• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2022

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
Ove godine DKC 4943 , Pioneer 8834 , KWS Toskano
Gnojidba 350 kg/ha 0-20-30 zaorano i 30 m3/ha gnojnice
230 kg/ha Urea
35m3/ha gnojnica
Kultivacija bez kana.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,236
Gdje se moze nabaviti sjeme 9911? Ima sgdje u trgovinama ili se moze negdje naruciti? Nisu velike kolicine u pitanju...
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Je li tko radio kalkulaciju za proizvodnju kukuruza za ovu sezonu? Ima li uopće računice proizvoditi ili je bolje (manji gubitak) kupovati skupi kukuruz?
 

Gor2603

Novi član
Tu od
27 Stu 2021
Poruka
2
Mene više pate troškovi sušenja nego repromaterijala. Ako je sušenje sada 12 lipa, realno je da ode na preko 50 lp/kg sušenje?
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Mene ne muči sušenje, berem i sušim u klipu, nego cijena umjetnog gnojiva. Koliko kilograma kukuruza mora izrasti iz kile gnojiva da bi bilo isplativo?
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,868
To bi ti sam trebao znati, teško da ti netko može dati pravi odgovor.
Sigurno da svaka kila više gnojiva daje nekoliko kg više prinosa po ha a u idealnoj.....ohoo
Sjeme se mora kupiti kao i herbicid, to po ha ispada cca 1800kn pa je pošteno toliko uložit u gnojivo (npk 200kg i kan 150kg), očekivani prinos 6t/ha=vrijednost 8-10tkn

I tko neće sijati?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,857
Najbolje bi bilo napraviti analizu zemlje,s obzirom na cijene gnojiva,cijena analize je zanemariva i ako se ušpara nekoliko kila gnojiva koje obično bezveze bacimo,otplati se iste godine.
@markach ureu ne koristiš?
Ja sa takvom gnojidbom nebih imao 3t kukuruza.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,868
@komer ,dao sam samo primjer.
Naravno da koristim ureju ali ove god. zalihe su male pa bu i takva gnojidba jedino ako je nabavim za sve zemlje.
Ali išel bum s urejom tamo gdje je i osnovna gnojidba!
Inače reducirati ću gnojidbu na 350kg npk+50kg ureje inhibitorima u red +mikrognojivo, kasnije prihrana s Kanom 200-250kg, tak nekak😁

P.s. brojni pokusi pokazuju kao i stvarno stanje da je naše područje jako pogodno za visoke prinose kukuruza!
Samo za primjer 2020g. i prosjek 15t😉
 
Posljednje uređivanje:

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,857
Ja sam imao max 11.5t/ha i to kad sam išao samo gnojidbom startnom sa ureom,i kan u kultivaciji(mlad,naivan i slušao iskusnije).
Sijem nažalost kukuruz na kukuruz,zbog nedostatka zemlje,a morat ću takav način poljoprivrede promijeniti,jer vidim da popravka po prinosima nema.
Za početak analizu,pa onda dalje plodored.
Druge nema.
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
623
Kukuruz kukuruzu i nije toliko loša pred kultura. Svjetski rekord je oboren na 20+god konstantnog kukuruza. Ja sam imao 6 ili 7 god u kontinuitetu par parcela i nema pada prinosa. Koliko sam primijetio najgora je druga godina jer se dobar dio organske tvari ne uspije mineralizirat(koje kod kukuruza ima puno). Na prinos ti najviše utječe gnojidba i izbor hibrida. I redovita primjena vapna(u ozbiljnim kolicinama u mojem slučaju).
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,335
Da li je u sjetvi greška stavljati samo KAN ili bi trebalo ipak NPK? Ja još uvijek izvezem stajnjaka dosta pa koristim večinom KAN u sjetvi. Još me muči moja sijačica ne ubacuje gnojivo u zemlju nego na zemlju, koliko je to lošije od polaganja u zemlju?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,619
Ako je tiječ o staroj OLT sijačici tipa SKPR, ona ne polaže gnojivo ispod sjemena, već sipa "dva reda" oko/iznad sjemena, pa tek onda kotači zatrpaju sve skupa. Gnoivo ostene na površini.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,513
Da. Tak imam i ja slučaj i to je dosta loša solucija…
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
Pa i ona ako je ispravna deponira gnojivo u zemlju,istina da dio ostaje na površini
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh