• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2021

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,332
Ja nisam baš zadovoljan Elumis Peakom, sad sam ponovio malo smanjenom dozom Nicosh i Kolo i stavio sam neki bio stimulator valjda Bombardier na ovaj po repici koji je baš mali. U subotu još tih 17 kj iskultiviram i završeno za ovu godinu, kak mu bog da.
Nagodinu ću malo promijenit tehnologiju za po repici, a ako netko ima preporuke, neka kaže.
 

MeđiMurec

Član
Tu od
13 Sij 2021
Poruka
70
Decki, s cim spricate sirka u kukuruzu ove godine?
Ja sam nekaj malo sa Talismanom, ali htel bi kupiti nekaj kaj ima rimosulfurona u sebi, mislim da je bolje nego nikosulfuron.
A i taj Talisman mi je nekako prejeftin, 1 l kosta 110 kn, a vele da ide na 1 ha.

Ja sam jučer uzeo Monsoon Active za sirak, ide 2l na ha mislim, cijena za 1l je mislim 225 kn.
 

yama13

Dobro znana faca
Tu od
12 Sij 2012
Poruka
613
Ja koristim Adengo već 3 godine, sve njive čiste nigdj ni jedne travke, znam možda sam trebamo promijeniti al nisam znao što uzeti...
 

ratar990

Član
Tu od
9 Velj 2016
Poruka
62
Decki, s cim spricate sirka u kukuruzu ove godine?
Ja sam nekaj malo sa Talismanom, ali htel bi kupiti nekaj kaj ima rimosulfurona u sebi, mislim da je bolje nego nikosulfuron.
A i taj Talisman mi je nekako prejeftin, 1 l kosta 110 kn, a vele da ide na 1 ha.
razlika u nikosulfuronu i rimsulfuronu je taj što rimsulfuron ima određeno djelovanje preko tla, ostale su razlike jako male, imaš sredstva koja kombiniraju te dvije djelatne tvari u kojoj je puna doza nikosulfurona i 70% rimsulfurona za cijenu ne znam vjerojatno je jedan od skupljih, ali znam da i jedan i drugi slabije djeluju ako par dana iza toga budu temperature par stupnjeva ispod 10. Po meni je Talisman odličan omjer cijene i kvalitete i ako se dobro odradi tu korova više nema
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Meni opće nije jasno zakaj eksperimentirate s tim herbicidima. Adengo je skup al nema toga kaj se nije posušilo od njega,čak i divlja kupina. Čak i sirak koji je skroz mali i nema ga puno. Pošprica se rano ujutro ili navečer i po malo djeluje a kišu može čekati i 10 dana.Kad je polje zaraženo sirkom onda treba nekaj za njega posebno. Ja ne kultiviram pa je čisto ko stol,a di vi kaj kultivirate po dva puta.
U kukuruzi mora biti zemljišni i eventualno ak di kaj treba kasnije popravit sa Principalom i to je to. Tu i Lumax jako dobro odradi samo njega dosta ide na hektar dok je adengo zahvalan kaj nema puno nalijevanja.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,332
Eksperimentirao sam jer sam tražio neki translokacijaki herbicid da se malo odmaknem od zemljišnog i bar u jednoj kulturi odmorim zemlju od toga, apsolutno u svakoj kturi koristim zemljišne herbicide, zato. Ali da Adengo majka. Nekad prije sam koristio Sorghum Samba pack, e to je gorilo iza njega, a kontaktni bio.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,858
Ja nisam baš zadovoljan Elumis Peakom, sad sam ponovio malo smanjenom dozom Nicosh i Kolo i stavio sam neki bio stimulator valjda Bombardier na ovaj po repici koji je baš mali. U subotu još tih 17 kj iskultiviram i završeno za ovu godinu, kak mu bog da.
Nagodinu ću malo promijenit tehnologiju za po repici, a ako netko ima preporuke, neka kaže.
Ja ne pamtim da sam ikad po repici sijal kuruzu, uvijek je pšenica ili ječam!
Ili umetni neku međukulturu da posluži za zeleno.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kak sam prije napisal meni je glavni problem kupovina male količine. Ove godine sam kupil motikan + trawel + okvašivać (trgovac preporučil za 60 lit vode). Redovi su dugi 50 m. Pošprical sam širinu 4 reda i potrošil skoro 16 lit. Nakon toga sam u idućih 22 reda šprical samo trake u redu i taman sam sve potrošil. Kad sam preračunal potrošnju, ispada sa sam u odnosu na površinu utrošil više nego 2,5 puta od preporučene potrošnje. Korova nema (osim tu i tam po koja preslica), kuruza je lagano sfrkana (kao za veće suše), ali napreduje u rastu, ali ne tak kao redovi kuruze s međuusjevom graha koji su ručno okopani.

Mogu li iduće godine očekivati probleme, ako na taj dio posijem buće?

