• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2016

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
934
I malo rijeđe posijat ako želiš dobru veličinu klipa.

To ti ovisi o samoj sorti. Jedno nadoknade sa duljim klipom, jedni daju dva klipa po biljci a jedni ne.
 
Tu od
20 Sij 2016
Poruka
76
Pozdrav svima, nov sam u ovome, deda je stari lisac pa se stalno prepiremo koja varijanta za sijanje kukuruza te obrada zemlje je bolja te mi je dao neku sitnu zemlju od 320/čhva da je pripremim i posijem kukuruz pa da se pokazem s rezultatom, zemlja nije izorana pa me zanima sad postupak kvalitetne obrade i priprema zemlje i sta vi predlazete, planiram posijati pioneer.

Poslano sa mog GT-I9300 koristeći Tapatalk
 
Tu od
20 Sij 2016
Poruka
76
On vozi jako puno gnojnice, ja bi vise umjetnog gnojiva, koliko uree bacim prije oranja, i kolko npk i kana i kad tocno da sta bacim?
Ja sve to znam, ali odprilike pa ako mozda ko ima savjet za tocno dopingiranje [emoji2]

Poslano sa mog GT-I9300 koristeći Tapatalk
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
On vozi jako puno gnojnice, ja bi vise umjetnog gnojiva, koliko uree bacim prije oranja, i kolko npk i kana i kad tocno da sta bacim?
Ja sve to znam, ali odprilike pa ako mozda ko ima savjet za tocno dopingiranje [emoji2]

Poslano sa mog GT-I9300 koristeći Tapatalk
Eh omladinac..puno puno ti još moraš graha pojesti da stigneš dedu s iskustvom...čovek zna svaku parcelu kakva je kvaliteta zemlje, i koliko daje čega u sušnom ili vlažnom periodu. Možeš ti dopnigirat i s marihuanom, ako je ta parcela što ti je dao da radiš loše kvalitete..šljunak..pijesak ne pomaže ništa... Budući ti sve znaš..onda sigurno i znaš što je analiza zemlje...eh kad to uradiš, onda češ znati kako "dopingirati" kukuruz.Bilježim se s štovanjem.
 
Tu od
20 Sij 2016
Poruka
76
Znam, znam sta je analiza zemlje, a zna ko mozda kak se krecu cijene analize?
Nema bas tu u tom podrucju sljunka i pjeska, ima tam oko Belice ali i to je Dodlek ocistiv od kamenja pa ostala samo zemlja
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
934
Kake su ti financije.
kombanj
kultivacija+ prihrana
herbicid
sjeme
oranje
kaj ostane kupi npk + urea + kan
 
Tu od
20 Sij 2016
Poruka
76
Po mojim procjenama i izracunima na tih 320 chva bi islo:
-100kn nafta
-100kn orea
-200kn npk
-250kn sjeme
-100kn herbicidi
-120kn kombajn
Po prosjeku bi na tih 320chva dobiv negde odprilike tonu i pol, i ostane mi 400kn cistoga


Poslano sa mog GT-I9300 koristeći Tapatalk
 

borovicb

Član
Tu od
29 Velj 2012
Poruka
406
Zaori 50kg 7:20:30 čim prije još dok su temp u minusu.
Naprolječe u 3mj kad se brazda malo posuši poravnaj z šinjom ili drljačama
Prije sjetve 25kg uree i 50 kg 15:15:15
Ako imas kulivator prihrani kanom
 

Ijop

Član
Tu od
20 Pro 2012
Poruka
124
Ovako, reci prvo koja je bila predkultura, koliki je bio otprilike prinos i uz kakvu gnojidbu (spominjao si gnojevku, koja količina i dali je bila svinjska ili goveđa). Koji prinos tvoj djed otprilike ostvaruje po jutru ili hektaru i na koji prinos ciljaš. Berba u klipu ili zrnu.
Kad su spominjali tlo važno je dali je ono pjeskovito ili teško , dali se na njemu zadržava voda -> o tome zavisi koju ćeš fao grupu sijati i koliki je rizik ulaganja uslijed vremenskih nepogoda kao što su suša ili poplave.

Evo jedna preporuka koju ću dati onako iz zraka (osobno ne radim tako ali kad si rekao da želiš doping pa izvoli).
Pretpostavimo da je parcela bila na ugoru, ima nešto biljnih ostataka-> bacio bi širom 75kg/ha UREA i 350kg/ha 7-20-30 pod brazdu. U proljeće prije pripreme za sjetvu bacio bi širom 170kg/ha UREA, a kod sjetve u redove 250 kg/ha 15-15-15. I još bi išla kultivacija s 150 kg/ha KAN-om.

Mislim da bi ova preporuka trebala osigurati prinos od nekih 10t/ha a mogli bi i više ako bi bila dobra godina. Ali tvoj djed možda (vjerojatno) kroz gnjoevku i petnajsticu ostvari prinos od 8 t/ha i naposljetku je više zaradio po hektaru od tebe jer je imao manje ulaganje i manji rizik (postoji i trošak kapitala, kost benefit analiza)!!
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Ako dobiješ tonu i pol suhog zrna, svaka čast. To je dobrih 13 t/ha. Mora se dosta toga dobrog poklopiti.
 
Tu od
20 Sij 2016
Poruka
76
Ljop
Predkultura bila je psenica, deda ima prinos 9,10 ako je godina dobra i 11t/ha, gnojevka je svinjska
Berba bude u zrnu i sijat cu fao 400

Iwanho
Da prosjek iz okolnih sela u pioneer katalogu 2016. Je bio 13t i nes sitno/ha i vlaga 20,1%

Poslano sa mog GT-I9300 koristeći Tapatalk
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Dedin prinos mi je realniji. Želi ti sreću. Na mladima svijet ostaje. Molim te evidentiraj sve troškove. To bu na jesen zanimljivo pogledati.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,241
Ako vec imas osoke ili jos bolje pregorelog stajnjaka, izvuci sto vise mozes i daj ovoga djubriva kako si planirao po mogucnosti nekoga boljega od Kutinskog. Jer stajnjak i osoka su zakon, fabricko djubrivo je samo nuzda.
Tako ces imati naj vece sanse da predjes Djeda sa prinosom, a sad racunica kakva bude. Naravno odabrati neki hibrid adekvatan tvom podruciju i nacinu zetve.
 

vikicab4

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
277
kukuruz bc 462 da li je tvrdunac ili polutvrdunac,a isto tako i 572 radi se o okladi pa me zanima Vaše mišljenje poštovani forumaši.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh