• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kruške

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Nema po naški društvenka samo za taj znam odlična sorta krupna soćna sazrijeva pred 10 mj dobro se skladišti ali nema plantaža te sorte nigdje i već je dosta rijetka baš što je prezahtjevna sorta.
Nemam navodnjavanje niti u jednom voćnjaku cisterna 3000 lit i udri po redu 1500 lit u redu 100 kom 15 lit svaki 2-3 dan

Nema veze sto je zahtjevna ako se isplati. Sve sto se isplati nije zahtjevno, uprvo takvim zahtjevnim proizvodaima koji traze puno paznje se naj lakse probiti na trziste jer velikima se neda zafrkavati oko takvih sorti. A neznam jesi cuo za krusku Krasanku, ovdje je ima jedan covjek i kaze da je odlicna po pitanju zarade, a i roda, cijena visoka a potraznja boli glava. Pricao jedne godine mu nevrjeme otreslo rod te kruske, kaze kad nije pobjegao od kuce, nezna sta da radi em izgubi pare em ljudi zovu i traze da kupe. Mi bas kada smo sadili trazili Krasanku i nigdje nismo mogli naci sadnica.
I mi smo pretprosle godine tako zalijevali krusku posto na njoj nismo imali navodnjavanje. Bilo je bas mukotrpno, posudjivali od jednoga covjeka neku cisternu pa se za njom moralo ici i usmjeravati crijevo. I to sve na +40
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Passe-Crasane(Krasanka) imam 200 stabala savršena zimska sorta prelistaj malo temu kruške nazad kada sam ove god mislim 2 mjesec u travi i blatu našao je cijelu zimu bez da nije se smrzla imaš sliku.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Passe-Crasane(Krasanka) imam 200 stabala savršena zimska sorta prelistaj malo temu kruške nazad kada sam ove god mislim 2 mjesec u travi i blatu našao je cijelu zimu bez da nije se smrzla imaš sliku.

Vec sam vidio te slike ali vidis nisam upamto koja sorta. Ja sam kod nas nalazio proljetos kada smo rezali greni, potpuno ocuvan, onakav nije ni iz hladnjace, boja i ukus kao da je ubran tog trenutka.
A bas mi je krivo sto mi nismo nasli sadnica krasanke :mad::madmana:
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Uploaded with ImageShack.us



Vidim da ti je 30% glavnih grana u početku ogoljeno imaš samo vršni rod,jer neobnavljaš rodno drvo?
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Vidim da ti je 30% glavnih grana u početku ogoljeno imaš samo vršni rod,jer neobnavljaš rodno drvo?

Mislis na to da u donjem dijelu nema mladih grana :scratch
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
I to, ali i od provodnice,primarne kosturne grane gole su 20-30cm?
Znam da Vilijamka to zna radit osobito kada je povijena,ali obnovi postepeno,veliki su gubici.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
I to, ali i od provodnice,primarne kosturne grane gole su 20-30cm?
Znam da Vilijamka to zna radit osobito kada je povijena,ali obnovi postepeno,veliki su gubici.

E vidis to kao problem nisam ni zapazio :(, bas mnogo ima takvih grana, i vise od 30% :madmana:. Ovo je inace Santa ali na svima su mahom takve grane. Na koji nacin bi bilo :idea: naj brze rijesiti taj problem? Posto ja nemam nikakvu ideju za to :scratch
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
E vidis to kao problem nisam ni zapazio :(, bas mnogo ima takvih grana, i vise od 30% :madmana:. Ovo je inace Santa ali na svima su mahom takve grane. Na koji nacin bi bilo :idea: naj brze rijesiti taj problem? Posto ja nemam nikakvu ideju za to :scratch

U rano proljeće obavi poluprstenovanje(zarezivanje kore debla ) ispod zareza pojaviti će se mladica koja kada naraste zamjeniš staru granu,jer šteta je odrezati kosturnu gubiš 2 godine rod.
Postepeno zamjenjuj i ništa ne gubiš dapače pomlađuješ rodno drvo,jer to se događa na starijem rodnom drvu osobito kada je vodoravno povijeno.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
U rano proljeće obavi poluprstenovanje(zarezivanje kore debla ) ispod zareza pojaviti će se mladica koja kada naraste zamjeniš staru granu,jer šteta je odrezati kosturnu gubiš 2 godine rod.
Postepeno zamjenjuj i ništa ne gubiš dapače pomlađuješ rodno drvo,jer to se događa na starijem rodnom drvu osobito kada je vodoravno povijeno.

Bas danas sam obratio na to pozornos i u mladom nasadu, i na maldom nasadu su grane mahom prazne nekih dvadesetak cantimetara. Kako sad to, to mi nije jasno :scratch
A mi na strijem nasadu stalno tezimo ka smjeni grana, jer mnogi strucnjaci su nam na to posebno obratili pozornost
 

Naivac

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2010
Poruka
402
lijep voćnjak.... ne vide se plodovi? kad je uslikano?
ja također imam nasad sa 350 stabala al nije uredan kao tvoj:rolleyess:
zadnje 3 godine imam velikih problema sa jabučnim savijačem.za sad je sve fenomenalno i očekujem dobre rezultate.upravo uplodam slike
 

Naivac

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2010
Poruka
402
sađeno je 1,5 metara stablo od stabla a uskoro mislim podizati novi nasad 2000 stabala na 1 metar udaljenosti
dsc0033lf.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

dsc0034cg.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

dsc0035ns.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

dsc0037qp.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

dsc0038pk.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

dsc0039em.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

dsc0041if.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
 
Posljednje uređivanje:

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
lijep voćnjak.... ne vide se plodovi? kad je uslikano?
ja također imam nasad sa 350 stabala al nije uredan kao tvoj:rolleyess:
zadnje 3 godine imam velikih problema sa jabučnim savijačem.za sad je sve fenomenalno i očekujem dobre rezultate.upravo uplodam slike
Plodovi se nevide jer je slikano 22.04. i tek su se odmetnuli. I u tebe je vocnjak fin :supz:. Poprilicno je gusto, koji je razamak izmedju redova? Koja je podloga?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
lijep voćnjak.... ne vide se plodovi? kad je uslikano?
ja također imam nasad sa 350 stabala al nije uredan kao tvoj:rolleyess:
zadnje 3 godine imam velikih problema sa jabučnim savijačem.za sad je sve fenomenalno i očekujem dobre rezultate.upravo uplodam slike

Super gusto malo zelene ne bi škodilo ,za savijača prati let ako to nemožeš onda orati HPK (komoru savjete) oni praćenjem leta obavještavaju voćare na savijača.
 

Naivac

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2010
Poruka
402
podloga je dunja a razmak između redova je mislim oko 3 - 3.5 m a stabla su oko 1,5m .nasad je star oko 9 godina a planiram novi na podlogu divlje kruške sa razmakom 0.80 -1 m između stabala a redova kao i ovaj.kruškinu buhu i pikac sa dobro rješavao.za sad je nema i koristio sam vertimec ili pirimor. za ubod od savijača samo match kao sistemik,rogor i cromorel d kao kontaktni.neki fungicid uz sa ljepilom a za krastavost sam koristio score i definitivno najbolji pripravak
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
podloga je dunja a razmak između redova je mislim oko 3 - 3.5 m a stabla su oko 1,5m .nasad je star oko 9 godina a planiram novi na podlogu divlje kruške sa razmakom 0.80 -1 m između stabala a redova kao i ovaj

Nemoj ni pokušati saditi 1m razmak na divljoj kruški:madmana:
Razlog ona raste kao luda i u visinu i širinu ima korjen do Kine,posavjetuj se sa nekim tko ima tu podlogu kao TOMISLAV 6he.
Ja imam avranušku na 75 cm pa je pregusto ali imao viška sadnica (zeznuli se nu rasadniku pa mi dali duplo)pa probao ,podloga dunja.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Razmak između voćaka ne manji od 2 m a između redova 4 m na podlozi sjemenjaka ,govorim iz iskustva.Kod mene je 3X5 i 4. je godina i već sada s traktorom idem striktno po sredini i nema mrdanja(nije voćarski traktor) ali za par godina neću moći ni s njim i morati ći nabaviti voćarski a razmak je 5 m.Grane se između počinju ponegdje dodirivati.Bujna je to podloga i svaki pokušaj guste sadnje je propast jer će to biti đungla u kojoj strojevi neće moći a ideala će biti za razvoj bolesti i štetnika.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Razmak između voćaka ne manji od 2 m a između redova 4 m na podlozi sjemenjaka ,govorim iz iskustva.Kod mene je 3X5 i 4. je godina i već sada s traktorom idem striktno po sredini i nema mrdanja(nije voćarski traktor) ali za par godina neću moći ni s njim i morati ći nabaviti voćarski a razmak je 5 m.Grane se između počinju ponegdje dodirivati.Bujna je to podloga i svaki pokušaj guste sadnje je propast jer će to biti đungla u kojoj strojevi neće moći a ideala će biti za razvoj bolesti i štetnika.

Pa u tebe je to prava ``divlja podloga``, kada sa razmakom od 5m traktor vjedva prolazi (kakav je traktor). Kod nas je u starijem vocnjaku 4m razmak izmedju redova i traktor normalno prolazi, zato smo u novom isli na razmak od 3.8m, a i to razmak izmedju vocaka 3m se moze popuniti ali je bespotrebno, dva je i vise nego dovoljno, a 1.5 moze (mi smo tako sadili novi vocnjak). Ono se s podlogom sjemenjak moze popuniti i veci razamak sve zavisi kako se reze, ali i na 4x1.5m sa jacom rezidbom i povijanjem se moze bez ikakvih problema uzgajati, jer smatram da je bolje da ima sto je vise moguce stabala na parceli.
Daj nabaci koju svjezu sliku tvojih kruska da vidimo malo :supz:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
:DEvo gotova zelena rezidba i meh.uklanjanje kruškine buhe rezultati 90% a 5% obavili korisni predatori. Ove god neupotrebljavan ni Kraft ni Vertimec baš zbog korisnih predatora prvenstveno božje ovčice(bubamara) koja nemilosrdno tamani kruškinu buhu a sada se i razmnožava i ostavlja mlade na listu kruške,pa bi svako tretiranje bilo pogubno za korisne predatore.Strašno puno posla oko 15 dana 1 he rezultati fascinantni bez uporabe insekticida.



 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
:DEvo gotova zelena rezidba i meh.uklanjanje kruškine buhe rezultati 90% a 5% obavili korisni predatori. Ove god neupotrebljavan ni Kraft ni Vertimec baš zbog korisnih predatora prvenstveno božje ovčice(bubamara) koja nemilosrdno tamani kruškinu buhu a sada se i razmnožava i ostavlja mlade na listu kruške,pa bi svako tretiranje bilo pogubno za korisne predatore.Strašno puno posla oko 15 dana 1 he rezultati fascinantni bez uporabe insekticida.
Svaka cast, sve tip,top.
Kod nas smo bas danas isli u kontrolu kruske i pojavila se kruskina buha i sutra :axe: tretiranje.
Ajd malo detaljnije objasni to sa bubamarom :scratch
 

Najnoviji postovi

Na vrh