Razlog prevelike potrošnje sam ja i samo ja. :mad: Prvi put sam šprical akumulatorskom špricom i presporo sam hodal. Prekjučer sam šprical zlatice na krumpiru i jednom špricom sam uspjel pošricati 4 reda duljine 50 m, s 2 prolaza i 2 reda jednim prolazom. Širina špricanja (cime) 45-55 cm. Duplo sam šprical jer mi je ostalo škropiva. Pomalo se privikavam na novu špricu.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,241
Moj kukuruz,, sijano 25 aprila,, prskano Adengom,, na četvrtom peru,, prije nekoliko dana,dobio prvu i zadnju prehranu kanom,, i do berbe,, sam miran,, nadam se da nebude opasnog nevremena,,
IMG_20210610_183408.jpg
IMG_20210610_183209.jpg
P.S ovaj grmić korova,, prilikom prskanja kod okretanja je preskočeno,,
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Ja isto ne eksperimentiram, sve je prskano s Adengom i nema nikakve travke, stvarno se i divlja kupina posusila od njega, a stavljal sam 2 deci na ral.
Ali sirka nece unistiti, imam sirka na mjestima na nekih 6, 7 rali i to pogotovo na friskim zakupima, jer prijasnji gazde nisu vodili nikakvu brigu o tome.
Budem danas probal pronaci negdje Trawell-a ili Tarot-a, to su topive granule sa rimsulfuronom i od toga sirak izgori i nestane iz kukuruza za 2 tjedna.
Prosle godine sam isel sa Motiwelom i nije bas dobro bilo.
A ovaj Equip je pak previse skup.
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
602
Ove godine i prošle sam koristio Lumax 3,5L/ha i on propusti slak kao i adengo. Nema sad puno slaka ali nadje se. I cijena 1 ha košta 371kn. A recimo kombinacija nikofslfurona I dikambe može izaći cca 180kn/ha. Tako da sada budem probao 12ha s tom kombinacijom pa budem vidio za sljedeću godinu.
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
602
Ja isto ne eksperimentiram, sve je prskano s Adengom i nema nikakve travke, stvarno se i divlja kupina posusila od njega, a stavljal sam 2 deci na ral.
Ali sirka nece unistiti, imam sirka na mjestima na nekih 6, 7 rali i to pogotovo na friskim zakupima, jer prijasnji gazde nisu vodili nikakvu brigu o tome.
Budem danas probal pronaci negdje Trawell-a ili Tarot-a, to su topive granule sa rimsulfuronom i od toga sirak izgori i nestane iz kukuruza za 2 tjedna.
Prosle godine sam isel sa Motiwelom i nije bas dobro bilo.
A ovaj Equip je pak previse skup.
Ako je rizomski sirak, teško da ga bude i rimsulfuron. Kod mene ga je samo zaustavio- trawell.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Uništava li total (glifosat) rizomski sirak? Ako da, koja doza je potrebna? Imam ostatak herkulesa 480 (nekoliko dcl staro 10-ak godina) pa bi možda bilo korisno to pošpricati. Ima ga puno uz rub njive prema potočiću. Taj potočić se nakon 200 m ulijeva u potok u kojem ima riba. Hoće li naštetiti ribama, ako se vodi briga da u vodu potočića dođe čim manje (nemoguće je potpuno spriječiti)?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala. :ppozdrav:
Znači ak špricam sa svake strane 0,5 m u duljini 50 m trebal bi oko 0,5 litara, odnosno s 0,2-0,3 litre bi mogel efikasno pošpricati oko 20-30 m duljine.

A ribe ako malo dojde u vodu, a sigurno bu došlo? Ne bi htel da pokrepaju.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,332
Ja ne pamtim da sam ikad po repici sijal kuruzu, uvijek je pšenica ili ječam!
Ili umetni neku međukulturu da posluži za zeleno.
Ne mogu nikako drugačije plodored složit, po kukuruzu pšenica, po pšenici repica i ona ostaje za zimsko za kukuruz.
 

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,524
Elumis Peak odradio svoje.
IMG_20210611_170244.jpg
I preslicu zaustavio
IMG_20210611_170356.jpg
I kontrola di nije ulovila šprica.
IMG_20210611_165726.jpg
Još malo i prihrana.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,241
Moj kukuruz,, sijano 25 aprila,, prskano Adengom,, na četvrtom peru,, prije nekoliko dana,dobio prvu i zadnju prehranu kanom,, i do berbe,, sam miran,, nadam se da nebude opasnog nevremena,,
View attachment 37732
View attachment 37733
P.S ovaj grmić korova,, prilikom prskanja kod okretanja je preskočeno,,
Eeee jebaji ga,, nisam dugo čeko,, cccc
Danas poslije podne tuča grad sva ta sranja,, IMG_20210611_175635.jpg
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh