• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz šećerac

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Kontam rijetko što piše napamt ;) Teško da Cabagova sadilica može ovo napraviti, kako ne može njegova tako ne može ni od mušterije koji je uputio ovaj zahtjev za pronalazak, a Cabage zna o kome je riječ je jer pričao sa njim na sajmu i zna kakvu sadilicu ima :)
screenshot026w.jpg

screenshot027c.jpg

screenshot028d.jpg


Jedna ili dvije u cijeloj Jugoslaviji je postojala. Cijena nije ni tako visoka, ali zahtjeva velike površine pod šečercom. Poz
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
E moj prijatelju nisam ti ja rekao da pišeš napamet nego da si još mlad da ima vremena da skoro sve naučiš dok si živ. Samo ja na cesti vidim razne aute ima mercedesa a bome još uvjek i fićeka i svi voze a na njivama vidim razne traktore i svi oru neki brže neki sporije a tako i sa sadilicama barem bi cabage trebao znati da njegova sadilica može da ovo napravi.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
pozdrav svima. da li je netko sadio šećerac putem presadnica?
Ja radio par godina zaredom, ali manje količine. Dođe ranije za oko deset dana. Visina stabljike je niža za dvadesetak centimetara nego onog posijanog.
Odustao sam jer previše je posla. A ako inače hoćeš raditi trebaš znati da treba sijati u kontejnere od 84 rupe ali obavezno plastične. Razlog je taj što srednji korjen ima takvu energiju da se zabije u stiropor i onda je teško izvući sadnicu i zbog toga se potrga korijen ili se rastrese supstrat oko korjena. Drugo što je obavezno , nakon presadnje treba ga nekoliko puta zalijati i to obavezno jer će primitak biti slab. Eto sada ako ti ovo ne smeta možeš navaliti!!!:)
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
jedno pitanje za vas koji ste ga sadili, koliko jedna biljka napravi klipova? jedan ili više? :roll::roll:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
jedno pitanje za vas koji ste ga sadili, koliko jedna biljka napravi klipova? jedan ili više? :roll::roll:

jedan dobar, drugi tak-tak...ako je rjeđi sklop onda oće i drugi bit donekle...
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
jedno pitanje za vas koji ste ga sadili, koliko jedna biljka napravi klipova? jedan ili više? :roll::roll:

Dva uvijek, ali za upotrebu je u pravilu jedan!!! Ovaj drugi je uglavnom onako, za vlastite potrebe!
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
tnx dečki
na koji ga razmak sadite(presadnice) na foliju, i pretpostavljam pokrivate agrilom pa dodje ranije 10 dana? pozzz
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
tnx dečki
na koji ga razmak sadite(presadnice) na foliju, i pretpostavljam pokrivate agrilom pa dodje ranije 10 dana? pozzz

nisam lud da još i to radim na foliji i pokrivam...imam staru oltovu sijačicu za kukuruzu i raspalim...
kad dođe, meni dobro dođe...;)
ja ga kilu jedva posadim na tri navrata...to je više onak da ga imam nego da ću zaradit lovu na tome...
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
nisam lud da još i to radim na foliji i pokrivam...imam staru oltovu sijačicu za kukuruzu i raspalim...
kad dođe, meni dobro dođe...;)
ja ga kilu jedva posadim na tri navrata...to je više onak da ga imam nego da ću zaradit lovu na tome...

Baš tako uz sve ostalo da se ima kada mu je vrijeme za prodavati nemoš ljudima prodavat banane ako se traži šećerac.
Pozdrav!
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
a probal sam jednom s njim, par klasova u plasteniku, došal je jednostavno pre rano pa su me čudno gledali na placu...
kaj ti vredi kaj ga imaš dva tjedna prije, kad niko još nema pojma da bi ga jel...:madmana:
 
S

stipajx

Guest
ako sam radi prijesadnice isplati se...
preporučam kontejnere od 84 rupe...
vreća supstrata 60 kn za 12-15 kontejnera, zavisi koji je supstrat i kak stiskaš...
sjeme kila 300 kuna, neš potrošit 5 deka za vreću supstrata nikako...
znači da se to može...pogotovo ako dobiješ šećerac dok je 2 ili više kuna klip...
jedino kaj naglašavam da bi sve to trebalo rasti u plasteniku od-do...inače ga stigne vanjski...

i mislio sam sam raditi presadnice, stavit u plastenik pa ih posaditi sadilicom za duhan.
a jel netko zna cijenu plastičnih plitica od 84 rupe?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
i mislio sam sam raditi presadnice, stavit u plastenik pa ih posaditi sadilicom za duhan.
a jel netko zna cijenu plastičnih plitica od 84 rupe?

plastične ne koristim, ove od stiropora su bile 6.5-7 kuna lani čini mi se...
 

ivicakrc

Član
Tu od
12 Stu 2012
Poruka
35
i mislio sam sam raditi presadnice, stavit u plastenik pa ih posaditi sadilicom za duhan.
a jel netko zna cijenu plastičnih plitica od 84 rupe?

u lokalnoj trgovini poljoprivrednim proizvodima
plastične - 7,30kn
od stiropora - 6,50kn

ista je cijena bez obzira na broj rupa
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
a probal sam jednom s njim, par klasova u plasteniku, došal je jednostavno pre rano pa su me čudno gledali na placu...
kaj ti vredi kaj ga imaš dva tjedna prije, kad niko još nema pojma da bi ga jel...:madmana:



Prošle godine na zelenoj jedan gospodin je donio početkom šestog mjeseca šećarac i kako je donio tako je posle četiri dana i odnio svi ga malo čudno gledali kad nije vreme onda nije.
 
S

stipajx

Guest
Pitanje za one koji su radili sami presadnice; jeste plitice držali na. zemlji ili na foliji- ako je na zemlji onda višak vode ima kamo otići
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ja imam problem. Sve manje razumijem ove nove forumaše. Jel to nešto nije u redu sa mnom?

Plitice ili kontejner sa rasadom najboljeje držati u zraku. Znači staviš nekakve cigle i preko njih recimo betonsko žljezo ili nk kolce i stavljaš plitice jednu do druge. Korijen bi s jednako ponašao na zemlji i na foliji. Na zemlji bi se ukorjenio, a na foliji bi napravio dugački korijen koji bi pratio vlagu. Jer si na to mislio?
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Ja imam problem. Sve manje razumijem ove nove forumaše. Jel to nešto nije u redu sa mnom?

Plitice ili kontejner sa rasadom najboljeje držati u zraku. Znači staviš nekakve cigle i preko njih recimo betonsko žljezo ili nk kolce i stavljaš plitice jednu do druge. Korijen bi s jednako ponašao na zemlji i na foliji. Na zemlji bi se ukorjenio, a na foliji bi napravio dugački korijen koji bi pratio vlagu. Jer si na to mislio?
Stavi ti sliku na forum onako kako ti radiš pa će novim forumašima biti jasnije. I ti si bio početnik i postavljo bezvezna pitanja tu po forumu.

P.S ja konterjnere polažem na euro-palete, koje dobim đabe u jednoj trgovini, a prije sam ih polagao na kontejnere od prošle sezone.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Danas su svi nešto loše volje.

Treba ljudima objasnit zašto se nešto radi a drugo ne radi.

Konteneri se nikad ne stavljaju na zemlju iz razloga kao što je naspisao kontam ali ima još najniža temperatura je upravo na tom mjestu, ima još konteneri se podižu zbog temperature ali i zbog toga za zrak koji struji ispod kontenera sav višak korjena spriječi u rastu da se nebi korijen razvijao na račun ili uštrb same biljke.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Stavi ti sliku na forum onako kako ti radiš pa će novim forumašima biti jasnije. I ti si bio početnik i postavljo bezvezna pitanja tu po forumu.

P.S ja konterjnere polažem na euro-palete, koje dobim đabe u jednoj trgovini, a prije sam ih polagao na kontejnere od prošle sezone.

E a ja imam nosače na visini od oko 50cm i na njima letve po kojim stavljam kontejnere. Ako su kontejneri blizu zemlje i temperatura je niža!:

Evo slika govori više od tisuću riječi pa da bude jasnije onima koji postavljaju ovakva pitanja.
 

Prilozi

  • P4030013.jpg
    P4030013.jpg
    79.7 KB · Pregleda: 302

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
da mogu, ja bi ih digo na tri metra visine, ali onda nemogu zalivat...;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh