• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kruške

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Kako se konzerviraju kruške, odnosno s čim se namaču da duže traju?

Jel to isti recept kao i za jabuke, kalcijev klorid, vinobran, voda i okvašivač.

Samo kalcij u vegetaciji i to veće količine, zadnje prskanje Ballis-om , zelenija berba i naravno hladnjača.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Uspjele lijepo ih za vidjeti a sad nabroji sorte i kako se pokazale :drink:

Williams je vodeća sorta,ostale su oprašivaći...Santa Maria,Boškova,Abbe Fetel...od tih koje imam manje je Santa Maria naj iza vilijamovke...krupna i obilno rodi a dolazi ranije...
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Tomislav liči li ti ova kruška na santa mariju pošto joj je ovo prvi rod a kupio sam je pod tim imenom?

Po veličini listova bi rekao da je Santa Marija,listovi su puno veći od vilijamovke i malo su svjetliji i krupniji je plod.Kod mene je ona najbujnija ,jednostavno je "poludjela" kada se primila .:)

Koliko je stara?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Koliko je stara?

Sada ima 3,5 godina........lani je trebala dati prvi plod al je otpalo sve.
Da listovi su krupni ,svijetli i više okrugli a stablo je svjetlije kore
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
evo i mojih krušakica
odem jutros i ... stoji voda
a podrivao sam prošle godine, doduše palo je i dosta kiše sinoć a i u proteklih mjesec dana :frown:



 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
evo i mojih krušakica
odem jutros i ... stoji voda
a podrivao sam prošle godine, doduše palo je i dosta kiše sinoć a i u proteklih mjesec dana :frown:

Ajme koliko vode...pa kakvo je stanje po zimi kod tebe...?I kod mene je na nekim dijelovima problem sa vodom,i podrivam i radio sam drenažu po polovici voćnjaka ali opet...

Na koji razmak si sadio?Ja 5x3.Vidim da je kod tebe prva etaža višlja,ja sam se malo sjebao,niže mi je malo pa kada se objese grane od roda zapinjem negdje sa međurednom frezom...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
4,5x3 i oprašivač 4,5x2,5

ma zimi nije problem
jednostavno previše kiše
a inače je kod nas zemlja taka da može jako puno vode da popije, ali pretjeralo ga
imam kišomjer ali nisam zbrajao litraže ,sigurno oko 200l-250l je palo u 30 dana

to mi je na krajevima di su mi depresije, a dalje nema vode

kad se prosuši pa ću podrit i prihraniti korijen odmah
 
B

Berro

Guest
Evo slika jednog voćnjaka kruške Viljamovke plus oprašivač (pakams), ukupno oko 500 stabala. Podloga divlja kruška, razmak sadnje 4x2.
Ja sam radio rezidbu sa još jednim kolegom, dok zaštitu vodi brat.

Sa 500 stabala ubrano je oko 20 t.

Prijatelju, koliko ti je star taj voćnjak s slike, i možeš li mi reći koji je otprilike rod kruške u starosti 4-5 godina. Koliko kruška godišnje ima prskanja. Hvala
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Prijatelju, koliko ti je star taj voćnjak s slike, i možeš li mi reći koji je otprilike rod kruške u starosti 4-5 godina. Koliko kruška godišnje ima prskanja. Hvala

Posađen je mislim 2001, otprilike oko 15-20 kg po stablu. Ima oko 10-12 prskanja, ali to zavisi od godine do godine.

evo i mojih krušakica
odem jutros i ... stoji voda
a podrivao sam prošle godine, doduše palo je i dosta kiše sinoć a i u proteklih mjesec dana

Ja lično nisam za ovo da se frezira kod ide traktor, iz prostog razloga što kad se okiša mrtva glava je od blata, a treba tad obično prskati. Više sam lično za kombinaciju trava kud ide traktor, a pojas uz stabla freza.
 
Posljednje uređivanje:

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Posađen je mislim 2001, otprilike oko 15-20 kg po stablu. Ima oko 10-12 prskanja, ali to zavisi od godine do godine.

Malo se tu matematika ne poklapa...kako 20 tona ako je 15 do 20 kg po stablu a 500 voćaka...

Prijatelju, koliko ti je star taj voćnjak s slike, i možeš li mi reći koji je otprilike rod kruške u starosti 4-5 godina. Koliko kruška godišnje ima prskanja. Hvala

bez 10 prskanja teško ali to nije previše,sve ovisi o godini...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Malo se tu matematika ne poklapa...kako 20 tona ako je 15 do 20 kg po stablu a 500 voćaka...

