• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

H

Hrvach

Guest
Frikky, od kad nema "stare garde" sve je otišlo u k... Vidim po oglasnicima da ti dosta dobro ide, jel ideš sad opet u Mađarsku u 9mj?

Ninci, ja se više ne bavim jer nemam vremena,a dok sam se bavio išlo je i više nego dobro, nikad nisam imao tak puno da se nije prodalo. Istina većinom sam prodavao žive, tak je jednostavnije i isplativije.
 
S

smoki

Guest
sve 5 kod mene eto radi se svaki dan u gradu na kući,pa se onda ide na selo radit i hranit živinu,pa je tu i baliranje za zimu,sve prodajem živo na jesen ću nabavit 2 nove linije iz vana,onda kreću izložbe več imam naručeno za svaki grad posebno nekoliko komada,ljudi se sve više okreću uzgoju za vlastite potrebe ali kad po selima ima možda njih 5-6 koji imaju ovak za sebe pa kod mene dolaze abnormalno po mužjake da osvježe krv,nije istina da se ne jede nego samo treba malo dosta potražit okolo jer ne imaju svi internet i ne kupuju novine pa da traže kuniće po oglasima,mora se malo po zgradama i kućama u gradu ubacit bubica i pokazat ljudima kako i šta radiš u kojim uvjetima i onda očekuješ da ti krene neče narod sam od sebe doći marketing je vrlo bitan...
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Evo i kod mene ide nekak...imam 4 ženke i mladih za klanje (3 mj) imam svakih 1,5 mjesec i hvala bogu sve riješim odmah. Znači parim po dvije ženke skupa (u razmaku od 2 dana) tak da imam "ekipu" za prodat u komadu od 10-20 kom (zavisi koliko ima koja ženka). Dvije su mi se okotile prije par dana, jedna ima 10, a druga 8 kom. A druge dvije sam pario, jednu jučer a jednu prije 3 dana. Stavim ih na pod (mužjaka i ženku) i frajer obavi stvar barem pet puta u nekih 15-20 min. U zadnjih godinu, godinu i pol uvijek tako radim i svaka moja ženka ostaje skotna, s tim da ih ne stavljam opet na parenje, znači samo jedanput... i napominjem opet...klao sam prošlu turu od 11 kom i svi su imali od 1,60-1,80 kg s iznutricama, a falilo im je par dana (mislim 3) do tri mjeseca. A inače možda ću malo i smanjiti kuniće na dvije ženke (iako niti sad ih nema puno) jer razmišljam da si nabavim (kupim) 7-8 ovaca, pa ću se malo više posvetit ovcama...
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
Sad mi problem upariti ženke(plave i novoz),inače s 33 dana odvajam i u naredna tri dana ih stavljam na parenje(neku sutradan a neku treći dan)i uvijek ostanu od prvog skoka,a ovo ljeto po prvi put da pravim pauzu i sad .....:madmana: !
A kalifornijku htio 14-ti dan od okotnje pa primila ali nije ostala a poslije opet...:madmana:
:idea: Tako da ne treba ništa mijenjati dok funkcionira :idea:
Nikakve pauze po vrućini i preko zime,nikakvo zelenilo,grančice,poslastice.......
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
948
Rekao sam ja, hrana mora biti izbalansirana i stalno ista, a svaka promjena mora biti polagana (postupna). Svaka nagla promjena hrane može za posljedicu imati probavne smetnje. Tako se hrane životinje i ne mogu se uspoređivati s prehranom ljudi.
 
S

smoki

Guest
makar šta moji kunići dobiju poslasticu kad god imam priliku da im nešto dam,po vašem pričanju svaki unos vitamina i minerala im je koban po želudcu,moji dobivaju i kelj,blitvu,špinat,mrkva,peršin,celer,menta,jabuka,kruška,lubenica,zelena svježa djetelina,kopriva,sijeno,slama ječmena,pšenična,kruh,razne vrste grančica vočki,počeo sam davat kukuruz šečerac u klipu nikad crijevnih problema s njima a ne smiju imat ni vodu u tom trenutku u boxu jer oni sami znaju pretjerat i onda dolazi do nadimanja uvijek težim eksperimentiranju i pomno gledam kako životinje uzimaju hranu puno sam u kontaktu sa kunićarima izvana i jako puno mi govore o lišću biljaka koje imaju svojstva da liječe razne tegobe i da sprečavaju akutne bolesti u životinja.
Žećo sam znaš da je u kunića jalovost kod velikih a i niskih temperatura česta pojava imam 3 ženke koje se tjeraju i primaju i okote al imam 2 ženke koje prime i nula bodova kolko god ih pario i nije frka pričekat ću koji mjesec i onda ću naparit i bit će mladih,ženke same znaju uginut od napora i vručina kad preko ljeta imaju mlade a nekad i sami mladi znaju uginuti.
 
N

Nikola99

Guest
Jel tko kada slao živog kunića hp expressom il tak nečim, kakva su iskustva ako je?
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
makar šta moji kunići dobiju poslasticu kad god imam priliku da im nešto dam,po vašem pričanju svaki unos vitamina i minerala im je koban po želudcu,moji dobivaju i kelj,blitvu,špinat,mrkva,peršin,celer,menta,jabuka,kruška,lubenica,zelena svježa djetelina,kopriva,sijeno,slama ječmena,pšenična,kruh,razne vrste grančica vočki,počeo sam davat kukuruz šečerac u klipu nikad crijevnih problema s njima a ne smiju imat ni vodu u tom trenutku u boxu jer oni sami znaju pretjerat i onda dolazi do nadimanja uvijek težim eksperimentiranju i pomno gledam kako životinje uzimaju hranu puno sam u kontaktu sa kunićarima izvana i jako puno mi govore o lišću biljaka koje imaju svojstva da liječe razne tegobe i da sprečavaju akutne bolesti u životinja.
Žećo sam znaš da je u kunića jalovost kod velikih a i niskih temperatura česta pojava imam 3 ženke koje se tjeraju i primaju i okote al imam 2 ženke koje prime i nula bodova kolko god ih pario i nije frka pričekat ću koji mjesec i onda ću naparit i bit će mladih,ženke same znaju uginut od napora i vručina kad preko ljeta imaju mlade a nekad i sami mladi znaju uginuti.

govorim o tovljenju kunića....ako ostavljaš za rasplod onda ih razmazi travom i koječim... ali ako želiš u što kraćem vremenu postići da budu za klanje onda u obzir dolazi samo suha hrana i čista voda.Pod suha hrana se podrazumjeva da je to mješavina kvalitetnih žitarica i uljarica i naravno livadno sijeno i suha djetelina.Ima tu dovoljno vitamina,bez brige!
Kad bi ih uzgajao za izložbe onda bi mi bilo bitno da su zgodni,sjajni pa ispravna obilježja dlake i poddlake,dva-tri legla godišnje od ženke...
ali govorim o tovu kunića a to znači kako kunića natjerati ili nadmudriti da jede što više,da je što deblji i da živi 4 mjeseca :drinkers:
...i ostajem kod tvrdnje da ne treba praviti pauze parenja,
7-8 legala za ženku i na njeno mjesto dolazi druga.
 

Johny

Član
Tu od
15 Lis 2011
Poruka
135
Evo i ja imam problem sa uparivanjem dvije ženke, napravio sam pauzu od dva mjeseca i nejde više (da ne govorim da mi je brat vodio mjesec dana brigu o kunićima pa je uspio utovit sve ženke usred ljeta, hranilica do vrha a one proždrlive). Slažem se sa žećom, kunićima u tovu netreba ništa od zelenjave. Probao sam tako odhranit jedno leglo ovo proljeće i tov se produžio za mjesec dana uz veći utrošak hrane. Tko vam vodi brigu o kunićima dok ste na putu ili godišnjem? Meni to predstavlja velik problem, jer unatoč svim uputama još mi ni žena, mama, brat ni prijatelj nisu odradili posao kako treba.
 
Posljednje uređivanje:
S

smoki

Guest
govorim o tovljenju kunića....ako ostavljaš za rasplod onda ih razmazi travom i koječim... ali ako želiš u što kraćem vremenu postići da budu za klanje onda u obzir dolazi samo suha hrana i čista voda.Pod suha hrana se podrazumjeva da je to mješavina kvalitetnih žitarica i uljarica i naravno livadno sijeno i suha djetelina.Ima tu dovoljno vitamina,bez brige!
Kad bi ih uzgajao za izložbe onda bi mi bilo bitno da su zgodni,sjajni pa ispravna obilježja dlake i poddlake,dva-tri legla godišnje od ženke...
ali govorim o tovu kunića a to znači kako kunića natjerati ili nadmudriti da jede što više,da je što deblji i da živi 4 mjeseca :drinkers:
...i ostajem kod tvrdnje da ne treba praviti pauze parenja,
7-8 legala za ženku i na njeno mjesto dolazi druga.

nema kod mene svi sve jedu i svi isto napreduju bio tovni ili bio za izložbe, kalifornijski kod mene moraju svi budu uhranjeni ne mogu nosit kunića na izložbu od 3.5 kg jer je to prelagano a oni budu sa 4 mj ta težina najbitnije je da ako mislite tov najbitniji čimbenik je mrak jer oni se po noći najintezivnije hrane prostor za tov kod mene je zamračen večinu dana i automatski ih to potiče da još više jedu i odma im dajem što je moguće više obroka jer me ništa ne košta kad sve imam na imanju. Problem je kod uzgajivaća koji su ograničeni sa prostorom i onda se oslanjaju na suhu hranu koju lakše uskladište.
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Meni to mama odradi za vrijeme godišnjeg i svakog jutra da se ne dižem ranije prije posla...uglavnom samo im da jesti ujutro, a čišćenje obavljam ja popodne dvaput tjedno i svako popodne ih hanim...a inače ja uvijek parim nekih 6 tjedana od okotnje, mali su s majkom do cca 30 dana i dam ženki pauzu neka 2 tjedna (sad možda je to par dana ranije ili kasnije). I do sad nisam imao problema sa ženkama, dvije su stare već sigurno više od dvije godine i prime uvijek i ostanu skotne, druge dvije su sad stare nekih godinu dana, jedna ima treće leglo, a drugu sam pripustio prije par dana (isto treći put)...A hrane uvijek imaju u hranilicama, ugoje se al ne previše, a najbitnije je da im to ne smeta kod pripusta i skotnosti...:gitarist:
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
948
Ja svoje kuniće hranim mješavinom gotove smjese i žitarica, a sad ljeti im umjesto sijena dajem stalno u jasle svježu lucernu, Rado ju jedu, a budući da je jako bogata bjelančevinama dobro napreduju.
 
D

DUKS II

Guest
Bog narode

Bog narode nije me bilo dugo jer nisam bio u hrvatskoj ali vidim da nije dosadno na forumu ali isto tako vidim da vas bas i nije bilo nesto previse raspisanih .

jedan komentar :

u razdoblju od 01.06 - 01.09 inace se ne pripustaju zenke jer i njima treba odmor koji je jako bitan za zenku a produkt toga je da zenka daje ljepsa legla i ravnomjerna .

kod mene je bilo zenki koje jednostavno su htijele odmor od mjesec dana , mislim na pitanje zasto zenke ne primaju i ne ostaju skotne odma nakon odbijanja .
to ovisi o brdu razloga ali treba ju i one malo zraka moje zenke obicno godisnje imaju oko 4-5 okota i toje sasvim ok u proljece 3 i u jesen 2

dali tko ide u monor u 9 mjesecu ?
 
