• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

Gerd1987

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
106
Kao što vidite na slikama krumpir raste ali ne onako kako bi trebao, leda je čak bilo 25.4., strašno loša godina za razvoj mladog krumpira. Do prošlog vikenda ako i nije bilo leda, noćna temperatura bila 2-5 stupnjeva, vegetacija jako kasni i nije se ni krumpir razvijao kako treba, mislim da će biti puno manji urod nego što bi trebao biti.
20210430_180944.jpg 20210430_175451.jpg 20210429_164447.jpg
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,033
A dobro ja ne naganjam cijenu jer je ovo za mene doma tako da je sve u rokovima, al i moj je zbog vremena dugo bio u zemlji ovaj je sađen 8.3...a znam sa sve kasni po vinogradim, recimo da 2-3 tjedna kasni vegetacija sta nije malo...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
ja posadio u ponedjeljak...26. 4...kasno, ali još uvijek ok...da sam posadio prije, nebi ga bilo...previše kiše a ravnica kod mene...
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,033
Pa i ja sam ga jako dugo ceko da izade ovo je ubiti dosta i mali krumpir u odnosu kada je posaden, ovo je izraslo u 7-10 dana a mjesec dana je bio pod zemljom hladno mu bilo, meni je dva i pol reda sta je doso ranije led unistio vidi se na slici a ostat je doso nakon hladne fronte
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
778
Evo i mojeg krumpira.Posađena 92 krumpira u niski tunel 04,03.21.
Preživio uz neznatna oštećenja sve smrzavice samo uz pokrivanje.
 

Prilozi

  • IMG-20210421-WA0000.jpg
    IMG-20210421-WA0000.jpg
    89.4 KB · Pregleda: 21
  • IMG-20210421-WA0007.jpg
    IMG-20210421-WA0007.jpg
    77.5 KB · Pregleda: 21
  • IMG-20210421-WA0006.jpg
    IMG-20210421-WA0006.jpg
    74.1 KB · Pregleda: 21

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504

@Krumpironja,​

poznato je da ti oreš iznimno duboko. Ukoliko i frezaš 25 cm ili čak dublje, vjerojatno mu nije potrebno nagrtanje. Koliko je meni poznato krumpir jako voli rahlu zemlju i tu vidim jedan od razloga nagrtanja. Jedne godine sam nagrtal kad je bila zemlja dosta vlažna. Plug je takvu zemlju napravil zbijenom i prinos je bil slab te godine. Prošle godine je također bilo dosta vlažno pa smo nagrnuli ručno (možemo si to priuštiti na maloj površini). Prinos je bil odličan.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,033
Frezam koliko god ona geova ide, a zvijezde su promjera skoro 40cm znaci da ide mozda i 30, ovdje cu se sada zadrzat par godina na ovoj parceli zemlja je jako fina i lagana za radit ali traži više kiše, prije sam sadio u polju tamo je teza zemlja ali opeta kazem nisam primjetio razliku, za krumpir je bitno da dobro zemlju pripremis i ja ga nabacam sa gnojem jucer sam bacio jos ure i kana i jos jednom cu ga dohranit folijarno pa sta bude bude vidit cemo u 7 mj kad bude za vadit
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
meni je najveći problem kod neogrnutog krumpira kaj gomolja ima posvud...ne izvadiš sve kao kad je ogrnut, nego ima i između redova debelih krumpira...i onda raste na godinu...
...nije da nisam i ja probal neogrnuti...ipak bi tak bilo lakše... 🤭
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,033
E pa to mi se nikad nije dogodilo a sadim monalizu koja je kao široka...jesi vidio vadilicu koju imam?
 

