• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kruške

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
dosad je nisam nikad imao
ali se navuklo đubre u voćnjak



išao sam sa kraftom utrošak vode 500l, i opet je ostalo nešto malo
i ponovio sam sa Chromorel D uz utrošak vode 1000l
pa ćemo vidjeti

ako imate iskustva sa njom
šta bi bilo najbolje...:icon_anal:

Zelena rezidba ujedno i uništavaš i buhe a to je sada sve tu vrijeme za to.
Normalno i zaštita Kraftom-Vertimecom jedno te isto je.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Ko kupuje tu krusku za preradu i koliko obicno placa ako znas?
Ako je cijna ista puno bi bilo lakse brati za preradu nego za konzum

Pošto vlasnik nema puno ima par stalnih mušterija koji kupuju po 2-3 tone za rakiju, a pola i on sam peče. Cijena u zadnjih par godina bila oko 1 KM.

Prijatelji moji možete li mi reći što je isplativije gajiti krušku ili jabuku.
Hvala na pomoći.

Ja sam više za jabuku.
 
B

Berro

Guest
Pošto vlasnik nema puno ima par stalnih mušterija koji kupuju po 2-3 tone za rakiju, a pola i on sam peče. Cijena u zadnjih par godina bila oko 1 KM.



Ja sam više za jabuku.

Koji je razlog prijatelju za to
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Koji je razlog prijatelju za to

Ja ti imam i jedno i drugo,lakše je sa jabukom zbog štetočina a zato krastavost je teže držati pod nadzorom osobito kada su ovakve promjenjive godine,koristi se puno sistemika.
Kod kruške je obratno teško se boriti s kruškinom buhom,lakše s bolestima,puno manje se prska nego jabuka.
Cijena na veliko jabuka oko 2,4 kn kruška 5 kn kg urod je po tonama isti.
Jabuka se lakše čuva nego kruška,ako imaš hladnjaču onda nema problema.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Pošto vlasnik nema puno ima par stalnih mušterija koji kupuju po 2-3 tone za rakiju, a pola i on sam peče. Cijena u zadnjih par godina bila oko 1 KM.



Ja sam više za jabuku.

To je dobra cijena pogotovo sto ide u preradu i lakse je za berbu. Mi takvu cijenu tesko postizemo i za konzum, a o 5 kuna koje njoko spominje da i nepricam.
A sto se tice jabuke ona ima sve prednosti nad kruskom sto se uzgoja tice, ali je taj plasman problem, i sada to ide na knap, a puno ljudi je nasadilo jabuke i jos uvijek se sadi pa se bojim sta ce u buducnosti biti.
Dok je kruska deficitarna, ali je zato uzgoj s e x zivi :icon_fU:
Pa ko sta voli neka izvoli
 
B

Berro

Guest
To je dobra cijena pogotovo sto ide u preradu i lakse je za berbu. Mi takvu cijenu tesko postizemo i za konzum, a o 5 kuna koje njoko spominje da i nepricam.
A sto se tice jabuke ona ima sve prednosti nad kruskom sto se uzgoja tice, ali je taj plasman problem, i sada to ide na knap, a puno ljudi je nasadilo jabuke i jos uvijek se sadi pa se bojim sta ce u buducnosti biti.
Dok je kruska deficitarna, ali je zato uzgoj s e x zivi :icon_fU:
Pa ko sta voli neka izvoli

Da li saditi krušku na podlozi sijanca ili pak dunje.
Molio bih za preporuke. Riječ je o 0,5 h zemlje.
Hvala lijepa prijatelji.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Da li saditi krušku na podlozi sijanca ili pak dunje.
Molio bih za preporuke. Riječ je o 0,5 h zemlje.
Hvala lijepa prijatelji.

Sijanac nemaš problema s afinitetom jako bujno manje sadnica na površinu veći međuredni razmak idr,malo kasnije dolazi u rod,dugovječnija,nema problema s vodom u sušnom razdoblju itd itd.
Dulja podloga sve 5 ali samo da je kalamljena na međupodlogu što dobro fušlaju u rasadnicima, dobar rod ali ne kao kod sijanca, puno više sadnica razmak od 0,8-1.5 metra savršena za vitko vreteno.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Sijanac nemaš problema s afinitetom jako bujno manje sadnica na površinu veći međuredni razmak idr,malo kasnije dolazi u rod,dugovječnija,nema problema s vodom u sušnom razdoblju itd itd.
Dulja podloga sve 5 ali samo da je kalamljena na međupodlogu što dobro fušlaju u rasadnicima, dobar rod ali ne kao kod sijanca, puno više sadnica razmak od 0,8-1.5 metra savršena za vitko vreteno.

