• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kruške

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
Evo slika jednog voćnjaka kruške Viljamovke plus oprašivač (pakams), ukupno oko 500 stabala. Podloga divlja kruška, razmak sadnje 4x2.
Ja sam radio rezidbu sa još jednim kolegom, dok zaštitu vodi brat.

Sa 500 stabala ubrano je oko 20 t.






koja sorta je oprašivać?
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Gdje ima za naći divljih krušaka, za kalemljenje?
Imam jednu staru, abatu, u roditeljskom domu i voljela bi je imati i kod sebe, kalemiti je jer je odlična.
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
kruske

Neznam odakle si ali podlogu divlju krusku ces nalakse naci u nekom od rasdnika voca. Ili ako nenadzes div. krusku mozes slobodno Fetelovu kalemit na dunju sretno
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Na nekoliko stabala kruški sam zapazio da je stablo ispod kore oštećenjo-pojedeno kao da ga je pojeo crv, ili nešto drugo.
Zanima me dali je to kome poznato,kako spriječiti dalje širenje i kako liječiti,stabla su dvogodišnja sađena jesen 2011-proljeće 2012 ?:eek::(sweat)::icon_e_confused:
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Na nekoliko stabala kruški sam zapazio da je stablo ispod kore oštećenjo-pojedeno kao da ga je pojeo crv, ili nešto drugo.
Zanima me dali je to kome poznato,kako spriječiti dalje širenje i kako liječiti,stabla su dvogodišnja sađena jesen 2011-proljeće 2012 ?:eek::(sweat)::icon_e_confused:

Nabaci koju sliku da vidimo da razbijemo dubiozu...
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Ranko svaka cast kruska je za 10 .Ako nije problem da napises koje sorte su u pitanju.koliko vidim da si iz Gradiske pa nismo daleko reci samo koje mjesto u Gradisci

Hvala na pohvalama, naravno nije nikakav problem da napisem koje sorte imam.
U pitanju su Viljamovka, Santa Marija i Abate Fetel
Vocnjaci su u Cerovljanima, kada te put nanese slobodno navrati da pogledas vocnjake.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Na nekoliko stabala kruški sam zapazio da je stablo ispod kore oštećenjo-pojedeno kao da ga je pojeo crv, ili nešto drugo.
Zanima me dali je to kome poznato,kako spriječiti dalje širenje i kako liječiti,stabla su dvogodišnja sađena jesen 2011-proljeće 2012 ?:eek::(sweat)::icon_e_confused:

Jel ti je voćnjak u blizini šume?
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Nabaci koju sliku da vidimo da razbijemo dubiozu...

Evo usliko danas,vidi se trag ispod kore.
Nema puno takvih ali mi jih prao žao prerezati ali ako se mora mora.:(devil)::(:

Jeste voćnak mi je blizu šume.
 

Prilozi

  • DSC00076.JPG
    DSC00076.JPG
    19 KB · Pregleda: 162
  • DSC00078.JPG
    DSC00078.JPG
    21 KB · Pregleda: 156
  • DSC00079.JPG
    DSC00079.JPG
    18.2 KB · Pregleda: 162
  • DSC00080.JPG
    DSC00080.JPG
    18.4 KB · Pregleda: 149

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Evo usliko danas,vidi se trag ispod kore.
Nema puno takvih ali mi jih prao žao prerezati ali ako se mora mora.:(devil)::(:

Jeste voćnak mi je blizu šume.

Kolega...ja bih voleo da nisam u pravu, al ovo mi liči da je "erwinia"!
Preseci na tim delovima što si označio na prvoj slici (i reckaj po par milimetara), i ako u preseku vidiš tamno smeđe i crne fleke i mrlje po godovima...to nevalja!
Samo čupanje iznošenje iz vočnjaka i spaljivanje zaraženih stabala!
Daj Bože da nisam u pravu...:(sweat):
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Kolega...ja bih voleo da nisam u pravu, al ovo mi liči da je "erwinia"!
Preseci na tim delovima što si označio na prvoj slici (i reckaj po par milimetara), i ako u preseku vidiš tamno smeđe i crne fleke i mrlje po godovima...to nevalja!
Samo čupanje iznošenje iz vočnjaka i spaljivanje zaraženih stabala!
Daj Bože da nisam u pravu...:(sweat):

To sam i ja prvo pomislio,ako nije curila sluz u vegetaciji onda nije ako je @joekiki je u pravu.
Pošto je u blizini šume ali koje šume imaš li gloga u blizini?
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Kolega...ja bih voleo da nisam u pravu, al ovo mi liči da je "erwinia"!
Preseci na tim delovima što si označio na prvoj slici (i reckaj po par milimetara), i ako u preseku vidiš tamno smeđe i crne fleke i mrlje po godovima...to nevalja!
Samo čupanje iznošenje iz vočnjaka i spaljivanje zaraženih stabala!
Daj Bože da nisam u pravu...:(sweat):

Nema fleka samo sitna piljevina kao od crva ili sto kolega reče od potkornjaka.
A šta sad, sa čim tretirati i kada, sa tim da sam oštećena stabla odrezao i izneo iz voćnjaka(samo gornji dio ispod početka crvotočine?:(blush):
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Nema fleka samo sitna piljevina kao od crva ili sto kolega reče od potkornjaka.
A šta sad, sa čim tretirati i kada, sa tim da sam oštećena stabla odrezao i izneo iz voćnjaka(samo gornji dio ispod početka crvotočine?:(blush):

Obavezno spali,tretiraj s bakrom i bijelim uljem,ili crveno,plavo ulje,sada u mirovanju.
Kasnije kada krene vegetacija kreču i sve štetočine pa prati stabla i onda nekim sredstvom malo guglaj pa nađeš nešto.
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Obavezno spali,tretiraj s bakrom i bijelim uljem,ili crveno,plavo ulje,sada u mirovanju.
Kasnije kada krene vegetacija kreču i sve štetočine pa prati stabla i onda nekim sredstvom malo guglaj pa nađeš nešto.

Danas završeno plavo ulje.HVALA SVIMA!!!!!!!!!!!:drink::icon_pidu:
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Jos jedno pitanje :
imali tko iskustva sa kruškom sorte lubeničarka zanima me preporučeni uzgojno oblik i dali se može uzgajati u vitko vreteno?
Imam posađenih 50 kom.:(hi):
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
da zašto gloga ?
ja ga imam u blizini i za sada nemam (nisam primjetio) nikakve čudnije bolesti
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
da zašto gloga ?
ja ga imam u blizini i za sada nemam (nisam primjetio) nikakve čudnije bolesti

Zato što njega nikako ne zaštičuješ prskanjem,a bakterijska palež jako voli glog.
Dobri domaćini su biljke iz porodice Rosaceae (npr. jabuka, kruška dunja, glog, vatreni grm )
 

Najnoviji postovi

Na vrh