• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Tko je tu lud,luđi najluđi?
Danas u vijestima na tv Novi objavljeno je da je napravljena čipsara u Donjem Miholjcu,te da nema dovoljno krumpira pa ga dotični uvoze iz Mađarske,Njemačke i Kosova,a da su naša polja pusta.Da ti pamet stane!
Inače samo moje selo u Međimurju proizvodi 40% krumpira za potrebe Hrvatske,a moglo bi se i više ali nemože se ili se jako teško prodaje i to po mizernoj cijeni od 80 lipa pa mnogi poljoprivrednici propadaju iako posjeduju solidnu mehanizaciju.
Ima krumpira starog i sada,a uskoro će i novi,a može se slobodno doči kod mene u selo na dogovore za slijedeću berbu.Mogli bi mi i pojačat proizvodnju ali dok je ulaganje u proizvodnju po 1kg=1,10kn, a prodajna cijena proizvođačka 0,80 lipa
može li se opstat?
Glavno da se plasiraju dezinformacije a novinari se niti ne trude objaviti pravo stanje u poljoprivredi.Hrvatska je mala zemlja pa ne vjerujem da takvi likovi ne znaju gdje je Međimurje,selo Belica,gdje svaka kuća proizvodi krumpir tradicionalno dugi niz godina.Izvolite kupite krumpir.....
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
to sam i ja vidio.......to je velika čipsara i rade za dosta trgovačkih centara....itd

uglavnom, prošle godine je davao za krumpir 1,10 i 1,30......te ga on kalibrira i očisti od zemlje, pa ti taj ostatak vrati u prikolicu, i onda ideš na ponovno vaganje, da dobiješ neto krumpira......

ja sam ga zvao prošle godine, i rekao je da neće kupovati krumpir, samo od onih s kojima je sklopio ugovor........

u baranji su imali 20 ili 30 hektara.......nešto je propalo, mislim 2010 godine, zbog kiše, prošle neznam kako je bilo.......prije donjeg miholjca je bila tabla uz cestu, sada mislim da je više prema dravi i nevidi se krumpir s ceste......itd itd......uglavnom, neprovjerena info, koju objavljuju novinari......


znači, kada krumpir procvjeta, za 15 dana se može vaditi kao mladi????
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Tko je tu lud,luđi najluđi?
Danas u vijestima na tv Novi objavljeno je da je napravljena čipsara u Donjem Miholjcu...
Ne znam tko je lud :)gitarist:), ali Donji Miholjac definitivno nije lokacija za čipsaru; to je nešto slično kao željezara u Sisku a rudnik u Zenici (pa kad je propala Juga, jasno da je proizvodnja u Sisku postala preskupa, kad se rudača morala voziti iz druge države). Tako samo neka on proizvodi čips u Donjem Miholjcu, a krumpir neka se sadi u Međimurju.
Po nekoj logici stvari, tvornica se radi tamo gdje je sirovina najbliža :shock:
Ah, Hrvatska.... :|
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
nevidim problem razlike u kilometrima između miholjca i npr varaždina, max 180-200km u jednom smjeru........a ako ga uveze prijeći će isto, ili čak više kilometara.......pogotovo kada su rekli da će krumpir doći sa kosova :roll:

prijevoz je najmanja stavka......
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ne znam tko je lud :)gitarist:), ali Donji Miholjac definitivno nije lokacija za čipsaru; to je nešto slično kao željezara u Sisku a rudnik u Zenici (pa kad je propala Juga, jasno da je proizvodnja u Sisku postala preskupa, kad se rudača morala voziti iz druge države). Tako samo neka on proizvodi čips u Donjem Miholjcu, a krumpir neka se sadi u Međimurju.
Po nekoj logici stvari, tvornica se radi tamo gdje je sirovina najbliža :shock:
Ah, Hrvatska.... :|

Slažem se da svako gospodari svojim novcem kako hoče,ali u današnje doba kapitalizma je bitno da je protok robe,nabava,dogovor,info...jako brz.
Bobostar,apsolutno se slažem da se tvornica gradi tamo gdje ima i sirovine,zbog rentabilnosti poslovanja,ali ne.... bolje da likovi po tv-u,baljezgaju protiv poljoprivrednika,kako su zapuštene oranice,a on nema krumpira.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
moja distributerka je postigla cijenu od solidnih 15 kuna za kilogram i ne popušta ni mrvu...:lol:
 

zcepic

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
369
moja distributerka je postigla cijenu od solidnih 15 kuna za kilogram i ne popušta ni mrvu...:lol:

ako ti nije teško malo opiši kako i na koji način to prodaješ dali samo mladi krumpir ili stari i koliko toga imaš
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
jedno pitanje vezano za krumpir,kad smo sadili krumpir posadi žena i jedan red nekog krompira, konzumni je bio samo je pustio velike klice pa joj bilo žao bacit i sad ovaj sjemenski niko milina viditi a ovaj drugi gdje god koji kad smo odgrnuli da vidimo šta se dešava a on se ometnuo ima na svakom mladog krumpira desetak komada neki su promjera i 2-3 cm a gore ništa nije niklo ,kako to?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
ako ti nije teško malo opiši kako i na koji način to prodaješ dali samo mladi krumpir ili stari i koliko toga imaš

ma to moja žena na placu prodaje...
nema veze jel mladi il stari, ona sve zdila...sadim ga standardno jednu ral, ove godine ipak samo 4000 kvadrata...teško je baš reć koliko ga ima kad ga kopamo i odma prodajemo al da je neka zarada i nije...
viš da mu slaba cijena...:mrgreen:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
jedno pitanje vezano za krumpir,kad smo sadili krumpir posadi žena i jedan red nekog krompira, konzumni je bio samo je pustio velike klice pa joj bilo žao bacit i sad ovaj sjemenski niko milina viditi a ovaj drugi gdje god koji kad smo odgrnuli da vidimo šta se dešava a on se ometnuo ima na svakom mladog krumpira desetak komada neki su promjera i 2-3 cm a gore ništa nije niklo ,kako to?

Rizoktonija je u pitanju,i to je napad veći u fazi klice.Dakle,bolest se može pojaviti već prilikom naklijavanja,znak po kojem ćeš prepoznati je da su vrhovi klica crni, pa nakon sadnje a prije nicanja,ukoliko poslije sadnje nastupe nepovoljni uvjeti-a to je veoma hladno i vlažno vrijeme više dana zaredom,a sorta ima genetsku predispoziciju osjetljivosti na rizoktoniju,pa u fazi rasta sve do završne faze kada gomolji pucaju,dakle imaju po sebi više ili manje brazde kao da su se raspukli pa zarasli.Sve je loše,s time da zaraženo u fazi klice ne niče ili niče djelomično a djelomično se stvaraju gomolji bez cime,a raspuknuti gomolji nemaju tržnu vrijednost,niti se mogu skladištiti duže vrijeme,ali su za kučnu upotrebu dobri sve dok ne počnu trunuti.
 
Posljednje uređivanje:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Sve spremno za cvatnju (otvaraju se prvi cvjetovi):



Danas opet kiša, tako da ne bi smjelo ne biti krumpira.... 8)
Prva tri reda desno; Bella Rosa, a lijevo Monalisa, i u sredini (malo se slabo vidi Balatonska ruža).
:rolleyess:
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
bobostar,lijep je i zdravstveno ispravan vide se da je prskan,biti če kupite kruuummmpppirrraaaaaa.....,a slijedeče godine ako bog da pojačat proizvodnju,jer če ulaganje biti drastično manje(neče trebat kupovat sjemena).
Pozdrav!
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
bobostar,lijep je i zdravstveno ispravan vide se da je prskan,
To je od Ridomil+Daconil kombinacije (daconil već postaje standard) ali slikano je odmah poslije primjene cinka (Zintrac 700; isto ostavlja bijeli trag).

biti če kupite kruuummmpppirrraaaaaa.....,a slijedeče godine ako bog da pojačat proizvodnju,
Ma sa ove površine očekujem cca. 800 kg krumpira (ako sve bude u redu), a to je dovoljno za mene, moju obitelj, ženinu obitelj i još 1/2 sela (imam taj neki gen Samaritanaca, pa uvijek nešto dijelim ;))

jer če ulaganje biti drastično manje(neče trebat kupovat sjemena).
Pozdrav!
U svakom slučaju Bela Rosa je pozitivno iznenađenje; sada samo čekam berbu
:partyman:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
bobostar, kada je posađen tvoj krumpir????
Evo baš sam pogledao u bilješke; datum sadnje 3.3.2012 (cca. 50% rezanoga; ostalo cijelo; isto za Monalisu i Bella Rosu) i početak nicanja tek 16.4.2012.
Znači 43 dana je prošlo od sadnje do nicanja (zbog enormne suše u ožujku; kasnije je i ispalo dobro, jer je početkom travnja bilo vrlo niskih temperatura i smrzavanja biljaka).
Evo, skoro sam ga otpisao, a vidi ga sada kako izgleda :weedman:

p.s. Evo tu su slikice sa početka; nije baš bilo obećavajuće http://www.poljoprivredni-forum.com/showpost.php?p=813820&postcount=1032
 
Posljednje uređivanje:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
kod mene je posađen 15.3 a počeo nicati 20.4......ista stvar, al neću više nikada saditi tako rano, ove godine sam imao sreće zbog mraza, što me obišao......

zanima me kakav će prinos biti ove godine, obzirom da ima barem 5 puta više kiše nego prošle godine, obavio sam jaču gnojidbu, te prihranu preko lista i kanom......i zaštita acrobatom mz jučer, jer su najavili par kišnih dana.......i danas pada......
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Stala kiša, i zapeklo sunce. Tri 10-tke su tu (10 mm vode, porast veći od 10 cm i temp. preko 10 C) tako da kreće novi napad peronospore (tako je za vinovu lozu; ali mislim da je i krumpir blizu).
Ridomil sa već primjenio 2x, sada krećem u boj sa Melody Duo (samo 210,00 kn/kg :cry: ).
Ako ne bude nekih posebnih situacija, idu još 2x Melody i 1x Cuprablau Z i to je to.
I za kraj, možda detoksikacija cime. Vidjet' ćemo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh