• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

M

mariopoverk

Guest
žećo jel ti svojima daješ kukuruz samo preko zime, ako da , zbog čega
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
žećo jel ti svojima daješ kukuruz samo preko zime, ako da , zbog čega
Preko zime dajem mljeveni kukuruz tovljenicima u smjesi oko 30% ali ne odmah nakon odvajanja,pokušao sam i tako ali se napušu,teško je probavljiv.Kukuruz daje najviše energije od svih žitarica a preko zime im treba i energija da ih grije.Proteina ili sirovih bjelančevina u kukuruzu ima max 8% (ječam 10%,zob 12%,suha lucerka 15%,suncokretova sačma 35%,sojina sačma 45 %)ali ih organizam nemože sve iskoristiti(pretvoriti u mišićnu masu).kukuruz se koristi kao ishrana samo uz dodatke visoko proteinskih pripravaka u omjerima zavisno o vrsti životinja od 12% do 25 % sirovih bjelančevina u smjesi.
Preko ljeta nedajem kukuruz a sad sam ga smanjio na max 10-ak%.
Kavezi koji se koriste u farmama su malih dimenzija u kojima se kunić nemože niti okreniti,razlog tome je da se hrana kojom je napunjen želudac maximalno iskoristi za prirast.
Nije problem napraviti dobru recepturu ako znaš potrebe kunića.mužjacima npr je dovoljno davati zob uz sjeno,ponekad i nešto drugo ubaciti da mu nedosadi :rolleyess:
ženkama u laktaciji treba jaka hrana oko 16-18% SB,čak ni čisti peleti nisu dovoljni jer ovi kod nas sadrže samo 14 % SB(sirovih bjelančevina)
mladima u tovu što jaču hranu cca 18%SB a može i više(suhe djeteline ne previše,kao ni puno kukuruza),sa 2 mjeseca im je dovoljno 16% SB a sa 3 mj 14 % SB.Ako nedaješ pelete uopće ili daješ 20-ak% tad treba davati neke od vitaminskih pripravaka.Može i malo kruha radi soli ili jednostavno posoliti hranu cca 0,5%.Nikakve poslastice tipa povrće ili trava ,krumpir i neki otpaci iz kuhinje-možda za ljubimca ali ne za tovljenje.
To se sve odnosi na što brži prirast tj tovljenje i uvjek pune hranilice.
To bi bilo ono naj naj osnovnije a moglo bi se pisati u nedogled ali za to postoje stručnjaci i njihove knjige.
Bilo bi dobro da se netko nadoveže na ove tvrdnje i iznese neke svoje stavove ,idealni recept nepostoji jer se još nezna ni što je potrebno a što štetno za ljudsku ishranu.
:confused:
 
H

Hrvach

Guest
Žećo, nemam riječi i nemam se šta za nadovezati. Rekao si sve kako treba. Kukuruz se daje najviše zimi zbog zagrijavanja jel nema neki preveliki utjecaj na prirast kao zob i ostale žitarice. Jedino sam svojima znao davati ostatke od jabuke i ostalog voća,ali ne kunićima u tovu nego ženkama i mužjacima u rasplodu. Istina je da kod nas nema idealne smjese za tov kunića,a one koje su dobre imaju malo prenapuhanu cijenu. Ja sam svojima davao mješavinu 30% zobi,30% smjese,30% ječma i 10% pšenice ili kukuruza ovisno o dobu godine. Znao sam mijenjati omjere ali nije bilo bitnijih razlika oko prirasta. Razlika između ovih hranjenih čistom smjesom i hranjenih mješavinom je bila oko max. 200g na 2-2,5 kg
 
M

mariopoverk

Guest
pozdrav , recite ni jel imate problema sa razbacivanjem hrane i u kojoj količini otprilike, dali su kupovne hranilice ili ste ih sami pravili i na koji naćin. Ja sam danas nešto iskemijo što se tiće hranilica i sad cu vidjet za par dana jel ima kakvih rezultata
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388



Ja sam pravio ovakve i zadovoljan sam.Radi ovih pregrada mali kunići nemogu ležati u hranilici i klikerati" unutra,a kad su veći trebalo bi podići hranilice.
 
Posljednje uređivanje:
M

mariopoverk

Guest
e super ija sam takve napravio i odmah ih podigo toliko da se kunić mora propet da bi jeo inaće mi je prava piz.... u hranilicama
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Ja sam napravio ovakve hranilice. U njih stane puno hrane, a ne mogu ju onečistiti. Napravio sam jednu od otpadnog pocinčanog lima, ostatak od limarije krova, a jednu od limene kante od razrjeđivača.
 

Prilozi

  • Hranilica za kuniće.jpg
    Hranilica za kuniće.jpg
    47.9 KB · Pregleda: 1,014
  • Shema hranilice.JPG
    Shema hranilice.JPG
    8.1 KB · Pregleda: 986

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
Ima li tko u bizini siska rasplodnog muzijaka orijasa za prodat? Ili barem mladog muzijaka, ne mora bit tetoviran. Ili ovnolikog orijasa mozda? cijena?
 
