• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

Z

zeko27

Guest
Kupnja

Pozdrav ljubitelji i uzgajivači kunića.
Kupila sam kuniće.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
zob

Zajec jel crna zob kvalitetnija od bijele i ima li neka bolja svojstva od ove druge? Pitam ćisto što ja hranim sa crnom zobi i nisu baš oduševljeni a nisam baš puno niti razmišljo o razlikama.

pozdrav
pa kod mene je sasvim druga situacija i vidim da vole crnu zob mješana sa peletama.
inače je crna zob krupnija ima manju ljusku i nekak je punija, a po pričanju starih ljudi rekli su da je bolja od žute ,sad dali je ili nije neznam točan odgovor.kad bi se hranilo samo sa žutom ili crnom moglo bi se usporediti po prirastu. po meni je crna zob ok.
 

starter

Član
Tu od
17 Ruj 2012
Poruka
193
A zasto kukuruz nije pozeljan u ishrani?danas pripustio zecicu,nakon dugog naganjanja po boksu zec je uspio samo jednom pravo zaskociti i bacio se na ledja,poslije mu vise nije dala.
Dali je to normalno parenje ili treba vise puta zaskociti dali da ih spajam jos u iducih par dana ili
da smatram da je skotna?
 
H

Hrvach

Guest
Zajec, razlika je u zobi jer se jedna sije na jesen ko pšenica,a druga se sije na proljeće, ova ozima ima punije zrno.
Starter, čim je muški pogodio u sridu znači da je parenje obavljeno, pokušaj opet za par dana staviti ženku da vidiš jel će primiti opet. Znaš i sam da se lako dogodi da jednom pikneš i ne misliš i da se primi:icon_hang::(sweat)::eek:
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
A zasto kukuruz nije pozeljan u ishrani?danas pripustio zecicu,nakon dugog naganjanja po boksu zec je uspio samo jednom pravo zaskociti i bacio se na ledja,poslije mu vise nije dala.
Dali je to normalno parenje ili treba vise puta zaskociti dali da ih spajam jos u iducih par dana ili
da smatram da je skotna?

Kukuruz nije nepoželjan, pogotovo zimi samo ne treba pretjerivati.
Kontrola parenja za pet dana, ako ne primi trebala bi biti skotna.
U koliko se radi o staroj zečici to je skoro pa normalno "jedan skok i iš"
LP
 

pocek

Član
Tu od
17 Pro 2010
Poruka
103
[/QUOTE]
Pozdrav
kad si se več odlučio na PEHRU odličan odabir. i šteta to ne iskoristiti tu kvalitetu. bilo bi super da hraniš samo sa njom ali cijena ?
moje hranim sa pehrom KUN-R spe. 60%, ječam- 25 %, zob-15 % ubacim i tritikal i crnu zob samo kad je nabavim jer tu kod nas ju slabo siju. (kukuruz i pšenicu izbaci )
moji su dnevno dobivali između 0,060 i 0,050 g na težini vagano svakih 5 dana i puno sijena[/QUOTE]

budem probal tak izmješati omjer sad kad pojedu ovo što sam izmješao i kanti
još sam novi ne snalazim se još dobro,dok se ne uhodam
hvala na odgovoru
 
P

Provokator

Guest
Zašto u Hrvatskoj nema niti jedne velike farme kunića? Zašto sve to propada?
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Zašto u Hrvatskoj nema niti jedne velike farme kunića? Zašto sve to propada?

Čini se da Hrvati nemaju naviku jedti meso kunića kao što konzumiraju recimo piletinu i svinjetinu. Nikako da skuže da je kunić jedna od zdravijih vrsta mesa, nema masti kao recimo svinjetina. A i mnogi imaju predrasude prema zečetini, jer su oni tako slatke životinjice, a ne rezmišljaju da su i pajceki, telići, pilići i ostali slatki pogotovo dok su mali.

Meni je palo na pamet da bi se trebalo udružiti nešto uzgajivača kunića iz cijele HR, pa probati pronaći tržište. Tako bi bilo OK jer imali bi pokriveni cijeli prostor države za meso, a nitko ne bi imao za početak velike troškove oko otvaranja velike farme kako bi mogao uopče pokrenuti ikakvu prodaju mesa osim po susjedstvu i poznanicima.
 
S

smoki

Guest
kod nas ne može opstat ni svinjogojstvo a ne kunići zakoni i pravila se mjenjaju iz dana u dan i veliki su troškovi uzgoja ako ti nemaš tržište koje će to pokrivat moje je mišljenje da je mnogo lakše ovako radit jer kad se udružite neće se znati ko šefuje a ko radi,jedan će ovako drugi onako i kad tad će počet prepucavanje,mislim da je uzgoj kunića samo za nas amatere a ne za velike kompanije i firme velika raznolikost kunića je prava stvar dok na farmi ti nečeš uzgajat sad ovnolike,sad bečke pa ovo pa ono ti moraš imat u vidu hibride velika iskoristivost mesa,plodnost,velik broj okotnje,iskoristivost hrane gledaš da imaš što veću zaradu da bi se proširio ili da pokrivaš troškove da bi mogao i nagodinu plaćat radnike dok ovako ti moš kako hočeš,nitko ti ne visi za vratom ako kreneš moš stat kad oš pa promijenit rasu ako ne prodaš sebi u frižider ili pokloniš dok u farmama moraš sve na papir i pravdat se državi a to je :ebačina,svinjetina,junetina i piletina će uvijek biti cjenjenije meso svuda jer se za kg krmenadle bolje najedeš nego za kg kunića,nitko ne gleda šta je zdravije i manje masno kunić je ko i riba u nas jedeš kad moraš a ne jednom ili dvaput tjedno da bi pazio na prehranu,sad nije trenutak da se ljudima nameće zdrava prehrana kad se mora mislit kako će sutra imat šta za jest i onda sa 25 kn kupi komad vratine pa ju razvuće na 3-4 dana,kod nas nema otkupa u restoranima jer to ne nude na svojim jelovnicima pošto pola jelovnika zauzme tjestenina i pizze a to je najvažniji dio otkupa u EU,chef dođe kod tebe na farmu prati tvoj uzgoj i zna kako se hranio taj kunić sve do klanja i obrade toga nema u nas pogotovo ne u Osijeku,kunić je kod nas ponuđen samo u mercatoru po cijeni od 60 kn /kg pa mi ti kaži ko će to kupit kad za tu cijenu dobije 2 kg karea na akciji u konzumu e tu propadaju farme u nas i to što talijani ne plaćaju na vrijeme nego imaju odgodu 60 dana hehe...
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Ma znam da je prodaja uvijek problem, ali kao što kažeš, kunikć je kod nas kao i riba, tko nije odmalena naučen jesti ju redovito i bar jednom-dva puta tjedno a ne samo kada je neki zapovijedani post, taj ju ne jede i neće kupiti. Kod nas vlada geslo - "nema ptice do prasice" i to je problem, ljudi će jesti tko zna kakvu svinjetinu, dok za kunića, ribu ili kod kuće hranjenu piletinu nitko i ne pita. Imam susjeda koji radije jede piliće iz dućana, one koji su veliki kao golubčeki, plave kože i mesa sumljikve boje, nego one koje njegova mama hrani doma, a nije u pitanju tinejđer pa da trenutno prkosi u prehrani. Jednostavno kaže da su njemu ti ukusniji, ma kakav ukus, pa to je kao da jedeš papirnati omot u kojem kupiš kruh. Tako da znam o čemu se govori kada se spominje problem našeg podneblja.
 
S

smoki

Guest
kukuruz se teško razgrađuje u kunića a ako ga dajete kao šrot onda može naštetiti i dišnom sustavu, često u malih kunića do 3 mj starosti je poguban zato se daju žitarice kao ječam i tritikal koje se prihvatljivije i hranjivije te čepići i peleti koji sadrže jako malo kukuruza u sebi...
 
Z

zajc

Guest
- pozdrav iz snježnog Varaždina...

vidim da raspravljate o prehrani, pa me zanima kaj je sa suncokretom i stočnim graškom, ja ga inače kupujem u obližnjem ZOO centru i miješam sa ostalom hranom ( u manjoj količini više kao poslasticu )
do sada sam stalno koristio Čakovečku gotovu hranu i još je koristim, a tu čitam kako hvalite Pehrinu, a kako mi tvornica nije daleko, mislio sam prijeći na nju u ishrani, pa me zanima da li neće biti posljedica kod zečeva prilikom promjene hrane, pogotovo što imam 4 okoćene zečice s malima ( zadnja okoćena danas ) a tri mi se trebaju još uskoro kotiti...
 
