• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz šećerac

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
moj susjed zaorao jutro šećerca,neće ga nitko,zasićeno ove godine totalno.
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
ja sam sadio u turama i prije par dana mi je stigao prvi i to nije neki krupan sjebala ga suša i prodam sve na štandu po kunu komad ,ja zadovoljan
 
X

xpetko

Guest
kukuruzni moljci

Poštovanje!

Ja sam se počeo baviti prije 2 godine uzgojom kukuruza šečerca i imam puno njiva obrađenih ali su mi kukuruzni moljci uništili 80% usjeva. Molim one koji se isto bave ovime da mi za ubuduče preporuče najbolje sredstvo protiv tih štetnika ili bilo kakvo trugo rješenje. Jer kasnije mi dolazi novi kukurzu koji je tek u rastu pa se bojim da mi se ne proširi na druge njive. A što je najgorje onda dođu škvorci pa onda mi i škorci onda naprave štetu jednu te moljce i samo na vrhu kukuruza naprave štetu jer jedu te moljce molim ozbiljan odgovor i rješenje.

Hvala
 

goldcup

Novi član
Tu od
25 Tra 2010
Poruka
15
moj susjed zaorao jutro šećerca,neće ga nitko,zasićeno ove godine totalno.

zašto ga je zaorao, mogao ga je ostaviti do jeseni da potpuno sazrije i ovršiti kao i drugi merkatilni kukuruz, bilo bi na na jutru možda više zrna nego što će biti ovoga merkatilnog, zbog suše
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
zašto ga je zaorao, mogao ga je ostaviti do jeseni da potpuno sazrije i ovršiti kao i drugi merkatilni kukuruz, bilo bi na na jutru možda više zrna nego što će biti ovoga merkatilnog, zbog suše
jao...jao... prijatelj, što ti napisao...ovršiti šečerac...pa to je sama pljeva...pa valjda znaš kako izgleda zrno suhog šečerca...niti približno kao merkatilni kukuruz.
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
Poštovanje!

Ja sam se počeo baviti prije 2 godine uzgojom kukuruza šečerca i imam puno njiva obrađenih ali su mi kukuruzni moljci uništili 80% usjeva. Molim one koji se isto bave ovime da mi za ubuduče preporuče najbolje sredstvo protiv tih štetnika ili bilo kakvo trugo rješenje. Jer kasnije mi dolazi novi kukurzu koji je tek u rastu pa se bojim da mi se ne proširi na druge njive. A što je najgorje onda dođu škvorci pa onda mi i škorci onda naprave štetu jednu te moljce i samo na vrhu kukuruza naprave štetu jer jedu te moljce molim ozbiljan odgovor i rješenje.

Hvala
zemljak. protiv moljaca nema nijedno sredstvo. jedino preventiva, plodored i tretirano sjeme. a škvorci ne jedu moljce nego mladi klip pun šečera.
 

goldcup

Novi član
Tu od
25 Tra 2010
Poruka
15
jao...jao... prijatelj, što ti napisao...ovršiti šečerac...pa to je sama pljeva...pa valjda znaš kako izgleda zrno suhog šečerca...niti približno kao merkatilni kukuruz.

prijatelju bhorv, ja ga svake godine ovršim, oni sitni klipovi što ostanu i oni što se neprodaju, točno je da nije ni približno kao merkatilni kukuruz, zrno je smežurano, baš kao i sjeme kukuruza šećerca, pa i oni moraju sjemenski šećerac nekako ovršiti, kad ovršim ove godine staviću slike ovdje ovršenog šećerca
 
X

xpetko

Guest
Neznam da pokušam kako mi je rekao jedan isto što se bavi kukuruzom šečercom. Da kada podorem da onda odmah pošpricam protim crva i m,oljaca a zaitm po tanjuram da li bi onda bilo barem malo bolje. A sigurno sa siguran da škvorci ili vrapci jednu te moljce i kako žele do moljaca da na vrhu ploda naprave štetu. Ali mene ne brine škvorci jer ako treba i obilazim njive tako da škvorci mi ne rade toliko štete nego moljci. A oni koji kažu da se ne prodaje šečerac a ima ih dosta ovdje koliko vidim izmišljaju jer ja cijelo ljeto vozim šečerac na more u Zadar i sve ode u jednom danu. A dvaputa da tjedan idem u Zadar sa 2500 Komada naravno + nešto krumpira i graha.
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
Neznam da pokušam kako mi je rekao jedan isto što se bavi kukuruzom šečercom. Da kada podorem da onda odmah pošpricam protim crva i m,oljaca a zaitm po tanjuram da li bi onda bilo barem malo bolje. A sigurno sa siguran da škvorci ili vrapci jednu te moljce i kako žele do moljaca da na vrhu ploda naprave štetu. Ali mene ne brine škvorci jer ako treba i obilazim njive tako da škvorci mi ne rade toliko štete nego moljci. A oni koji kažu da se ne prodaje šečerac a ima ih dosta ovdje koliko vidim izmišljaju jer ja cijelo ljeto vozim šečerac na more u Zadar i sve ode u jednom danu. A dvaputa da tjedan idem u Zadar sa 2500 Komada naravno + nešto krumpira i graha.
to je najbolji način da sam prodaješ svoj proizvod, a večina čeka samilost švercera pa njima prodaju pošto-poto, a reci ti meni gde kupiš sjeme i koju sortu.
 