S

smoki

Guest
tako bar ja radim čak kod mene ženke ne imaju velika legla za othranit do 6 mladih tako da ima mlijeka za sve i da svi ravnomjerno rastu,pri tom ona ne bježi od njih sve do 4 mj starosti kao kad sam prije držao po 10 u leglu tako da ih ona odbija več sa mjesec dana i naravno onda imam svega,ovako kontroliram kvalitetu.
Ćuo sam se sa ekipicom iz Broda sa Vrkljan i Kovačević su organizirali put ja mislim da je ostalo par mjesta slobodno i da oni od tamo idu,ja sam dogovorio da idem kod čovjeka u Mađi drito kod njega tako da sam odustao od ostalih putovanja možda odem na državnu u Bjelovar i Viroviticu znaju kod mene dečki da organiziraju za 50 kn put i onda ponesem kojeg kunića na prodaju il možda nekom pofuram na zamjenu i tako malo druženja.
Ja ću izlagat samo kod mene u udruzi i možda u Čepinu i Tenji al tek kad vidim ishod na svojoj pošto je prva i otvara sezonu.
 
H

Hrvach

Guest
Vidim da ste se raspisali o izložbama.
Smoki, ako ideš u Bjelovar i Viroviticu na državnu javi se, bit ću tamo 100%.
 
S

smoki

Guest
da da nemaš frke bio sam lani u Virovitici jer su za Bjelovar sjebali sa prijevozom a ove godine će biti drugačije a imam dosta kunića za prodat eto jučer ih odvojio od matere sa 3.5 mj starosti i sad se pripremaju za prodaju i naravno sve muški samo jedna ženkica a ona mi je odavno bezecirana tako da će ženkice dobit neka 2 tjedna pauzu i onda kreće parenje i taman u 10 mj će biti mnogo ugodnije nego sad i bit će mladih taman u 1 mj kako sam planirao i sve ide ps...
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
Jel zna neko koliko u proseku okoti belgijski orijas?

Belgijski orijaš ne može kotiti nego koti orijašica :D
od 4 do 6 ili 7 kom,bar je tako kod kolege,dobije maximalno 3 legla godišnje a jedno leglo obavezno ne preživi...:toimonster:
 
H

Hrvach

Guest
Znaju one okotit i 10-12 komada ali je pitanje koji postotak preživi. Dosta su nemarne majke i ne pazi kuda staje,a kad uđe u gnijezdo i sa svojom težinom od 8-9 i više kg stane na mlado jako mu je mala šansa da će se oporaviti. Isto tako imaju dosta malu mliječnost pa im treba davati dosta velike količine zobi uz smjesu koju jedu. Ako se misliš baviti ozbiljnije baviti uzgojem orijaša za izložbe najbolje bi ti bilo nabaviti neku srednju pasminu i paralelno pariti ženke jedne i druge pasmine pa kad se okote podmetnuti mlade orijaše pod drugu ženku. Garantiram za hylle i križance srednjih pasmina da bez problema odhrane 12-13 mladih ako je dobra prehrana i ako je ženka u dobroj kondiciji. Meni je znala ženka ostaviti leglo od 5-6 komada i stavio sam sve mlade pod drugu ženku tak da ih je bilo sve skupa 12 i svi su super napredovali samo je ženka bila dosta iscrpljena i nije bilo pametno da se pripušta na 14-18 dan kakva mi je bila praksa nego sam ju ostavio mjesec i pol dok nije došla k sebi. Nemam iskustva ali kolko sam čuo da su ženke Holandskog kunića najbolje i najmliječnije majke te da je zabilježen slučaj kad je jedna ženka odhranila 17 od 17 mladih kolko je bilo stavljeno pod nju.
 

ivan95

Novi član
Tu od
9 Lip 2012
Poruka
16
Belgijski orijaš ne može kotiti nego koti orijašica :D
od 4 do 6 ili 7 kom,bar je tako kod kolege,dobije maximalno 3 legla godišnje a jedno leglo obavezno ne preživi...:toimonster:
ma to je to :D
Znaci to se bas i neisplati drzati :S
 

Najnoviji postovi

Na vrh