• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

S

smoki

Guest
samo o rasama koje su kod nas zastupljene u večini orijaši,šarci,ovnoliki,kalifornijski,bečki,činčila,novozelanski...kad zagusti onda malo zavirim u standard i nešto se dodaje ovo mu je obavezno da zna za šarce ovnolike kad i ako piše u knjigu i da si zapisuje kad je pario šta je sve dobio koje boje je križao a i da zna ako dalje gleda pa da se ne zabuni...
 

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
sve se kod mene zapisuje ;)

Sjecam se da sam u skoli racunao kolika je vjerovatnost za odredenu boju ociju kod ljudi, pomocu tog genotipa,al ne zam izracunat kad je tako puno slova kao kod kunica, al mislim da netko tko se kuzi u biologiju i genetiku na osnovu tog moze predvidjet koliki bi postotak trebala bit odredena boja pa ak imamo biologa na forumu nek javi rezultate :D
 
S

smoki

Guest
...ja bi volio da uspijem uvest kalifornijske čija su obilježja plave boje e onda bi imao šta da kalkuliram ovako znam da križanjem brown(havana) i crne dobijem i jedne i druge ili samo jedne ili druge ovisi čiji su geni jači a sa plavim rjetko je netko upoznat pa bi bilo veselo da radim...
 
D

DUKS II

Guest
smoki

E moj kole Smoki za tvoju informaciju križanje po bojama nije ili boja oca ili boja majke . To se događa skoro na svakoj državnoj izložbi da mi sudci bi trebali diskvalificirati određene kuniće sa izložbe RADI NEPRAVILNE PODLAKE ( nepravilni spektar boje ili nepravilna boja ili ulazak određene boje u donju boju ) . Kada to ideš objasniti uzgajivaču da je to teška greška onda nastane zlo i vrijeđanje sudca ( da on ovo ili on radi za nekog ) . Neću zaboraviti državnu izložbu prije dvije godine u Virovitici . Na oko prekrasna 2 orijaša u čeličnoj boji ocjenjivao ih je moj kolega Adolf iz Daruvara sudac sa stažom za punu mirovinu i na prvom mjestu je čovijek koji će pomoći u svakoj prilici koji ima reputaciju " međunarodnog sudca instruktora za kuniće " . . Kada je uočio taj propust pozvao je gos. Tomislava Kapitana ( međunarodni sudac instruktor sa najjačim mozgom za kuniće od genetike do svih drugih pitanja vezanih uz kuniće ) da vidi i kaže svoje mišljenje u vezi boje kunića i podlake . Pošto sam stažirao sa Kapitanom i ja sam bio sa njima . Da sada ne pišem previše uzgajivač je tu boju dobi sa križanjem dvije boje ali samo vanjsku dok je vunica i donja boja ( podlaka ) ostala od druge boje čak je ima ulaz treće boje ( divlje sive ko se bavi i zna nešto o bojama zna mjesta gdje ona ulazi po pravilu ) .

Kapitan mi je dao jednom prilikom jedan program za vođenje kartoteke kunića ali kad sam imao problem sa laptopom izgubio sam taj program gdje točno kaže križanjem dvije različite boje što se dobiva u i kojem postotku .

dali si ti vidio kalifornijske kuniće u svim dozvoljenim bojama po EU standardu.
Marine budem potražio u mojoj bilježnici što ćeš dobiti ukrižanjem te dvije boje kunića pa ti stavim na temu ? Da ti bacam iz glave nemogu
jer nisam toliko siguran .

pogledaj te ovo pa nabacite komentar o križanju boja
http://www.youtube.com/watch?v=myX_iAjmzfw&feature=related

Smoki dali su ovo kalifornije
http://www.youtube.com/watch?v=3O2WcOLxymY&feature=related

evo za ljubitelje orijaša
najveći orijaš
http://www.youtube.com/watch?v=EJXPr5VQHj4&feature=endscreen&NR=1

a ovo je za kakva će ovo biti boja kod ovnolikog
http://www.youtube.com/watch?v=EJXPr5VQHj4&feature=endscreen&NR=1

:axe:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
S

smoki

Guest
pogledaj te ovo pa nabacite komentar o križanju boja
http://www.youtube.com/watch?v=myX_iAjmzfw&feature=related

Smoki dali su ovo kalifornije
http://www.youtube.com/watch?v=3O2WcOLxymY&feature=related

evo za ljubitelje orijaša
najveći orijaš
http://www.youtube.com/watch?v=EJXPr5VQHj4&feature=endscreen&NR=1

a ovo je za kakva će ovo biti boja kod ovnolikog
http://www.youtube.com/watch?v=EJXPr5VQHj4&feature=endscreen&NR=1