H

Hrvach

Guest
Čini se da Hrvati nemaju naviku jedti meso kunića kao što konzumiraju recimo piletinu i svinjetinu. Nikako da skuže da je kunić jedna od zdravijih vrsta mesa, nema masti kao recimo svinjetina. A i mnogi imaju predrasude prema zečetini, jer su oni tako slatke životinjice, a ne rezmišljaju da su i pajceki, telići, pilići i ostali slatki pogotovo dok su mali.

Meni je palo na pamet da bi se trebalo udružiti nešto uzgajivača kunića iz cijele HR, pa probati pronaći tržište. Tako bi bilo OK jer imali bi pokriveni cijeli prostor države za meso, a nitko ne bi imao za početak velike troškove oko otvaranja velike farme kako bi mogao uopče pokrenuti ikakvu prodaju mesa osim po susjedstvu i poznanicima.

Zibba palac gore za ideju. :(handshake)::icon_super: Prvi sam koji bi se s time složio i krenuo u akciju ako bi bilo zainteresiranih,ali iskreno zainteresiranih ljudi koji su spremni uzeti stvari u svoje ruke. Kolko znam kod nas su proizvođači konkurentni jedino u zadrugama, jedini problem je kaj ljudi nisu naučeni dijeliti i pomagati drugima nego svako gleda svoju g..u,a ne kuži da na taj način upropaštava i sam sebe
 

starter

Član
Tu od
17 Ruj 2012
Poruka
193
Nezaboravite i na mene,iako cisto sumljam da se Hrvati vise ikako mogu udruziti
postali smo previse pokvaren narod!!!:icon_evil:
zalosno ali istinito!
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Zibba palac gore za ideju. :(handshake)::icon_super: Prvi sam koji bi se s time složio i krenuo u akciju ako bi bilo zainteresiranih,ali iskreno zainteresiranih ljudi koji su spremni uzeti stvari u svoje ruke. Kolko znam kod nas su proizvođači konkurentni jedino u zadrugama, jedini problem je kaj ljudi nisu naučeni dijeliti i pomagati drugima nego svako gleda svoju g..u,a ne kuži da na taj način upropaštava i sam sebe

Znači da bi ipak bilo zainteresiranih za takvo što?
Da problem je što su hrvati često takvi da kada treba raditi i ulagati, svi bi najmanje moguće, dok su svi na prvom mjestu kada treba pobrati vrhnje odozgo da tako kažem. E sada, oko organizacije takvog čega bi se trebalo raspitati, kako bi takvo što radilo, kako sa papirima. Naravno da bi onaj tko ima 100 kunica koje pari 14 dan nakon okota imao više dobiti od onoga tko ima 20 kunica koje pari nakon odbića malih, ili čak ako pari intenzivno do 4 dana nakon okota, ipak je razlika. Svatko zainteresiran bi sudjelovao po svojim mogućnostima, ali možda bi se dalo izorganizirati tako da se ima stalan otkup kunićjeg mesa tokom godine, uvjetovati kvalitetnu ishranu kunića, držanje također, zdravlje, povremene provjere veterinara zbog kvalitete mesa. Imalo bi se tu dosta raspravljati, dogovoriti, ali po meni vjerujem da bi se uz razumne ljude sve dalo dogovoriti i napraviti tako da uključenima bude bolje i isplativo.
 