X

xpetko

Guest
to je najbolji način da sam prodaješ svoj proizvod, a večina čeka samilost švercera pa njima prodaju pošto-poto, a reci ti meni gde kupiš sjeme i koju sortu.


Ja kupujem SUPERSLATKI ŠEĆERAC (FAO 250) sjeme u poljoprivrednoj trgovini naravno u Varaždinu 82 kn Cijena za 3.500 zrna. Ja svake godine posijem 9 njiva šečerca 2 njive krumpira bijelog i crvenog i 2 njive graha. tako da od sredinom 6 do krajem 8 mjeseca svaku srijedu i nedelju odem u Zadar tamo već imam nekoliko svojih stalnih kupaca. Ali ove godine će biti vrlo malo kukuruza jer su moljci napali ne samo meni nego čujem da i slavonci imaju sa tim problema izgleda da je takva godina. Danas sam nabrao 1000 komada a inače ispod 2500 ne berem.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
sadimo šećerac već jedno 15-20ak god.
nikad nije bilo lošije nego zadnjih par godina(što se tiče prodaje,tj. cijene)
a ove godine je posebno loš kukuruz,brzo prestari i nije to taj okus šećerca
sve zbog suše,bilo na početku malo kiše i onda stalo kad je bilo najpotrebnije
a što se tiče moljca nemamo problema niti ove a niti prošlih godina
plodoreda se jedino treba držati,ako ti je bio kukuruz i prošle godine onda ti ne pomaže ništa
nikad ga nismo špricali ni sa čime,malo motike i to je to
 
X

xpetko

Guest
sadimo šećerac već jedno 15-20ak god.
nikad nije bilo lošije nego zadnjih par godina(što se tiče prodaje,tj. cijene)
a ove godine je posebno loš kukuruz,brzo prestari i nije to taj okus šećerca
sve zbog suše,bilo na početku malo kiše i onda stalo kad je bilo najpotrebnije
a što se tiče moljca nemamo problema niti ove a niti prošlih godina
plodoreda se jedino treba držati,ako ti je bio kukuruz i prošle godine onda ti ne pomaže ništa
nikad ga nismo špricali ni sa čime,malo motike i to je to

Da ali meni je prošle godine kukuruz bio odličan a ove godine katastrofa to je sigurno takva godina.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Da ali meni je prošle godine kukuruz bio odličan a ove godine katastrofa to je sigurno takva godina.
Nije godina problem, trebalo je zalijevati, ja jedan dio zalijevao i nikakvih problema. Onaj koji nisam zalijevao 50% slabiji.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
je al svi bi samo posijali i što bog da , mislili su da je poljoprivrednik lako biti ...
 
S

stipajx

Guest
pozdrav svima. da li je netko sadio šećerac putem presadnica?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Koja će ti to računica isplatiti? Mi nešto kemijamo folija, tunel i presadnice ali tko će to platiti?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ako sam radi prijesadnice isplati se...
preporučam kontejnere od 84 rupe...
vreća supstrata 60 kn za 12-15 kontejnera, zavisi koji je supstrat i kak stiskaš...
sjeme kila 300 kuna, neš potrošit 5 deka za vreću supstrata nikako...
znači da se to može...pogotovo ako dobiješ šećerac dok je 2 ili više kuna klip...
jedino kaj naglašavam da bi sve to trebalo rasti u plasteniku od-do...inače ga stigne vanjski...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Stigne i prestigne... A da ne govorimo o troškovima sadnje jutra šečerca ručno. To čak ni ameri nisu uspijeli pohvatati sve. Najdalje što su otišli je sijačica za kukuruz na foliju. E to je već nešto. Mislim da na prostoru bivše Jugoslavije postoji jedna ili dvije takove sijačice.
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
Jel zna tko hoće li ove godine biti sjemena od BC super slatki ,prošle ga godine nije bilo na tržištu?
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Stigne i prestigne... A da ne govorimo o troškovima sadnje jutra šečerca ručno. To čak ni ameri nisu uspijeli pohvatati sve. Najdalje što su otišli je sijačica za kukuruz na foliju. E to je već nešto. Mislim da na prostoru bivše Jugoslavije postoji jedna ili dvije takove sijačice.


Kontam još si ti mlad imaš vremena da skoro sve naučiš pošto poslovica kaže"umro a da nije sve naučio".
Kukuruz iz flanaca se sadi običnom sadilicom za presadnice duhana ili povrća to je bez folije a na foliju e to sad može cabage da radi sa svojom sadilicom ili da smo ja i ti umjesto što smo gledali onu sadilicu da smo ju kupili sad bi mogli sadit šećerac iz flanaca s tim da mene ne zanima proizvodnja šećerca nego paprike.
 
Na vrh