Vremenska prognoza kaže da nedjelju i ponedjeljak javlja dosta veliki led iza toga južina. Razmišljam da prođem plugom između redova i zavalim ovaj tek iznikli krumpir i tako ga sačuvam, strah me od prevelikog nalivanja vode dvije noći kad bi prskalicama branio od leda. E sad ne znam kako ce biljka reagirati kad bi navalio zemlje na nju, hoće li ponovo normalno niknuti za koji dan. Čujem od nekih ljudi da su to radili i krumpir ponovo normalno nikne za koji dan.
20210303_080435.jpg
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ne znam što reći.
Može se dogoditi da požuti pod zemljom.
Hoće li imati snage za daljnji porast, ne znam. Nisam nikada probala, ali se sjećam da smo nekada, kada smo ogrtali krumpir nakon okopavanja prolazili redove i sve zagrnuto - pogotovo malene biljčice - motikom skidali zemlju sa njih.
Možda ti se javi netko s iskustvom, tko je to radio, i da ti savjet.
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
691
Kakve su ti jutarnje temperature? Krumpir možeš saditi dok je temperatura zemlje na 10 cm dubine 8 stupnjeva, ali ako nikne a bude jutarnjeg mraza, to je problem. Ako pokriješ agrilom, do minus dva neće biti velike štete ako minus nije od rane večeri do jutra.
raspitaj se kod svojih u mjestu kada se uobičajeno sadi krumpir kod vas.
U mome kraju u Međimurju je normala bilo od 20 ožujka, ali to varira oko pet dana ranije ili kasnije, ovisno o jutarnjim temperaturama, a i dnevnima.
Ovih dana ima mraza pri tlu ujutro, ali neće odmah niknuti ako ga sada posadim.. Računam barem 3 tjedna, onda bi niknuo krajem ožujka što mislim da bi bilo ok.. Tu se uvijek pleše između kasnog mraza i suše koja ga rano dohvati ako se sadi kasno.. Covjek vise nije pametan..
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,181
E moj Ante ja sutra sadim pa što bude bude, u četvrtak izorao, cca 3400m2,jučer bacio 75kg yara hidro kompleks, 50kg NPK 15 15 15,25 kg urea i danas zafrezao, sutra idu u zemlju pa što bi s njima.

I neka ples po žici počne
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
691
Šibenik, ali zemlju imam pretezno u zaledu grada.. Iako blizu mora dost aje hladno.. Lani oko 20.4. Mraz..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
U mome selu sadi - je sadila ali mislim da sadi još uvijek jer gospođa prodaje u Zg na tržnici - plavi krumpir i batat gospođa Svjetlana. Prezimena se ne mogu sjetiti.
Živi u prvoj kući sa desne strane kada se dođe od Čakovca.
Ne znam odakle si i je li ti Belica u Međimurju daleko, ali vjerujem da ćeš plavca naći kod nje.
Ako to ne uspije, i ako se granice sa Slovenijom otvore, u Ormožu, u Centru Jurković se može - mogao se do korone - nabaviti pakiran u gajbice, eh, jel tri ili pet kila ne bih sada znala, ali male gajbice su bile.
Sretno.

Inače, danas smo moj muž i ja svoj iznikli krumpir u plasteniku pokrili, i to duplo - 2x19 mg.
Krasno ga je vidjeti, malecko sam mu prekjučer - ili dan prije - dala NP+ B+Zn i ponoviti ću čim skinem agril. I onda kroz tjedan dana još jednom, a dalje idemo sa drugom formulacijom.
Mogla sam pričekati još ovu noć pa sutra na večer prekrivati, do minus tri - četiri se ne bojim, ali bili smo u radnom elementu, pa navalili. Sjetila sam se prošle godine kada smo se nakon prognoze vremena nakon Dnevnika sjurili se u garažu po agrile i pokrvali po mraku - srećom pa je vanjsko svjetlo od garaže dopiralo sa jedne strane plastenika, a sa druge ulično iza vrta i susjedino dvorišno, da nismo bila bi katastrofa. I pokriti bočni redovi su izmrzli, ta dva uopće nismo vadili, nije bilo skoro pa ničega.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Imam litar i pol kalijevog gnojiva final K.

Krumpira bum posadil oko 3 ara (smiješno mala površina, ali nama dosta - treba jesti i nekaj drugo, ne samo krumpir 😂). Imam nekoliko pitanja, ako netko zna odgovore i ima volju pomoći:
1. bi li bilo pametno to utrošiti na način da kod ogrtanja ili malo kasnije (dok se ne raširi između redova), napraviti određenu koncentraciju i zalijati zemlju uz krumpire običnom kantom za zalijevanje?
2. zalijevati ružom za raspršivanje ili bez nje?
3. koliku koncentraciju upotrijebiti za taj način prihrane?

Čini mi se da folijarno nije baš neki efekt, a kad već imam sredstvo, da ne propadne. Valjanost mu je do kraja lipnja.
Na tu površinu od 300 kvadrata sam zaoral oko 1,5 kubik svinjskog stajnjaka (jedini kojeg imam) i oko 5 litri PK 20-30. Kanom prihranjujem prije nagrtanja. Mogu još dodati 3x15 kod frezanja.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
616
A zašto ne staviš cijevi KPK? :)

Evo moga, nekoliko vrsta imam, razlika je poprilična. Kupovna Mona Lisa je najmanja, ovaj što je najveći je australski.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Da sam mlađi, vjerojatno bih, ali nažalost pregazile me godine za neke investicije. :(
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
A kod mene danas debeli mraz, -7°C.
Vidim da hodaš između jaraka kad stavljaš krumpire u jarke. Mene brat uvjerava da je bolje hodati po jarcima, a duljina stopala je razmak za polaganje krumpira. Po njegovom krumpir, kao i kuruza, treba tvrdu posteljicu i mekani pokrivač.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Imam litar i pol kalijevog gnojiva final K.

Krumpira bum posadil oko 3 ara (smiješno mala površina, ali nama dosta - treba jesti i nekaj drugo, ne samo krumpir 😂). Imam nekoliko pitanja, ako netko zna odgovore i ima volju pomoći:
1. bi li bilo pametno to utrošiti na način da kod ogrtanja ili malo kasnije (dok se ne raširi između redova), napraviti određenu koncentraciju i zalijati zemlju uz krumpire običnom kantom za zalijevanje?
2. zalijevati ružom za raspršivanje ili bez nje?
3. koliku koncentraciju upotrijebiti za taj način prihrane?

Čini mi se da folijarno nije baš neki efekt, a kad već imam sredstvo, da ne propadne. Valjanost mu je do kraja lipnja.
Na tu površinu od 300 kvadrata sam zaoral oko 1,5 kubik svinjskog stajnjaka (jedini kojeg imam) i oko 5 litri PK 20-30. Kanom prihranjujem prije nagrtanja. Mogu još dodati 3x15 kod frezanja.
 

Najnoviji postovi

Na vrh