Velika zabluda kolega
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Velika zabluda kolega

A dobro nije baš da ne treba ali jako jako duže izdrži jer koristi zalihe iz dubine kako @Tomislav kaže ima korijen do Kine:tongue:
Lane sam vadili staru krušku kod kolege radio je septičku mogu ti reči na 2.5 metara je bilo još fajn žila,jest da je stara 30-tak god i izgledala staro ali je dobrano rađala.
 

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
Pozdrav i pitanje!
Na kruški se ne mogu riješiti kr. buhe.probao sam s ins. DALI i ROTOR 1,25EC.Također se ne mogu riješiti uši na jabuci te "medenja" šljive.Hvala
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Pozdrav i pitanje!
Na kruški se ne mogu riješiti kr. buhe.probao sam s ins. DALI i ROTOR 1,25EC.Također se ne mogu riješiti uši na jabuci te "medenja" šljive.Hvala

Vertimec i sa dovoljno škropiva + bijelo ulje...idi poslje kiše da kiša sapere mednu rosu,bolje će djelovati insekticid...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Dali (imidakloprid) ne koristiti kada temperature prelaze 24 stupnjeva jer je a višima nestabilan i brzo gubi efikasnost. To na žalost na uputama ne navode.
 
T

Todd

Guest
Pozdrav svima, samo da vas pozdravim i zahvalim na informacijama koje ste podjelili.
Živim u ZG i imam želju podići voćnjak viljamovka
Roditelji na području Sunje, imaju nekoliko ha zemljišta koje su davaili u zakup za kukuruz. Žao mi je da to netko drugi malo radi, pa ne radi, pa se žali, svi su krivi...ne plaća i slično.
Planiram posaditi viljamovku. Imate li kakav savjet.
To je područje uz Savu, zemljište je udaljeno cca. 300m od Save, ravnica, ima vlage dosta, dobro osunčano.
zbog svojih načina poslovanja u ZG nije mi problem naći plasam po centrima. Imam siguran plasman i to me zato potaknulo da krenem nešto u vlastitu proizvodnju.
Otežavajuće je jer sam privatnik u ZG, ali nađem dosta vremena da bih mogao se posvetiti i voćnjaku te imati stručnu osobu koja bi vodila računa dok sa na putu.
Nisam tražio neke posebne literature oko sadnje voćnjaka, vi ste mi ovdje dosta pomogli, samo čitajući vaše postove.
Od mehanizacije imamo poljoprivredni tkator Zetor (srednja veličina).
zanima me: Može li se igdje naći dovoljno materijala pisanoga koji bi mi pomogao u planiranju i podizanju voćnjaka, tj. viljamovke
Imate li kakve preporuke...koje sadnice kupiti, poznajete li ikoga dobroga na ovome odručju (Sisak) tko ima sadnice.
Kolika je preporuka razmaka između redova (za poljoprivredni traktor), između stabala i kada je najbolje započeti sa sadnjom.
Kakve poticaje daje država? Kada se može očekivati prvi puni urod.
Znam da je ovo dosta informacija, ali bio zahvalan ako bit tko poslao neke preporuke literatutre ili nešto iz vlastitog iskustva o uzgoju viljamovke.
Može i na email povratnovca@gmail.com
Eto toliko za početak
Sve vas pozdravljam
Todd
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Pozdrav svima, samo da vas pozdravim i zahvalim na informacijama koje ste podjelili.
Živim u ZG i imam želju podići voćnjak viljamovka
Roditelji na području Sunje, imaju nekoliko ha zemljišta koje su davaili u zakup za kukuruz. Žao mi je da to netko drugi malo radi, pa ne radi, pa se žali, svi su krivi...ne plaća i slično.
Planiram posaditi viljamovku. Imate li kakav savjet.
To je područje uz Savu, zemljište je udaljeno cca. 300m od Save, ravnica, ima vlage dosta, dobro osunčano.
zbog svojih načina poslovanja u ZG nije mi problem naći plasam po centrima. Imam siguran plasman i to me zato potaknulo da krenem nešto u vlastitu proizvodnju.
Otežavajuće je jer sam privatnik u ZG, ali nađem dosta vremena da bih mogao se posvetiti i voćnjaku te imati stručnu osobu koja bi vodila računa dok sa na putu.
Nisam tražio neke posebne literature oko sadnje voćnjaka, vi ste mi ovdje dosta pomogli, samo čitajući vaše postove.
Od mehanizacije imamo poljoprivredni tkator Zetor (srednja veličina).
zanima me: Može li se igdje naći dovoljno materijala pisanoga koji bi mi pomogao u planiranju i podizanju voćnjaka, tj. viljamovke
Imate li kakve preporuke...koje sadnice kupiti, poznajete li ikoga dobroga na ovome odručju (Sisak) tko ima sadnice.
Kolika je preporuka razmaka između redova (za poljoprivredni traktor), između stabala i kada je najbolje započeti sa sadnjom.
Kakve poticaje daje država? Kada se može očekivati prvi puni urod.
Znam da je ovo dosta informacija, ali bio zahvalan ako bit tko poslao neke preporuke literatutre ili nešto iz vlastitog iskustva o uzgoju viljamovke.
Može i na email povratnovca@gmail.com
Eto toliko za početak
Sve vas pozdravljam
Todd

Pozdrav
Niste rekli na kolikoj povrsini mislite podici vocnjak?
I da odma razjasnimo da se nemoze podici vocnjak same Viljamovke, jer kruska nije samoplodna vrsta, tako da treba oprasivace.
A i mislim da bi druge sorte bile povoljnije za takav plasman kakav planirate.
Sto se tice roda, prvi rod stize vec druge godine, a puni rod negdje mozda 6-7 godina sve zavisi od vocnjaka do vocnjaka.

Razmak izmedju redova bi trbao biti 4m, moze i manje, ali ako Zetor ima original siroku Cesku kabinu mislim da ce 4m biti ok.
A razmak u redu zavisi od podloge, ako se radi o sejancu onda je moja preporuka da se sadi na 1.5m
Sadnju je naj bolje da se obavlja u jesen, a moze i u proljece, ali ako nema navodnjavanja nije preporucljivo.

Sad neznam koliku povrsuinu planirate posaditi, ali mislim da bi u vasem slucaju bolje bilo da posaditie jabuku, jer kruska zahtjeva cesto da nekazem stalno prisustvo u vocnjaku, dok jabuka nije tako zahtjevna. A i imam osjecaj da bi takav polozaj parcele daleko vise odgovarao jabuci.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Ako zadrži zetora sa razmakom od 4m će imati jako velikih problema(radio sam sa zetorom u svojem voćnjaku pa znam a taj razmak između voćaka od 1.5 m za sjemenjak je nepojmljiv osim ako želi imati grane od jedne kruške u granama od druge a tu onda govorimo o đungli
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Ako zadrži zetora sa razmakom od 4m će imati jako velikih problema(radio sam sa zetorom u svojem voćnjaku pa znam a taj razmak između voćaka od 1.5 m za sjemenjak je nepojmljiv osim ako želi imati grane od jedne kruške u granama od druge a tu onda govorimo o đungli

Ako koriguje bocne grane proci ce Zekan, mi recimo u mladom vocnjaku nastojimo da grane vecinom idu uz red, ako me razumijes sta hocu da kazem, jer kada ima puno bocnih grana onda je problem kod prskanja.
A imam krusku i na 2m i na 1.5m i ova na dva metra bez potrebe ima supljine izmedju.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Ako koriguje bocne grane proci ce Zekan, mi recimo u mladom vocnjaku nastojimo da grane vecinom idu uz red, ako me razumijes sta hocu da kazem, jer kada ima puno bocnih grana onda je problem kod prskanja.
A imam krusku i na 2m i na 1.5m i ova na dva metra bez potrebe ima supljine izmedju.

Pa koliko će ti biti dugačka grana na sjemenjaku ako je razmak 1. 5 m a da nisu jedna iznad druge od susjednog stabla?75 cm...
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Pa koliko će ti biti dugačka grana na sjemenjaku ako je razmak 1. 5 m a da nisu jedna iznad druge od susjednog stabla?75 cm...

Pa da, stace ti duze grane, a ikao su duze one se pod rodom saviju i opet su na nekih 50-70cm od stabla
 

Najnoviji postovi

Na vrh