• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kruške

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Svaka cast, sve tip,top.
Kod nas smo bas danas isli u kontrolu kruske i pojavila se kruskina buha i sutra :axe: tretiranje.
Ajd malo detaljnije objasni to sa bubamarom :scratch

Kolega ovako sada sam baš pisao o tome ali nije mi teško pisati kod Nas lilo kao iz kabla 3X ove godine.
Ovako prvo tretiranje koristim Rimon 10 Ec uništava kruškinu buhu ali čuva korisne predatore (bubamare idr. da sada se nezamaram nazivima) više detalja:
http://www.fitopromet.hr/proizvodi/insekticidi/rimon-10-ec/2-22.html
Kada krene jači let i odlaganje jaja na vrhove mladica (tamo odlaže jaja u 90% slučajeva) te vrhove jednostavno odrežem od polovice 5mj do polovice 6 mj.
Posla je puno ali ja i supruga odradimo to za 15-tak dana onako usputno oko 3 sata na dan.Normalno kada nekoristiš insekticide da se i npr.bubamare dolaze i hrane onda razmnožavaju i najbolje polažu jaja na naličje kruške.
Jedna bubamara ili božja ovčica uništi more jaja kruškine buhe.
Najvažnije je da postanu dominantne u voćnjaku a onda je sve lakše,od lane koristim ovu bio metodu i mogu reći da od preklane kada sam se borio ko lud s kruškinom buhom ove godine nema je skoro ni u odraslom obliku.
Preklane sam svim i svačim prskao da je se rješim lane dr.sistem ubirem bubamare gdje su dominantne i nosim ih u voćnjak kako sam prestao s prskanjem insekticidima one imaju obilje hrane i normalno tu obitavaju. Ove god samo im pomažem da se još više razmnože(tako što neprskam insekticidima nakon 15.5,a kada buha kako sam naveo u datumima postane predominantna tada mehanički odstranim vrhove i to je cijeli posao veliki ali i funkcionalan jer za par godina i ona će postati rezidentna na sve insekticide koji su na tržištu.
Da naglasim to pali samo na manjim površinama do 2 he preko toga moralo bi se spavati i raditi u voćnjaku dan-noć,nemoguća misija.
 

Naivac

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2010
Poruka
402
kod nas u neretvi je katastrofa po pitanju jabučnog savijača.prvu generaciju sam odlično uspio riješit sa inhibitorom odnosno sistemičnim insekticidom match i sad trebam opet s njim kraj tjedna za drugu generaciju.uopće nema uboda iz prve generacije.sve do 5 % uboda smatra se uspjehom a kod mene ih uopće nema:supz:.kum mi ima 15 000 jabuka i kod njega je trenutno oko 2% uboda.inače prskam svako tjedan -10 dana a ako ima oborina odmah iza kiše.za sad nema ni kruškine buhe dok je prošle godine u ovo vrijeme već bilo dosta odraslih.
maloprije baš bio u obilasku voćnjaka i izgleda zdravo i plodovi već solidne veličine.prošle godine sam imao veliku štetu zbog savijača jer nisam pravovremeno poprskao.ove godine sam uložio u mehanizaciju i sad skoro spavam u njivi.sa feromonskim lovkama pratimo let ženki.trenutno izlaze iz kukuljica i u idućih 3-4 dana bit će sve u zraku
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Savijač zna biti gadan štetnik,biti će da mu više tamo odgovara klima pa ga ima puno.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Vocari ima li ista od krusaka? Nesto je tema zatajila, mora da se pare broje :gitarist:
Evo kod nas u ponedeljak bila berba, a i ovaj ce ponedeljak ponovo :supz:



Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

I kada mi neko kaze da netreba zica za sjemenjak :axe:. Masovno smo ih podbacali ali opet pucaju. Jedna na nase oci samo se skljoka


Uploaded with ImageShack.us
 

Naivac

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2010
Poruka
402
što reć osim svaka čast.kvaliteta ploda je fatanstična.bolje nego moje a ja sam u zadnjoj fazi berbe.plasman očajan,katastrofa....
ove godine se ne može ništa prodati.uvoze se za 0.5€ kilo stare iz hladnjače i takvoj je nemoguće konkurirati.svi će mo propasti zbog načina rada naše vlade
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
niste vi vočari krivi ,što naši ljudi vole kupovati u velikim centrima,mnogi se pravdaju da su oni jeftiniji a jako mali broj gleda na kvalitetu, ja osobno jučer na tržnici u Bjelovaru kupio domaću šljivu i lubenicu od poznatih ljudi jer njihove ruke sve kažu:partyman:
 

