• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

regis

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
136
ah to ti je od kunića do kunića,kako ih hraniš kojim intezitetom ,kojom vrstom hrane,veličina kaveza utjeće,broj u kavezu,bla bla bla bla ima tog na kilometre al veliku ulogu igra vrsta kunića za koju se odlučiš evo Duba ima sad najnoviju hibridnu vrstu izvrsnu za tov sa malo otpada a velik broj mladih u okotu,svi budu othranjeni,krvno srodstva nema u Hrvatskoj samo je kod njega ta pasmina,najlakše upišeš na Google i počneš gledat na stranicama kakav je koji kunić po sebi poseban...
Ako piše da je radman iskoristivosti kod neke pasmine 60% to znači da 40% otpada na kožu/dlaka, iznutrice...? Ili se to odnosi i na kosti?
 
S

smoki

Guest
i na kosti, al kod orijaša su kosti daleko veče nego kod pasmina za tov jer te pasmine su namjenjene za prehranu
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Dok smo kosili voćnjak našli smo dva mala divlja zeca, ne mogu još trčati, ali nisu ni skroz mali, čime ih hraniti, skupili se na jedno mjesto i ne miču.
 

Johny

Član
Tu od
15 Lis 2011
Poruka
135
Sve ti piše na stranici od TarraLand Utočište kunića i divljih zečeva....
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
948
Ovaj moj ima neke sličnosti s divljim zecom, barem kad je u prirodnom okruženju...
2r6pue9.jpg
 
N

Nikola99

Guest
Evo i slike mojih kunića i smještaja.....
Trenutno su ovako na kat sa ladicama stalaže, smješteni unutar prostorije, no razmišljam da raskopam ove "police" i posložim gajbe jednu do druge uz zid (kojeg bi prije opločio sa limom radi higijene i lakog čiščenja i dezinfekcije) u nizu kako bi imao olakšan rad, sve gajbe na idealnoj visini za rad. Dignuo bi gajbu na visinu od 120 cm,a na pod bi onda stavio policu da dodatno udaljim izmet od gajbi ili vrlo ozbiljno razmišljam da stavim kalifornijske gliste ispod gajbi.Navodno nebi smjelo smrditi pošto gliste sve razgrade, tako bi u idealnom scenariju imao savršeno čiste gajbe , nebi morao cca 3 mjeseca možda čistiti ništa i još bi dobio vrhunski humus:finga:
Jel tko ikada razmišljao o tome ili ima tak nešto?
Pitanja su mi jedino dal bi mokraća radila prevelik problem glistama jer ju ne podnose, dal to stvarno nebi smrdilo i što po zimi kad gliste miruju....

Umanjena1.jpg

prepr3.jpg

prepr2.jpg
 
N

Nikola99

Guest
i jos jedno pitanje.....

Jedna ženka mi vec par dana mislim ima desnu stranu ispod obraza , zapravo desno uho, obraz i ispod vrata mokro, jako mokro, rascupano i ruzno...mislim da je to jer ju uvijek vidim da leži ispod pojilice pa možda često niplicu stisne slučajno, iako to nije koja kapljica samo.....
Nisam našao nikakvu bolest ili problem u knjigama, osim onog mokrog podbratka, ali ne pije iz posude pa nije to, al pretpostavljam da je to ista stvar samo zbog tog kaj se pretpostavljam kvači na pojilicu??
Ima tko kakvu ideju možda, nešto što sam previdio?

mokri.jpg
 

Johny

Član
Tu od
15 Lis 2011
Poruka
135
Bilo bi super kad bi to išlo tak., al nejde. Drekec od kunića spada u topla gnojiva pa fermentira i pri tom stvara visoke temperature što ubija tvoje gliste, a isto tako ubija ih i amonijak iz mokraće. Za tri mjeseca tvoja hrpa gnoja ispod gajbi jeb..o smrdi, a po ljeti ako je u zatvorenom osim što smrdi, diže dodatno temperaturu prostorije i pogoduje razvoju štetnih mikroorganizama..
 