S

smoki

Guest
eto vidite bolje je da imate klubove uzgajivača pojedinih rasa kao što je duks predložio za bečke kuniće tako bi se moglo doći do kvalitetnih rasplodnih i grla i kontrolirao bi se uvoz kunića i tako samo s tim povečao podatak ko posjeduje koju krvnu liniju i samim tim bi se došlo do te sigurnosti u uzgoju da se vrši kontrola unutar udruge i pomaže početnicima i pojedincima koji nemaju sredstva za put u inozemstovo da im se donese kvalitetan kunić i da se zna porijeklo i da se ne koristi u svrhu preprodaje ,zatim bi se moglo na temelju toga imat uvid tko i uzgaja kuniće za obradu i prodaju a tko u svrhu rasplodnih grla,u mojoj udurzi nas 4 smo kunićari i svi imamo kalifornijske i svi imamo bar jednu stranu krv u uzgoju tako da kupnjom nove jedinke možemo jedan od drugog uzet mužjake a s tim ako ja nekog znam da ga zanima kalifornijski a on je bliže nekom od njih 3 rado ću mu izaći u susret i predložit ga pa onda ta osoba može od mene uzet mužjaka ili ženku druge krvi i opet smo obojica zaradili a pri tom imamo još jednog uzgajivaća u blizini i ako on donese novu kvalitetnu krv mi ćemo se njemu onda javit i tako opet u krug niko ne vrši pritisak koje odgovoran,ko zarađuje kolko,kome koji dio to su sve poteškoće kad vas 10 predaje meso jednom čovjeku koji onda plasira pa vam ponudi siću a on uzme veči dio da ne ulazim u anale ali u ovom trenutku opet kažem svi će sebe zaštiti i neće ulazit u velike dogovore,mislim da bi vam bilo mnogo lakše kad bi ovako postupili neprofitna udruga a opet možete jedan drugom pomoći na veliko...
 
H

Hrvach

Guest
Najveći problem nakon nesložnosti ljudi je nekonkurentnost malih proizvođača. Ne može se neko zvati ozbiljnim uzgajivačem za meso ako ima 5-6 ženki, on je hobist. Ali opet kad uđemo u EU,a to je uskoro ako nas slovenci ne zaj.., otvara nam se veliko tržište. Ko ima vremena neka pogleda cijene kunićjeg mesa u njemačkoj, austriji itd. Isto tako dobiva se popust na hranu ako se uzimaju veliko količine preko zadruge od jednog proizvođača,a u kranjem slučaju neko ko ima 50-100 ženki i vlastitu ratarsku proizvodnju može složiti vlastitu mješaonicu stočne hrane. Da imam tu količinu ženki prvi sam koji bi to napravio, elektronika i strojastvo su mi zanimanje tak da bi me bilo sram da neznam sam napraviti. Mislim da od svih nas na forumu Budinski zna najviše i bilo bi dobro ako imate vremena da napišete malo detaljnije iskustva oko takvih stvari pošto ste bili u zadrugi koja je izvozila u italiju. Opet se nakon svega javlja još jedan problem,a to su opet ljudi. Svako ima neke svoje ciljeve i želje,a mora vam biti jasno da je nemoguće dvojici udovoljiti,a ne više ljudi. Zato treba postaviti čvrsta pravila koja su jasna svima da ne bi bilo nesporazuma, što je čvršća ruka u vodstvu to je uspjeh bolji, ako je tako ne događaju se svađe i na kraju raspad sistema. Bolje je maknuti 2 čovjeka pa da je mir nego ostaviti i uništiti sve. Dam se kladiti da on svih ljudi koji su u početku nabrijani na ovu temu, bilo s foruma ili ne, na kraju će ih možda 30-40% ipak ostati kod svojih mišljenja,a ostali će odustati
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Msilim da se nije problem organizirati. Zajednički nastup u prodaji, ali i u nabavi svega bi puno značio. No, problem je država. Ono što uzgojimo za vlastite potrebe ili za sitnu prodaju na kućnom pragu, uglavnom bez računa, to nije opterećeno davanjima. No, veće količine s nekim računom itd... od konačne cijene država uzme cca 60%. U takvim uvjetima nitko nije lud da radi. Zato nam je i svako ozbiljnije gospodarstvo u totalnoj banani. Ja sam, primjerice, obrtnik već više od 20 godina. Proizvodim namještaj po mjeri. Od konačne maloprodajne cijene država (lokalna uprava, parafiskalna sranja...) uzme svojih 60 % i to uglavnom unaprijed. Čim izdam fakturu zadužen sam...
Zato mislim da neki veći ozbiljinij poslovi nisu više mogući. Banke, IT firme, kojekakvo mobile-com i sl. su djelatnosti s vrlo visokom dodanm vrijednošću, pa onda ostane poneka mrvica... Ali ako je dodana vrijednost mala (a to je u svakoj proizvodnji), onda ostane figa ili čak dug...
 

Najnoviji postovi

Na vrh