Orsic

Član
Tu od
30 Kol 2009
Poruka
415
Vocari ima li ista od krusaka? Nesto je tema zatajila, mora da se pare broje :gitarist:
Evo kod nas u ponedeljak bila berba, a i ovaj ce ponedeljak ponovo :supz:


I kada mi neko kaze da netreba zica za sjemenjak :axe:. Masovno smo ih podbacali ali opet pucaju. Jedna na nase oci samo se skljoka


Ranko bas su ti ljepe kruske
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
što reć osim svaka čast.kvaliteta ploda je fatanstična.bolje nego moje a ja sam u zadnjoj fazi berbe.plasman očajan,katastrofa....
ove godine se ne može ništa prodati.uvoze se za 0.5€ kilo stare iz hladnjače i takvoj je nemoguće konkurirati.svi će mo propasti zbog načina rada naše vlade
Hvala. Pa zadovoljni smo i mi sa kvalitetom a i sa kvantitetom, nismo se nadali da ce biti ovako. Bas danas bio kod nas jedan covjek sto radi u hladnjaci gdje smo odvezli kruske i kaze da su nase u odnosu na ostale koje dolaze daleko krupnije. A sa plasmanom nema nikakavih problema, za sada a mislim da za krusku ni u buduce nije upitan plasamn, to je je u stvari i njena naj veca prednost. Daj slike malo da vidimo berbu

Kod nas je cijena negdje oko 45 centi za Santu, a za Viljamovku ce biti 40 centi, moglo bi i bolje jer sve je poskupjlo ali staces bolje ista nego nista.

Ranko bas su ti ljepe kruske
Hval, hvala
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Svaka čast kolega stvarno super,ja sam 1.6 imao leda i to dosta mala oštećenja ali kalibraža i kvaliteta odlična.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Svaka čast kolega stvarno super,ja sam 1.6 imao leda i to dosta mala oštećenja ali kalibraža i kvaliteta odlična.
Trudimo se. A led :evil:. Kod nas je hvala bogu bilo samo nesto skroz malo tako da se ni nepozna.
A daj malo slike, sta ste skrti, nemoj da ja sam :D
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
covjece ja sve rjesavam po 6 kn

Evo mi danas brali viljamovku, eno je u boksovima pod supom, dodji plati po 4kn i goni, ubijes 2kn po kili i bok te veselio :partyman:
Je li to kod vas neko na veliko otkupljuje ili ...?
 

Naivac

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2010
Poruka
402
nesto mi je uzeo agrofructus pa nisu bili zadovoljni.rjesavam svaki dan manje kolicine i vjerovatno necu trebati hladnjacu
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Bererba kruske je skoro gotova, ostale jos kasne sorte i ono sto je za rakiju...
I vocari (oni rijetki sto imaju krusku) kakav je saldo, kako ste zadovoljni rodom....:?:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Bererba kruske je skoro gotova, ostale jos kasne sorte i ono sto je za rakiju...
I vocari (oni rijetki sto imaju krusku) kakav je saldo, kako ste zadovoljni rodom....:?:

Čovjeće moja Vilijamka zelena ne možeš je skoro zagristi sutra kreče prodaja avranuška tek za 14 dana conference 20 ,možda sam previše navodnjavao ili je do podloge?
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Čovjeće moja Vilijamka zelena ne možeš je skoro zagristi sutra kreče prodaja avranuška tek za 14 dana conference 20 ,možda sam previše navodnjavao ili je do podloge?

Koce znati zbog cega je tako, danas je sve nepredvidivo. I mi smo svoju dobro navodnjavali ali eno ono sto je ostalo pocelo je zutjeti i jos malo ce se moci brati (posto ide za rakiju). Bice, bice :partyman:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Koce znati zbog cega je tako, danas je sve nepredvidivo. I mi smo svoju dobro navodnjavali ali eno ono sto je ostalo pocelo je zutjeti i jos malo ce se moci brati (posto ide za rakiju). Bice, bice :partyman:

Ma odvratna godina kod Nas nije padala kiša od pol 6mjeseca sve otišlo u k...c
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Ma odvratna godina kod Nas nije padala kiša od pol 6mjeseca sve otišlo u k...c

I kod nas je opasna susa. Vec nakon desetak dana poslije kise pocinje prava kriza sve suvo, za cas posla sve skuva. Da nemamo navodnjavanje neznam kako bi voce proslo, prije kada nismo imali navodnjavanje zestoko se odrazavalo i na plod i na stablo
 

Najnoviji postovi

Na vrh