:axe:[/QUOTE]

zbog ofarbanih pilića je izbila graja u Indiji jer su pilići bojani koji idioti to još rade evo pa vidi...
http://youtu.be/orJOSg6NbT4

ono kalifornijske ni vidilo tamne su im oči oznake se ne vide i prekrupni za kalifornijske te dlaka preduga i pregusta. Holand loops patuljasti...

ne znam priznane boje u EU jer me zaboli za EU ja se držim našeg standarda pa ako ne valja naši suci će mi reći,nisu ni HRV crveno opaljenog priznali jer to nije ta crvena boja pa oni to moraju napravit kako treba pitaj Kapitana reči će ti isto zato o genetici se ne zamaravam previše,najbolje je radit čista boja za koju si siguran
Na izložbama se piše Belgijski orijaš što ne bi po EU trebalo nego samo orijaš,ako organizator pogrijesi sudac treba napisati novu karticu. Jos gora situacija je sa bojama. Boja sivosmeđa prijavljuje se pod siva pa se ista boja sudi kao druga boja pa imate sampiona u sivoj boji i sampiona u sivosmeđoj boji a radi se o istoj.
Katastrofa od sudaca. Najinteresantnije da to nikoga ne smeta od izlagaca. eto pa ti vidi kod nas suđenje zato je meni važno izić na moju izožbu pa makar kunić ne bio tetoviran al ja sam izlagao...
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
parenje-nastavak

ovako stoji situacija: ako sam dobro pratila vas kako izgleda parenje onda mogu reći da je danas(sada) mužjak napario ženku za 5 minute. jedva sam ženku izvukla iz gajbe i stavila k njemu. nakon 2-3 minute mužjak je pao na bok i nakon toga udario nogom. ako to tako treba biti onda je parenje uspjelo. ja sam ženku maknula od njega.
pitanje 1: da li moram još ponovit radnju ili je to gotovo?
pitanje 2: da li mogu sutra već staviti drugu ženku k njemu ili da pričekam koji dan?
molim brzi odgovor
 

matan151

Član
Tu od
13 Sij 2012
Poruka
112
ovako stoji situacija: ako sam dobro pratila vas kako izgleda parenje onda mogu reći da je danas(sada) mužjak napario ženku za 5 minute. jedva sam ženku izvukla iz gajbe i stavila k njemu. nakon 2-3 minute mužjak je pao na bok i nakon toga udario nogom. ako to tako treba biti onda je parenje uspjelo. ja sam ženku maknula od njega.
pitanje 1: da li moram još ponovit radnju ili je to gotovo?
pitanje 2: da li mogu sutra već staviti drugu ženku k njemu ili da pričekam koji dan?
molim brzi odgovor

ponovi tako opet za sat vremena
mozes i sutra stavit drugu samo poslijepodne..
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
ponovi tako opet za sat vremena
mozes i sutra stavit drugu samo poslijepodne..

a da li ja to mogu preskočiti ili ujutro ponovit s crnom ženkom? malo mi je nezgodno sada ići ponavljat jer sam ju jedva iz gajbe izvukla.(bježala mi je po gajbi)
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
a da li ja to mogu preskočiti ili ujutro ponovit s crnom ženkom? malo mi je nezgodno sada ići ponavljat jer sam ju jedva iz gajbe izvukla.(bježala mi je po gajbi)

Naravno da možeš i sutra ali bi "kao" trebalo ponoviti u sljedećih deset sati!
Ponoviš za par dana opet.
 
D

DUKS II

Guest
a da li ja to mogu preskočiti ili ujutro ponovit s crnom ženkom? malo mi je nezgodno sada ići ponavljat jer sam ju jedva iz gajbe izvukla.(bježala mi je po gajbi)

ponovi za 5 dana ako primi ponovi opet za 5 dana

smoki gospodin Kapitan je za mene najjača osoba što se genetike tiče .
Hrvatski opaljeni kunić još nije dorađen do kraja F3 linija nedaje čisto van a o paležu da ne govorimo i o križanj sa njemačkim malim opaljenim . Pa su pojedinci dobivali male uši i tako dalje , a križne kosti su priča za sebe . I tako bi ti mogao nabrajati do sutra tako da nije greška što EU nema taku boju već nešto drugo . Čovjek koji je prvi dobio crnog sa bijelim paležom je gospodin Lipovčak i to davno nisam siguran oko 1975-80 a paralelno sa njime je gospodin Adolf dobio i tako kreće .
Što se tiče Kalifornijski postoje tri boje ( sa crnim , sivim i plavim obilježijma ) budem pogledao dali imam slike iz Erfurta pa ću staviti da ih vidiš .
Kole nemoj se ljutiti moj prvotni trenutak pisanja je trebalo da se shvati DA NIJE BAŠ TAKO LAKO DOBITI ČISTU I PRAVILNO POSTAVLJENU BOJU ŠTO SE TIČE KUNIĆA ZA IZLOŽBE a ovi mješanci za kući brate mili križaj ovnolikog i orijaša što se mene tiče .
A ovo sa isječcima youtube je bila šala da malo prekinem napetost o bojama i da se malo SVI nasmijemo
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Naravno da možeš i sutra ali bi "kao" trebalo ponoviti u sljedećih deset sati!
Ponoviš za par dana opet.

ok. probat ću sutra. evo htjela sam sada no teško mi ju je izvući iz gajbe. parila sam ju danas oko 18 sati.
 
M

medak

Guest
pozdrav
:D
s juga Hrvatske sam točnije iz Neretvanskog kraja...iman trenutno 3 ženke
jedna orijaški šarac (očekujem leglo za 7 dana),druga i treća mješanci (jedna okotila 9 druga 6)...i dva mužjaka čistokrvnog šarca i čistokrvnog bijelog novoozelandskog.....hranim ih uglavom zelenom travom,kukuruzom i suhim kruhom i još mi nisu pokazali nikakavu bolest ni proljev a držim ih više odpola godine...baš naprotiv svi mi izgledaju kao zadovoljni...pratim ovaj forum i vidim da ih vi hranite smjesama i sjenom pa se pitam da li da očekujem neke bolesti u vezi toga kako ih hranim ili da nastavim ovako....

P.S.-u nas je kilo očišćenog kunića 60kn i to je kod nas sasvim normalna cijena i čak se lako prodaje ali sve sta se proda proda se na kućnim vratima...

i prodaje li iko kalifornijske ili crvene novozelandske a da mi ih mogu dostavit?
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
dakle...

dakle ovako
jučer sam parila crnu ženku i prvi put je mužjak pao... Rekli ste da moram ponoviti ali nisam jučer nego danas ujutro. Mužjak nije pao. Probat ću ponoviti za sat vremena. Ako ni tada mužjak ne padne da li se smatra da je parenje uspjelo kad mužjak prvi put padne?
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
dakle ovako
jučer sam parila crnu ženku i prvi put je mužjak pao... Rekli ste da moram ponoviti ali nisam jučer nego danas ujutro. Mužjak nije pao. Probat ću ponoviti za sat vremena. Ako ni tada mužjak ne padne da li se smatra da je parenje uspjelo kad mužjak prvi put padne?
Ne moraš ponavljati za sat vremena, jer ako mu ženka nije sada dala" neće se brzo predomisliti ;)
(to što nije pao na leđa znači da nije došlo do penetracije)
Pokušaj opet za dva-tri dana.(iako je vjerojatno" skotna ;) )
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Ne moraš ponavljati za sat vremena, jer ako mu ženka nije sada dala" neće se brzo predomisliti ;)
(to što nije pao na leđa znači da nije došlo do penetracije)
Pokušaj opet za dva-tri dana.(iako je vjerojatno" skotna ;) )

pričekat ću 10-15 dana. Tada bi trebalo biti vidljivo da li će okotiti ili ne. Za mjesec dana ako ne okoti ponovno u stavit. A u nedjelju ću onu drugu ženku stavit k njemu
 

2310980

Član
Tu od
6 Lis 2011
Poruka
137
Medak - lijepi pozdrav!!
Ja isto očekujem prinovu za cca 10 dana od 2 mame crvenog novoz. kunića!!
Hranim ih isto za travom kad je ima, starim kruhom i mješavina žitarica kukuruza, ječma, zobi, tjedno ih par puta počastim zeljem ili kakvim drugim zelenilom i to je to. Smatram da je prirodna hrana ipak prirodna i najbolja za za hranjenje i nikada nisu bile bolesne, samo tako nastavi !! :supz:
 
H

Hrvach

Guest
Medak dobro došao na forum, drago mi je da se povećava broj kunićara!
U Dalmaciji i primorju su inače skuplji kunići, bilo živi,bilo za meso. Najveći problem je u tome da je jako malo uzgajivača i da ima dosta križanja u srodstvu. Znam dosta (ozbiljnih) uzgajivača koji obavezno 1-2 puta godišnje idu u kontinentalnu Hr. ili čak u strane zemlje po svježu krv. Ja sam prodavao svoje hylle u dalmaciju ali je bio problem u tome kaj čovjek nije imao nigdje drugdje nabaviti svježu krv da ne križa u srodstvu. Zbog toga je kod vas puno mješanaca,a malo čistih pasmina, bolje pariti kalifornijsku sa šarce nego s kalifornijskim ako je rod.
 
M

medak

Guest
ja poznajem 5-6 kunićara u okolnim selima ali svi se bave šarcima pa je lako pronaći novu krv...zapravo kunićari jedino imaju čistokrvne šarce...pa tako sam ja neki dan za jednog muškog šarca dao 250kn a čak sam i dobro proša...
sam san ga bira i uzeja san najboljeg sta je bija...nego još bi volija imat kalifornijske ili novozelandske da ih ne mišan s drugim
 

Najnoviji postovi

Na vrh