B

bepo

Guest
jel ima itko od vas iskustva sa križanjem kalifornijskog kunića sa novozelandskim, bilo bijelim bilo crvenim?
planiram uskoro poceti sa malim uzgojem pa me zanima ako netko zna iz prve ruke.
zanima me opcija gdje je zenka kaliforniski a muzijak novozelandski. pa ako netko nesto zna bio bih zahvalan.
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Ima li tko u bizini siska rasplodnog muzijaka orijasa za prodat? Ili barem mladog muzijaka, ne mora bit tetoviran. Ili ovnolikog orijasa mozda? cijena?

Također tražim isto..oboje smo u istim problemima
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
jel ima itko od vas iskustva sa križanjem kalifornijskog kunića sa novozelandskim, bilo bijelim bilo crvenim?
planiram uskoro poceti sa malim uzgojem pa me zanima ako netko zna iz prve ruke.
zanima me opcija gdje je zenka kaliforniski a muzijak novozelandski. pa ako netko nesto zna bio bih zahvalan.

Ja sam ukrižao tako kako si naveo(kalifornijka sa crvenim novoz. mužjakom)
u leglu sam dobio 9 komada i svi su crni.Dlaka im je malo duža i zadnji kraj im je malo širi u odnosu na čiste kalifornijske.Danas im je 47 dana.(važem ih sa 2 mj)
Na puno mjesta sam pročitao da kunići okoćeni u zimu bolje napreduju a kod mene je obratno i razlika je velikaaa.Ljetni su mi znatno teži i ljepši,čak i jedni što su se okotili 05,07, su bolji od onih okoćenih u kasnu jesen i početkom zime.:scratch ??
 

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
Također tražim isto..oboje smo u istim problemima
jbg, ja ak ne nadem, vjerovatno cu do gorice uzet jednog mladog da imam za sljedecu godinu... javi ak nades da netko ima orijase u sk za prodat ;)
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Samo da vam javim, moja kunica udovica ( post 274 str. dvadeset osam) se okotila. Nisam ni primijetio, jer se nisam nadao. Nego, žena je našla jednog malog goluždravca u gajbi kod kunice bez znakova života i potpuno hladnog. Uzeo sam ga u ruke razmišljajuči što ću s njim, kad sam primijetio da je sasvim malo pomaknuo jednu nogicu. Unio sam ga u kuću i grijao ga na rukama iznad štednjaka. Počeo se micati i potpuno se popravio. Odnio sam ga u gnijezdo ispred kojeg sam stavio ciglu kao prepreku da ne bi ponovo neki krenuo na izlet. Još ne znam koliko ih ima, nema ih sigurno puno kad je ovaj tako debeli. Uglavnom, nešto se miče u kotilici u vuni.
Evo snimke reanimacije.
http://www.youtube.com/watch?v=Nvt03yym7Q4
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
:supz:
stvarno je debeljuco!Slobodno ti pregledaj gnjezdo i tog tajsona stavi u sredinu gnjezda.
I ja sam tako jednog spasio,bio je star 3 dana i totalno se ohladio van gnjezda.Stavio sam ga među dlanove i puhao da ga zagrijem i.......
popišao mi se u ruke :mrgreen: naravno preživio.
 
B

bepo

Guest
Ja sam ukrižao tako kako si naveo(kalifornijka sa crvenim novoz. mužjakom)
u leglu sam dobio 9 komada i svi su crni.Dlaka im je malo duža i zadnji kraj im je malo širi u odnosu na čiste kalifornijske.Danas im je 47 dana.(važem ih sa 2 mj)
Na puno mjesta sam pročitao da kunići okoćeni u zimu bolje napreduju a kod mene je obratno i razlika je velikaaa.Ljetni su mi znatno teži i ljepši,čak i jedni što su se okotili 05,07, su bolji od onih okoćenih u kasnu jesen i početkom zime.:scratch ??


odlicno! hvala!
 
M

mariopoverk

Guest
okotila mi se kunica samo tri kom. a gnjezda skoro ni nema dlake ni traga jel im mogu kako pomoći da se nesmrznu:mad:
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
Možeš im pomoći mario.Ja sam tako spasio leglo od 7 kom.
Sam napravi malo udubljenje u sjenu,pokušaj ju očupati(nije uvijek lako),To napravi u kutu da ih nepogazi a poslije kad ju prođe stres ona će sama da se očupa i pokrije ih.
sretno
 
M

mariopoverk

Guest
ma prije dva dana se okotila ali dlake još nema a mali mi izgledaju bucmasto kao da ih nije zapostavila i mirna je kao i inace. jesam ja usitnio sjena i stavio sve fino napravio a ona razbaca
 

Najnoviji postovi

Na vrh