Johny

Član
Tu od
15 Lis 2011
Poruka
135
i jos jedno pitanje.....

Jedna ženka mi vec par dana mislim ima desnu stranu ispod obraza , zapravo desno uho, obraz i ispod vrata mokro, jako mokro, rascupano i ruzno...mislim da je to jer ju uvijek vidim da leži ispod pojilice pa možda često niplicu stisne slučajno, iako to nije koja kapljica samo.....
Nisam našao nikakvu bolest ili problem u knjigama, osim onog mokrog podbratka, ali ne pije iz posude pa nije to, al pretpostavljam da je to ista stvar samo zbog tog kaj se pretpostavljam kvači na pojilicu??
Ima tko kakvu ideju možda, nešto što sam previdio?

Dal to mokro smrdi, jel ti se kunić češe po ušima, drži glavu nakrenuto?
Meni to izgleda kao prozirno bjelkasti iscjedak što bi moglo bit upala uha. al može bit da joj se moči dlaka na pojilicu pa se ona češe i tu se dlaka kvasi i dobije gadan izgled. Trebalo bi dić niplicu bez obzira što je , zato da joj ne kvasi dlaku.
 
Posljednje uređivanje:
N

Nikola99

Guest
i jos jedno pitanje.....

Jedna ženka mi vec par dana mislim ima desnu stranu ispod obraza , zapravo desno uho, obraz i ispod vrata mokro, jako mokro, rascupano i ruzno...mislim da je to jer ju uvijek vidim da leži ispod pojilice pa možda često niplicu stisne slučajno, iako to nije koja kapljica samo.....
Nisam našao nikakvu bolest ili problem u knjigama, osim onog mokrog podbratka, ali ne pije iz posude pa nije to, al pretpostavljam da je to ista stvar samo zbog tog kaj se pretpostavljam kvači na pojilicu??
Ima tko kakvu ideju možda, nešto što sam previdio?
Dal to mokro smrdi, jel ti se kunić češe po ušima, drži glavu nakrenuto?
Meni to izgleda kao prozirno bjelkasti iscjedak što bi moglo bit upala uha. al može bit da joj se moči dlaka na pojilicu pa se ona češe i tu se dlaka kvasi i dobije gadan izgled. Trebalo bi dić niplicu bez obzira što je , zato da joj ne kvasi dlaku.


Mislim da ne smrdi, a nisam vidio ni da se češe.Glava isto ok. Uha su suha unutra.
Budem dignuo niplicu pa bum vidio.....thnx
 
N

Nikola99

Guest
Bilo bi super kad bi to išlo tak., al nejde. Drekec od kunića spada u topla gnojiva pa fermentira i pri tom stvara visoke temperature što ubija tvoje gliste, a isto tako ubija ih i amonijak iz mokraće. Za tri mjeseca tvoja hrpa gnoja ispod gajbi jeb..o smrdi, a po ljeti ako je u zatvorenom osim što smrdi, diže dodatno temperaturu prostorije i pogoduje razvoju štetnih mikroorganizama..

Mislim da si pogriješio, ne spada izmet kunića u topla gnojiva, nit je potrebno da odleži, tak da drek nije problem........
Mokraća jedino iako da se i to izdvojiti ako bude potrebno.
Kaj se tiće glisti ispod gajbi to preporučuju većim farmama baš radi rješavanja smrada jer navodno čim glista dođe u dodir s tim neutralizira smrad......
A vidio sam i po stranim knjigama o kunićarstvu da je to dost česta praksa, pa me zanimalo dal je netko razmisljao o tome
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
948
I ja mislim da gliste ne mogu prerađivati svježi gnoj, već on mora prvo proći fazu fermentacije. Znači, on mora " odsmrditi".
 
N

Nikola99

Guest
Mislim da ne smrdi, a nisam vidio ni da se češe.Glava isto ok. Uha su suha unutra.
Budem dignuo niplicu pa bum vidio.....thnx

Evo izgleda da je prošlo_Ostala mi prazna kanta za vodu preko noći pa se nije ni mogla zaljevat, tak da danas to izgleda gotovo normalno krzno.
A ko zna možda joj zbog tih vručina paše tuširanje :rolleyess:
 
N

Nikola99

Guest
Koje dimenzije gajbi imate?
Upravo radim dodatne gajbe, a radi toga kaj sam nabavio neku deblju , bolju žicu za dno ograničen sam dužinom 76 cm, pošto je to visina role žice.
Ne želim je rezati da imam otpada jer je skupa, tako da razmišljam o gajbama 76x50x50 i u njih stavit mužjake.
Inaće imam gajbe 100x50x50 za ženke + vanjske kotilice i za tov 100x100x50
Koliko sam skužio puno ljudi radi puno manje gajbe, no ja volim da zekani uživaju i imaju mjesta, a i u literaturama se čak navode i takve ili veće dimenzije.......tipa 80x80x50 za srednje pasmine ili 90x70x50.
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Evo izgleda da je prošlo_Ostala mi prazna kanta za vodu preko noći pa se nije ni mogla zaljevat, tak da danas to izgleda gotovo normalno krzno.
A ko zna možda joj zbog tih vručina paše tuširanje :rolleyess:

E tak je imao i moj mužjak prije par dana...al mu je prošlo...a ja imam pojilice na flašu... Često sam ga vidio da sjedi uz pojilicu i namače se...njemu je bilo tako na vratu, s desne strane glave...sve mokro i očupano skoro do kože...ja mislim da je to od vrućine i da se hoće rsshladiti...sad mu dlaka opet raste i sve je OK.
 

maras969

Novi član
Tu od
31 Pro 2011
Poruka
16
Bečki plavi

Ima li netko zainteresiran da mijenja male kuniće cca 1,5 mjesec bilo koje srednje vrste za Bečku plavu kunicu tetoviranu sa rodovnikom staru 1 godinu i kunića isto takvog tetoviranog starog 9 mj.
Također bi mjenjao i Novozeland.bijelu kunicu staru 8 mj.za male.
 
S

smoki

Guest
što se tiće glista nije ni malo loša ideja da imaš ispod kaveza al problem je što gliste ne idu odma na izmet kunića tako da slobodno možeš to napravit jer izmet izlapi u nekoliko sati a miris sam od sebe ode, samo nemožeš samo sa izmetom hranit gliste i moraš pazit na vlagu tako da će ti sigurno smrdit.
preko zime vani nakupljaš kompost koji onda pobacaš ispod i tako da će gliste rovat po tom kompostu dok se odozgo nakuplja i samo preokrečeš vilama i eto posla,veči je problem što bi svuda mogao imati glista ako je u zatvorenom,onda isparavanje plinova šteti dosta kunićima ti možda ne osjetiš al oni će cijeli dan udisat tako da je za njih to dosta loše.
lakše ti je vani od paleta napravit box natpat u njega svašta i baciš kalifornijske gliste i kad je suvo zaliješ vodom tako ja radim a imam i svinje i koze i ovce i kuniće i kokoši i piliće i naša septička i niš im nije a kompost nagodinu bude majka za baštu...:supz:
 
N

Nikola99

Guest
što se tiće glista nije ni malo loša ideja da imaš ispod kaveza al problem je što gliste ne idu odma na izmet kunića tako da slobodno možeš to napravit jer izmet izlapi u nekoliko sati a miris sam od sebe ode, samo nemožeš samo sa izmetom hranit gliste i moraš pazit na vlagu tako da će ti sigurno smrdit.
preko zime vani nakupljaš kompost koji onda pobacaš ispod i tako da će gliste rovat po tom kompostu dok se odozgo nakuplja i samo preokrečeš vilama i eto posla,veči je problem što bi svuda mogao imati glista ako je u zatvorenom,onda isparavanje plinova šteti dosta kunićima ti možda ne osjetiš al oni će cijeli dan udisat tako da je za njih to dosta loše.
lakše ti je vani od paleta napravit box natpat u njega svašta i baciš kalifornijske gliste i kad je suvo zaliješ vodom tako ja radim a imam i svinje i koze i ovce i kuniće i kokoši i piliće i naša septička i niš im nije a kompost nagodinu bude majka za baštu...:supz:


Imam knjigu o uzgoju kalifornijskih glista gdje autor govori o držanju glista ispod kunića kao najbolje sredstvo za uklanjanje smrada od kunića , tj izmeta njihovog i kao idealno rješenje u kunićarskim farmama u tu svrhu.
Našao sam se na kratko s tim gospodinom koji je stručnjak za gliste i koji je ljudima po hrv uređivao glistarnike (profesionalne) , te spomenuo da je već savjetovao nekog kunićara da to napravi (al mislim da ga taj to nije još realizirao).
U pravu si da ne može odmah obrađivati zečji gnoj jer je suh i zbit, mora malo se raspast ,, al to se brzo dogodi nakon vlaženja kojeg mora biti.
Zato je preporuka bila da moram imati dobro razvijeno jako leglo prije neg kaj počne isključivo se hranit zečjim drekom.
Za početak kad ih mečem da ubacim odležanog stajnjaka, kartona, paira kao starter i poslje je dovoljan zečji drek.ako ga ima dovoljno naravno...... kompost i biljne materije nisu potrebne uopće, kalifornijsku glistu (pravu, kupljeno leglo, ne ove domaće kaj se same dotepu u gnoj kod nas) je i onako najbolje hraniti samo drekom jer je to najkvalitetniji humus onda, puno kvalitetniji neg da je od biljnog materijala.
Leglo se razmožava munjevito i broji par 100 000 glista i mislim da iz dreka dobiš kubik ili 2 humusa za 3 mjeseca.
Navodno od zaljevanja , tj vlaženja hrpe (površine) di su gliste ne bi trebalo smrdit, nego je upravo savjet za pripremu prije stavljanja legla, da se hrpa vlaži dok ne prestane smrad po amoijaku i ne teče žuta tekučina......onda valjda kad jednom izgubi smrad i metneš gliste "navodno" nebi trebalo smrdit jer piše da materijal (drek) u kontaktu s glistama gubi miris.......
Gliste ne bježe iz uokvirenog područja nikada ukoliko ima uvjeti odgovaraju, tak da nema brige oko toga.
Zamislio sam znaći staviti gajbe u niz jdne do druge unutar prostorije, podići ih na visinu 120 cm od poda, minimizirat broj nogica na podu ili ih izbječi ušrafljivanje željeznih nosaća gajbi u zid, te ispod gajbi blok ciglom ograditi prostor 2mx 1m , što bi značilo 1 glistarnik na 2 gajbe......Ujedno mi nebi smetili okolo po prostoriji posto bi sve palo u ograđen dio i nebi trebal pometat okolo, a i često se desi da i pišaju na sve strane kroz žicu van (muški me čak i namjerno često popišakad sma ispod gajbe, kao prijeti se i tjera me ) , tak da nebi imao i te pišaline na podu koju je teško maknut, te zahtjeva stalno poljevanje šmrkom, pa onda dok je sve mokro padne nekaj sjena, pa se ljepi, maže itd..........

Dosta mi je uska prostorija u kojoj ih držim tako da tom konfiguracijom u nizu ne mogu poslje širiti "farmu", ali mislim da ću pokušati jer me zanima dal se zaista može ukloniti smrad i još k tome dobiti extra kvalitetan humus...jedino me punica može spriječiti jer čim je čula gliste da bi dotepel već mi je žena rekla da bum ja, zečevi i gliste letili van:toimonster:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh