• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kruške

V

Vrsak

Guest
Pozdrav uvaženim forumašima. čital sam o špricanju ovdika na forumu pa mi nije jasno malo me zbenile ovi vaši postotci dali mi možete jednostavno reći koliko treba vode za litru c. ulja akoje recimo preporučeno da se ide sa 3% ili 2% posto.. ili kolko ide vode na litru c. ulja
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Pozdrav uvaženim forumašima. čital sam o špricanju ovdika na forumu pa mi nije jasno malo me zbenile ovi vaši postotci dali mi možete jednostavno reći koliko treba vode za litru c. ulja akoje recimo preporučeno da se ide sa 3% ili 2% posto.. ili kolko ide vode na litru c. ulja

evo ovako crveno ulje se primjenjuje za vrijeme mirovanja u koncentraciji 2-3%,
što znači da na:
100l vode-2-3 litre cr.ulja
10l vode-2-3 dcl crv.ulja
1l vode-20-30 ml crv.ulja
1l crvenog ulja-33-50l vode
 
Posljednje uređivanje:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Vrsak@ e ovako

ako je 2 % koncetracija, onda na 100 litara tečnosti ide 2 litre srestva ili na 10 l ide 2 dcl (200 ml).

evo formula X = Količina tečnosti x željena koncentracija , gdje je X količina srestva (preparata)

Primjer: ako nam trebna 40 l tečnosti, a koncetracija 2,5 %

X = 40 x 2,5/100 (2,5% je isto kao 2,5 podjeljeno sa 100 - procentni račun)

X = 40 x 0,025

X = 1 (što znači da ide 1 litar srestva na 40 litara tečnosti)


Primjer 2: treba nam 10 litra tečnosti koncetracije 3 %

X = 10 x 3/100

X = 0,3 (što znači da ide 0,3 litar (3 dcl) srestva na 10 litara tečnosti)

Primjer 3: treba nam 20 litra tečnosti koncetracije 0.5 %

X = 20 x 0.5/100

X = 0,1 (što znači da ide 0,1 litar (1 dcl ili 100 ml) srestva na 20 litara tečnosti)

Nadam se da je sad jasno.
 
V

Vrsak

Guest
Hvala dečki sad je puno jasnije. sutra velu kodmene lipo vrijeme pa idem probat pošpricat pa kaj bude pupovi još miruju nisu se ni malo otvorili. tik malo nabubrili još je dosta hladno kod nas u lici: pozdrav
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Pozdrav svima. Nisam neki proizvođač krušaka osim za svoje potrebe. Sada me zanima podloga BA29. To je koliko sam čitao dunja. Neki klon. Jel se iz sadnice s tom podlogom može dobiti ta ista podloga nagrtanjem jer sam primijetio da ispod cijepa tjera nove grane. Hvala.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
... BA 29 se i dobija nagrtanjem. Nagni slobodno što više zemlje i u jesen je razgrni i dobićeš ožiljene podloge.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
... BA 29 se i dobija nagrtanjem. Nagni slobodno što više zemlje i u jesen je razgrni i dobićeš ožiljene podloge.

super. hvala na odgovoru. sutra ću navesti zemlju. hvala još jednom.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
kruske su u cvatnji dali ih treba cim tretirat

Preventiva prije oborina mankozeb ako trebaš protiv štetočina onda samo MAVERIK 2F jedini koji ne uništava pčele,Da još jednom napomenem pčelama je cvijet kruške odbojan i slabije ga posječuju,pa ne bi trebalo ići nikakvim dr.insekticidom osim gore navedenog jer iovako je pčelica sve manje.
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Preventiva prije oborina mankozeb ako trebaš protiv štetočina onda samo MAVERIK 2F jedini koji ne uništava pčele,Da još jednom napomenem pčelama je cvijet kruške odbojan i slabije ga posječuju,pa ne bi trebalo ići nikakvim dr.insekticidom osim gore navedenog jer iovako je pčelica sve manje.
.................
hvala :)
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Da još jednom napomenem pčelama je cvijet kruške odbojan i slabije ga posječuju

I za to ima riješenje, mada zvuči čudno, a evo o čemu se radi. Pošto je kod kruške problem oplodnje odnosno kao što reče Njoko@ pčele neće da ga posjećuju. Prije na dan dva nego što će cvijetati kruška dovučemo pored voćnjaka dve košnice pčela (voćnjak je 500 stabala). Kad kruška počne cvjetati naberemo cvijetova da odstoje oko 2 sata u vodi kako bi voda poprimila miris kruške. U tu vodu razmutimo obični kristalni šećer kojim naveče prihranimo pčela. Sutradan ujutru oko 9-10 h, kad već počne grijati u atomizer od 250 l razmutimo 2 Kg čistog pčelnjeg meda i opršćemo voćnjak. Vjerovali ili ne pčele hoće da pojedu cvjetove. Ovo prskanje sa medom ponovimo još jednom u punoj cvatnji, a prihranu sa nakidanim cvjetovima nastavimo do precvjetavanja. Kao rezultat toga dobijemo ovo http://www.poljoprivredni-forum.com/showpost.php?p=885624&postcount=254. Znam da zvuči čudno, ali oprobano već dve godine tako, a evo i treće će biti urađeno isto.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
tatko ovo ti je dobra stvar,moraću probati mada su mi kruške već u cvatnji, ne znam jel možda kasno za ovu god. da samo pošpricam medom,jel mora biti neki određeni ili svejedno

nego kako stojite sa rutavim bubama,mene opet napale , ali sam im postavio zamke pa ćemo vidjeti
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Ma ne mora, bitno je samo da je med (prvi pčelnji). Takođe bitno je da imaš u blizini nekog sa pčelama, probaj sa jednom teglom pa vidi efekat.

Ja nisam imao problema sa rutavom bubom bar do sad.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
probaću sutra ,neću škrtariti staviću dve tegle pa kako bude

a ova buba me ubija već godinama, poludio sam od nje
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
probaću sutra ,neću škrtariti staviću dve tegle pa kako bude

a ova buba me ubija već godinama, poludio sam od nje

i ja muku mučim sa tom bubom ,imal kakvo sredstvo ? :icon_axe:
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
ništa efikasno od insekticida

plave ili bijele posude sa vodom i nekakvim voćnim (jagoda) ili miris đurđice ili takvo šta i naliti u te posude i postaviti po voćnjaku
ili ručno je hvatati i gnječiti jer je ta buba jako veliki problem
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
ništa efikasno od insekticida

plave ili bijele posude sa vodom i nekakvim voćnim (jagoda) ili miris đurđice ili takvo šta i naliti u te posude i postaviti po voćnjaku
ili ručno je hvatati i gnječiti jer je ta buba jako veliki problem

Hvala! :icon_thumright:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ja imam drugi metod i za sada je jako efikasan.
Kao prvo imam sreće što mi u voćnjaku jako raste maslačak namamim pčele s njima do same cvatnje,pčele pohode maslačak(to su ogromni rojevi) ali onda ga prije same cvatnje malčam predveče .
Maslačka nema ostane koji maslačak u samom redu i onda jednostavno pošto su naučile pasti na tom mjestu jednostavno obilaze cvijet kruške u istom broju do kraja cvatnje.
Cvjetojed isto tako ide na maslačak slabo na kruškin cvijet kada je krajem maslačak u redu s kruškom.
prije košnje


pokošeno


Uploaded with ImageShack.us
 
Posljednje uređivanje:

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ajde Njoko malo tamo na temu jabuke pa malo pojasni rezidbu,ja još čekam neke odgovore ali mislim da puno njih u biti ni nezna rezati kako treba pa ni ne pišu.
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Imam jednu krušku zasađenu u dvorištu sortu neznam nikad nije ničim prskana nikakva zaštita i obilno rodi i plod moramo prorijediti da grane ne popucaju.

Još nije obrezivana ali za iduću godinu to moram odraditi, slikano juče.


 

Najnoviji postovi

Na vrh