• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Imam nešto zečeva kod prijatelja na imanju.Zanima me kakva je cijena zečetine i kakva je potražanja.
Bio bih zahvalan,ako imate i koji savjet..

Cijena zečetine je od 40-55 kn/kg. Ja osobno prodam 45-50 kn/kg. Žive od 3-4 mjeseca po 100 kn. Inače trebaš se malo raspitat tko bi kupovao meso od kunića. Nemoj si dopustiti da "naštancaš" puno kunića pa poslije ne znaš kud s njima. S par ženki za čas ih imaš 50 komada. Ispitaj tržište pa onda kreni s uzgojem na veće. Sad trenutno imam 13 komada za prodat (14. i 18. 04. če biti stari 3 tjedna) i svi su mi rezervirani, da ih imam još 15 komada sve bih prodao (imam malih koje ne prodajem prije 3 mjeseca starosti). Ali znalo se dogodit da imam 15-20 komada za klanje pa prodam nekih 10, pa onda zna biti problem. Tad ih stavim u škrinju pa ostaju za nas doma za konzumaciju ili prodam kojeg smrznutog.
 
K

Kočiš Čičak-Šoin

Guest
Cijena zečetine je od 40-55 kn/kg. Ja osobno prodam 45-50 kn/kg. Žive od 3-4 mjeseca po 100 kn. Inače trebaš se malo raspitat tko bi kupovao meso od kunića. Nemoj si dopustiti da "naštancaš" puno kunića pa poslije ne znaš kud s njima. S par ženki za čas ih imaš 50 komada. Ispitaj tržište pa onda kreni s uzgojem na veće. Sad trenutno imam 13 komada za prodat (14. i 18. 04. če biti stari 3 tjedna) i svi su mi rezervirani, da ih imam još 15 komada sve bih prodao (imam malih koje ne prodajem prije 3 mjeseca starosti). Ali znalo se dogodit da imam 15-20 komada za klanje pa prodam nekih 10, pa onda zna biti problem. Tad ih stavim u škrinju pa ostaju za nas doma za konzumaciju ili prodam kojeg smrznutog.

Hvala ti savjetima.
Daj reci,ovak slobodnom procjenom,kolko se da zaradit mjesečno?
Kaj mi treba kakav veterinarski papir,ako uzgajam za sebe i prijatelje recimo?
Kaj ima razlike u mesu ak je koja druga pasmina kunića?
 
S

smoki

Guest
...ako misliš za sebe i za prijatelje onda ti nije bitno kolko kunića misliš imat samo pari da uvijek imaš na lageru i nemoš pretjerat,ja ih imam non stop oko 50-ak na lageru i ženke su svaka 4 mj skotne i čekaju okot ne forsiram jer ih držim zajedno do 2.5 čak i 3 mj. samo mužjake odvojim ženke još ostavim sa mamom,nikad nije previše jer ostavim i sebi pa nemam razloga da patim što se nije prodalo,99 % uzgoja ode živo za rasplod i nemam problema držim čistu rasu i imam više i bolje šanse za prodat nego da imam križance,eto prošli mjesec je ošlo oko 30 kunića ne mlađih od 3 mj po cijeloj hrvatskoj i neki čak u mađarsku,moj veterinar mi je izvadio putnice o valjanom zdravlju kunića i oni su ošli nema probljema...
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Hvala ti savjetima.
Daj reci,ovak slobodnom procjenom,kolko se da zaradit mjesečno?
Kaj mi treba kakav veterinarski papir,ako uzgajam za sebe i prijatelje recimo?
Kaj ima razlike u mesu ak je koja druga pasmina kunića?

Veterinarski papir ti ne treba ako je za tebe i frendove. Razlika u mesu?? Iskreno nemam pojma, al jasno je da je razlika u mesu od kunića od 3-4 mjeseca i onoga starog 8-10 mjeseci. A sad zarada?? Pitanje s čim ih hraniš i da li imaš kaj od hrane doma?! Ja imam doma suhe djeteline ili sijena, zelene djeteline (po ljeti), ječma i kukuruza , tak da kupim samo pelete (koncentrat) i vjerojatno mi nekaj ostane kad ih prodam. A imam i za sebe doma kuniće za jesti. Nikad ne pišem i ne računam uloženo - dobiveno, a ako se misliš baviti na veliko onda moraš to pratiti.
Ako nemaš neku određenu rasu kunića preporučam ti neku srednje tešku čistokrvnu rasu, novozelandski, kalifornijski, panonci, hylle, bečke... Ja osobno imam križance i zadovoljan sam s njima i mislim da se mogu staviti u isti koš sa ovim nabrojenim rasama, barem kaj se tiče prirasta. Al reći će ti iskusniji kuničari da je bolje imati čistu rasu, jer sa križancima ne znaš na čemu si. Moji su vjerojatno dobro genetski pogođeni. Baš ću danas ili sutra zaklat jednog od 90 dana (u petak 13.04. će biti star 90 dana) pa da vidim kolko je težak.
 
H

Hrvach

Guest
Hb11 Riješen problem!!
Kočiš Čičak, najveći problem ti je genetika. Možeš pogoditi tovnu pasminu loše genetike i opet nisi na ničemu. Najbolje ti je kupiti kod provjerenog uzgajivača kod kojega možeš vidjeti mlade različitih uzrasta. Prvo se odluči za pasminu koju misliš držati,a onda dalje se sve lako rješava. Hb11 ti je već reko, preporučljivo je uzimati čiste vrste jer im znaš karakteristike koje kod mješanaca nisu sigurne. Ako uzimaš mješance onda ti se isplati uzeti mješance kod Hb11 jer imaju odlične karakteristike, iste ko i tovne pasmine (Hb, dužan si mi pijaču jer te reklamiram :D )
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Nemaš beda. Kad prolaziš kroz moj kraj javi se.
Inače več dva dana pokušavam sparit ženku od susjede. Lijepa je velika i navodno je imala jedan okot, kao da je stara jednu godinu ili kaj više. Moj mužjak pokušava, ali bezuspješno, samo se stisne u kut i ne diže rep. A "čuča" joj je nabrekla i crvena. Izgleda da se tjera, al joj se moj mužjak ne dopada...:vragek:
 
H

Hrvach

Guest
Ak je dobra suseda mogo bi ti s njom demonstrirat zajcima kak se to dela, možda bi izgubili sram:axe::mrgreen::weedman: Kod mene je izgleda krenula neka bolest.. Danas sam se čuo s našim forumašem Oršićem i veli da su mu počeli krepavat mladi i da mu jedna ženka kiše. Moja smeđa ovnolika danas nije skoro niš jela,a ima 5 mladih koje doji tak da me to po malo zabrinjava. Inače se normalno ponaša, nema nikakvih vanjskih promjena ali je stala jesti..
 
K

Kočiš Čičak-Šoin

Guest
Ljudi fala vam svima na savjetima i na pomoći.To vam moram odmah reći.Fakat ste ok ljudi.

A kaj se tiče kunića situacija vam je friška jer sam ja novi u tome.
Kaj se tiče hranjenja to je standard;djetelina,sijeno,kukuruz,ječam.Toga svega ima.
Za pasminu ne znam koja je,ali vam javim(jbg,prebrzo sam uletil u ovo tak da neznam!)

Zanima me još ovak,ako sam negdje propustio pročitat;
1.koja je težina najbolja za prodaju?
2.cijena je 40-50 kn/kg?
3.jel se može hraniti bez tog koncentrata?
4.kaj sa krznom?
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Kočiš čičak čim se ti misliš bavit?
koliko početnog znajna imaš?
mogu te ljudi savjetovat i pomoč ti znanjem,ali to nije ni 10% onog kaj ti treba.
da nepričam o ulaganjima,tržištu itd.
jel to sam sve prošao i nije nimalo lako.
 

Uzgajivač

Član
Tu od
20 Ožu 2012
Poruka
76
Kočiš Čičak,kao prvo raspitaj se kod drugih iskusnih uzgajivača oko postupaka hranjenja,higijenskih uvjeta držanja kunića i mnogo drugih stvari,jer držanje kunića nije samo puko zadovoljstvo,to je posao kojeg treba ozbiljno shvatiti.Za početak bi ti preporučio manji broj kunića,jer nije sve bajno kako izgleda.Nemoj misliti da ćeš samo stavit kuniće u kavez i da će oni sami rasti bez tvoje brige.A gdje su tek koje kakve bolesti što ih kunići dobivaju,jer oni su osjetljiva bića.Ako ćeš ih hranit bez smjese za kuniće sporo će ti napredovati.Moj savjet ti je,pročitaj temu kunićarstvo uzduž i poprijeko na ovom našem cijenjenom forumu i naći češ mnoge pametne odgovore i naučit češ puno o kunićarstvu.:finga:
 
H

Hrvach

Guest
Ljudi fala vam svima na savjetima i na pomoći.To vam moram odmah reći.Fakat ste ok ljudi.

A kaj se tiče kunića situacija vam je friška jer sam ja novi u tome.
Kaj se tiče hranjenja to je standard;djetelina,sijeno,kukuruz,ječam.Toga svega ima.
Za pasminu ne znam koja je,ali vam javim(jbg,prebrzo sam uletil u ovo tak da neznam!)

Zanima me još ovak,ako sam negdje propustio pročitat;
1.koja je težina najbolja za prodaju?
2.cijena je 40-50 kn/kg?
3.jel se može hraniti bez tog koncentrata?
4.kaj sa krznom?

Uzgajivač je reko 150% istinu. Nije to tako bajno kak se vidi, ako planiraš prodaju i držiš ih radi neke zarade zaboravi sve i bolje nemoj počinjati. Onaj ko radi računicu "na suho" rijetko kad uspije u tome. Bilo bi dobro da si uzmeš sat-dva vremena i proletiš po temi da stekneš neko znanje, barem zadnih 80 stranica.
Odgovori na tvoja pitanja:
1. Najbolja težina je između 1,2kg i 2kg
2.Cijena od 50kn je po meni prenapuhana, pogotovo u današnjoj situaciji, ali opet ovisi od kuda si i kakva je potražnja. Ja bi prije rekao da je najbolja cijena 35-45kn/kg.
3.Može se hraniti bez koncentrata ali ti kunići lošije startaju s prirastom, trebalo bi im davati smjesu barem malo prvih 2-3tj nakon odbića
4. Krzno bacaš ili ga iskoristiš za bundu ako ju znaš napraviti:finga:

Lijepo je to kaj si se odlučio za život i rad na selu, sad si pon poleta i hoćeš čim više toga imati i saznati ali opet treba malo stati na loptu. Ništa nije niti probližno lako kak se čini, to je uzgoj gdje je jako veliki rizik od gubitka i treba imati znanja i volje da se baviš s tim.
 

mtrupkovic

Član
Tu od
20 Ruj 2009
Poruka
89
Hvala ti savjetima.
Daj reci,ovak slobodnom procjenom,kolko se da zaradit mjesečno?
Kaj mi treba kakav veterinarski papir,ako uzgajam za sebe i prijatelje recimo?
Kaj ima razlike u mesu ak je koja druga pasmina kunića?

Slažem se sa Uzgajivaćem i Hrvachom.
Ako u ovo ulaziš samo za radi zarade, ja ti savjetujem da se odmah toga okaniš. To je najveća greška koju početnici mogu napraviti.
Moj savjet ti je da si prvo nabaviš knjige, literaturu i sve proučiš (mogu se skinuti i sa interneta), a tek onda nabaviš kuniće, i da kreneš sa jednom-dvije ženke najviše.
Kako budeš stjecao iskustvo, tako ćeš i širiti tržište.
 

d@d@

Novi član
Tu od
11 Tra 2012
Poruka
6
Pozdrav svima koji se trude, puno tu ima zgodnih natpisa, i stvarno se od vas može puno naučit.

Predstavila sam vam se na temi za predstavljanje, sad samo ukratko, žensko, imam iskustva s kunićima, ali već 5 godina ih ne držim.

Radila sam s hilama, ostale mi gajbe imam kapacitet za 12 ženki + mladi za parenja na razmaku od 33 dana. Sve je to bilo dobro dok sam imala otkup, ali to je nestalo pa sam ja to ugasila.

Sad bi ponovo osposobila barem dio gajbi, ali više se ne bi igrala sa mesom. Htjela bi se uključit u program uzgoja hrvatskih opaljenih kunića i to sa malim početnim jatom 2ž + 1m kupila bi grla s rodovnicama, ne smeta ako ih trebam pričekat.

Ali,
1. nemogu naći na netu ništa osim standarda pasimne, nitko ne piše o iskustvima u uzgoju, (jesu li moje gajbe uopće dobre za tu pasminu?), po kilaži se čini da da. Imam ove talijanske negdje je netko lani stavio sliku.
2. radila sam smjese slične ovoj što je čovjek na topicu stavio, ali ja sam uvijek dodavala i 10% kukuruza, koristila sam i sušene jabuke u smjesi 1-2% (ne volim rakiju, a imam skoro tonu godišnje), uvijek sam davala zeleno (povrće ili košeno) ali nikad više od 200 g/grlo.
3. nikad nisam cijepila, nikad nisam imala kokcidozu, sanitacija je bila kao i vaša ali minivoš + izosan, nisam imala kipuću vodu.
4. hranilice i pojilice su mi zahrđale, mi smo to sad izbrusili četkom, ali smijem li ja to ofarbat ili da ih bacim i kupim nove, ako ste farbali s kojim sredstvom, ja se nisam usudila skidat hrđu sa kemijom ručno smo očistili 4 komada, malci imaju valove i oni nisu stradali od ležanja.

Ako išta trebam poslikat, samo javite. Ako mi možete naći kontakte s uzgajivačima ili bi mi vi prodali javite se na PM. Preferiram primjerke s rodovnikom, vidjela sam da se pojavljuje sudac ovdje, možda on ima sugestije koga da kontaktiram. Svojedobno sam bila član društva uzgajivača malih životinja u Zagrebu, ali i to sam zagasila, sad bi mi najpraktičnije bilo učlanit se u V. Gorici.

Oglasi na njuškalu su me iznevjerili, nije to baš kako piše i pravo se bojim htjela bi krenut s dobrim startom.

Hvala što se si dali truda pročitat ovaj monolog.
 
R

rebro

Guest
Evo konačno sam izbrojao mlade u leglu, ima ih deset!
vidim kako ganjaju zeku po gajbi i traže sisu, ali čini mi se da se jadna izmučila i nema više mlijeka.
Postoji li način da joj pomognem nekim preparatomi i da li postoji nešto za bolji razvoj mladunaca budući ih je veliki broj mislio sam im pomoći u razvoju nekim vitaminima ili nečim drugim za razvoj kostiju kako bi izrasli veliki.
ovo je zečici prvi okot i jako sam zadovoljan, sve ih je odgojila i čuvala i sad mi izgleda umorno.
 
S

smoki

Guest
d@d@ :
opaljeni kunić je teška komplikacija jer još uvijek u radnom standardu i zezaju zbog boja,sam po sebi kunić je ok,u genskom srodstvu sa činčilom tako da se može osvježavat krv i dobivat nova linija kunića,sam po sebi se teško prodaje večinom kunićari poklanjaju da bi se prostranio uzgoj sam po sebi,možeš ga držati u tim kavezima ako se bojiš da će zbog žuljeva biti problema stavi jednu ploću veličine kunića na kojoj će se on odmarati i rješen problem...

rebro :
u poljoprivrednim apotekama postoji preparat multivitamin koji se daje u vodu i onda i majke piju da im se poveča mliječnost a i mladi od 10 dana več polako pijuckaju jer su znatiželjni i gledaju majku šta radi.
ovo je pakiranje od 1 l košta oko 100 kn i daje se svim životinjama to je za veče količine kunića super jer da uzimaš bočicu od 2 ml koja košta 1 € u srbiji nije efikasno za obične kunićare to je samo za izložbene kuniće oko kojih se vrijedi malo više potrudit...
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Ljudi fala vam svima na savjetima i na pomoći.To vam moram odmah reći.Fakat ste ok ljudi.

A kaj se tiče kunića situacija vam je friška jer sam ja novi u tome.
Kaj se tiče hranjenja to je standard;djetelina,sijeno,kukuruz,ječam.Toga svega ima.
Za pasminu ne znam koja je,ali vam javim(jbg,prebrzo sam uletil u ovo tak da neznam!)

Zanima me još ovak,ako sam negdje propustio pročitat;
1.koja je težina najbolja za prodaju?
2.cijena je 40-50 kn/kg?
3.jel se može hraniti bez tog koncentrata?
4.kaj sa krznom?

1. Pomeni najbolja težina za klanje od 1,60-2,0 kg. Na onom od 1,2 kg je slaba zarada, a onaj koji je preko 2,0 kg je malo preskup za konačnog korisnika

2. Cijenu si sam odrediš, bolje početi s manjom cijenom pa ju kasnije podigni, ja prodam po 45-50 kg/kg. Već sam ranije napisao da sam bio prije 2-3 mjeseca na placu u Gajnicama i vidim kunića u mesnici, pa pitam za kilažu i cijenu. ženska veli da ima oko 1,2 kg i da je kila 55 kn. Ak je njihova 55 kn onda moj kunić sigurno vrijedi 45-50 kn/kg.

3. Već ti je Hrvac lijepo rekao, koncentrat daj barem dok su maleni dok se malo "trgnu". Ja im smanjujem udio koncentrata kako rastu, pa s nekih 3 mjeseca ne dobiju ništa.

4. Krzno zakopaj u gnoj ili u zemlju. A rep posuši za privjezak...:weedman:
 

Najnoviji postovi

Na vrh