• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
72 cm. Detalj učvršćenja na frezu je bez rupa na frezi i mogu podesiti širinu po volji. Manje od 70 cm mi je preusko za ogrtanje plugecom na mtk-u. Kad sam delal jarke s mtk razmak redova je variral od 65 cm do 75 cm. Sad bu barem razmak između svakog drugog reda konstantan. Još moram malo razmisliti kak bum najlakše i najjednostavnije držal razmak prohoda traktorom. Razmišljam da frezu primaknem na jednu stranu. toliko da mi na drugoj strani ostane trag kotača (barem dio širine gume) kao marker. Postoji i mogućnost da na utege ispred traktora stavim neku letvu čiji kraj bi ciljal prethodni red.
Njiva nije dovoljno dugačka da delam jarke u jednom i drugom smjeru. Povratak bu u rikverc. Vanjska širina kotača je 150 cm, a toliko je i radna širina freze.
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,874
Ja redove napravim sa motokultivatorom, imam original priključak sličan ovome koji koristite za traktor. Imam napravljen kolac od cca 70cm i povučem špagu tako da otprilike znam gdje moram proći. Ovo je zgodno rješenje sa traktorom, iako ja si planiram da si nešto slično napravim kasnije za iskopavanje krumpira.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Da ti ne povije to sve kad krenes radit, mtk prošlajfa al ovaj neće🤣
Ako misliš na moj plugec za vađenje krumpira, odradil je bez problema dvije godine. Nije predviđen za škakljanje Kineza. 🤭
Ručku za poziciju hidraulike spustim do kraja, a na ručki za kontrolu otpora podesim dubinu neposredno ispod gomolja.
Jarkači su iza freze i nemaju neko opterećenje.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,031
Ma da za te jarkače nema straha rade u rahloj zemlji, ja imam samo jedan iza freze jer mi je lakše radi razmaka, u centru je a freza ide uz jarak od prije, samo ja kako imam zglobni traktor nije baš radi pravca idealno ali mene to ne brine u krivu brazdu stane više krumpira🤣
Mislio sam na taj za vađenje nekako slabašno izgleda a kod mene po sezoni kad se vadi zna stisnut bude ko beton, meni je na bometovoj vadilici raspo se ležaj ekscentra prosle sezone baš su grude izlazile samo zato sam komentiro ne znam kako je kod tebe...
 

N6ia6

Član
Tu od
25 Lip 2015
Poruka
139
Skoro nikakva šansa da je to žičnjak, moguće da se radi o krumpirovu moljcu


Da li si primjetio leptirove smeđo-sive boje
u prostoriji gdje si čuvao krumpire

Ne nije bilo nikakvih leptira.Krumpir je takav bio odmah po vadenju iz zemlje.Na kozi krumpira nema nikakvih naznaka busenja ili slicno. Da nije neko gljivicno oboljenje?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
@Krumpironja,
Kod mene se krumpir oduvijek sadil i još uvijek se sadi na parcele s lakšim, pjeskovitim tlom. Vjerojatno je to tak jer se do nedugo iskapal motikom. Plug je napravljen za određen način rada u određenoj zemlji. Ako bi upregnul svih 49 konja u nekoj višoj brzini, vjerojatno bi se dogodilo nekaj neželjeno. Ili bi se hidraulika toliko digla zbog povečanog otpora da bi pol krumpira bilo prerezano ili bi traktor išel naprijed, a plug ostal na nekom mjestu. Zato se uvijek u radu treba prilagoditi okolnostima. Za normalan rad (sporija brzina i pogled na plug) u mojoj zemlji se pokazal više nego dobar.
 

Joža91

Novi član
Tu od
15 Tra 2022
Poruka
19
Sa kakvim gnojivom idete ovu godinu? Ja planiram ići sa 7:20:30 plus urea ili neko od ICL gnojiva sa uredom sve bi to bila predsjetvena gnojidba kasnije folijarno i KAN ili nešto slično
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,171
Ja danas na vrtu posadio cca 10 kila sjemena jaerla, bumo vidli koliko je to prerano za ovo nase podneblje...
 

Razinekop

Član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
330
Krumpir-Rajčica -Nisam uspio navrnuti jedno na drugo, ali sam posadio mladu rajčicu blizu krumpira .Ne znam točno da li su dobri susjedi ali krumpir će biti izvađen dok rajčica prispije.
 

Prilozi

  • IMG_20230331_111937.jpg
    IMG_20230331_111937.jpg
    45.6 KB · Pregleda: 20
  • IMG_20230331_111951.jpg
    IMG_20230331_111951.jpg
    45.4 KB · Pregleda: 18

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Kako si radio?
Jesi li odrezao skalpelom jedno dva cm dužine dio debljine stabljike krumpira i dio debljine stabljike rajčice i sljubio ih, zamotao i zavezao da se drže skupa ko blizanci?
To bi moralo tako uspjeti, stabljike srastu i kada srastu odrežeš stabljiku krumpira iznad sraštenog mjesta a stabljiku rajčice ispod sraštenog mjesta a stabljiku rajčice ostaviš dalje rasti.
Vele da bi to trebalo funkcionirati tako.
 

Razinekop

Član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
330
Kako si radio?
Jesi li odrezao skalpelom jedno dva cm dužine dio debljine stabljike krumpira i dio debljine stabljike rajčice i sljubio ih, zamotao i zavezao da se drže skupa ko blizanci?
To bi moralo tako uspjeti, stabljike srastu i kada srastu odrežeš stabljiku krumpira iznad sraštenog mjesta a stabljiku rajčice ispod sraštenog mjesta a stabljiku rajčice ostaviš dalje rasti.
Vele da bi to trebalo funkcionirati tako.
Nisi dobro pročitala, nisam "navrćao" nego posadio pokraj krumpira.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,208
Uf. Di je to? Kad je to sadeno? Ja sadio pred 2 tjedna...malo pozurio...jos nije ni poceo pikati van...
 
Na vrh