madarHR1

Novi član
Tu od
15 Tra 2020
Poruka
27
Pozdrav! Ove godine sam odlučio prvi puta prskati protiv plamenjače zbog katastrofalne štete od plamenjače prošle godine zbog veoma vlažnog i kišovitog lipnja. Imam cuprablau z i ridomil spreman. E sad nemogu tocno shvatiti kada je najbolje prskati cuprablauom. Pretpostavljam nakon ogrtanja ali dal preventivno prije kišnog razdoblja ili odma nakon kišnog razdoblja? Ili treba ranije prskat prije ogrtanja trenutno mi je krumpir u vrloj ranoj fazi vegetacije ogrtanje ce biti najvjerojatnije zadnji tjedan u 5. mjesecu. Također treba li samo cuprablauom ili jednom cuprablauom drugi puta ridomilom ali sve preventivno jer jednom kad plamenjača zahvati urod teško se to zaustavi iz mog iskustva.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Cuprablau je preventiva.
Njime nećeš zaustaviti bolest, možeš prevenirati ugrozu od jutarnje rose kada sunce izlazi rano i stvara toplinu koja je veća od 22 stupnja duže od 4 sata a na listovima su zadržane kapi rose za to vrijeme.
Preventiva - bilo kakava, neće zaštititi prskanjem prije kiše - to je bačeni novac i trud - jer svu preventivu jaka kiša ispire, Neke slaba kiša neće, ali i tu ima caka - ukoliko nemaš "tajfun" prskalaice koje nanose škropivo i unutar biljke, slaba korist od nje..
Ridomil je odličan, translokacijski je sistemik, putuje po biljci i nebitno je hoće li škropivo pokriti svo lišće.
Mana mu je da pokriva samo plamenjaču, a krumpir je osim plamenjače podložan i alternariji od koje Ridomil ne štiti. U vrijeme velikih vrućina alternarija skakuće ko loptica - skočiloptica - visoke temperature joj pašu za razvoj, dok plamenjču visoke temprerature zaustavljaju u razvoju, ali samo do momenta dok se temperatura opet na vrati na njoj pogodnu.
Acrobat je majstor za plamenjaču i alternariju, lokalsistemik je, dakle, ulazi u list na mjestu gdje kapi škropiva padnu, ali ne putuje po biljci. On zaustavlja već razvijenu bolest, stopira ju, ali i liječi.

Kod jakog napada sa već vidljivim oštećenjima Akrobart dva puta u četiri dana će odraditi svoje - zaustaviti daljnji razvoj bolesti.


Eto, ja sam ove godine po prvi puta morala u plasteniku prskati mladi krumpir - zbog velikih noćnih minusa četiri puta smo ga pokrivali agrilom, ostajao je po tri dana pokriven i razvila se plamenjača. Napravila je štetu na cimi, Akrobat je odradio svoje - dvije zaštite u četiri dana, dio cime je propao, ali se dobro drži.

Trenutno je u toku iskapanje, do kraja tjedna bude pola plastenika je prodano, cijena je ok, 15 kn/kg, krupnoća je zadovoljavajuća i povećava se svakoga dana, prvoga dana iskopa je prinos bio 1kg/m_, sada je to već više, do kraja se penje na 2kg po metru, a šta ćemo, jedan kupac za svaki 1. Maj naručuje po 50 kg, i par dana nakon toga opet, pa opet, ne pita za cijenu, tako da svake godine počinjemo sa iskopom za 1. Maj bez obzira koji prinos bio, pa onda svakodnevno i za plac i sajam. Cilj je maknuti ga što prije i posaditi rogu unutra.
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
695
Moj krumpir nikako da krene, valjda ga je onaj mraz sje***.. Što mu sada dati da se digne? Je li prerano za multi k? Nemam ga di ni kupit 🙄 ima li netko dostavu za manje kolicine? Okopavam ga polako.. Kpk dolazi kroz tjedan dana, do sada nije bilo potrebe za navodnjavanje..
 

Prilozi

  • IMG_20210506_193353.jpg
    IMG_20210506_193353.jpg
    93.3 KB · Pregleda: 20
  • IMG_20210506_193349.jpg
    IMG_20210506_193349.jpg
    79.1 KB · Pregleda: 20
  • IMG_20210506_193346.jpg
    IMG_20210506_193346.jpg
    92.7 KB · Pregleda: 20

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Za dizanje lisne mase - dušik.
KAN, UREA.
Uzmeš jednu krpetinu kao plahtu, zavežeš ko pojasa, uspeš u njega KAN ili....i ideš redom - jedna puna šaka na na 4 - pet grmova, onak, podbaciš pod lišće, blizu stabljika, par cm od njih.
Ako koja zrna dođu i uz stabljike, nema zime, ali ako ih "okupaš i utopiš" KAN - om, ne bu dobro baš.
 

Najnoviji postovi

Na vrh