• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
savjet

trebam jedan savjetvezan je za prehranu točnije za crnu ženku. prije nego šro je okotila mlade (to je bilo prije Uskrsa-nekoliko dana) primjetila sam da slabije jede. tj.uvijek joj ostaje hrane u hranilici. no kako bi je potaknula da jede probala sam joj dati samo žitarice(ne pelete) ok. to malo pojede ali joj uz to i u zdjelicu dam s time da joj ja držim zdjelicu jer inače pobaca sve. ali danas sam primjetila da bi ona jela ali ne želi iz hranilice. a ne mogu joj dati zdjelicu jer će malo pojesti a ostalo baciti. jel postoji neka smjesa ili nešto slično da joj mogu dati s obzirom da ima mlade?
i da li joj šteti akio joj dam mrkvu?htjela bi ju prisiliti da više jede.
 
S

smoki

Guest
povrće joj možeš davat u bilo koje doba dana i bilo kad,ona jede kolko je njoj potrebno nemoš ju natjerat da jede više ili manje...
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
povrće joj možeš davat u bilo koje doba dana i bilo kad,ona jede kolko je njoj potrebno nemoš ju natjerat da jede više ili manje...

da ali recimo ona mlada ženka je jela ko luda i to dosta obilno. i ujutro i navečer je znala sve pojesti. a ova crna jede ako joj ja držim zdjelicu ili sam kraj nje.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
da ali recimo ona mlada ženka je jela ko luda i to dosta obilno. i ujutro i navečer je znala sve pojesti. a ova crna jede ako joj ja držim zdjelicu ili sam kraj nje.

Katav to je živo biče zeca nesmiješ razmaziti onda je ljubimac koji radi tak ko tvoj ostaviš mu jesti i nediraš ga dok jede a on če jesti koliko mu je dosta neki jede više neki manje probaj te posude nekak ućvrstiti da ih ne razbacuje zato su bolje hranilice..
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Katav to je živo biče zeca nesmiješ razmaziti onda je ljubimac koji radi tak ko tvoj ostaviš mu jesti i nediraš ga dok jede a on če jesti koliko mu je dosta neki jede više neki manje probaj te posude nekak ućvrstiti da ih ne razbacuje zato su bolje hranilice..

pa crna ženka ima hranilicu. i puna joj je. a ona ne jde ništa. tj. kruh pojede ili mrkvu ili malo jabuke a ono ne takne ili pojde tako da ostavi kukuruz.
ali zar ne bi ženke koje imaju mlade trebale više jesti u smiislu ne da ih toviš nego da jedu da bi mogle prehranjivati mlade dok ne počnu samostalno jesti
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ako je ona vesela da skače bitno da nije bolesna veiš pojede kruh ,mrkvu jabuke to je njoj dosta nemoj ju samo siliti da jede ona jede koliko joj treba...
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
pa crna ženka ima hranilicu. i puna joj je. a ona ne jde ništa. tj. kruh pojede ili mrkvu ili malo jabuke a ono ne takne ili pojde tako da ostavi kukuruz.
ali zar ne bi ženke koje imaju mlade trebale više jesti u smiislu ne da ih toviš nego da jedu da bi mogle prehranjivati mlade dok ne počnu samostalno
jesti
Ako ne pojede kukuruz, nemoj joj ga davati. Daj joj što voli. Ja sam imao kuniće koji nisu htjeli ječam i jedne koji nisu htjeli pelete. I oni imaju svoj ukus, :gitarist:
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Kastav.kunić to ti je zato jer je ženka crna:), da je bijela jela bi više...Šalim se, dok jede nešto nemaš problema, bitno je da jede i da je živahna, a ne da se stisne u kut i da nema volje ni za čim. Kak su ti i rekli drugi s foruma ne paše svakom kuniću ista hrana.
Inače sad sam došao s kolinja:), očistio sam 4 kunića. Danas su bili stari 90 dana i imaju s iznutricama od 1,70-1,90 kg. Zadovoljan sam, jer bi neki forumaši rekli da moji križanci ne vrijede. A da su jeli samo pelete sigurno bi imali tu kilažu s 75-80 dana. Možda se i varam, ali mislim da je to moguće s peletima?!
 
H

Hrvach

Guest
Hb11 svaka čast, jako dobra kilaža. Ovi kojima na vrijede tvoji križanci nek naprave bolje sa svojima...

Ljudi moji kod mene samo zlo, vrag je došo u naš kraj. Jučer mi je krepala smeđa ovnolika ženka koja ima mlade od 12 dana stare. Krepala je nad leglom i poklopila 3 mlada svojom težinom, jednog sam našo krepanog,a dva su kasnije podlegla prignječenju. Dva mala sad hranim na dudu, postali su kućni ljubimci. Nego da vas iskusne (a i neiskusne) nekaj pitam.. Reko mi je veterinar da trenutno u našem kraju hara neki Neuro virus koji izaziva zatajenje organa ili centra za ravnotežu i da nema lijeka tome. Jel se neko susretao s tim i kakva su iskustva?
 
R

ratar54

Guest
ja za tu bolest jos nisam cuo...pa sta si sa ostatkom mladih...imas li mozda jos koju skotnu zeku pa da ih njoj ubacis u leglo????
evo već 3-4 dana dajem kunićima uvečer pelete...mladi jedu ko ludi al ove starije ženke neće da jedu,dam im ga zajedno sa tritikalom i one pojedu tritikal a pelete ostave...kad smo kod toga ako moze tko da mi preporuči sa čim hraniti skotne ženke da se bas pravo dobro udebele :D
 
H

Hrvach

Guest
Mali su sad kućni ljubimci, hranim ih na dudu 3 puta na dan. Imam ženku koja ima mlade od 22 dana ali neću stavljat pod nju jer je prevelika razlika i ima dosta mladih. Sad uživaju u kući..
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
ja za tu bolest jos nisam cuo...pa sta si sa ostatkom mladih...imas li mozda jos koju skotnu zeku pa da ih njoj ubacis u leglo????
evo već 3-4 dana dajem kunićima uvečer pelete...mladi jedu ko ludi al ove starije ženke neće da jedu,dam im ga zajedno sa tritikalom i one pojedu tritikal a pelete ostave...kad smo kod toga ako moze tko da mi preporuči sa čim hraniti skotne ženke da se bas pravo dobro udebele :D

Da se udebeli ???!! ...:scratch...samelješ kukuruz i pšenicu i ubaciš 20% sojine sačme.to malo posoliš cca 0,5%..ima da se udebele i da im srce otkaže...!
 

d@d@

Novi član
Tu od
11 Tra 2012
Poruka
6
ja za tu bolest jos nisam cuo...pa sta si sa ostatkom mladih...imas li mozda jos koju skotnu zeku pa da ih njoj ubacis u leglo????
evo već 3-4 dana dajem kunićima uvečer pelete...mladi jedu ko ludi al ove starije ženke neće da jedu,dam im ga zajedno sa tritikalom i one pojedu tritikal a pelete ostave...kad smo kod toga ako moze tko da mi preporuči sa čim hraniti skotne ženke da se bas pravo dobro udebele :D

Ja sam kod hila koristila kašu, ali sušenu skuhaš krumpir dodadaš nutra posije, vitamine, krušne mrvice ili što god misliš da im fali od prekurpljenih žitarica napraviš pljeskavice (radi ih što plosnatije ne idu na roštilj) i posušiš ih u pećnici da dobe strukturu sušenog kruha. To je posal za skoro cijeli dan, to ne smije stajat zbog pljesnji, moraš odradit sve što zamiješaš u vikendu.

Radim s peći na drva i gurnem nutra dva protvana, otvorena vrata i dva dodatna koje premještam po kuhinjskim elemntima, ne moraš kupovat protvane par komada daski zamotaš u alu foliju.

Ali kad se to dobro osuši treba ti sterilna suha staklenka u kojoj ćeš čuvat. To ti ziher žena odradi ista je strilizacija kao za zimnicu.
 
S

smoki

Guest
hrvach za sve postoji lijek a najvažniji je ne puštat nikog unutra di su kunići,ne idi kod nikog par tjedana, jer mogu pokupit od njih bolest,mičite mačke dalje od kuničarnika jer one haraju po komšiluku...

imaš uzgajivaće koji te puste da vidiš kuniće sa vrata i ako te nešto zanima on ga iznese vanka i pokaže al da ga ne diraš i to je tako postalo svuda...ne slušaj previše veterinare jer i oni ko i ti čitaju o bolestima sa interneta i knjiga nismo svi pametni da sve znamo...al ovo je provjereno kod dosta njih i preporučeno okolo...

ratar počni davat u obrocima svježe možda je samo mali zatvor pa ju muči probava ja svojima dajem jabučni ocat u vodu da se očiste i onda sve ok sad ima djeteline i maslačka kolko oš i polako ih navikavam na svježe jer se lakše probavlja...pa onda možda pojača sama prehranu kad se stabilizira stanje...to s krumpirom i mekinjama je ok to se radi i u tovu napraviš prvi put kuglicu i vidiš kolko pojede i ako joj je malo povečaš ako nije smanjiš i to je super...
 

d@d@

Novi član
Tu od
11 Tra 2012
Poruka
6
Ja sam radila sa čovjekom iz Dekanića on je imao 50.000 tovljenika mene je šlepao. Na ulazu su bile spužve sa dezifinekcijskom tekućinom, za ući u halu si morao oprat ruke sa specijalnim sapunom stavit onae krpene šlape, šlafrok i kapu.

Jako je bitno umanjit unos zaraze, zato zavitidm ovim dečkima koji imaju kipuću vodu za čišćenje, ja sam radila sa hladnom vodom i izosanom, nekad je postojalo i sredstvo koje se zvalo "alugan", ali nema ga više u prodaji (previše kadmija je imalo), ali bilo je odlično nisam znala za šugavce dok ga nisu povukli sa tržišta. Sad na tržištu postoji nešto što se zove "neguvon", ali nije tako dobro, u stvari mislim da se ne isplati koristit ako nemaš problema, bolje se držat klora (izosan, domestos, vim...tim redom).

Kunci su jako osjetljivi na čistoću, neće krepat ali prirast pada, mortalitet raste, isto je i sa privikavanjima na hranu, oni su ko bebe svaku novu hranu uvodiš kroz 2-3 tjedna stavljaš za 2-3 zaogaja i polagano povećavaš po 1 zečji zalogaj na dan ako nije bilo problema do preporučene količine.

Imate više od nekoliko knjiga za skunut na baneprevozu, ako treba ja vam prepišem hranjiva sa prosječnim sastavom i dozvoljenim količinama.

Vidim da se većina vas boji davat zeleno. Ali kunci vole promjene u prehrani, a svaka domaća živina voli da joj se nova hraniva uvode dok je mlada. Nitko od vas ne koristi sušeno voće (za kunca su dosta 2 šljive i 1/4 šake suhih jabuka ili krušaka, zar vam je teško rastuč 2 oraha ili pol šake lješnjaka, ili im posolite sa bućinim košticama njima to jako povećava apetit) ne sve od jednom to su poslastice.

Ja sam obično rasula po vrhu bačve s koncentratom pa ko što dobije.
 
H

Hrvach

Guest
Samo da javim da moja siročad dobro napreduje, jedu ko veliki-nikad im nije dosta. U ovog veterinara kojeg sam zvao imam povjerenja jer je ekspert za kuniće i male životinje. Kaže da nema lijeka za taj virus. Ja sam gore napisao NEURO VIRUS, to nije pravo ime ali sam mislio s ovim neuro da napada i uništava živčani sustav. Pojavljuje se svakih par godina na nekom području, neki put jačeg,a neki put slabijeg intenziteta. U Hrvatskoj se pojavio za vrijeme rata. Za sada su svi kunići dobro, nadam se da će tako i ostati.
Smoki, mačke,psi lutalice i ostala gamad leteća i hodajuća nema pristupa unutra, kaj vidim u krugu od 10m dobiva metak u čelo. Jedino jazavčarka može ući ali ona je zdrava i čista tak da od nje nema nikakve opasnosti, kaj se tiče higijene ona ima ljudski tretman :D
Bit će uskoro slike ovnolike siročadi da vidite kak ih njihova nova mama (čitaj ja) hrani
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
opet ja sam pitanjima

imam dva "pitanja" i jedno pitanje
pitanje je: kada se kunićima daje maslačak da li im se daje i listovi i cvijet ili samo listovi? (ja im maknem cvijet jer nigdje nisam našla podatak da im se i on daje)
ovako pitanje tj. savjetbroj2: nešto se čudno događa sa starom ženkom-vsakih nekoliko dana kada im čistim nađem dlake ispod njezine gajbe. to bi bio znak da se čupa. zašto? da li je to znak neke bolesti ili nešto drugog?
poblem broj3: sada idem ja kod kunića da im dam jesti i kod crne ženek nađem mladog kunića. prvo sam pomislila da je krepan ali kada sam ga dotaknula živ je bio ali hladan. naravno mene panika uhvati. i ja sam uzela šaku sijena i njega uzela i stavila ga natrag u kotilicu? hoće li preživjeti? da li sam ga trebala odmah maknuti?
 

Najnoviji postovi

Na vrh