• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kruške

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Kolega kruske su ti prva liga :supz:
Mislim da imam jedno stablo takve sorte u sljiviku, onako dosta zakrzljalo i staro 25 godina i vise ali opet da petnaestak kg a okus vrhunski

A evo jos malo slika krusaka, neki dan isao kod kuma frezati krusku pa napravio koju sliku



Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

Brdo je :rolleyess:



Uploaded with ImageShack.us

Ovdje pogotovo i uzduz i poprijeko :supris:



Uploaded with ImageShack.us
 

jandric200

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
593
Pozdrav svima. Koju zaštitu sada napraviti na kruškama i gnojidbu, nasad je druga godina.:rolleyess:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Pozdrav svima. Koju zaštitu sada napraviti na kruškama i gnojidbu, nasad je druga godina.:rolleyess:
Što se tiče gnojidbe, sada svakako (jesenska) naglasak na fosfor, no ovisi o tome kako je provedena meliorativna gnojidba prije podizanja nasada, kakav je nasad (kondicija; dobro/slabo razvijen) i na kraju ovisi o tipu tla.
Napiši koju riječ o tome, pa će preporuka biti konkretnija.

Ako bi išao sa jednostavnim (jednokomponetnim gnojivima) onda bi to bilo:

  • Amonij-sulfat........ 200-300 kg/ha +
  • Superfosfat 19%... 300-400 kg/ha +
  • Kalij-sulfat........... 100-150 kg/ha
(preporuka na osnovi gnojiva bez klora; samo sulfatni oblici)

Ako bi išao sa kompleksnim gnojivima (NPK) onda bi to bilo:

  • NPK 12:12:12S (sa kalij sulfatom).... 500-700 kg/ha
(alternativa je NPK 15:15:15, ali taj sadrži klor, i išlo bi ga oko 500 kg/ha)

Ono što bi ti svakako preporučio je dodatak mikroelemenata. Kupiti neku dobru mješavinu u prahu (primjerice Oligogreen) i izmješati sa osnovnim gnojivima, i provesti gnojidbu. Ovisno o količini mikroelemenata, dovoljno je 1-3 kg/ha (Oligogreen-a je dosta 1 kg/ha).

:partyman:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Hvala NJoko.:partyman:

I jako ti je bitno da kada oprskaš Nordoxom kada opadne sav list samelješ taj list tj.premalčaš ili pokupiš,ja ti ispod stabala sada trimerom očistim ili leđnim atomizerom otpuhnem i malčerom sameljem list zbog spora bolesti u listu, kada je to samljeveno brže se razgradi,a i bolje vidiš zbog trovanja miševa i volharica.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
list poprskaš 5% ureom i brže se razgradi

Potpisujem,ali tek danas obrao passecrasane a list jedino na njoj ostao,tako da zbog karenca nikako ne mogu obaviti tretiranje ureom 5%,a ovi mrazovi to riješe dok kažemo keks.
 

Orsic

Član
Tu od
30 Kol 2009
Poruka
415
jel zna netko ime ili broj onih mladih decki sa poljoprivredne emisje kaj imaju sadnice kruske i vocnjake,mislim da su oba agronomi?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...iako inače uvijek sadim voće u jesen, ovaj puta ću čim okopni snijeg i bude se moglo ući u oranje, posaditi 50-ak sadnica krušaka, passe crassane i pastorčice. U neposrednoj blizini ima dosta stabala drugih sorti krušaka, među kojima i vilijamovke pa mislim da neće biti problema s oprašivanjem...
 
H

hrca

Guest
Noviji sam na forumu, ali uzojem krušaka se bavim jedno 7 god. Imam u nasadu posađeno oko 200 stabala kruške sorte Društvenka na podlogi BA29. Ta stabla su mi najljepša i najrazvijenija od svih ostalih ali kruške neće nikako da rode. Evo sad u rezidbi negdje neki cvjetni pup, a stare su 7 god.
 

jandric200

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
593
Otiđi do braće Babić u Staro Petrovo Selo oni su stručnjaci i imaju svoj rasadnik i voćnjak.:supz:
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Hm :scratch. To je kruska i zato ju mnogi izbjegavaju :? Problem ju je uzgojiti i natjerati da radja. Mislim da to dosta zavisi i od mjesta i polozaja vocnjaka.
Kod nas isto tako ima jedan covjek koji ima kruske i u 7 godina nije nabrao tonu krusaka :(
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Noviji sam na forumu, ali uzojem krušaka se bavim jedno 7 god. Imam u nasadu posađeno oko 200 stabala kruške sorte Društvenka na podlogi BA29. Ta stabla su mi najljepša i najrazvijenija od svih ostalih ali kruške neće nikako da rode. Evo sad u rezidbi negdje neki cvjetni pup, a stare su 7 god.

I ja imam oko 200 stabala.
Kod Društvenke ti je taj problrm što moraš oko nj kao oko žene:D
Sada uzmi špagu povij sve uspravnu grane u vodoravni položaj,to ti je sada prva operacija,kada krene vegetacija objasnim ti dalje,e da i dobro oprskaj bakrom i bijelim uljem.

Hm :scratch. To je kruska i zato ju mnogi izbjegavaju :? Problem ju je uzgojiti i natjerati da radja. Mislim da to dosta zavisi i od mjesta i polozaja vocnjaka.
Kod nas isto tako ima jedan covjek koji ima kruske i u 7 godina nije nabrao tonu krusaka :(

To je kraljica od kruške po okusu i cijeni,niti jedbna joj nije ni do koljena,a da je za....na to stoji ,zato budi izazov svakog voćara kako je naterati da obilno rodi:idea:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
G

GrofDracula

Guest
pozdrav
zanima me kako zastiti krusku viljamovku, posadio sam ju neki dan al mi je netko rekao da treba špricat sa nečime ?
 
G

GrofDracula

Guest
mislio sam danas preć voćke vapnom, no ako tu krušku isto prođem vapnom onda crveno ulje mislim špricat iznad vapna to mi je nekako logično.
 

nenad.k

Novi član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
15
Pozdrav,zanima me dali je netko sadio sortu kruške-Etruska ?To je rana sorta koja dozrijeva u prvom tjednu 7 mjeseca,iznimno rodna i kažu dobrog okusa? Sadnice sam našao u Sloveniji, 10 e/sadnica :shock: U Hrvatskoj ih navodno nema ???Zanimaju me rane sorte krušaka,postižu dobru otkupnu cijenu,dali se isplati ih saditi,plasman?
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Pozdrav,zanima me dali je netko sadio sortu kruške-Etruska ?To je rana sorta koja dozrijeva u prvom tjednu 7 mjeseca,iznimno rodna i kažu dobrog okusa? Sadnice sam našao u Sloveniji, 10 e/sadnica :shock: U Hrvatskoj ih navodno nema ???Zanimaju me rane sorte krušaka,postižu dobru otkupnu cijenu,dali se isplati ih saditi,plasman?

Sa pomenutom sortom se nisam susretao tako da nemogu reci nista konkretno.
A sadnice od po 10e, treba dobro o dvagnuti da li se to isplati u danasnjim uslovima :scratch.
A sto se tice ranih sorti, kod njih je dobro to sto kao sto si rekao postizu dobru cijenu, ali opet moraju odmah ici na trziste, sto je opet mana u odnosu na kasne koje mogu u hladnjacu. Tako da treba vidjeti i opet kao sto rekoh dobro odvagnuti, a i imati mjere u svemu
 

Najnoviji postovi

Na vrh