Nisi dobro razumio, čovjek je pitao u 4-5 godinu koliki je rod. Da bi imao preko 40 Kg po stablu moraju biti stare najmanje 6-7 godina.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Nisi dobro razumio, čovjek je pitao u 4-5 godinu koliki je rod. Da bi imao preko 40 Kg po stablu moraju biti stare najmanje 6-7 godina.

Za tih 40 kg se i u 7godini mora dobro nategnuti, taj prosijek se rijetko moze uhvatiti u tim godinama, mozda preko 10-te godine :rolleyes:
A sa 10-12 prskanja se vrlo tesko moze izaci na kraj, sem ako uslovi gdje se vocnjak nalazi nisu idealni
Kod nas se to obicno vrti oko 17-18 prskanja godisnje
Tatkodvd gdje se taj vocnjak tasno nalazi
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Za tih 40 kg se i u 7godini mora dobro nategnuti, taj prosijek se rijetko moze uhvatiti u tim godinama, mozda preko 10-te godine :rolleyes:
A sa 10-12 prskanja se vrlo tesko moze izaci na kraj, sem ako uslovi gdje se vocnjak nalazi nisu idealni
Kod nas se to obicno vrti oko 17-18 prskanja godisnje
Tatkodvd gdje se taj vocnjak tačno nalazi

Tačno da se moraš dobro nategnuti za tih 40 Kg, zato mora sve biti u fulu, zaštita, đubrenje navodnjavanje i td.
Tih 10-12 prskanja je niki minimum bez koga ne može, na to sam mislio. A inače prosjek je negdje oko 15 puta. Bar ovaj sa slike.
Voćnjak se nalazi u Glamočanima, Između Banjaluke i Laktaša.

Da zaboravi napomenuti da ova kruška skoro sva ide u preradu, pa tako i ako ima koja flekica nije bitno. Zato je malo manje prskanja.
 
Posljednje uređivanje:
B

Berro

Guest
Prijatelji moji možete li mi reći što je isplativije gajiti krušku ili jabuku.
Hvala na pomoći.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
tatkodvd
Ja lično nisam za ovo da se frezira kod ide traktor, iz prostog razloga što kad se okiša mrtva glava je od blata, a treba tad obično prskati. Više sam lično za kombinaciju trava kud ide traktor, a pojas uz stabla freza.

ni ja
zato sam i pravio međurednu kosilicu http://www.youtube.com/watch?v=K09fsfx0b9M
ali dok ne nikne trava moram po blatu
a još me i kruškina buha napala ,pa se borim sa njom
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Tačno da se moraš dobro nategnuti za tih 40 Kg, zato mora sve biti u fulu, zaštita, đubrenje navodnjavanje i td.
Tih 10-12 prskanja je niki minimum bez koga ne može, na to sam mislio. A inače prosjek je negdje oko 15 puta. Bar ovaj sa slike.
Voćnjak se nalazi u Glamočanima, Između Banjaluke i Laktaša.

Da zaboravi napomenuti da ova kruška skoro sva ide u preradu, pa tako i ako ima koja flekica nije bitno. Zato je malo manje prskanja.

Nisam mislio da se moram ja nategnuti, nego kruska, mi se zivi oko nje nategnusmo, ali o tih 40kg nema pojma, mislim na prosjek, pojedina stabla i daju ali takav prosjek nikako.
Ko kupuje tu krusku za preradu i koliko obicno placa ako znas?
Ako je cijna ista puno bi bilo lakse brati za preradu nego za konzum

Sto se tice frezanja kroz sredinu, o tome nema pojama ako se malo okisa kao sada odma nebi mogao u vocnjak, a uvijek bas u takvo vrijeme treba ici u vocnje prskati, mi smo svoj mladi vocnjak kroz sredinu odma u prvoj godini zatravnili, a oko vocaka frezamo stalno.

Sto se tice kruskine buve ta borba je vjecna :icon_fU:
 
Posljednje uređivanje:

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
dosad je nisam nikad imao
ali se navuklo đubre u voćnjak



išao sam sa kraftom utrošak vode 500l, i opet je ostalo nešto malo
i ponovio sam sa Chromorel D uz utrošak vode 1000l
pa ćemo vidjeti

ako imate iskustva sa njom
šta bi bilo najbolje...:icon_anal:
 

Najnoviji postovi

Na vrh