• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2016

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
934
@ ZvonimirKWS

Sam planiram uzeti kws krabas na probu.
Kaj ste pravili kakve pokuse koliko je ovisan prinos od sklopa. I kak se koji sklop nosi sa sušom.
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
dejan.d

Preproučujem ti krabas definitivno , imao sam krabasa najviše zasijanog i prinos je bio jako jako dobar , kretao se 13 t/ ha sa vlagom 17-20% , ja sam se iznenadio , bio je posijan na nekih 17 cm , znači gušći sklop, kvaliteta zrna odlična , crvenkasto zrno











 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Matija kako ces ti sijati sirak za zrno,pošto je sitniji nego kukuruz...
Ja cu probati poslije ječma staviti Frisket,ali ne znam jel može sa ovim pločama od kukuruza...I kakva korpa na kombajnu žitna ili kukuruzna..
Ps. Ja se ispričavam zbog pogrešne teme,ako netko ima volju pa da otvori novu temu sirak za zrno da tamo možemo prikupiti neke informacije i od stručnih osoba i međusobno...
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Hvala,ali nisam siguran jel isto stočni sirak i sirak za proizvodnju zrna,ali nije ni bitno.

Meni se svidio Dekalb,prinosi su uredu i ima puno biljne mase što je dobro za tlo...U vegetaciji je bio 220-250cm..
Samo ne znam jel da sijem jednu sortu ili da uzimam više?
Jer bi htio vidjeti kako koja sorta daje,a opet ne bi htio da je 5-6% razlika u vlagi tijekom kombajniranja....
 

johnnewman

Član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
362
@maschio Pajdo i ja sam ove godine prvi put sijao dekalb,super zadovoljan na nezahvlnoj godini bacio je 10.5 t na hektar sorta je 5276
 

Selekt

Član
Tu od
6 Pro 2012
Poruka
88
Ako smijem iznijeti svoja iskustva. Sijem pioner, dekalb i bc. najbolji pioner s 12t/ha,
 

johnnewman

Član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
362
@matija case zar je krabas bolji i od ovih novih recimo balasco ili konfites jesi njih sijao ove godine. Sviđa mi se što u krabasa ide klip prema dolje.
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
Krabas i Balasco su mi dali podjednako

Balasco sam malo pregusto posijal , ali u globalu sa kws sam prezadovoljan.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,241
Pa nije boja ono zbog čega radimo nego dohodak .
Mi smo radili pokuse sa folijarnim gnojivima i ekonomski se ne isplati .
Soja i kukuruz su imali bolju boju ali prinos je jedva pokrio troškove a na boljim tlima smo bili u minusu .
Cijena je previsoka . Uan i otopina urea je ok. samo kod kukuruza je kolicina mala tako da trosak primjene iznosi koliko i gnojivo .

Meni zdrav razum kaze da kukuruz koji dobro izgleda daje i dobar rod. Nemoj mi reci da ce dobro roditi kukuruz koji je pozutio :(angel):
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
824
dejan.d

Preproučujem ti krabas definitivno , imao sam krabasa najviše zasijanog i prinos je bio jako jako dobar , kretao se 13 t/ ha sa vlagom 17-20% , ja sam se iznenadio , bio je posijan na nekih 17 cm , znači gušći sklop, kvaliteta zrna odlična , crvenkasto zrno

Kolega zanima me dali se može brati u klipu bez brige da se bude rasipalo zrno?
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
Po mojoj procjeni ide bez brige u klipu samo ga treba ranije skinut .
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
I malo rijeđe posijat ako želiš dobru veličinu klipa.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
Kolega zanima me dali se može brati u klipu bez brige da se bude rasipalo zrno?

Ide bez problema u klipu ne kruni se .
Bolji rod na istoj zemlji od bc i ostalih.
Što veli kolega gušće ima više klipova , rijeđe ima veće klipove.
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Kukuruzu koji je požutio sigurno neće pomoći 3-5 kg hranjiva po hektaru .
Kada biljke požute to znači da imaju kronični nedostatak hranjiva .
Ja nisam rekao da kukuruz treba loše izgledati nego da je prinos jedini podatak koji je relevantan za donošenje sudova o tome jeli nešto dobro ili nije .
Precizniji pokazatelj od prinosa je ostvarena dobit od pojedine operacije u proizvodnji a nikako kako je usjev izgledao.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Ja pomažem hrvatsku proizvodnju sjemena. Za ovu godinu osiguran BC306. Jesam li pogodil, bu se vidlo najesen. Šteta da se više ne proizvodi BC 468. S njim sam imal najbolje iskustvo. U rijeđem sklopu je daval po 2 solidna klipa, a ponegdje i po 3 klipa. S Pioneerom sam se razočaral jer sam dobil jako puno krtovja. Na jednoj stabljiki jedan osrednji ili manji klip i 3 do 4 nedovršena klipića duljine oko 10 cm (krtovje).
 

Mario1993

Aktivni član
Tu od
24 Velj 2015
Poruka
253
Kukuruzu koji je požutio sigurno neće pomoći 3-5 kg hranjiva po hektaru .
Kada biljke požute to znači da imaju kronični nedostatak hranjiva .
Ja nisam rekao da kukuruz treba loše izgledati nego da je prinos jedini podatak koji je relevantan za donošenje sudova o tome jeli nešto dobro ili nije .

Meni je kukuruz zaostao i bio žut, nije mu ni kultivacija s KAN-om pomogla.
I onda sam na preporuku kolege komera (hvala još jednom) dao folijarnu prihranu s 5kg 20-20-20 i nakon 2 špricanja se kukuruz oporavio i uspio sam nešto nabrati, dok je kod susjeda ostala niska i nije se oformio klip.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,954
Kolega glavno da je nešto i bilo od toga..ja imam pozitivna iskustva s folijarnom,sad diskutabilno je kakvo je koje sredstvo za prihranu,ali nije neka cifra po hektaru,a nemože škoditi...
Sušno razdoblje je opet druga priča,ali da ne ubijamo svaku temu sa kakva je gdje zemlja,kakve su gdje padaline,kako je kolega NEWHOLLAND rekao kod njega nije bilo 40ak dana kapi kiše...itd...negdje nešto pali,negdje ne i to je to..svaka mikrolokacija je drugačija i u današnje vrijeme je teško generalizirati..nekome KWS zakon rodi,nekome pioneer podbaci,nekome je BC pun pogodak,itd...ali eto,zasukati rukave i idemo raditi dalje koliko nam financije dozvoljavaju i nadati se najboljemu!
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh